Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
1/3 от жилищата в България са необитаеми
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:125 Предишна Страница 2 от 7 1 2 3 4 Следваща »
mick
03 Ное 2017 08:47
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Архангел,renose
03 Ноември 2017 08:27


Ами защото искаш да има улици около жилището ти, искаш канализация, вода.. искаш детски градини, болници, училища до жилището ти. Това е все едно да питаш - защо трябва да плащаш за общите части в блока.. ами махни си стълбището, жиците до жилището ти, водопроводните тръби и готово. Ще разбереш колко е хубаво да имаш жилище до което не може да стигнеш и до което нищо не достига.

Вкъщи само веднъж ли чистиш - когато се нанасяш? Ремонти правиш ли?

Мръсотията по улицата кой да я почиства и с какви пари? С парите на тия дето плащат ДДС/ама не са собственици в твоя квартал/? или с парите от данък имоти/такса смет на собствениците в квартала?

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: mick
mick
03 Ное 2017 08:59
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Спокойно няма да се вдига тоя данък.. щото ще се срути БВП, отделно големите собственици - близки до управляващите изведнъж ще трябва да плащат много и даже да фалират или да разпродават собственост. По-вероятно е нещата да останат по тоя начин.. да се чака на европомощи и толкова.. никаква поддръжка по малките улички, само основните артерии ще се поддържат криво-ляво. А и това е в унисон с разбирането на масовия българин - че жилището/собствеността - храна и вода не иска. А и офшорките ще трябва да плащат данъци.. поне тоя данък. А това е немислимо за българския демокраД.

А и много голяма част от българите ще разберат, че не са чак толкова бедни и социално-слаби отколкото ги изкарват.. че имат собственост за стотици хиляди, че и милиони. Ще се отнеме основния повод за оплакване.. че видите ли.. нямаме доходи. Нищо, че сме богати.

Та така - скъпотията ще се увеличава заедно с мизерията.
Дежурния
03 Ное 2017 09:06
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Ами защото искаш да има улици около жилището ти, искаш канализация, вода.. искаш детски градини, болници, училища до жилището ти.

Май много пъти е обсъждано, поне за София. Искам да имам улици и те се плащат. Едни проценти от първоначалната цена (разрешителни за строеж, за ползване...) отиват в общината именно за да има улици и тротоари. Плаща се данък МПС и общата сума е огромна. Плаща се присъединяването към вода и канализация и след това за ползването на тези неща идват ежемесечни сметки, с включени суми за поддръжка, същото е и с парното и с тока. За детски градини, болници, училища плащаме по 30% осигуровки, 10% преки данъци, 20% ДДС и доста сериозна сума акцизи. Няма логика да си плащаш един път примерно канализацията със сметката за вода и след това да я плащаш още един път с данък имоти.
Minderbinder
03 Ное 2017 09:18
Мнения: 5,159
От: Bulgaria
И откъде накъде ще се смята за нормално да плащам на държавата всяка година за това че имам жилище?

За протокола: плащаш на общината, не на държавата.
len
03 Ное 2017 09:22
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Абе мик, стига с твоята обсесия бе! Да не би собствениците на жилища да не плащат ДДС?! Знае се от години, откак станахме "див капитализъм на началното натрупване", пък преди бяхме държавен капитализъм, наречен "социализъм", че и им боде очите на световни банки, мвф-та и подобни злокачествени образувания, че българинът имаше един от най-големите проценти на собственост на жилище. Ми не може то така, я там на свободен наем, като останалите роби в белия свят. Да ама на останалите робовладелци в белия свят им е просветнало, че робите трябва да могат да плащат наема си, та затуй и заплатите им по-високи от нашенските. Неслучайно и в София, където мигрира масово младото поколение, което още се чуди дали да емигрира навън, заплатите са по-високи, щото да може да си плаща възвисоките наеми туй младо поколение. Собствеността дава свобода и независимост, то затуй англосаксите имат поговорка "моят дом е моята крепост", ама пусто модерните робовладелци искат робите да нямат съвсем нищо, ей там някоя кора хляб и всеки да се спасява поединично! Ми то магарето ритнало петалата, като спрели да го хранят. Ей туй искат за нас. Златният милиард май хич не е конспирация.
mi6osp.
03 Ное 2017 09:24
Мнения: 5,428
От: Bulgaria
1/3 от жилищата в България са необитаеми, защото 1/3 от българите емигрираха.
mick
03 Ное 2017 09:24
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Дежурния
03 Ноември 2017 09:06


Мдаа колко е удобно - осигуровките да ти покриват училището и т.н. ДДСто и акцизите - също. Общото е, че един плаща, а друг получава удобствата. Каква хубава демокрация.

ДДС и акцизите се събират от хората на база консумация - това няма нищо общо с това колко и какви имоти има даден човек. Т.е. може да имаш имоти за 10 милиона.. и да не плащаш изобщо ддс и акциз.. но общините трябва да ти поддържат инфраструктурата.

А това, че като се строи жилището има такси за присъединяване.. ами не знаех, че само веднъж се поддържат улиците .. при строежа.. след това нищо не се пипа. Яко. Всъщност - май точно така е последните години.. и заради това кварталните улички не се поддържат.. щото така искат хората. щом това се прави с еднократни плащания .. преди 50 години.

Данък МПС си е за автомобилите.. но ако нямаш автомобил.. това значи ли , че нямаш и улица до блока?

Знам, че е много готино - само да се консумира, а друг да ти плаща за удобствата.. проблемът е, че баламите стават все по-малко.. парите не стигат и накрая държавата става кочина.. и в същото време цените на имотите гонят западните.
дъртреалист
03 Ное 2017 09:25
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
държавно планиране,

може да се иска, когато и ако нацията има стратегическа цел за постигане.
Защото планирането е само инструмент за постигането на "цели".
Засега наблюдаваме, че националните ни елити не се интересуват от съдбата на държавата ни
и затова не мислят какво да бъде нейното бъдеще.
А ако нямаш за цел едно положително развитие, то няма как да се самослучи.
А напротив, всички налични фактори са против такова положително развитие на държавата.
Вътрешните - са против, защото пренасоченото към развитие национално богатство ще го осветли и ще ограничи кражбите им.
А външните са против, защото в конкурентната международна среда нямат интерес от една силна и благоденстваща България.
Само ние, българите, бихме имали интерес от това.
Но, очевидно не го искаме, след като не сме го пожелали.
Дежурния
03 Ное 2017 09:34
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
ами не знаех, че само веднъж се поддържат улиците .. при строежа.. след това нищо не се пипа. Яко. Всъщност - май точно така е последните години.. и заради това кварталните улички не се поддържат.. щото така искат хората. щом това се прави с еднократни плащания .. преди 50 години.

При строежа на жилището се плаща за инвестицията в улици, поддържането се плаща от годишните данъци. Пак ще спомена мимоходом, че в София от данъци и такси за имущество (жилища и МПС) се събират около половин милиард лева годишно, само от частните собственици. Сума повече от достатъчна за поддръжка в много добро състояние. Ако сметнем пък за споменатите 50 години, еквивалентът е 25 милиарда лева. Проблем (освен изразходването за други цели и краденето) е, че има купища неплащащи и ползващи. Елементарен пример - цената на билетчето примерно за автобусите на градския транспорт не включва плащане за поддръжка на улици, държавни и общински учреждения не плащат данък сгради и до голяма степен такса смет и така нататък...
homoludens
03 Ное 2017 09:37
Мнения: 500
От: Bulgaria
Тоя разговор е безсмислен. Имаме хора с ниски доходи но с жилища и защо това да е лошо?

Като останат без жилище и пак с ниски доходи какво да не е по-добре! Основна глупост е че на жилището се гладe като на актив, а то не е, то е място, което ти гарантира, че няма да хванеш брадвата и да отрежеш нечия глава примерно.

Обаче в друга посока духа вятъра и тя е разнопосочна. Eдната е ще да изгоним бедните собственици от жилищата им и другата е да настаним там ново-българите (всякакви орки с мюсюлманска вяра.)

Един колега нагоре писа че нямало план и планиране напротив има план и планиране и всичко върви по него. Плана е ликвидиране на Българите в България и се изпълнява стриктно.

А нашия грях е че не направихме и не правим революция 100 000 глави да паднат 10 000 NLS на персонала на чуждите компании и следващите 300 години няма да си помислят да стъпят пак тука от ЕС.


Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: homoludens
mick
03 Ное 2017 09:38
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Планирането е много лошо нещо. Показва ти колко добре/зле се справяш.. когато изпълниш/не изпълниш плана. Друго си е да няма план.. винаги може да кажеш - свърших много работа.

Например в западните държави.. всяка една улица си има план за ремонти.. който се спазва. Например на всеки 7-10 години им правят основен ремонт. Представяте ли си.. така да е и в България.. ама то къде ще му се види края.. много работа е това. Друго си е - без план.. да се ремонтират най-лесните за ремонт улици и готово.. пей сърце.

Ако обаче се направи един такъв план и се сметнат парите необходими за тези ремонти.. изведнъж ще се окаже.. че БВП на държавата е ужасно малък и държавата/общините не могат и 1 десета/1 двадесета част от плана да изпълнят.

