Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Просветният министър се уплаши и спря по-евтините учебници
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:61 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3
D4D5
01 Сеп 2017 13:21
Мнения: 7,438
От: Bulgaria
А няма ли да е по-лесно всички да дарим по 1 лев?
len
01 Сеп 2017 15:23
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Попаднах на това мнение, с което съм съгласна. А вие знаете ли що е туй "чокър"? Прочетете http://clubz.bg/57803-cherno_belite_uchebnici_i_vyzmojnostta_za_izbor Мани, разрових се из нета, ми не петокласнички, внучката ми в 3 клас се оказа, че има чокър! Един такъв фин, като дантелка, божке, човек винаги научава нови думи, божем съм филолог и то с чужд език!
Hauptmann
01 Сеп 2017 15:35
Мнения: 8,010
От: Bulgaria
и по-евтините автомобили да се забранят
напитките, цигарите, дрехите и какво ли не още - тоже
идеята е гениална и с необозримо приложение
onzi
01 Сеп 2017 15:48
Мнения: 9,528
От: Bulgaria
лен,

аз пък въобще не съм съгласен с мнението на цитирания от теб пиар. искам вместо "избор" да има един учебник по един предмет за един клас, който да бъде разпространяван от т.нар. министерство на образованието, всички да учат по него и да спре с тези истерии за "право на избор". и толкоз.
len
01 Сеп 2017 16:13
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
onzi, абсолютно съм съгласна с теб! Но за конкретния казус приемам мнението на човека. Многото учебници затрудняват семействата, когато се наложи да се смени местожителство, а то в последните години доста често става. И детенце в новото училище ще учи по нов учебник или ще го изпитват по новия, пък то е учило по друг. Айде, да има избор, да речем, както беше преди - по максимум 3 различни учебници по предмет, иди дойди. А сега са май колкото издателства, толкова и учебници.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: len
Дежурния
01 Сеп 2017 16:16
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Има едно нещо което малко се подценява като движеща сила на такива новини и интернет-възмущение.
Един учебник от 12 лева при 15% авторски права от корична цена и 50 000 годишен тираж прави 90 000 лева годишно за авторите или за един обозрим 5-годишен период около половин милион лева. За издателите вероятно тази сума се умножава по 2. Има доста масова продажба втора ръка, реалните суми сигурно са по-малки, но мащабът им е достатъчно мотивиращ за всякакви мръсни номера. А ако се умножи по 12 класа и 7-8 учебника на клас, историята става съвсем кафява...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Дежурния
onzi
01 Сеп 2017 16:17
Мнения: 9,528
От: Bulgaria
никакъв максимум. един учебник. или айде от мен да мине - по алгебра за десети клас един учебник за математическите гимназии и един за останалите. щото се предполага, че мг-тата ще учат повече математика /поне по мое време беше така, с разните му кръжоци и школи се събираха над 25 часа математика седмично - алгебра, геометрия, числени методи, разни матрици и детерминанти и прочие/.
onzi
01 Сеп 2017 16:20
Мнения: 9,528
От: Bulgaria
дежурния,

откъде го докара този тираж? надул си го поне три пъти. при випуск от 60 хиляди и неустановен брой одобрени от мон учебници да плющиш петдесет хиляди тираж
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: onzi
Дежурния
01 Сеп 2017 16:37
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Приемам 50 000 ученици в един випуск. Може би тираж не е най-удачното, толкова е баницата по 1 предмет за един набор, която си я делят няколко издателства. Не слагам учебните помагала и прочие аксесоари дето вървят с доста учебници. В общи линии - няколко десетки милиона годишно не оборот а печалби, дето се делят между сравнително малък брой хора. И ако едните печелят повече, за другите остава по-малко.
pataklama
01 Сеп 2017 17:24
Мнения: 137
От: Bulgaria
Нещо не разбирам как стават десетки милиони. 50 000 х 12 лева = 600 000, при условие, че целият набор си купи този учебник (примерно, математика) от едно издателство. Но ако има 4 учебника от 4 издателства, доходът става 600 000 : 4 = 150 000 за едно издателство.
Учебници за десет предмета - 10 х 150 000 = 1 500 000 лева.
От тях за автори (за десет учебника, като един учебник се прави от няколко автора) - 225 000 лева - общо.
Остават 1 275 000.
Като се приспаднат разходите, от 10 учебника по 10 предмета, чистата печалба пада доста под 1 000 000 за година.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: pataklama
onzi
01 Сеп 2017 17:54
Мнения: 9,528
От: Bulgaria
а, ти си имал предвид общата печалба от дейността, не само тази на едно издателство или един колектив. така - да, числата са реални.

и пак остава въпроса защо мон не изкупува авторските права, пък после да си прави електронни варианти, да издава и преиздава учебници...
todortk
01 Сеп 2017 18:10
Мнения: 265
От: Bulgaria
*
Ако за някой са проблем парите за учебници вместо да купи евтини, няма да купи никакви.
Защо не протестирате срещу производителите на телефони, че предлагат скъпи и евтини модели?
Или срещу производителите на коли, че предлагат един и същи модел кола с различни нива на оборудване в зависимост от възможностите на купувача?
Издателството е намерило начин да направи по евтина стока, която да достигне до тези, които не могат да си купят по-скъпата. Но вие протестирате, че било дискриминация!
В резултат всички ще плащат по-скъпия вариант, независимо дали могат да си го позволят или не.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: sybil
mercury
01 Сеп 2017 19:27
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Ееееееее, "Просвета" определено играят мръсно на пазара.
Учебникът по история за 5 клас, който е 140 стр., и който се заплаща от държавата, струва 22. 53 ст.
Учебникът по история за 8 клас, който е 196 стр, с абсолютно същото качество на листата, който се купува от родителите, се продава по 15 лева.

На това май му се вика дъмпинг на цените на пазара. Хехех... Конкуренцията трябва да е безмилостно жестока.

67
01 Сеп 2017 19:38
Мнения: 7,197
От: Benin
Божее, прибери си, Боже, вересиите! На календара годината е 2017, Рибният буквар след седем години ще празнува ДВЕСТА години от издаването си, а в Министерството на образованието спорят дали да бъдат цветни картинките по неговите наследници. В околните шинири не особено модерен таблет може да се намери под сто долара, а в него могат да се заредят каквито си искате учебници. Няма скъсани страници, няма спор кой точно учебник, със спестените пари може и активна дъска за класната стая да се купи, че "Chalk and Talk" е хубав метод, но леко остарял.
Обаче не, няма да стане, защото ако министерството купи тези играчки, а ги даде назаем на родителите, ще има кански писъци от издатели, редактори и списуватели на това, що минава за учебници.
В школото на по-малкото отроче има печатани учебници, лъскави, гланцови, тежащи колкото греховете на половината клас всеки, но те се дават от училищната библиотека НАЗАЕМ. И ако в края на семестъра отрочето го посее някъде или нарисува перманентни мустаци на Юлий Цезар да речем, аз се бръквам с близо двеста долара за по-специалните. Затова отрочето бива инструктирано в началото, че ще плаща то. Не чак като онзи инструктаж със стомната, но в дух, близък до неговия. Досега за последните пет години нямаме затрит учебник. Останалото е на Гугъл Драйв.
Но дето рече един тук колега, акъл по пощата не ща, затова да се приеме като обмяна на опит с тези, комуто е писнало от просветни безпросветни калинки.
Firmin
01 Сеп 2017 20:57
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Омерзително ми е лицемерието на всички тези, които опищяха с кански вопли орталъка за черно-белите учебници. Включително и моите бивши и настоящи "леви" другари. Омерзително.

Черно-бели учебници. Е, и? СЕГА ли, за пръв път ли, чувате за неравенство? За бедност? За "образователна бедност" чували ли сте? Знаете ли ефектите и? Не. Но по-лесно е да си късате ризите за черно-белите учебници. Нали?

Честно казано, никак не съм убеден, че най-гласовитите по темата са сред тези, които наистина са фенове на четенето и то на четенето на учебниците. През ръцете ми са минали книги и учебници в брой, дето на някои ще им трябват пет живота, за да ги прелистят. От коравите учебници. Та ... По темата. Завършил съм една от най-добрите за времето си гимназии в страната. И ще ви река ... Повечето от учебниците си, цветните, ги връщах неразлистени, както ми ги бяха дали. Предпочитах руските учебници. Черно-бели, най-много с един допълнителен, кафеникав, цвят. На евтина хартия. По-леки от нашите, макар и по-дебели. По-деБели, щото подробни. С допълнителни текстове, примери и задачи. Схемите и графиките не на снимки, размътени, разместени и неясни, а на рисунки, с ясни и точни означения, с по няколко последователни схеми, обясняващи процесите. По-късно, в университета, използвах американските учебници, благодарение на могъщата руска преводна система. Писани в американския стил - с големи полета, позволяващи да си водиш записки, с междуредия, които не уморяват.

Черно-белият учебник на евтина, лека, хартия е за предпочитане за четящия и учещия. Можеш да си водиш бележки в него, да подчертаваш, да използваш и маркер дори за "повдигане" на текст. Нищо не губи от това, че е черно-бял, стига да не е негодно копие на цветния, а специално да е отпечатан като черно-бял.

