Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Алтернативно за столичния транспорт
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:70 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща
Старшината
25 Сеп 2004 15:21
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
Kara74, привет и добре завърнал се!
Виж ми комантара под снимката на стр.1
sat
25 Сеп 2004 15:46
Мнения: 98
От: Bulgaria
Схемата с кондукторите работи в другите големи градове, ще работи и в София. Затова съм за назначаване на кондуктори. Тези копои проверяващите билетчетата да станат кондуктори. Ако не искат, чао, има достатъчно хора без работа.
kaily
25 Сеп 2004 17:36
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Бе докато цените са така непропорционално високи за джеба, се ще има гратисчии.
Едно време билетчето беше 6 стотинки, олиото 1, 80, цигарите 40ст, месото 5-6 лева.
И пак гратисвахме за адреналин.
А сега 2 билетчета = 1 цигари , 3 билетчета едно олио-се едно навремето олиото да сруваше 18 стотинки.
1 билетче кило домати, карфиол, картофи.
Проблемът е в цената преди всичко. Ако ще и сателит във всеки автобус към централата на ФБР да турят, като немат пари хората и са такива цените-се ще е така.
Devil
25 Сеп 2004 18:22
Мнения: 3,559
От: Bulgaria
Има ли в маршрутните таксита гратисчии и защо няма?
Решението е просто, всеки да минава през и да си плаща на шофиора на автобуса. Заплатата на шофиора - процент от събраните такси.
Auset
25 Сеп 2004 18:34
Мнения: 208
От: Bulgaria
Според мен проблемът не е толкова в цената на билетчето, колкото в нашето съзнание! Значи мога аз да се кача за една спирка вместо да ходя, ама за една спирка билетче не си струва да дупча - ами като е така, ще ходиш пеша, а няма после да се караш с контролата, че за една спирка си се качил само! Правилата са си правила - всички знаем, че безплатен обяд няма. Но въпреки това билетчета постоянно се преотстъпват в рейсовете.
Скорошна случка : С колежка слизаме от рейса. Мъж, който се казва, й иска на вратата билетчето - тя с усмивка го подава и казва : "Това беше едно от първите неща, на които ме научиха като дойдох в София...". Смаяно поглеждам : "Но защо ти е да му даваш билет? Не го познаваш, а му плащаш транспорта!". Много далече съм мислел ...
Даже една жена едва не ме уби веднъж с поглед, за дето не взех билетчето, което ми подаваше - аз като ползвам някаква услуга си я плащам, както искам и моите услуги да бъдат плащани в замяна! И също така ако ми поискат билетче - отказвам! Е как пък не ги е срам тия хора редовно да искат билет като слизаш?! Че какви са ми, та аз да им плащам? Аз някакъв будала ли съм да дупча билети? Все си мисля, че трябва Гратски транспорт да направи някакви плакати като тези на не помня коя банка : "Не правете хазяина си богат!" с лика на самодоволен попийващ вино дядка. Е така е и с пътниците - някой трябва да напомни как гратисджиите се надсмиват над нас, редовните пътници, и пътуват на наша сметка! Тогава ще има повече успех от колкото със заплашителните билети : "Не преотстъпвайте билетчето си! То е вашата гаранция!"
А да не говорим колко дружни са всички пътници ако контрола се заяде с някой гратисджия - без дори да си направят труда да помислят дали гратисджията не е наистина виновен се нахвърлят срещу борещите се за хляба си контрольори! Е не е редно! И аз лично отказвам да съм част от това стадо!
kaily
25 Сеп 2004 18:43
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Осет, пък според мен проблемът си е баш в цената.
А като не щеш да си в стадото, купи си кола.
По транспорта пътуват малоимотните и кой не може да кара кола.
Падащ от Марс
25 Сеп 2004 19:20
Мнения: 403
От:
Уважаеми Devil,
Не бихме били страната на абсурдите и парадоксите, ако и в маршрутните таксита нямаше гратисчии. Поне от лични наблюдения, процедурата е - ти влизаш, плащаш си, а шофьорът "разсеяно" не ти дава билет. Понеже всички са много интелигентни и с меки сърца, единици са тези, които си искат билета - а като си го поискаш, трябва да си готов и на евентуална словесна схватка с шофьора. Така се получава странната схема, по която хората хем са си платили, хем са (всъщност) гратисчии (по собствено желание, подчертавам). Ако има нещо хубаво - поне досега не ми се е случило когато си поискам билета и (евентуално) започна да се разправям с шофьора, някой от пътуващите да вземе да го защищава и да ме пита кой ми е показал пътя от село към София. Гледат настрани и мълчат като риби. Но - да гледаме позитивно! Може и това да доживея.


