Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Държавата се реши да закрие фалиралите си болници
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:142 « Предишна Страница 5 от 8 3 4 5 6 7 Следваща »
kаily
02 Дек 2017 16:30
Мнения: 3,409
От: Bulgaria
Разбиха здравеопазване, от което са се учили кубинците, които сега имат здравеопазване номер едно в света.
За да ни трият сега сол на главите що не приемаме частните болници с частните им разходи на наш гръб.
Бе вие съвсем на маймуни ни обърнахте май.
Н16
02 Дек 2017 17:11
Мнения: 8,441
От: 0
Направиха сума частни клиники и сега вече ще затварят общинските.

Може би, за да натоварят държавата (което още е останало от нея) - да плаща на частните болници (и на фарма производителите).
Медицинския персонал ще отиде там (по света), където плащат повече.
Дежурния
02 Дек 2017 17:25
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Държавните и общинските болници в България не плащат заплати на лекари, сестри и санитарки. Не дават средства за лекарства и консумативи. Токът и парното които ползват са безплатни. Между официално доплащане и частна болница или доплащане под масата и държавна, все повече българи избират второто. В държавни и общински болници няма фалшиви пациенти и изследвания, няма надписване на пътеки и изследвания, няма каране на "болни" с маршрутки от околните села за смучене на пътеки...80%, 80%, 80%...
Здравка
02 Дек 2017 17:52
Мнения: 16,150
От: Bulgaria
И лична молба към всички:
Колеги, разберете най-сетне, че частните болници са придобивка, при-до-бив-ка, а не проблем.
Малко странно е да виждате проблемите не там, където са, а в най-новите, най-оборудвани и най-уредени болници

Тук те подкрепям напълно. Имам през последните 3-4 години три кратки влизания в болница за изследвания и лечение по клинична пътека. Две от влизанията са в 100% частни болници. В една от тях, специализирана за сърдечни заболявания не съм платила и стотинка ( храната беше включена). Имам хронично заболяване, напълно различно от това за което бях там и за което управата счете, че съм освободена дори от минималното заплащане за престой/ден. Правена ми е дребна хирургическа интервенция също в частна болница. Разходите там се поделят между НЗОК и пациентите. Това, за което платих ми беше съобщено предварително по утвърден ценоразпис. Без забележки. Що се отнася до държавната - ( в моя случай Военноморска болница - Варна) благодарност и поклон към лекарите, които работят и спасяват животи при такива условия. Общинска болница ли, пък била тя и варненска, университетска и прочие .
Neopol
02 Дек 2017 17:57
Мнения: 5,944
От: Bulgaria
Weed361, да ти отговоря на въпросите. Нищо не изисква договорите да са само и единствено за пълен обем. С едната болница може да има са едно, с другата за друго, но за това за което е сключила договор,не може да отказва лечение на никого или да му иска пари.

Що се отнася до примерът ти с родилното, то и сега дискриминацията е забранена, но понеже е прикрита под финансова дискриминация, то договор може да има само с тази болница, която не прави такава. Другата може да си работи както си иска, но няма да получава никакво финансиране от касата.
Здравка
02 Дек 2017 18:04
Мнения: 16,150
От: Bulgaria
1. Трябва да решим проблема с 30% здравнонеосигурени. Сегашната система със здравни осигурвки плащани със заплатите и дори и от тези без никакви доходи, очевидно не работи, тъй като от една страна осигурява само половината от парите за здраве (останалата е бюджетна субсидия), а от друга продуцира огромен дял здравнонеосигурени и необхванати от здравната система.

Можем да го решим лесно, като отменим сегашните здравни осигуровки и въведем косвен данък "здраве" плащан заедно с ДДС. 5% осигурява приходи, колкото 8% осигурвки. Ако искаме да увеличим значително парите за здраве, което би било добре, то тогава запазваме ставката от 8%.


Съгласна съм, че проблемът с 30% здравно неосигурени трябва да се реши. Не съм съгласна с идеята ти как да се случи това. Първо - държавата трябва да започне да плаща реално здравните осигуровки на държавните служители. Вторият проблем е този със стотиците хиляди здравно неосигурени безработни цигани. Там наистина не знам какво трябва да се направи. А точно този ''контингент'' пълни май основно малките общински болници.
Neopol
02 Дек 2017 18:09
Мнения: 5,944
От: Bulgaria
У нас нема такова нещо "ограничен достъп до здравеопазване

Sine_metu, сигурен ли си, че имаш представа от здравеопазването в България ?

