Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Изпит(и) и/или тест?
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:42 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща
dibo
26 Окт 2004 22:19
Мнения: 2,059
От: Bulgaria
Я, сега един малък тест за българските родители

"Приемните изпити имат своите предимства пред теста. Проверява се дълбочината на познанията, което едва ли е възможно с теста. Няма елемент на отгатване. Не се проверява "кръстословичната култура", както казват експертите. Оценяват се по-важни неща от това дали някъде трябва да има запетайка и дали някакви думи се пишат с тире. Известно е върху какво и как трябва да се готвят кандидатите. Резултатът е прогнозируем с голяма достоверност - тези, които са хвърлили усилия (и повече или по-малко пари), имат шанс да постигнат съответния резултат."

Нещо в този текст да Ви смущава?
dibo
26 Окт 2004 22:22
Мнения: 2,059
От: Bulgaria
"Седмокласниците да ги препишат и родителите им да отговорят кой вариант предпочитат. Все пак те са най-заинтересованата страна."

Пък аз, по незнайни причини, си мислех, че самите седмокласници са най-заинтересованата страна.
Без образование
26 Окт 2004 22:36
Мнения: 207
От: Bulgaria
Мнение на родител, който за съжаление е поредната жертва на манипулациите на МОН!
1. Замисли се, човече, защо детето ти посещава училище 30 часа седмично, 34 седмици в годината и защо в седмичната му програма са включени 12 предмета???
ЗАЩОТО ТРЯБВА ДА УСВОИ БАЗОВИ ЗНАНИЯ ЗА ДА ПРОДЪЛЖИ В СЛЕДВАЩИЯ КЛАС!
2. Замисли се, човече, защо се явява на "конкурсен изпит" през време на лятна ваканция?
ЗАЩОТО "КОНКУРСЕН ИЗПИТ " В НАРЕДБАТА ЗА СИСТЕМАТА ЗА ОЦЕНЯВАНЕ ЛИПСВА!!!
3. Замисли се, човече, защо е нужно детето ти да пише теми по литература и оценители да го оценяват, за да получи достъп до чуждоезиково обучение?
ЗАЩОТО ТОВА Е ИЗМИСЛЕН МЕХАНИЗЪМ ЗА ГЕНЕРИРАНЕ НА ПАРИЧЕН РЕСУРС В ОГРАНИЧЕН КРЪГ ОТ ХОРА!!!
4. Замисли се, човече, кому е потребва паралелна образователна система , съставена от два предмета-БЕЛ и математика?
ЗАЩОТО ТОВА Е ПОТРЕБНО НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА МАФИЯ , РАЗПРЕДЕЛЯЩА 600 милиона лева всяка година!
5. Замисли се , човече, защо има само един единствен ден, определен от МОН , в който детето ти да покаже "подготвеност за елитно училище"?
ЗАЩОТО ПО ТОЗИ НАЧИН СЕ ГЕНЕРИРА РОДИТЕЛСКИ СТРАХ ОТ ПРОВАЛА НА ДЕТЕТО МУ ЗА ЦЯЛ ЖИВОТ! И ТОВА ГО КАРА ДА ДАВА ЛУДИ ПАРИ "ЗА ДА БЪДЕ ПОДГОТВЕНО"!!!


Минавам от тук
27 Окт 2004 00:01
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
Някак си ми е странна тази суета-по кой предмет да се съсредоточиш
За да минеш
Те толкова ли са трудни тези предмети. Някой, който все още има памет или копи пейст - да пейсне нещо от тези трудности. просто ми е интересно.
Аз смятам че децата трябва да минават през тест много по-лесно от Нас тук-дърти сме и загрижени за съвсем други работи. Ами те имат дар Божи - живи са все още. Толкова ли им е труден този "предмет"
Дайте го тук. За мен дъртия е интересно колко процента ще хвана Не съм оптимист, ама все пак.
Иначе са празни приказки
Минавам от тук
27 Окт 2004 00:05
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
Верно е, без пари няма да минеш. Ама и с пари може да не минеш
Проблемът, според мен все пак не е минаването, а знанието. Нещо на умряло тук се дава. На безнадежност. Ама все пак ако детенцето знае, а проверяващия иска пари - как така успява той а не детето. В цитираните правила това не ЛИЧИ. Т.е. клопките са ня място Те навсякъде са клопки, а не врати "Добро пожаловать" Да не е добре че зад тази врата те чака ръчичка с касичка. На да буташ врата вместа ръчичка..Хм?
Минавам от тук
27 Окт 2004 00:08
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
Вратата, е метафора за преминаването в по-горната класа. Иницияция се казва
Винаги е капан, винаги е изпит. Има и помошници - фалшивите взимат пари, истинските дават акъл. Ама изпит все е изпит. Взимаш го, минаваш Без да има изпит вратите са само с пари на входа.
pistons
27 Окт 2004 01:21
Мнения: 123
От: Bulgaria
Без образование,

Казал си го.

На автора Огнян Цветков:

Не, не, и пак не - това не са аргументи човече, това са смешки.

Да разбирам ли плавния преход като плащане само за едни частни уроци, вместо за два? Страхотна идея.

Да се обърне внимание на други предмети - ае нема нужда. Те са за пълнеж на програмата.

Изобщо, чудя се дали с тия абсурдности не се защитава обратната идея, т.е. "за тест". Както и да е.

Аз лично не съм сагласен изобщо със системата за "разпределяне" след 7-ми клас - с тест, изпит, или каквото и да е там деление на умни и безнадеждни. Мисля, че трябва да се върви към свободно "избиране" на средното образование. Е те това би било съществена промяна и е нереално да се правят реболюционни промени. В допълнение само ще кажа, че има държави, където учениците получават първите си оценки в осми клас. Просто не вярват в "оценките". А държавата си я бива, мисля че беше на второ място по "жизнен стандарт" в една класация на ООН.
zatupial
27 Окт 2004 01:31
Мнения: 26
От: United Kingdom
Що всеки разчита толкова на училището за бъдещия успех на отрока си?
Изпити , оценки, елитни гимназии...
Ние успяваме не заради образованието , а въпреки него.Примери много.
чичата
27 Окт 2004 07:52
Мнения: 5,225
От: Bulgaria
...тия нормални ли са и сериозно ли говорят ако да...
Братя Стругацки
27 Окт 2004 08:55
Мнения: 6,644
От: Russian Federation
Тестовете ще сложат кръст на частните уроци. Безсмислените заучавания на шаблони ли е задълбоченото познание на материала?
Що тогава и листовките не ги направят като академично есе или преразказ разсъждение? Например "Ролята на трагичния образ на катаджията в очите на бедния водач на МПС".
Сгугню
27 Окт 2004 09:06
Мнения: 15,094
От: Rwanda
Тестът е система за проверка на знанията, при която се произвеждат ниско и слабо знаещи индивиди!
Основна слабост на тестовата система е възможността за налучкване на верния отговор.
Колкото по-малко на брой са зададените алтернативни отговори, толкова повече нараства вероятността от просто уцелване на верния от тях при положение, че не го знаеш!
Наистина, силните ученици ще си останат силни, защото така или иначе си знаят верните отговори.
Но тестовете ще демотивират слабите и част от средните като успех и знания ученици да се стараят повече, т.е. системата ще бъде спънка за основната маса деца, тъй като слабите и средни ученици са мнозинство.
С всичко казано дотук не искам да изглежда, че се съгласявам и със сегашната, вече изродена система на проверка на знаията!
СИСТЕМАТА НА ПРЕПОДАВАНЕ И ИЗОБЩО УЧЕБНИТЕ ПРЕДМЕТИ СЕ НУЖДАЯТ ОТ ПРОМЯНА!
Те не са свързани с придобиване на практически знания, много често са твърде абстрактни, изискването за простото преповтаряне, в една или друга степен на урока не развива мислене и т.н., и т.н.
Пешо Мастиката
27 Окт 2004 10:22
Мнения: 2,018
От: Bulgaria
Основна слабост на тестовата система е възможността за налучкване на верния отговор.
Сгуню, замислял ли си се каква е вероятността един ученик да отговори правилно на всички въпроси на тест с 20 въпроса с по 4 възможни отговора? Ще налучка правилно 1-2 отговора, ама това няма да повлияе съществено на оценката.
----------------------------------------- -
Тююююююююююююю
Пешо Мастиката
27 Окт 2004 10:26
Мнения: 2,018
От: Bulgaria
Естествено, имах предвид налучкване. При тестовата система под 66% верни отговори си е чиста двойка. при тест от 20 въпроса тройка ще се пише при 13 верни отговора. А сега изчисли каква е вероятността някой да налучка 13 верни отговора от тест с 20 въпроса. Би бил по-голям щастливец, отколкото да уцели 6ца от 6 от 49
Пешо Мастиката
27 Окт 2004 10:33
Мнения: 2,018
От: Bulgaria
За примерен тест може да се вземе тестът за Американския колеж в софия - 100 въпроса разпределени в 4 категории, всеки въпрос има 4 възможни отговора.
Инакомислещ
27 Окт 2004 10:49
Мнения: 1,677
От: Bulgaria
Ако авторът наистина е родител, горко на детето (децата) му!
кандидат-академик
27 Окт 2004 10:56
Мнения: 45
От: Cuba
Така, така. ПЪЛНИ ПРОСТОТИИ. При тест няма да се дават пари за частни уроци. ПАРИТЕ ЩЕ КАПЯТ ПРИ ХОРАТА, СЪСТАВЯЩИ ТЕСТА И/ИЛИ ИМАЩИ ИНФОРМАЦИЯ ЗА НЕГО.
Ще завалят 6-ци за онези деца, които далеч преди датата на изпита ще са наясно с въпросите. Просто в елитните гимназии "случайни" деца няма да влязат. То и сега изтича инфо, но е много, много по-трудно да запомниш цяла тема+правопис отколкото 20 въпроса. Не само, че няма да се ограничи даването на пари - то ще стане абсолютно задължително, защото балът ще е изключително висок. При частните уроци децата поне научават нещо.
гошо
27 Окт 2004 10:56
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
Мастиката, !

Що ли ми се струва, че подобни дълбокомислени идиотщини, като статията, и някои коментари, неграмотно оплюващи тестовата система, са продукт именно на "великата" нетестова система?
гошо
27 Окт 2004 10:59
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
Хе-хе, парите щяли да капят при даващия теста...

Достатъчно е да се направят 20-ина варианта на теста, като разликата да е само в разместване на отговорите. Съответно ще има 20 шаблона за проверяване, което не е проблем.

Айде нека някой наизусти верните отговори на 20 варианта по 200 въпроса, да речем.

Айде стига глупости!
гошо
27 Окт 2004 11:00
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
И още нещо: всяка една система може да се опорочи.

Проблемът е, че сегашната (специално изпита по литература) може да се опорочи (и е опорочена) на всяко едно ниво, т.е. дупките са твърде много.
lelka
27 Окт 2004 11:30
Мнения: 1,421
От: Bulgaria
От една страна тестовата система е добра, тъй като премахва нуждата от наизустяване на материала и може да обхване различни предмети. От друга той премахва нуждата да се пише, а тогава се вижда колко са грамотни децата. Преди години се правеха контролни, развиваха се теми, а сега не. Една молба не могат да напишат.
Огнян Цветков
27 Окт 2004 11:36
Мнения: 3
От: Bulgaria
Уважаеми форумци,
За съжаление, в отзивите ви не виждам прагматичен подход. Струва ми се, че никой от вас няма дете в седми клас. Чантите им тежат десетина килограма и три пъти в седмицата имат по 7 часа. Как да облекчим съдбата им сега, в този момент? Местата в елитните гимназии са ограничени, конкурс ще има, но какъв? Опитвам се да поставя достижима цел - един изпит не само е по-евтин от два, но и натоварването е двойно и тройно по-малко. Заради теста може да се наложи децата да вземат уроци по география, история, физика, биология и пр. Не знам по какви причини редакцията е отрязала следното

Приложение

Списък на някои от термините, използвани в първите 31 урока от общо 60 от учебника по биология за VI клас на сина ми. Те са от основната част на уроците. В допълнителния (незадължителен) текст към уроците има още термини. Обръщам внимание, следните термини се изучават в I срок на VI клас. Има и втори срок, и VII клас.

аеробни, анаеробни, амитоза, архегонии, антеридии, биоиндикатори, бентосни, вътрешноплазмена мрежа, вакуоли, вегетативно, волвокс, влакнестокачулест мъх, гликоген, гамети, гутация, геотропизъм, еукариоти (същинскоядрени), епидермис, зигота, йерархия, кормус, коренова гугла, камбий, кутикула, лейкопласти (не превързочни !), ликови цеви, ламинария, листнати мъхове, микология, микробиология, морфология (на растенията), мембрана, митохондрии, макровинт, микровинт, митоза, несамостойно хранене, органели, прокариоти (доядрени), пластиди, паренхим, планктон, протонема, протал, поник, петура, рибозоми, ризоиди, самостойно хранене, сапрофитно хранене, систематика, скорбяла, спори, сифонен талус, спорангий, семедел, столони, сукуленти, сеизмонастии, тубус, таксон, талус, транспирация, тургор, термонастии, фотосинтеза, физиология, фукус, фототропизъм, фотонастии, хемосинтеза, хлорофил, хитин, хлоропласти, хромопласти, хромозоми, хламидомонас, хидротропизъм, цитоплазма, цитология, целулоза, чернодробни мъхове, ядро
Добави мнение   Мнения:42 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща