Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
ЕК препоръча да намалим университетите от 52 на 10
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:70 « Предишна Страница 4 от 4 2 3 4
Ку-Ку
06 Окт 2017 19:29
Мнения: 4,128
От: Bulgaria
Намаляваме бройката на университете 5 пъти, а увеличаваме финансирането само 2 пъти.


Крива ви е сметката. Дори и сега по-големите и по-читави университети като МА, ТУ и СУ получават доста повече средства от провинциалните пуцове. Лошото и, че тези средства не стигат за нищо. Финансирането им трябва да се уголеми поне 10 пъти, а не 2 пъти, но не и преди да се отрежат пуцовете защото и те ще ревнат, че искат увеличения. Просто няма смисъл да се наливат пари в каца без дъно.
Дежурния
06 Окт 2017 19:44
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Финансирането им трябва да се уголеми поне 10 пъти, а не 2 пъти,

При един адекватен брой студенти и преподаватели и запазване на същата сума за висше образование, средствата за 1 студент и 1 преподавател автоматично ще скочат между 3 и 5 пъти. Само дето това означава към 150 000 човека да не се правят на студенти и да чакат хартийката със заветното "вишу", а 10-12 000 (половината от сегашните) бройки да престанат да се правят на преподаватели. При такава огромна част от системата която ще е ощетена от това което трябва да се направи, нищо няма да стане. Само ще си приказваме...
JKMM
07 Окт 2017 12:11
Мнения: 701
От: Bulgaria
За всички мнения на Дежурния под тази статия -

И едно допълнение:
Когато бъдат създадени незаслужено привилегировани малцинства, за да се отнемат незаслужените привилегии т.е. да се нормализират нещата трябват или политическа воля и кураж (каквито у нас очевидно липсват), или народовластие.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: JKMM
маргаритка2
07 Окт 2017 12:26
Мнения: 21,348
От: Bulgaria
https://www.24chasa.bg/mnenia/article/6484435

JKMM
10 Окт 2017 01:03
Мнения: 701
От: Bulgaria
маргаритка2 07 Окт 2017 12:26
И за слепите е ясно, че българското висше образование се нуждае от кардинална промяна. Поради това съпротивата срещу нея не отрича този факт – напротив, понякога дори уж го потвърждава, но с всевъзможни аргументи отрича средствата, които биха довели до такава промяна. Струва ми се, че цитираният текст от „24 часа“ е такъв пример – отрича предложеното като неадекватно, като запазва в тайна какво би било адекватно.
Дали има или няма изискване на ЕК за един университет на един милион души население не е особено важно. Дори и да има, у нас вероятно ще бъде изпълнено формално – като се обединят съществуващите висши училища и не се промени нищо друго. Много по-важно е да се спазва съотношението, посочено от Дежурния – финансираните от държавата бройки за прием във висшите училища да не надхвърлят оптимистичните 40% от броя на завършващите средно образование, намалени с броя на приетите да следват в чужбина.
Що се отнася до дадените ни за пример САЩ и Великобритания с техния голям брой университети, става като в приказката за жабата и вола. Включително защото там кандидатстват и учат и много младежи от цял свят, които си плащат – нещо, което не може да се каже за българските висши училища. Отделно, че дори и в тези държави нивото на получаваното образование в много университети пада:

Бизнесът "продажба на дипломи" не е българско откритие, а е стара далавера http://www.segabg.com/article.php?id=720394

Новият феодализъм и по-специално неговата част Църквата на бъдещето http://glasove.com/categories/komentari/news/noviyat-feodalizym

Amazon
10 Окт 2017 02:00
Мнения: 5,842
От: Congo, the Democratic Republic of the
Дежурния
06 Окт 2017 14:
Едно обединение на СУ с УНСС и МА че и спортната "академия" всъщност би било университет без кавички. Всичките инженерни неща също са си реално един университет.Просто е достатъчно да се види какъв е обхвата на всеки от по-големите и известни класически западни университети.

Nafarr
11 Окт 2017 16:17
Мнения: 2,780
От: 0
Проф. Соте обаче остана непреклонен, заявявайки, че всяка успешна научна организация би привлякла младите, което не би могло да стане при сегашното финансиране на толкова много организации.


"Спойката" в БАН обаче се крепи единствено на минималната работна заплата, която от януари 2018 г. ще получават учените в нея.
Не е тайна, че през последните 10-12 години в БАН е пораснала само минималната заплата.
Отсега и главните асистенти ще са на 510 лв., доцентите и професорите - с малко повече (600-700).

Как при това положение да се споят? Че нали в БАН дори да се протестира за по-добро финансиране не било "престижно"...

Не е да няма единствено учени. И апаратура, и оборудване няма.

наоми
12 Окт 2017 20:17
Мнения: 24
От: Spain
Наистина, за страна с нашите размери ,твърде много са т.нар.университети.Достатъчни са 2, а другите да са институти -политехнически.
JKMM
12 Окт 2017 23:30
Мнения: 701
От: Bulgaria
Т. нар. "пазар в образованието" у нас доведе до настоящото положение, поради което държавата трябва да прогнозира потребностите на икономиката от специалисти и съобразно тях да определя в какви и колко висши училища по какви специалности колко студенти държавна поръчка ще се обучават - като се спазват и посочените от Дежурния съотношения.
Nafarr 11 Октомври 2017 16:17
Чак такова нещо не предполагах - много жалко!
Някога ми изглеждаше като теория на конспирацията, но от доста време и аз смятам, че сриването на българското образование след 1989-та година е съзнателно предизвикан и направляван процес. Обратното би означавало да се счита, че всички управници през целия този период са били идиоти - между другото внушавана теза. Поне у мен обаче тя предизвиква усмивки. Все по-тъжни...
Един умен човек по повод приказките как ще оправим образованието и това ще даде началото на ново българско възраждане каза, че не можеш да промениш една сфера без да промениш системата, част от която е тя. Също и че ще си върнем качественото образование когато си върнем качественото общество.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: JKMM
Добави мнение   Мнения:70 « Предишна Страница 4 от 4 2 3 4