Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
БАН: Филип Македонски не е стъпвал в Пловдив
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:53 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3
ТАПА
04 Юни 2004 16:39
Мнения: 6,883
От: Bulgaria
"Въпрос на вкус, казало кучето и се облизало под опашката".
Само не искам да се сърдиш, нищо лично!
Хитър Петър
04 Юни 2004 16:41
Мнения: 45
От: Bulgaria
Аааа, дедо Фори, как да няма писмени източници?!В архива на ЦК-то има шифрована телеграма върху магарешка кожа/във възбудено състояние/, в която окръжния комите докладва, че в чест на нам кой си Конгрес на Партията, градът е преименуван на името на Генералния му секретар Филип Найумния!Четете, дедо попе, четете и светска хроника, моля ви!Верно, че с времето кожата се е посмалила, но който иска, знае какво да прочете там!
патриарх Никифор
04 Юни 2004 16:58
Мнения: 3,571
От: Vatican City
Амилкарчо, без да се напрега дето ти поп се подсеща за два извора - един автор, наречен Лукиан, който твори, струва ми се 4век и небезизвестния Константин Багренородни, който се знае кога твори. И дватата говорят за Пловдив и май леко ми се срува, че никой не споменава и дума за Филип Македонски. А ако паметта на дедо ти поп не се е поразмътила от литургийната ракия, и двамата лансират по-автентичната версия за името. Колкото до научната стойност на официалната страница на община Пловдив, понастоящем водеща епична битка за ликвидирането на римския форум, тя е силно... преувеличена. Но ако на теб ти харесва версята за Фильо Македонски като кръстник на Пловдив, ами вЕрвай си, чадо. И продължавай да четеш страници, ама мини на научни, а не на общински.

патриарх Никифор
04 Юни 2004 17:00
Мнения: 3,571
От: Vatican City
Амилкарчо сигурно не вЕрва на институти. Но въпреки тяхната печална слава този точно институт е от малкото с международно признание у нас. Ти чете ли изобщо статията? Цитирам Становището на института е, че древната Пулпудева е била наречена Филипопол на римския император Филип Араб, както е отбелязано в историческата традиция от IV до XII век.
. Дори версията за Филип V е по-правдоподобна от тази за Фильо Македонски.
Олег Офренов
04 Юни 2004 17:09
Мнения: 961
От: Bulgaria
Ето кво мисли "науката" по въпроса!


другаря Тодар Живков
[Напреднал]
от Bulgaria

Общо мнения: 123

След информативните изказвания на "майничка", "Свежарков", "Христо Тамарин" и др. мисла, че е крайно време да поставим въпроса, както си требе!

Какво мисли Коминтерна по въпроса, големо ли ша ни е наказанието, ако си признаем, че Филип и Александър Македонски са българи?

Това, че Солун е дал пари за паметника не е чак толкова страшно, т.к. в Солун винаги е преобладавало българското население. Не знам какви са съображенията на кмета Чомаков, но ако са гръкомански - нема да му се уреди въпроса. Вместо да се дърлят, пловдивчаните да се научат най-напред, че древният стадион и амфитеатърът в Пловдив не са римски, а са строени по римско време от тракийски българи-дюлгери, които са строели и в Рим и по-късно в Цариград. Т.е. те са постижение на тракийското българско строително изкуство, а не на некакви си "елини", "римляни" и пр. научна терминология.

Филип и Александър са царе на едно от тракийските племена, взело връх в определен исторически момент, а други са взимали връх много преди тях и след тях. В непрекъснатите войни между тях от преди Троянската война градовете са преминавали от едни ръце в други и винаги е имало жертви, ако е имало съпротива.

Абсурдно е Филип да се нарече "българоубиец" на фона на 400 000 българи убити при превземането на Казан през 1552г. от "дядо" Иван Грозни, а както е известно последният се ползва с голямо уважение и почит в някои български еничерски среди. Не е справедливо да наричаме "българоубиец" даже и Василий II, тъй като неотдавна един английски професор доказа научно и написа цяла книга, че "величието" на този император е плод на гръцката митология, а историята с 14-те хиляди ослепени български войници се съчинява около 150 години след събитието, т.е. около 20-25 години преди възстанието на Асен и Петър. В последствие този мит е инфилтриран по време на гръкоманския период у нас, а Пловдив е нещо като столица на гръкоманите в България. Не мога да разбера, как е възможно някои наши мижитурки да изпитват оргазъм, повтарйки тая глупост?

Фалшификацията и ограбването на българската история се базират само върху няколко стълба, които хрантутениците на Коминтерна у нас крепят с всички сили, да не се срутят поне докато са още живи. Първият от тях е че "Траките са изчезнали". Тая грандиозна лъжа им е необходима, за да обосноват някакво си несъществуващо "славянско море", придошло 5-6 век и издавило траките. Т.е. миролюбивите примитивни земеделци "славяни" избили траките, най-добрите войници на римските легиони. После разбрахме това, което още Раковски е знаел, че истинските разрушители на Рим са именно българите, които се подвизавали по нашите земи няколко века преди измислените "славяни".

Предлагам, всеки който срещне Божидар Димитров по тротоара, да му бие поне по един шамар по дебелите бузи без предупреждение и обяснение, тъй като той безсрамно повтаря по телевизията лъжата за "изчезналите траки". Безброй факти обаче говорят друго и ша ги повтаряме, додето ги научим като Отче наш. Ето пак някои:

Демостен:
„Не само че той, Филип (Македонски), не е елин и нито има някакво сродство с елините, но е такъв варварин, че не е (човек), за който може да се каже нещо добро .....”

Херодот, 4-ви в.пр.Хр:
"Траките са най-многобройният народ на земята след индийците"

цар Йосиф, 9-ти в.сл.Хр.:
"Българите са толкова многобройни, както пясъка в морето"

"История во кратце о болгарском народе славенском, сочинися и описася в лето 1792 Спиридоном йерошимонахом" съобщава, че:
.... след българския цар Илирик (DFKV, 4522 г. от Сътворението, 986 г. пр.Хр.), цар Владилий (820 г. пр.Хр.), цар Коледа (цар Колад, 4745 от Сътворението, 763 пр.Хр.) следват синовете му цар Брем, владетел на Малка Мизия и цар Болг, владетел на Голяма Мизия, като последният "завоева Тракию, Македонию, Далмацию даже до Белое море и до Рим". Шестият български цар Ладо (цар Лило, DCK, 4920 г. от Сътворението, 588 г. пр.Хр.) "пише Зонара осего Лила или Ладо пойде на Рим с великою войскою глет и изиде в сретение ему римский цар именем Тарквиния Лука и примирися с ним возвратися назад".

След това българският цар Перун (цар Пеперуд), чийто васал е бил цар Филип Македонски, е убит от сина на последния - цар Александър Македонски "и взя Александър войску илирическую и два сина Перунова и пойде бити Вселеную". След завръщането си от Индия Александър "же дарова им (на синовете на Перун) Македонию отечество свое. И даде им писмо, написано на костанной хрертии златими словами, народ славний и непобедимий, ештеже и царскую титлу, за превеликую храброст и за преславную победу еже полтими Вселеную. А сам остася в Вавилон. И от тогда пяша болгари имя словяни и македонци зватся. И тако якоже рекох владели не толико Восток, но и Запад, Германию и Францию, Италию и самого великого Рима. Даже до году EHD (5604 от Сътворението, 96 г. сл.Хр.".

Йоан Цеца:
"И тогава всички пристигнаха в Авлида с кораби,
и заедно с тях Ахил, синът на Пелей
и на Тетида, дъщерята на философа Хирон,
водейки войска от хуни-българи-мирмидонци
на брой две хиляди и петстотин." (ГИБИ10 с. 104)

проф.д-р Ганчо Ценов, 1910г.:
- Българите са най-древното, автохтонното (местното) население на Балканите и огромния регион от Панония до Черно и Каспийско море и Кавказ и от Балканите до отвъд Урал и чак до Афганистан, т.е. Трако-Кимерийците и Келто-Скитите участват в етногенезиза на българския народ.
- Българите не са тюрки, а тюрките са българи, смесени с монголоиди на контактната зона в Азия.
- Българи, Хуни, Готи, Гети, Гепиди, Лангобарди, Вандали, Хазари/Козари, Авари, Славяни, Келто-Скити, Тракийци, Мизийци, Илирийци, Дакийци, Македонци, Кимерийци, Далматинци, Дардани, Панонци са различни наименования, дадени от различни автори в различни исторически епохи на едни и същи или сродни народи - БЪЛГАРИТЕ, респ. на народите, формиращи българския етнос.
- Великото преселение на народите е преди всичко мощно раздвижване на тези народи, които са тук от незапомнени времена.
- Българите са основното население на Византия, от 3 до 6 век български императори управляват Византия, а българската църква доминира в Цариград и българите се считали за образец на православни християни.
- Няма Ромейска нация, т.к. Рим/Византия е империя, а не национална държава. Разбира се, че българите са били горди, че са поданици на империята и са я защитавали мъжки срещу непрекъснатите атаки на идващите от север нови българи.

"След като римската власт се разпространи толкова много към изток, Балканският полуостров стана център на Римската военна сила (1-2 век). От тук римляните провождаха войски за Азия, Африка; от Панония те държаха в респект Галия, Британия и Испания.

Войските си обаче те събираха отначало предимно, а от сетне изключително от Балканския полуостров. Отличилите се войници достигваха до чин военоначалник, а някои от отличилите се военачалници се провъзгласяваха за императори, тъй че в последно време Балканският полуостров или българският елемент стана ръководител на Римската империя изобщо.

Ако хвърлим един поглед нагоре, ние ще видим, че почти всички императори, започвайки от Деция произлизат от Илирия и Панония. Понеже тези императори са били повечето селски па и робски синове от Илирия, Далмация, Дакия, Дардания (Ниш), то би могло да попитаме, от каква народност са били те. Гърци сигурно не са били, а и латинци не са били. Те са произлизали от местното население, което е живяло по тези места.

Тези императори прочее, произлизащи от дунавските поселници и опиращи се на това население в своите военни походи, пренесоха столицата на Римската империя в Бизантиум и с това туриха начало на бъдещата Византийска империя.

Ние можем да попитаме, чия или каква е била Византийската империя във времето на Юстиниана: гръцка ли, латинска ли?

Чия и каква е била тогава Византийската империя, би трябвало да се разбира по само себе си от гореизложеното."

“Произходът на Българите и начало на българската държава и българската църква”, 1910г.
проф. д-р Ганчо Ценов



Пловдивчани няма за какво да се притесняват от статуята на Филип II Македонски, а да турят един надпис, че той е един от първите български царе и да почнат да събират стотинки от чужденците. Най-напред обаче да ограмотят музейните си уреднички-"елинистки" и пиклите-екскурзоводки, тъй като те ша разправят на чужденците, че Филип е грък, защото така са написали гърците по европейските енциклопедии.


2pee
04 Юни 2004 18:57
Мнения: 2,613
От: Bulgaria
Да направим паметник на ВЕЛИКИЯТ КАЛОЯН в Димотика, Солун или Атина???
И официално да се обяви, че Господ е Българин, да го патентоваме ???Стига сме се подмотавали?