Всъщност точно по това дали можем сами да си поддържаме държавата.. се разбира дали имаме висок БВП или ужасно нисък.. нищо, че номинално може да изглежда внушително.
Дежурния
03 Ное 2017 09:40
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
PS
Улиците в София са около 3000 километра, кръгло 3 милиарда лева като инвестиция (без другата инфраструктура под тях, която се плаща от други). Поддържането в идеално състояние в нормална некрадлива държава е около 2% годишно от стойността за изграждане. Това са едни 60 милиона лева годишно и са около 10% от половин милиард събиран ежегодно в София само от текущите данъци. Какво е на практика всички виждаме.
mick
03 Ное 2017 09:41
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
homoludens
03 Ноември 2017 09:37

Жилището е актив. Да не говорим, че човек може да живее и в жилище за 5000 лева.. и за 5 милиона. И пак да се оплаква, че няма доходи. И да иска държавата да му помага даже.
Minderbinder
03 Ное 2017 09:42
Мнения: 5,159
От: Bulgaria
1/3 от жилищата в България са необитаеми, защото 1/3 от българите емигрираха.

Не само затова.
През т.нар. преход бяха построени най-малко 500 000 нови жилища.
len
03 Ное 2017 09:48
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Едно си баба знае, едно си бае, мик си ги приказва неговите. ДДС плащаме всички, и мангалите включително. ДДС у държавата ни е доста високо и недиференцирано. Осигуровките са си просто данък, щото внасяш, ама плащаш като поп където идеш, пък за пенсиите да не говорим, че са мизерни, пък що народ не ги доживява...Ще продаде баба пенсионерка единственото си жилище, викаш и ще стане милионерка. Да бе да. Това в София може да се случи, ако жилището е нейде по Витошка или по Патриарха. А в малкия град? Едно, че цените са ниски и ако го продаде доникъде няма да й стигнат парите. Второ - къде ще живее? В старческия дом може би? То щото старчески домове много и всичките като луксозни пансиони! Айде сопри се малце. Всички ще остареем.
Дежурния
03 Ное 2017 09:49
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Не само затова.
През т.нар. преход бяха построени най-малко 500 000 нови жилища.

И това се включва. 2 милиона човека от отрицателен демографски "прираст" и 1 милион навън са 3 милиона човека или около 1 милион необитавани жилища. Като добавиш и половин милион новопостроени и картинката се закръгля. Истината обаче не е в числата на едро. В Северозапада има огромно количество празни жилища, могат да се купят или наемат на много ниски цени, но желаещи да отидат натам няма. В София пък е претъпкано, но желаещи да идват и да наемат и купуват има предостатъчно. И лакърдиите, че има 150 000 празни жилища в София са за наивници.
дъртреалист
03 Ное 2017 09:51
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Плана е ликвидиране на Българите в България

А обратен план няма.
Не сме заявили, че това не ни харесва.
Следователно сме съгласни...
КАква революция? Че тя пак е само средство за постигането на нещо.
А какво е то?
homoludens
03 Ное 2017 09:58
Мнения: 500
От: Bulgaria
" И лакърдиите, че има 150 000 празни жилища в София са за наивници."

Ще дам пример с моя блок, под празно имам в предвид че собствениците им си идват на гости 1,2 пъти в годината.

1 - етаж, два
2 - 1
3 - 1
4 - 1
5 - 1
6 - 1
7 - 2

7 от 24 като още 5 се дават под наем, което е все едно празни защото на събрание сме все едни и същи 10 човека и наистина е кофти защото блока си иска грижи а 50% от собствениците чакат на готово.

Да са ми живи и здрави комшиите само в 4 апартамента има деца в 2 млади хора а останалите 6 до 10-15 години ще се изпразнят. Както казах проблема няма да ми е че ще са празни а че ще ги заселят с орки, нещо което в ЕС няма как да стане защото там се иска съгласие от съсобствениците.
Архангел
03 Ное 2017 10:09
Мнения: 1,869
От: Bulgaria
нещо което в ЕС няма как да стане защото там се иска съгласие от съсобствениците


Какво се иска в ЕС?
Разрешение да се нанесеш в собственото си жилище ли??
Айди бе!
Diver N
03 Ное 2017 10:17
Мнения: 4,004
От: Bulgaria
Не се споменава за жилищната площ,която сигурно ще се окаже недостатъчна.Зависи и от нормативите,които за БГ са сигурно от времето на комуналките.Така не се прави статистика!
Добави мнение   Мнения:125 Предишна Страница 2 от 7 1 2 3 4 Следваща »