Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Електромобилите могат да разорят някои държави
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:24 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
mick
01 Ное 2017 20:38
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
При нас пък ще има дискотека.. щото няма да има достатъчно ток.
Казуса
01 Ное 2017 20:41
Мнения: 21,082
От: Bulgaria
Все си мисля, че петролът не е само бензин. Все пак пластмасата е навсякъде около нас и нейното използване ще продължава да расте. А и доколкото знам, за да се зареди един акумулатор на 100%, е нужно електричество два пъти по 100%. Това електричество все трябва да дойде отнякъде. От АЕЦ, от ВЕЦ или от ТЕЦ.
ogro
01 Ное 2017 20:48
Мнения: 120
От: Andorra
Казуса 01 Ноември 2017 20:41
Като чета какво си написал, се сещам вица, за оня чукча, дето не бил читател, а писател!
или както казваха едно време в електротехникума "Кой не знай закона Ома, да си оди дома"!
Казуса
01 Ное 2017 20:50
Мнения: 21,082
От: Bulgaria
Като чета какво си написал

Че аз съм хуманитарист. Да не мислиш, че имам нещо повече от смътна представа за двигателите и трансмисиите?
Ганий
01 Ное 2017 20:58
Мнения: 15,029
От: Bulgaria
Започвам с най-важното - нищо не разбирам от коли, петрол и газ.

1) защо ще патят само добиващите петрол, но не и добиващите газ!?
Нали уж май се твърди, че колите на газ ставали повече и подяждали бензиновите!?
Или електомобилите ще разоряват само петролните, но не и газови държави.

2) като загазят толкова зле САЩ, Канада, Британия, Норвегия - кво ги топли ГС!?
Защо ГС пропагандира срещу САЩ, Канада, Британия, Норвегия!?



Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Ганий
Herr_Vasko
01 Ное 2017 21:10
Мнения: 2,184
От: Denmark
Поредният блъф, елколите бла бла, на този етап и с тези технологии, електромобилите НЕ могат да бъдат конкуренция на нормалните коли, защото им липсва автономност.Трябва да се случи някакъв технологичен скок при зареждането, ама засега няма изгледи.всичко е въздух под налягане.А тока откъде ще дойде джанъм?Това са четива за наивници.
Engels
01 Ное 2017 21:35
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
1) защо ще патят само добиващите петрол, но не и добиващите газ!?

Заради паро-газовите електроцентрали.
Постиганият по-висок коефициент на полезно действие от паро-газовите електроцентрали се обяснява с комбинирането на два термодинамични цикъла – цикъл на Brayton и цикъл на Rankine, в резултат на което се постига повишаване на ефективността на централата като цяло. На практика, това се реализира чрез едновременна съвместна работа на газова (цикъл на Brayton) и парна турбина (цикъл на Rankine), като турбините съответно могат да бъдат една или няколко на брой. Благодарение на парната турбина се произвеждат допълнително около 20% електроенергия, което води до общо повишаване на КПД на електростанцията до около 60%. За сравнение, стандартните електроцентрали, оборудвани с газови турбини, достигат КПД от порядъка на 40%.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Engels
виждащ
01 Ное 2017 22:59
Мнения: 1,285
От: Bulgaria
Тия които сега имат петрол, имат и напечени от слънцето пустини.Ако имат два грама акъл, ще започнат засяването им със соларни панели отсега
Advokat33
02 Ное 2017 01:53
Мнения: 1,907
От: Bulgaria
ogro
01 Ное 2017 20:48
Огро,малко на шега,но малко Не сте сxванал иронията, че темата е "Кино"- При зареждане акумолатора се нагрява-загуби 10%,КПД на зарядното губи още 10% (При бърз заряд -по 20%).Преносната мрежа до централа още 10%.Собствени разxоди на централа-5%.Загуби в топлообменници30-50% от калоричността на горивото.Сумираи до тук.Отделно тези нови инфраструктyри имат значителен въглероден отпечатък при производството им.( Колкото един среден вулкан )....Вие помагате да се формулира нов закон,на G&S-"Пари имаме,да счупим,за да направят".
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: Advokat33
Скитник1
02 Ное 2017 07:20
Мнения: 430
От: Bulgaria
Аз пък съм техничар и всичко което прочетох,като аргументи, отдавна съм го пресметнал с калкулатора. Преди година монтирах може би първата колонка за зареждане в града и имам наблюдения върху работата на електрически и хибридни модели. Лично мен ме интересува един въпрос който за сега няма отговор - откъде толкова материал за батерии при съществуващата технология ?

А за парогазовите централи, в EVN ,не се хвалят каква са я свършили с турбината "Сименс" .
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Скитник1
Engels
02 Ное 2017 10:06
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Лично мен ме интересува един въпрос който за сега няма отговор - откъде толкова материал за батерии при съществуващата технология ?

На този етап няма проблем.
За в бъдеще батериите ще се рециклират.
А вероятно ще се появят и други технологии.

Бай Дан
02 Ное 2017 10:34
Мнения: 1,899
От: Bulgaria
Арабските петролни държави хич не са глупави. Докато добивът на петрол е изгоден и соларните системи скъпи, ще добиват и търгуват с петрол. Когато соларните системи станат изгодни - ще произвеждат и търгуват с ток. Не напразно се ориентират към туристическата индустрия - както уважаемия съфорумец Енгелс ни информира за развитието на роботизацията - в не много далечно бъдеще заниманието на хората ще бъде предимно в туризма /не съвсем като сегашния но все пак туризъм/.
tantus
02 Ное 2017 10:57
Мнения: 2,108
От: Bulgaria
Herr_Vasko01 Ноември 2017 21:10
Поредният блъф, елколите бла бла, на този етап и с тези технологии, електромобилите НЕ могат да бъдат конкуренция на нормалните коли, защото им липсва автономност.Трябва да се случи някакъв технологичен скок при зареждането, ама засега няма изгледи.


Ти да не живееш в пещера, бе човек? Това с елколите отдавна не са някакви журналистически измишльотини - сума ти градове, а и дори и тук-таме страни вече обявиха планове да забранят ДВГ автомобилите, традиционните гиганти на автомобилната индустрия всички инвестират милиарди в елавтомобили, а той тръгнал да обяснява как всичко това е блъф и ще продължаваме да си димим с дизелака в центъра до откат. Дет се вика - дори и да не станат съвсем конкурентни елколите на ДВГ-то, процесът вече е тръгнал и спиране няма - когато държавните/градските и частните интереси съвпадат, ако ще и насила да те накарат да си купиш елавтомобил (забрани за ДВГ в градовете, високи данъци за ДВГ, ниски за електричките и т.н.), пак ще стане.
Perseus
02 Ное 2017 11:15
Мнения: 2,726
От: Bulgaria
tantus02 Ноември 2017 10:57


Мда, ама в момента не можеш цяла България да минеш без зареждане. А като дойде зимата, и като изпоспре тока масово, изведнъж се оказваш ебз кола, че контакта не работи. Тенкю, бът но тенкю! Трябва доста да се постараят с капацитета на батериите, преди да имат какъвто и да сериозен шанс срещу ДВГ. Ние, за разлика то германците, не можем да имаме ел. кола за града, една за провинцията, и една за официални събития.
Дежурния
02 Ное 2017 11:22
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Няма физически закони които да противоречат на усъвършенстване и поевтиняване на батериите.
Има само един дребен проблем - електромобилите не вървят без електричество. Това което няма да се изразходва като петрол ще трябва да се изразходва като допълнителен ток. От къде ще дойде този ток засега е в сферата на фантасмагориите.
Engels
02 Ное 2017 11:31
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Има само един дребен проблем - електромобилите не вървят без електричество. Това което няма да се изразходва като петрол ще трябва да се изразходва като допълнителен ток. От къде ще дойде този ток засега е в сферата на фантасмагориите.

