Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Как България не загуби Пирин и Родопите
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:130 « Предишна Страница 5 от 7 3 4 5 6 7 Следваща
JackRock
05 Окт 2017 23:59
Мнения: 2,089
От: Bulgaria
Angel Kandiloto
05 Окт 2017 23:51
Не знам, след като ни освободиха защо затвориха границите.

Сега като са отворени по-добре ли сме? Или деградацията и разрушаването на нещо градено с години не ви притеснява а само това, че руснаците са минали и заминали.
Neopol
06 Окт 2017 00:10
Мнения: 5,944
От: Bulgaria
Понятията си имат свое точно съдържание, а не са псувни. Доколкото си спомням бай Ганьо много обичаше "фатално".

Фашизмът е италиански продукт и няма нищо общо с антисемитизъм. Фашо значи съюз. В България най-близо до фашизма е режимът на Стамболийски, но не успява да се утвърди.
Националсоциализмът на Хитлер, пък е друга бира. Франкизмът - трета.

Монархофашизъм няма и няма как да има. Щото фашизмът е масово еднопартийно движение. В България имаме безпартийна система и пряко управление на монарха.
JackRock
06 Окт 2017 00:13
Мнения: 2,089
От: Bulgaria
Памфуций
05 Окт 2017 23:53

Ама нали не те интересуваха гръцките претенции към други страни - защо обърна палачинката? Нали ти обясних - Гърция има териториални претенции и към България и към страни , които не са били съюзници на Германия.


Извинявайте ама вие можете ли да четете и да разбирате написан текст? Или се нуждаете от преглед при офталмолог, ако не сте посещавали такъв специалист явно е време да се прегледате. Подчертал съм точно какво да четете, сега бъдете така любезен да ми посочите, къде съм проявил интерес към гръцките претенци към страни различни от България? Хайде стига с манипулаците.
Damage_case
06 Окт 2017 00:43
Мнения: 1,839
От: Bulgaria
JackRock
06 Окт 2017 00:13


Ако ОФ-то ще дава отпор на Бонгича, въпреки късния час, е добре да се мобилизира нещо по-едрокалибрено. Със 122мм "Гвоздика"с мерач "Котка" няма да стане
JackRock
06 Окт 2017 00:45
Мнения: 2,089
От: Bulgaria
Neopol
06 Окт 2017 00:10

Понятията си имат свое точно съдържание, а не са псувни. Доколкото си спомням бай Ганьо много обичаше "фатално".

Фашизмът е италиански продукт и няма нищо общо с антисемитизъм. Фашо значи съюз. В България най-близо до фашизма е режимът на Стамболийски, но не успява да се утвърди.
Националсоциализмът на Хитлер, пък е друга бира. Франкизмът - трета.

Монархофашизъм няма и няма как да има. Щото фашизмът е масово еднопартийно движение. В България имаме безпартийна система и пряко управление на монарха


Колкото и да се мъчите да отричата, реалностите са други. В Царство България е имало и фашизъм, и нацизъм и антисемитизъм. Били сме голямата работа.
Памфуций
06 Окт 2017 01:06
Мнения: 4,328
От: Bulgaria
Подчертал съм точно какво да четете, сега бъдете така любезен да ми посочите, къде съм проявил интерес към гръцките претенци към страни различни от България? Хайде стига с манипулаците.

Айде сега, аз съм бил виновен за нечия функционална неграмотност и глупост...
Въпросите са два:
защо Гърция има териториални претенци към Царство България, не към Хайти или Мозамбик а точно към България. И имат ли нещо общо тези претенци с факта, че фашисткият режим в Царство България е съюзник на Нацистка Германия която окупира Гърция през 1941 г. заедно с България и Италия?