30% неосигурени. Имат ли достъп ? Потребителска такса. Оганичава ли достъпа ? Доплащане, при това със сериозни суми за почти всичко. Сигуно не възпира от търсене на здравна помощ ? Дори и физически ограничен достъп в големи части от страната.
Заплащането и в момента е за дейност.

Че аз кво казвам ? А написаното от теб нататък показва, че въобще не си разбрал какво съм написал.
Sine_metu
02 Дек 2017 18:14
Мнения: 2,158
От: Bulgaria
Н16
02 Декември 2017 16:21
Но самия факт, че една болница е нова, с много техника - дали означава, че съответния пациент ще бъде успешно излекуван? Всички (болни) ли ще могат да бъдат излекувани (от какво) - и каква ще е разликата в (крайната) цена?

Всички болни - не, разбира се.
От какво ще ги лекуват - според разрешението за дейност.
Има различни критерии за очаквания успех на лечението.
Задължително трябва да има акредитация.
Топ-критерият е международен сертификат (атестация).
Такива, Кайли - уви!, у нас имат 20-тина болници, частни са половината.

Крайната цена е по-ниска в частните.
Може да не ви се вярва, но доплащането при тях средно е 7%, а в държавните - минимум 15%. По-точно могат да кажат службите, щото при частника вкарват пациента в компа още на вратата, а на държавно се плаща главно под масата
Neopol
02 Дек 2017 18:14
Мнения: 5,944
От: Bulgaria
А точно този ''контингент'' пълни май основно малките общински болници.

Няма как да го пълни, щото неосигурените нямат достъп до болниците. Мрат пред тях. Затова и циганите разчитат само на Спешна помощ, която в България е силно ограничена, като обем. Затова и постоянно, когато някой от тях умре, изливат безсилието си срещу системата върху екипите на Спешна помощ.
kаily
02 Дек 2017 18:15
Мнения: 3,409
От: Bulgaria
да решим проблема с 30% здравнонеосигурени

Как е решен тоя проблем из западните държави, знаеш ли, или ще откриваш пак колелото?
kаily
02 Дек 2017 18:19
Мнения: 3,409
От: Bulgaria
Дори и физически ограничен достъп в големи части от страната.

Болниците в малките общини, които не са закрити, са на практика празни, има по няколко джипита и това е. Хирурзи няма, очни лекари, УНГ, невролози, каквито се сетиш -няма. Огромни болници от татово време празни. Хората няма пари да бият път до на майната си, от Северозападна България - обикновено София или Монтана. И се лекуват по бабешки, а стените са пълни с некролози.

За сметка на това у софето часно до часно.
Що станА с хеликоптерите? Нали болниците щеха се закрият, ама да се пуснат хеликоптери.
Neopol
02 Дек 2017 18:22
Мнения: 5,944
От: Bulgaria
Sine_metu, питай всеки, който е ползвал и държавни и частни болници да ти сподели мнението си. Частните, като хотелска част са по луксозни от повечето държавни, но като медицинска част никакви ги няма. Като видят някой по-сложен или скъп случай веднага го препращат към държавните. Правят много ненужни манипулации и операции, само и само да вземат парите. Имам близък, който го изрязаха яко и го осакатиха, а след време нагло му заявиха "Май нямаше нужда от тази операция".
Neopol
02 Дек 2017 18:29
Мнения: 5,944
От: Bulgaria
Как е решен тоя проблем из западните държави, знаеш ли, или ще откриваш пак колелото?

Решен е защото там (с изключение на Германия и Австрия) системата не е "Бисмарк", а "Бевъридж", т.е. здравеопазването се финансира от общите данъци (държавният и общински бюджети), а не от осигуровки. Точно такова решение предлагам и аз, но модернизирано - отделен косвен данък, а не просото сума отделяна от бюджета.
Sine_metu
02 Дек 2017 18:33
Мнения: 2,158
От: Bulgaria
Neopol
02 Декември 2017 17:57
Weed361, да ти отговоря на въпросите. Нищо не изисква договорите да са само и единствено за пълен обем. С едната болница може да има са едно, с другата за друго, но за това за което е сключила договор,не може да отказва лечение на никого или да му иска пари.

Ти направо скри топката на лекар, дето половината му бели косми са заради акредитации. Значи казваш, че "с едната болница може да има за едно, с другата за друго, но за това за което е сключила договор, не може да отказва лечение на никого или да му иска пари."
Повтарям фундаменталното ти откритие поради непреходното му значение и за да те питам като как ще ни обясниш другото си прозрение?
Ем казваш, че не може да отказва лечение на никого, ем продължаваш да си повтаряш за неква липса на достъп до здравеопазване.

За да постигаме премъдростите ти, трябва да дадеш речник с представите си.
Работих две години в управата на болница, но не съм и сънувал, че може да има понятия за здравеопазването като твоите
iLimon0ff
02 Дек 2017 18:43
Мнения: 4,299
От: 0
За да постигаме премъдростите ти, трябва да дадеш речник с представите си.


Няма да помогне.
kаily
02 Дек 2017 18:52
Мнения: 3,409
От: Bulgaria
Лошото е, че който вижда по-далеч от носа си, до власт няма да припари, а на власт са все такива късогледи с огромни тумбаци или огромно самочувствие. Дето като ги питаш какво да правят с 30% неосигурени, мъцат и се връщат на твърда почва там де си отбират, ама от това проблемът не се рещава...
Sine_metu
02 Дек 2017 19:14
Мнения: 2,158
От: Bulgaria
"Заплащането и в момента е за дейност."

Че аз кво казвам ? А написаното от теб нататък показва, че въобще не си разбрал какво съм написал.

Тука си праф. Ф смисъл, че не го дочетох.
Не допуснах и не допускам, че некой може сериозно да пише за "разположение". Извън спешните и превантивни дейности, които изброих.
Sine_metu
02 Дек 2017 19:32
Мнения: 2,158
От: Bulgaria
Neopol
02 Декември 2017 18:14
неосигурените нямат достъп до болниците. Мрат пред тях.

Клеветиш.
Имаше един такъв, Бог да го прости!, и той обратно на твърденията ти си бе и осигурен, и за зла ирония умря точно пред Института за спешна помощ.
Където и да отиде човек в остро, животозастрашаващо състояние, първо го спасяват, после гледат в компа, после се чудят как да "минат" разходите.
Питай който и да е лекар. Лесно ще го познаеш, носи бела манта.
kаily
02 Дек 2017 19:38
Мнения: 3,409
От: Bulgaria
човек в остро, животозастрашаващо състояние, първо го спасяват, после гледат в компа, после се чудят как да "минат" разходите.

Мой познат са го държали в коридора, докато близките му платят здравните, и после са го опрерирали.
Sine_metu
02 Дек 2017 20:22
Мнения: 2,158
От: Bulgaria
Недофинансирането е основният проблем на здравеопазването ни.

Не бързайте да казвате "Я па тоя! Откри Америка" и изобщо не ме съдете строго. Редакторската функция не работи, а и набарах в лидъла ено Vino Nobile di Montepulciano. Уважаеми колеги, уважаема Сибил, моля ви

Недофинансирането ни е три типа, а това значи и три групи проблеми:

1/ Колко пари не ни стигат?
Ще се изненадате, но то е най-малкото - 20% - и най-лесно решимото.
Разходите за здраве у нас са около 2 пъти по-малки от средните в ЕС.
Да, но заплатите на медиците са около 2,5 пъти по-ниски.
Те са 55% от разходите. Проста сметка: в ЕС дават за заплати 140 лева при наши 55. Данъците са по-ниски с ок. 10%, значи там дават за тях 20 лева повече. Станаха 160. Останалите цени са близки. Значи на 200 лева приход, в ЕС дават 160, тоест абсолютното недофинансиране у нас е 40 / 200 = 20%

2/ Колко пари даваме ние и колко държавата?
Преките частни разходи у нас са 43%, а в ЕС - 21%
Нема да се отплесвам защо Западът организира за другите бивши соцстрани що-годе щадяща (ре)колонизация, а нам спретна екзекуция в стила на Марк Лициний Крас (внука на едноименния победител на Спартак).
Просто народът ни не може да плаща повече.
30-те % неосигурени, за които говори колегата Неопол, са част от проблема

3/ Колко плащаме на медиците си?
Най-трагичното недофинансиране е точно там, в подчертаното по-горе.


Добави мнение   Мнения:142 « Предишна Страница 5 от 8 3 4 5 6 7 Следваща »