Bongo Barabata
04 Юни 2004 21:38
Мнения: 889
От: Burundi
От прочетеното дотук на мене, като на необразован неисторик ми става ясно само едно-че не може да се докаже че именно Филип 2-ри Македонски е основател на града.И това едва ли е така, като си помисля колко малко се е променил климатът и ландшафтът в последните 3-4000 години, песъчинка време в природата, на това чудесно място сигурно неандерталци, троглодити и техните предци и потомци са имали поселища, пък може да са яли месо предимно на филии, и оттам ей ти Филиполис!Това в сферата на шегата, разбира се. Факт е, че такъв паметник е напълно безсмислен и глупав, опит на някого да си присвои парченце от ОБЩАТА история на неопределената географски земя "Македония".Сега има БЮР "Македония"(?), може след време някой да поиска да речем БГК(Бивша Гръцка Колония) Филипополис примерно или де да знам какво.Пълна глупост един вид.И както вчера писах-нека пловдивските общинари да се заемат с положението на град Пловдив, което е плачевно, а не да строят безсмислени паметници и да се тупат в гърдите колко са велики пловдивчани и колко Пловдив е по древен от София или Варна.
steppenwolf
04 Юни 2004 21:51
Мнения: 4,887
От: New Zealand
Патриарше

10x
Минавам от тук
04 Юни 2004 21:59
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
То и Алеша, ако бъдем строго фактуални, не е стъпвал там. Като конкретно лице

Ама ..., колкото си спомням има име Филипопулис, а

Редактирано от - Минавам от тук на 04/6/2004 г/ 22:01:50

Савел
04 Юни 2004 23:17
Мнения: 55
От: Bulgaria
След като ви четох сутринта, специално наминах да огледам паметника. Харесах го. В никакъв случай не е по-лош от "Каката" до Булбанк в София. След като творението не дразни сетивата на естета у мен, реших, че псевдонаучния спор за кой Филип става въпрос не е толкова важен.

Минавам от тук
04 Юни 2004 23:21
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
Да бе
Тракийското не гине и не вехне
Филипополис ли
Филипика ли
Ама все нещо вее от древното, от магическото
Христо Тамарин
11 Юни 2004 20:04
Мнения: 160
От: Bulgaria
До съфорумника патриарх Никифор:

Дядо Никифоре, тези Ваши мисли ги оспорвам:
Много по достоверни са многобройните сведения, че градът е кръстен на римския император Филип Араб. Феновете на тезата за авторството на Филип Македонски на името на града не могат да посочат нито едно доказателство, а втората теза има много, тоест приемаме я за много по-достоверна. Колкото до това, какво е имало по времето на Филип в Пловдив - това е тракийският град Пулпудева.



Порових се из интернет и научих за предпочитания от Вас "кръстник на Пловдив" римския император Филип Араб. Макар да е живял в езически времена, християнската ромейска историческа традиция го величаела, защото го смятала за християнин. Но съвременните историци се съмняват да е бил християнин.


Както и да е, от родното си село някъде в Арабия (Сирия или Палестина) направил цар Филип Араб град и го кръстил Филипопол. Това прочетох. А когато тракийският град Филипопол се споменава, за него изрично се казва "няма връзка с Филип Араб"! Ето, можете да прочетете тук или тук.


А известният специалист по древни балкански езици Иван Дуриданов в тази си статия доказва, че Пулпудева означава просто Филиповград на дако-мизийски! Следователно, няма как Пулпудева да е по-старо име от Филипопол. Аз мислех, че названията Филипопол и Пулпудева са възникнали едновременно, но не съм бил прав. Дуриданов, който не се съмнява, че градът е наречен на цар Филип Втори Македонски, изрично пише, че вероятно Филипопол е по-старо име на Пловдив от Пулпудева.


Сега градът се нарича Пловдив (съкратено от Пулпудева) на български, Филипопол на гръцки и Филибе на турски. И Пловдив, както и други прочути градове по света, има различни имена в различни езици. Но всичките днешни имена на Пловдив вероятно идват от името на цар Филип Македонски, бащата на Александър Велики.


Редактирано от - Христо Тамарин на 11/6/2004 г/ 20:07:34

Добави мнение   Мнения:53 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3