Колкото до многократно използуваните билети - този проблем е решен в много страни, и то без да влизат в "играта" кондуктори. В Швейцария на спирката стои автомат със списъка на спирките, и той ти отпечатва билета - в зависимост от това докъде пътуваш, с точен час на качването. Валиден е за определено време и радиус от точката на купуване (която, нали така, е също отбелязана на билета).
Понеже тези автомати са скъпи, на други места вместо нашите "компостьори" има подобни уреди, които слагат нещо като "печат" върху билета - дата и час, в който той е бил сложен в устройството. И пак по схемата - билетът важи за определено време от момента на подпечатването му.
Auset
25 Сеп 2004 19:27
Мнения: 208
От: Bulgaria
kaily,
нека не се съглася - ок, аз ямам автомобил. Но много от моите колеги ползват колите си веднъж седмично че и по-рядко - ползват градския транспорт вместо да се притесняват къде да паркират и дали някой няма пак да ги удари ...
Така че не е само до имоти - ок, едва ли има милионери в рейсовете, но и просяци няма много-много. Срам ме е просто от името на тези хора, които просят билетчета - надявам се и те някой ден да осъзнаят колко ниско са паднали и да се позасрамят и те ...
Падащ от Марс
25 Сеп 2004 19:42
Мнения: 403
От:
Схващането на Kaily, че "По транспорта пътуват малоимотните и кой не може да кара кола" няма да срещне разбиране в една определено не малоимотна страна, например Швейцария. Да не говорим, че там и последният малоимотен е (поне по абсолютна сума на дохода) над нашия Президент на републиката; но общественият им транспорт е построен така, че пътуването с него дава често дори предимства спрямо пътуването с кола. Поради което наред с многото каращи коли са и многото возещи се на трамваи, тролеи и автобуси. Същото се отнася и за железопътния транспорт - на всяка гара има грамаден "паркинг" за велосипеди, с които "малоимотните" отиват сутрин от къщи до влака - и след това, като се върнат вечерта, се качват на велосипеда, връщат се у дома и го паркират в гаража между своята кола и тая на жена си. Въпрос на организация, преди всичко - обществена организация. А тя, както е известно, започва и свършва в главите на хората.


arhiman
26 Сеп 2004 01:11
Мнения: 2,069
От: Bulgaria
Какво, Швейцария ли? Целият Цюрих се кръстосва от трамваи, чиито спирки са на 50 метра. На спирките има автомати за маркиране на билети, но малцина ги използват. Няма контрольори и имах това лято впечатлението, че огромната част от хората пътуват безплатно, едва ли не за Бог да прости, както пише Алеко в чикагския си пътепис.
Bira
26 Сеп 2004 03:19
Мнения: 9,171
От: Bulgaria
Ма верно шаячната правда си е най-паче важна.

Глей къф диспут тана зарад каруците!
Падащ от Марс
26 Сеп 2004 07:59
Мнения: 403
От:
Уважаеми Arhiman,


Впечателнията - особено когато са повърхностни, - са опасно нещо. Могат да подвеждат "впечатляващия" се.


Да, масово явления са качващите се на трамвай (автобус, тролей) в Цюрих, Базел, Люцерн... хайде да не изброявам, - които минават покрай автомата на спирката като полрай малка гара. Хайде сега кратък анализ.


Както писах вече (но вероятно - не съм го написал разбираемо), купуваш си билет на автомата в зависимост от зоната, в която отиваш. Този билет важи от началната до крайната спирка (а ако си го купиш Allez-Retour, важи и за връщане; има и такава опция, макар не на всички автомати и във всички кантони). Ще рече, че ако си на спирка Arsch der Welt, да речем, и отиваш до Hauptbahnhof Zü rich, си купуваш от автомата един билет, на който пише къде е издаден и за колко зони важи - и с него можеш да се возиш на всички сменяни по пътя превозни средства (били те автобус, трамвай, тролей - докато стигнеш). Естествено е, че човекът с такъв билет ще създава впечатление у страничния наблюдател, че се качва и пътува без билет. Не че не би могло да е така, но... най-често не е, повЕрвай ми.