Първият въпрос съдържа контрастно твърдение: гръцките претенции към България спрямо липсата на такива претенции към Хаити и Мозамбик.
Това твърдение във въпроса може да се тълкува по два начина:
1/ като пример - избрани са произволно две страни, към които тогава Гърция няма претенции, за разлика от България. Вземайки този вариант предвид, аз съм отговорил.
2/ конкретно - имал сте предвид точно Хаити и Мозамбик. Признавам, че прибързано изключих този вариант , а не биваше - предвид интелектуалния ви капацитет. Тук отговорът е, че Гърция няма как да има териториални претенции към Мозамбик, последната тогава е португалска колония, така че претенции всякакви относно Мозамбик е трябвало тогава да бъдат отправяни към Португалия, Към Хаити също, защото младата тогава държава няма обща граница с Гърция, а и както съм посочил по-горе, гръцката аргументация към Великобритания и САЩ е, че Гърция има за тях стратегическо значение и че териториалните изменения в нейна полза биха и помогнали да пази подстъпите към Средиземно море и Суецкия канал.
Вторият въпрос е свързани ли са гръцките териториални претенции към България с факта, че страната е била съюзник на Германия и Италия през Втората световна война. На него съм ви отговорил с достатъчно аргументи - гръцките териториални претенции към България са още от преди включването на България към Тристранния пакт; сетне, понеже Гърция има претенции и към страни, които не са били в Тристранния пакт, и не на последно място посочих разликите в принципите между Версайската система 1919 ("настъпи часът на разплатата" и Парижката система ( "лекуване на Европа от национализъм и реваншизъм" ). Още веднъж - поради тази специфика на Парижката конференция и плановете за следвоенния ред (която също ще включи впоследствие опрощаването на дълговете на Германия и редица други неща) , макар България да е победена страна , на нея и е позволено - активно от СССР, пасивно от САЩ да предяви контраискове към Гърция относно излаз на Бяло Море. Както могократно е посочвано в тоя форум границите са определени далеч преди конференцията между трите страни-победителки с оглед техните зони на влияние, а не конкретните "малки" европейски страни. Единственото изключение е Полша, но и в полския случай решението е постигнато между Сталин и Чърчил без каквото и да е участие на поляците.
И не на последно място - България не воюва срещу Гърция. Това съм го повтарял многократно, това е и позицията на българската делегация на конференцията. Българските войски получават за администриране Егейска Тракия след като гръцкото правителство пестава да съществува, създадено е ново марионетно колаборационистко правителство от германците. По същество България използва съветската тактика срещу Полша , само дето за разлика от СССР я следва перфектно.
Надявам се да съм обяснил достатъчко достъпно и простичко - като за вас.

Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: Памфуций
Angel Kandiloto
06 Окт 2017 06:01
Мнения: 3,829
От: Burkina Faso
От такова "освобождение " се притеснаваха поне половината от Възрожденците ,начело с Васил Иванов Кунчев -" Дякона " с прякор - Левски , Георги Сава Раковски , Захари Стоянов и още плеяда умни и просветени възрожденци , които за разлика от други , платени и подкрепяни от Русия са били на противоположното мнение .
Жалко за хубавата държава и за нейния буден народ . Руската империя и наследилият я Съветски съюз не са имали никакви сантименти към България , за разлика от
българската държава и българите , които винаги са били разделени на фили и фоби , което между другото е използвано доста успешно във времето .
Не са случайни и думите на този титан на мисълта и действието - :" - Който ни освободи , той ще да ни и ПОРОБИ !"
Та така освободени , радвайте се и се веселете .
sim4o
06 Окт 2017 06:36
Мнения: 8,463
От: Bulgaria
Съветският съюз не е бил наследник и правоприемник на Руската империя.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: sim4o
Angel Kandiloto
06 Окт 2017 07:10
Мнения: 3,829
От: Burkina Faso
Ъфкорс , ти па . Нищо общо .
gluhar4e
06 Окт 2017 11:41
Мнения: 2,246
От: Greece
Още една антибългарска манипулация на Памфуций, че видите ли, България имала претенции за излаз на Бяло море. И разбира се, ние българите, трябва да имаме угризения на съвестта, и да се покаем! И разбира се, България да бъде справедливо наказана!
Истината е, че според Потсдамските споразумения, Съветският съюз е получил право на военна база в Александруполи. Но в Гърция „избухва„ Гражданската война, вследствие на което там се намества Шести американски флот със все бази из Гърция. Но разбира се, според колегата, България трябва да се чувства виновна, защото „имала претенции„ Претенции само във фантазиите на Памфуцката!
Защо се занимавате със Памфуций? Защо му давате възможност да изнася представления?!
На Запад по времето та Студената война, а и досега работят огромни институти, професори историци, социолози, психолози. Разработки, които уж бяха срещу комунизма, а сега се оказва, че са насочени срещу народите и държавите им. Назобал се Памфуцката с антибългарски материалчета! И не антикомунистически, както успяхте да видите, а антибългарски.
Задвате въпроси? Но отговорите ги няма в материалчетата, по които се е подготвял нашият герой.
Въоръжили го и с една разработка, на гръцки историк. Историк, завършил в Щатите и работил за частен институт. А кой е Частника, и какви са интересите му на Балканите? Та този историк гръцки е толкова известен в Гърция, че с труд успях да го открия във гръцката Википедия. И всичките му презентации са все на...английски. Не на гръцки. А в Гърция, историята е индустрия. И какво е мястото на този ууучен в гръцките исторически среди, който нашият Памфуций е взел на въоръжение и ни го размахва под носа?

Едно е ясно.
Не се хареса статията на „отбраното„ форумно общество.
Явно в нея се казват истини които ги настъпват по „сакрално„ място. Иначе, защо тази врява и боричкане с кокалчето, което им се подхвърли? - За отвличане на вниманието от основните теми , поставени в статията. В които пък, нашето „отбраното„ форумно общество , може би е пряко замесено? И отговорно?
Памфуций
06 Окт 2017 13:50
Мнения: 4,328
От: Bulgaria
Още една антибългарска манипулация на Памфуций, че видите ли, България имала претенции за излаз на Бяло море. И разбира се, ние българите, трябва да имаме угризения на съвестта, и да се покаем! И разбира се, България да бъде справедливо наказана!

Пак недоразбрала и пак пишеш глупости; Не съм аз този, който вменява вина - напротив, бях набеден за "фашага" и че отричам вина за България. Що се отнася до излаза на Бяло Море, чети бе глухарче. чети:
Из речта на Васил Коларов пред Парижката конференция:
В т. 1 на проекта се прави внушението, що се касае до гръцко-българската граница, да се запази статуквото от 1 януари 1941 г. България смята, че трябва да се поправят несправедливостите, а не да се потвърждават, ако се иска да се поставят солидни основи на плодотворното и мирно сътрудничество между балканските народи.
Гърция се е също обявила против внушението да се запази сегашната гръцко-българска граница, но по обратни мотиви. Не само че Гърция не иска нищо да знае за поправка на несправедливостите на миналото, но наопаки - тя иска да ги разшири и задълбочи. Гръцкото правителство предявява претенцията да му се даде част от българската територия, представляваща една десета приблизително от цялата територия на България, под претекст, че Гърция имала нужда от "стратегическа граница", за да се запази срещу "нападателността на българите". В подкрепа на тази претенция се изтъква от гръцка страна, че сегашната гръцко-българска граница не дава стратегически гаранции и, на второ място, че в течение на едно поколение Гърция е била на три пъти обект на български нападения...
Гръцките претенции, целящи да преместят границата към север, поради така наречени стратегически причини, са напълно лишени от основание. Те се вдъхновяват по-скоро от желанието да се уголеми гръцката територия с едно ново парче българска земя, където няма никакво гръцко население, но където се обработва най-добрият български тютюн, съставляващ главния износен артикул на България. С това се иска просто да се задуши стопански България...
Но ние трябва да опровергаем, като неотговарящо на историческата истина, формулираното от гръцкото правителство обвинение, че България е взела участие в нападението на Германия срещу Гърция... Тъкмо напротив, било е установено с документи и по един неопровержим начин, че никакво войсково отделение или български войник не са взели участие в операциите на германските въоръжени сили срещу Гърция...
Гръцкото правителство претендира да защитава Гърция срещу едно ново нападение от страна на българския народ. Българският народ се представя като един "нападателен народ" и се предлага да му се наложи наказание. Трябва обаче да отхвърля решително обвиненията срещу българския народ. Достатъчно е да се погледне картата, за да се прецени стойността на гръцкия аргумент за така наречената нападателност на българския народ: от 1912 г. насам Гърция е разширила повече от два пъти своята територия, докато България не е почти променила своето пространство.

Всеизвестно е обаче, че в Освободителната война срещу бившата отоманска империя в 1912 г. от всички съюзници България понесе най-тежки жертви: българите имаха 84 000 убити и ранени, докато броят на убитите и ранените от гръцката войска не е превишил числото 2000. Благодарение преди всичко на кръвта на българския народ една голяма част от сегашната територия на Гърция е била освободена от игото на султаните...
Никой не би могъл да оспорва правото на България за действителен излаз на Егейско море по едно крайбрежие, което съставлява съставна част от нейната географска и стопанска зона. По-голямата част от българската територия (43%) излива своите води в Егейско море (срещу 42% в Дунава и 15% в Черно море). Най-старите и най-важни български пътища и пътищата на източната част на Балканския полуостров водят за Егейско море. Един прост поглед върху географската карта би бил достатъчен, за да се убедим в това... Отдалечаването на България от Егейско море е било пълно със стопански последствия за цялата страна, както и за самото крайбрежие.
Днес тракийското крайбрежие е пусто и неговите пристанища имат само чисто локално значение поради разделянето на крайбрежието от неговия хинтерланд... Сегашното положение съставлява едно отричане на географията, което е причинило упадъка на Западна Тракия и задушаването на огромната Родопска област, неразривно свързана с Егейско море. Скотовъдството в Родопите, някога цветущо, е било унищожено поради това, че презимуването на стадата, което от незапомнени времена е ставало по тракийското крайбрежие, днес е направено невъзможно.

Ако се потърсят по-дълбоки причини, поради които България е предадена на хитлеристка Германия, не може да не се види, че това предаване е една последица от обстоятелството, че България е била отдалечена от Егейско море и че главните пътища, които оставаха открити за нейната външна търговия - Дунавският път и железопътните линии - водеха за Германия. Нашите усилия, за да получим излаз на Егейско море, са продиктувани от волята да осигурим нашата свобода и нашата стопанска независимост...
Г. Цалдарис е заявил, че понастоящем броят на българите в Западна Тракия не е значителен и че тази провинция не е била включена в границите на Санстефанска България. Санстефанският договор, обаче, оставяше Западна Тракия не на Гърция, а на Турция, и даваше на България други области, които принадлежат понастоящем на Гърция, като Ксанти, Кавала и пр. Българският характер на Западна Тракия е бил официално потвърден от резултатите на преброяването на населението в тази провинция, преброяване, организирано в 1921 г. от Междусъюзническата комисия, председател на която беше френският генерал Шарпи. Резултатите от това преброяване бяха следните: върху 212 000 жители, 80 893 бяха българи (38%), 73 220 турци (33%) и само 51 706 бяха гърци (24%).
Вярно е, че понастоящем броят на българите в Западна Тракия не е така голям. След окупацията на тази провинция от гърците почти всички българи, изключая помаците, живеещи в планината, са били прогонени насила и техните имоти конфискувани. Това беше едно явно нарушение на Конвенцията за защита на малцинствата. С една последваща конвенция гръцкото правителство се беше задължило да заплати обезщетение за имотите на изпъдените българи, обаче то не изпълни задълженията си... В сегашния час повече от 100 000 емигранти от Западна Тракия се намират в България и очакват с нетърпение деня, когато ще им бъде възможно да се върнат в тяхната родна страна...
България, която Мирната конференция ще има да съди, не е нито оная на Фердинанд, нито тая на Борис. Това е една Нова България, България на Отечествения фронт, която идущата неделя, по волята на българския народ, ще стане демократична република. Българската делегация, въодушевена от желанието да види поправянето на една жестока несправедливост, извършена спрямо българския народ, и установяването на справедлив и траен мир на Балканите, моли Конференцията за мира да осигури на България действителен излаз на Егейско море, като й върне Западна Тракия в границите, определени от Букурещкия договор от 10 август 1913 г.
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: Памфуций
Бармалей
06 Окт 2017 14:02
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
Брате Памфуциее... Катехизиса по който са се обучавали ... хъммм... опонентите ти... е за Божествената сила на Борей... Ти пишеш за обикновени земни факти... всуе
Памфуций
06 Окт 2017 14:47
Мнения: 4,328
От: Bulgaria
Въоръжили го и с една разработка, на гръцки историк. Историк, завършил в Щатите и работил за частен институт. А кой е Частника, и какви са интересите му на Балканите? Та този историк гръцки е толкова известен в Гърция, че с труд успях да го открия във гръцката Википедия. И всичките му презентации са все на...английски. Не на гръцки. А в Гърция, историята е индустрия. И какво е мястото на този ууучен в гръцките исторически среди, който нашият Памфуций е взел на въоръжение и ни го размахва под носа?

Тва е най-смешното обвинение. Пак нещо надоразбрала, пак недопрочела .....
gluhar4e
06 Окт 2017 15:06
Мнения: 2,246
От: Greece
И къде четем тук искания за Беломорска Тракия или Егейска Македония?
В защитна реч срещу срещу териториални претенции на друга държава срещу България.
Смешките ти нямат край.
Ако ги приемем за смешки.
А не за действия срещу България и границите и.
И ако мозъчето ти така е дресирано, да извърташ всяка чужда дума срещу интересите на България, изразът с „багажчето„ ти е известен.
Границите на България 1945 година бяха успешно защитени.
Но ти по-добре ни разкажи твоите началници какво направиха и какво са замислили за СЕГАШНИТЕ граници на България, срещу които граници, така самоотвержено се бориш.
Та като сте тръгнали да разпродавате....
Попитах те! При дележът, който сте подготвили, моето село къде ще се падне? В турско, в румънско, у гръчко?
Поне да знаем!
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: gluhar4e
gluhar4e
06 Окт 2017 15:10
Мнения: 2,246
От: Greece
Барми,
нямам идея какъв е този Борей, но ако това означава България, ДА БОЖЕСТВЕННА Е!
Защото друга нямаме. Ние!
За вас не знам.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: gluhar4e
PONTIECA
06 Окт 2017 17:47
Мнения: 4,126
От: Greece
защо Гърция има териториални претенци към Царство България, не към Хайти или Мозамбик а точно към България. И имат ли нещо общо тези претенци с факта, че фашисткият режим в Царство България е съюзник на Нацистка Германия която окупира Гърция през 1941 г. заедно с България и Италия?

Точно тук е разковничето - слага в претенциите и страни, които дори не са участвали във войната, та видите ли те гърците дори и от тях искат...
-И да участвахме и да не участвахме във войната на страната на фашистите, те гърците пак щяха да искат...
ИНДУЛГЕНЦИЯ на монархо-фашистката власт, провежданата политика и последствията от нея. Те това ни сервира колегата, ИНДУЛГЕНЦИЯ ...
gluhar4e
06 Окт 2017 18:25
Мнения: 2,246
От: Greece
PONTIECA
Ако аз се намеся в гръцки форум, и не на историческа, а на каквато и да е тема, знаеш каква ще е реакцията, нали?
PONTIECA
06 Окт 2017 18:39
Мнения: 4,126
От: Greece
PONTIECA
Ако аз се намеся в гръцки форум, и не на историческа, а на каквато и да е тема, знаеш каква ще е реакцията, нали?
;
Тук си разменяме мнения, критикуваме се, е казваме и нещо в повече, ама нали за това е форумът ...
gluhar4e
06 Окт 2017 18:58
Мнения: 2,246
От: Greece
Представяш ли си ме мене в гръцки форум да разменям мнения?
Т. е. възможно ли е?!
Banshee
06 Окт 2017 19:00
Мнения: 8,236
От: Bulgaria
Ако можеш да пишеш на гръцки като Понтиеца на български защо да не е?
Добави мнение   Мнения:130 « Предишна Страница 5 от 7 3 4 5 6 7 Следваща