Черно-белият учебник е като ... самурайския меч. Утилитарен. Никакви излишества, само необходимото, обслужващо функцията - да разсича и пробожда, без да се строши. Красотата и скъпоценното в меча е не златото или скъпоценните цветни кристалчета, а острието. Така и в черно-белия учебник скъпоценнонто е ... науката, знанието. То не се нуждае от украса, то е самата красота. Мога да ви цитирам легендарни в качествата си учебници и всички те са ... черно-бели. Което никак не повлиява стойността им.

Ажиотажът около черно-белите учебници издава срамно невежество и незрялост. С антивъзпитателен ефект. Защото внушава и кара детето, ученикът, да се срамува от учебника си и даже му посочва, че това е правилно. Така учебникът става поредният ... аксесоар, атрибут, регалия на пошлостта. Присъединява се към марковите дрешки и телефоните, с които се обозначават в йерархия на измислени стойности нашите младежи.

Знанието е сила. Човек на Силата ще се изсмее на тази суета. Защото черно-белият учебник въобще не е дискриминиран като източник на Сила, която дава само Знанието. Ако се отдадеш на науката и на знанието, които са в скромния наглед учебник, с дължимото смирение и прилежание, скоро ще презреш невежеството и лицемерието, пошлостта на този преигран протест. Убеден съм в това. А най ми е гадно от тези, дето парадират "лявост" в протеста си. В ... цветните им тоалетчета.
67
01 Сеп 2017 21:06
Мнения: 7,197
От: Benin
Черно-бели, най-много с един допълнителен, кафеникав, цвят. На евтина хартия. По-леки от нашите, макар и по-дебели. По-деБели, щото подробни. С допълнителни текстове, примери и задачи. Схемите и графиките не на снимки, размътени, разместени и неясни, а на рисунки, с ясни и точни означения, с по няколко последователни схеми, обясняващи процесите.

Признайте си, математици! Има ли сред вас някой, който да НЕ Е учил по и НЯМА в библиотеката двата справочника на Выгодский? Единият от тях си пътува с мен, където аз - там и той. Вторият се затри с годините, но мил човек ми го откри и донесе в ръчния багаж. Единственото цветно нещо са сините линии по сивата обложка.
Прав е Фирмин, черно-бялото копие на цветния учебник е унизително, защото казва на детето "Ти си втора пресност!".
И още нещо: началното образование в България, ако правилно помня, беше безплатно. Откога това вече не е така?
len
01 Сеп 2017 23:03
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Фирмин, помня като ученичка една моя приятелка имаше руско издание на един американски учебник по физика, боже, Фридман ли се казваше, губи ми се името. Невероятно интересен учебник. Като имаш предвид, аз съм хуманитарен човек, вървят ми езиците и литературата. Но физиката ми е била любима докрая на ученическите години. Естествено, чернобял беше, щото по наше време учебниците в горен курс си бяха всички чернобели. Не че бих пяла песни за чернобелите учебници /Божке, замислих се сега, с тия реформи в правописа, дали с тире се пише думата или слято?/. Важно е съдържанието преди всичко!
Firmin
02 Сеп 2017 12:29
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Фирмин, помня като ученичка една моя приятелка имаше руско издание на един американски учебник по физика, боже, Фридман ли се казваше, губи ми се името. Невероятно интересен учебник.


Файнман, предполагам. Легендарните файнманови лекции по физика. Девет тома. Тънки Руснаците издадоха трите американски тома в девет на руски през 1965.

http://www.teacher.bg/Article/Details/503
https://www.microsoft.com/en-us/research/project/tuva-richard-feynman/?from=http%3A%2F%2Fresearch.microsoft.com%2Ftuva

Дежурния
02 Сеп 2017 17:45
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Когато Лен е била ученичка, лекциите на Файнман са били налични и на български, в оригиналния 3-томен формат, а не в 10-томната смесена руска версия. Едва ли обаче те са впечатлявали повечето от учещите в средния курс на образование. Физиката на Джей Орир е издавана там някъде, но е цветна. Най-прилича на изданието на Лион Купър Физика для всех.
Апропо, има огромно количество класически учебни книги, които могат просто да се преведат и да се предложат като учебници.
Само май ще е в някой друг живот, като гледам все по-упоритото настъпление на войнстващото невежество...
len
08 Сеп 2017 00:24
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Точно Файнман. Фридман беше икономиста. Не знам дали са били преведени на български по мое време, това беше 70-те. Но тези учебници на руски ги имаха родителите на приятелката ми.
Добави мнение   Мнения:61 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3