От друга страна, по-голямата част от швейцарците, които пътуват редовно с обществения транспорт, си купуват абонаментни карти. Има богат асортимент - месечни, тримесечни, годишни; от карти за квартала (lokalnetz) до карти за целия район. Картите за целия район важат обикновено и за влаковете, а в "пограничните" райони (като Базел) могат да се издадат така, че с тях да се пътува и във Франция или Германия (и се издават така, особено за германците и французите, които работят в Швейцария). По-надалеч планиращите си купуват (а и едица фирми купуват на служителите си) т.нар. Generalabo Schweiz, с което можеш да се возиш "гратис" навсякъде, включително и по корабите по езерата и по лифтовете по планините (е, там понякога се налага да платиш част от билета и не е съвсем "гратис". Прочее, картите за деца и пенсионери са с намаление (струват средно 60% от стандартните карти).


Който не си купува такива карти, има опцията да кара на Tageskarte - билет за цял ден (не че и у нас тази опция я няма - има я, 2 лв е целодневният билет в София). В случаи като споменатия Базел подобен билет важи както за Базел, така и за прилежащия френски район (ако е купен във Франция) или немски (ако е купен в Германия), и струва малко повече отделно купени билети за отиване и връщане - т.е., рентира се почти при всички положения...


Та думата ми беше, че всички тези хора с карти и купени от началните спирки билети ще създават за неизкушения наблюдател впечатление за "пътуващи гратис", но най-често това впечатление лъже. Проверките не са безумно чести, но ги правят. А глобата е повече от месечна абонаментна карта за региона. Ако не друго, поне тази сметка швейцарците могат да си направят. И я правят. Поради което най-често "хванатите" нарушители са чужденци, които "не разбират", или младежи - за които спортната "тръпка" е определяща.
Четец
26 Сеп 2004 13:18
Мнения: 221
От: Bulgaria
Kaily, права си
В повечето случаи проблемът е в цената. Ако живееш в Младост и работиш около Константин Величков, то трябва да пътуваш минимум с 2 преовзни средства. Това прави 2 лева на ден, по 20 работни дни на месец, то прави 40 лева месечно. И ако получаваш минимална заплата, пък даже и тя да е 150 лева Е как се опряваш така Не занм дали тези сметки ги правят тия "избранници" в общината и "крадецът с усмивка" Ама те пътуват с коли и то безплатно
kaily
26 Сеп 2004 16:04
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Рекох ви го, ма вие не та не.
Цената е определяща!
Значи винаги има хора, които ще се возят на аванта-къде от спортна злоба, къде от "хитър си ти, Андрешко", къде за адреналин, къде за шопския принцип-"И бе пари да е билета, пак ще се возя гратис".
Тоя процент хора при нас е определено повече, отколкото в Швейцария.
Само дето това е да речем 20-40% от общия процент гратисчии.
Останалите пътуват от неволя.
Всяко слизане до центъра и обратно е два лева, а с два лева много хора живеят на ден!
Колкото са по-високи цените, толкова повече хора ЩЕ СА ПРИНУДЕНИ да пътуват гратис.
Същото касае и данъците.
Същото касае и здравното осигуряване-ако тиквите бяха решили да се плаща здравна оттук нататък преди време, сега нямаше да имат 2 млн неосигурени.
Повишаването на цената намалява количеството на платежоспособното търсене.
Същото касае и телефоните, що не питате колко човека са си закрили телефоните в последно време?
Същото касае и пощите-цените на колетите са станали баснословни.
Скоро ми разправяха как купили нещо за 20 лева да го пращат, а платили за 800 грама колет 15 лева услуга.
И за чувал картофи 60 лева по БДЖ.
Бе вие на земята ли живеете изобщо?
Simplified Solutions
26 Сеп 2004 17:26
Мнения: 35,462
От: Bulgaria
Не пътувам с градския транспорт, когато съм в София. Но си направих труда да погледна цените на абонаментните карти ( безименни, което ще рече, че картата може да се ползва от повече от един човек ).
.