Не се притеснявай,ако се наложи от петрола също може да се прави ток и то с доста по добър КПД, отколкото ДВГ.
Но не вярвам да се наложи.
Engels
02 Ное 2017 11:37
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
И не забравяйте за хибридите!
Идеални са за преходен период между двете технологии.

Дежурния
02 Ное 2017 12:32
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Не се притеснявай,ако се наложи от петрола също може да се прави ток и то с доста по добър КПД, отколкото ДВГ.
Но не вярвам да се наложи.

И колко е КПД на ток от петрол до заредена батерия (не до изхода на генератора)?
Има и дребни въпроси за които все не се намира време да се изяснят. Купетата на електромобилите ще се топлят ли през зимата и ще се охлаждат ли през лятото? Ако да, тези енергийни разходи включват ли се в пробега който се рекламира?
Ако токът е от рекламираните фотоволтаици, колко (милиарда) квадратни метра ще са необходими за 80 милиона автомобила?
Оставяме настрана, че преди двайсетина години наистина бяха наляти няколко милиарда долара в разработване на електромобили, а сега се изткупва прах от онези разработки и се наливат пари само в реклама. Пак преди 20 години в Калифорния поне 2% от автомобилите със сигурност щяха да са електрически. Сега доста трябва да се порови човек за да види какъв е делът им, за да разбере, че и тези 2% все още са мираж.
Engels
02 Ное 2017 12:42
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Tъкмо за това казвам, не забравяйте за хибридите!
По ефективни са от тези, които са само с ДВГ.
Но на практика имат всичко, което има и електрическия автомобил, само са с по малка батерия.
Така се развива технологията на електрическия автомобил, докато батериите станат достатъчно ефективни.

tantus
02 Ное 2017 13:19
Мнения: 2,108
От: Bulgaria
Много от коментарите тук показват защо тук не се измисля нищо ново - гледа се сегашния момент и се казва "това няма да стане, защото СЕГА има еди какъв си проблем с тази технология". Помните ли първите мобилни телефони? Колко струваха, как изглеждаха и колко струваше едно обаждане от тях? А компютрите и интернет? Помните ли как не можеше да си ползваш домашния телефон, докато ползваш интернет? Жалко, че тогава нямаше форуми, за да ги погледнем и да се насладим на експерните мнения оттогава относно какво ще е бъдещето на техноогиите.

Щом ВСИЧКИ автомобилни производители инвестират в елавтомобилите, значи това е средносрочното бъдеще, без значение дали го искаме или не. Ние тук обаче преди това ще се напълним с обезценените 3 литрови дизелаци на цяла Европа и съвсем ще затънем в сажди, преди да разберем за какво иде реч.

Другата тотално погрешна постановка е едва ли не че електроавтомобилите трябва да вършат веднага всички задачи на ДВГ (като например да може да се пресече България с един заряд на батерията). Що някой не вземе да извади статистика колко семейства имат 2 автомобила, а се пътува на дълги разстояния само с единия? Дали не са стотици хиляди в България? Защо ми е втори автомобил, с който да трябва да мога да мина цялата страна, след като и сега пътуваме само с колата на жена ми, а моята я ползвам само в София? Ето още една немалка пазарна ниша, която ще помогне да се развият електроавтомобилите и един ден наистина да могат да правят 500 км с един заряд.

Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: tantus
Engels
02 Ное 2017 13:50
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Много от коментарите тук показват защо тук не се измисля нищо ново - гледа се сегашния момент и се казва "това няма да стане, защото СЕГА има еди какъв си проблем с тази технология".


Закон на Кларк за революционните идеи:
Изглежда, че всяка революционна идея предизвика три фази на реакция. Те могат да бъдат обобщени с фразите:
1. — Това е напълно невъзможно - не ми губете времето.
2. — Възможно е, но не си струва да го правим.
3. — През цялото време ви казвах, че това е добра идея.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Engels
Добави мнение   Мнения:24 Страница 1 от 2 1 2 Следваща