Месечна - за една линия 17.00
Месечна - за две линии 28.00
Месечна - за всички линии 37.00
Месечна за една линия наземен транспорт и метро 28.00
.
Студентска и ученическа месечна за една линия - 7.00, за две линии - 10.00.
---

Много е удобно да се вини държавата, компанията, кмета. Сигурно има за какво.
Обаче возенето гратис ли е начинът да се протестира? Ми то си е обикновена кражба. И тогава всяка кражба ли да бъде оправдавана? Защото държавата, компанията, кмета...и т.н..
Странен морал е това да изискваме първо от другите, а после, ако ни отърва! и от себе си.
Едни крадат повече, други крадат по-малко. Но крадат. И съм убедена, че крадящите по-малко биха краднали и повече, ако имаха тази възможност и сигурността, че няма да бъдат наказани.
Приказките за "адреналина" пък въобще не ми се коментират.



kaily
26 Сеп 2004 17:36
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Не, не е това начинът да се протестира.
Изобщо нищо не е начин да се протестира.
Да спазваме законите, да си плащаме чинно и това е.
А същата тази Симпли някой път ще напише, че българите са овце, щото са много търпеливи?
Или Симпли не смята така?
Значи като търпим, сме овце.
Като търсим начин на протест, сме крадци и банда идиоти.
Какво трябва да направим според аналитичната Симпли, че да променим положението?
Какво точно и по същество.
Падащ от Марс
26 Сеп 2004 18:07
Мнения: 403
От:
Нещата са конкретни.
И в този конкретен план Simplified Solutions е права: Странен морал е това да изискваме първо от другите, а после, ако ни отърва! и от себе си.


А написаното от Kaily, напротив, е доста абстрактно: А същата тази Симпли някой път ще напише, че българите са овце, щото са много търпеливи?


Когато "същата тази Симпли" напише горното, тогава ще обсъждаме защо го е написала. В случая - не го е написала.


А колкото до написаното от Kaily "Значи като търпим, сме овце. Като търсим начин на протест, сме крадци и банда идиоти." - Не всяко търпение е овчо. И редица протести са точно протести на крадци и идиоти. Зависи от контекста, и Kaily много добре знае това. Останалото са манипулации и опити да се припишат свои мисли другиму.

99
26 Сеп 2004 18:16
Мнения: 4,830
От: Eritria
протестите през 89-та бея точно от тия, с огромно преобладаване на идиотите
kaily
26 Сеп 2004 18:37
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Да бе.
Докато формата на протести на нас ни отърва, начи е Ентелигентна.
Като не отговаря на нашата истина, нема начин да не е просташка.
Падащия, на това не му ли се вика някак си демагогия?
Искаме нещо да променим, ма искаме да го променим баш как ние сме решили, че трябва.

Известно е, че имаш избор или да искаш нещо да се случи и да не определяш стъпките, по които то ще се случи. Или определяш стъпките, ма не знаеш къде ще стигнеш.
Или целта или подхода.
Когато си определил целта, подходът го правиш и видоизменяш в крачка.
Когато определиш подхода, стигаш не точно там, дето си си наумил.
Наполеон Хил го обяснява образно.
Ако каже на жена си да иде и да му донесе сандвич от хладилника, той не знае тя точно как ще стигне до там.
Обаче ако и каже да стане и направи пет крачки направо, после 3 надясно, после две направо, тя по всяка вероятност изобщо няма да се окаже до хладилника.
Щото първо той прави тая процедура, ама от своето си кресло, тя кой знае къде е из къщата в момента.
После нейните крачки са по-малки от неговите.

Та последно ти лично искаш хем да се случи еди си какво, хем да си начертал права линия, успоредна на априлската, към него.
И да си вярваш, че тая линия ще доведе точно до тая цел.
Е, това най-често не става.
Та кажи сега-целта ли ти е по-важна или подхода към нея.
Падащ от Марс
26 Сеп 2004 18:41
Мнения: 403
От:
Най-честата форма на демагогия е изказването на твърдения в 1 л мн. ч. ("ние".
Други коментари нямам.
Добави мнение   Мнения:70 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща