Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Война долар-евро?
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:159 « Предишна Страница 4 от 8 2 3 4 5 6 Следваща »
oIo
19 Ное 2004 10:04
Мнения: 8,618
От: Bulgaria
Той сигур е искал да каже Ремарк, ама ногу библиография има човекът и стават такива грешки. Иначе сцената с Железния кон(ли беше) и извадения пирон от стената нема аналог и е по-впечатлителна от инфлацията в "Черният обелиск".
Чичо Фичо..
19 Ное 2004 10:09
Мнения: 507
От: Israel
oIo, прав си - Ремарк. Извенявам се за грешката. Оглупявам.
Simplified Solutions
19 Ное 2004 10:10
Мнения: 35,462
От: Bulgaria
Да очаквам ли все пак да обясните какво става или ще се кикотите до довечера?
Mitnicharъ
19 Ное 2004 10:11
Мнения: 6,877
От: Bulgaria
Ако седнем да се обясняваме, ще се кикотим до неделя...
oIo
19 Ное 2004 10:15
Мнения: 8,618
От: Bulgaria
(..), ти по хубаво кажи как пряснонапечатаните долари се разнасят по целия свят. С кораб ли, air mail, иле по водомера ги пращат? Баси, начи още мастилото капе от тях, а?


FL
19 Ное 2004 10:48
Мнения: 6,942
От: Canada
"I takes two to tango".Това да не се забравя!УСА има треид дефицити!Но кво става с другите страни? Китаи е диктатура.Европа е с десетки парламентi с фискална независимосt!А има Treasuries с 30 годишен срок...
ЗВЯР
19 Ное 2004 11:00
Мнения: 1,095
От: Bulgaria
Люх мър мале, ми тез точици ситни и дребни като камилчета...
Да ма прощава Чичо. дет го сбърках с Чичо..
ЗВЯР
19 Ное 2004 11:02
Мнения: 1,095
От: Bulgaria
Ма пак си е Чичо, нещо да съм казал напреки?
nesnaecht
19 Ное 2004 11:47
Мнения: 15,180
От: France
Вестник "Пари"
СЪСТОЯНИЕТО НА ЕДИННАТА ИКОНОМИКА МОЖЕ ДА СЕ ВЛОШИ

ТОДОР ТОДОРОВ




ФИНАНСОВИТЕ министри на страните от еврозоната увеличиха натиска върху САЩ да намалят размера на двата си дефицита - бюджетен и търговски, за да се ограничи поевтиняването на курса на долара. Това стана по време на двудневната им среща в Брюксел, която съвпадна с обиколката на щатския финансов министър Джон Сноу в Европа. Ние искаме САЩ да се нагодят към политика на силен долар. Това е нашето послание към тази страна, тъй като самата тя няма интерес от още по-голямо поевтиняване на валутата си, заяви премиерът и финансов министър на Люксембург Жан-Клод Юнкер, който е и говорител на финансовите министри във валутния съюз. Неговите колеги се обединиха около тезата, че поскъпването на еврото ограничава износа на еврозоната, тъй като той се оскъпява и става неконкурентен. Това понижава икономическата активност в страните от Европейския валутен съюз, което пък нанася отражение и върху икономиката на САЩ. Според Юнкер обаче думите от еврозоната засега остават нечути в САЩ. На последната среща на ЕЦБ председателят й Жан-Клод Трише също заяви, че валутните движения в момента са брутални. Засега обаче институцията не е предприела промени в монетарната си политика.
Сред основните причини за поевтиняването на долара през миналата и настоящата година се оказа щатският търговския дефицит, който достигна невиждани размери. За да бъде покрит той, САЩ се нуждаят от евтин долар, който да стимулира износа им и така да се покрива дупката в текущата им сметка. Оказва се обаче, че засега това не се случва.
Притесненията на европейците за износа на зоната пък се възродиха, след като еврото рязко поскъпна спрямо долара през последните дни, преминавайки за кратко дори нивото от 1.30 USD. Срещу поскъпването на единната валута дори не повлия и повишената основна лихва в САЩ през миналата седмица. Тя вече е изравнена с тази във валутния съюз от 2% и би трябвало да направи долара по-атрактивен.
През вчерашния ден думите на европейските финансови министри обаче не повлияха на пазара и еврото се задържа на рекордните си нива, като достигна 1.2994 USD. Опасенията идват и в момент, когато единната икономика отчита забавяне на растежа и доста структурни проблеми. За третото тримесечие на годината БВП се е повишил едва с 0.3%, а спад в износа означава още по-негативна картина в бъдеще.
Mitnicharъ
19 Ное 2004 11:57
Мнения: 6,877
От: Bulgaria
незнаещ,
прощавай...както си подкарал "Прегледа на печата днес", би ли ми копнал тук и прогнозата за времето за през уикенда, че ме мързи да я търся... Мерси в аванс.
nesnaecht
19 Ное 2004 12:02
Мнения: 15,180
От: France
Муудис е повишила рейтинга на Банка ДСК от Ва3 във Ва1 !
pelicanred
19 Ное 2004 12:04
Мнения: 22
От: Bulgaria
Джон Сноу каза...... да насърчат растежа на американската икономика, купувайки повече американски стоки.
С тези свой думи мистер Сноу ни казва всичко! Други думи или коментари са излишни!
Orlin
19 Ное 2004 12:04
Мнения: 6,333
От: Holy See (Vatican City State)
Чичо Фичо,
то е ясно и естествено, че всеки е повлиян от средата в която живее, но малка корекция от мен.
Най-напред малко коментар към това, което си улучил. Общо казано цялата икономическа система на САЩ е по-гъвкава от ЕС. Динамиката на икономическата система на щатите е пословична и тя позволяваше на предишните президенти да си позволят и голями излишъци и голями дефицити. Все пак САЩ бяха динамичен мотор, който привличаше най-много инвестиции в света (макар че икономическия гуру БГ министър ги привлича само с евтината работна ръка)
Това беше така. Това им позволяваше да печатат и много долари и да направят долара едва ли не световна валута. До не отдавна просто несъществуваше валутна алтернатива.
Но това предимство побърка политиците ви, те си позволиха да напечатат мнооого легални долари с "фиктивна" стойност и също така се пусна един план на сегашния ви администрация за пълна доминанция на САЩ над света. Така де, хегемон ще ставате. Дааа за такива проекти се иска яки пари и дупе. Биха и могли да го направят това вашите ама ако поне има реално покритие долара, като си и остане в света и между икономистите и обикновените хора мита за долара.
Да ама не. Дойде междувременно нова голяма валута - еврото. Садам се опита да даде старт на алтернатива за търговията с петрол с друга валута. Това е една от възможностите да се пусне процес, който да хлъзне долара към реалната му стойност, понеже ще освободи долари от тази търговия и ще има повечко долари в света от колкото са необходими.

Всяко тъпо правителство по света може поне да изкупува родната си валута или световна чрез централната си народна банка и така да сваля малко цената на своята валута. Стимулира се експорта и икономиката расте. Урааа.

Да ама това не е вашият сличай, чиче. При долара тенденцията е ясна и се стига само до поевтиняване. В такъв случай:
1. чуждите инвестиции намаляват. Чиче, мотора ви остаря. Омразната Франция има повече инвестиции от САЩ за тази година.
2. Всички които имат долари могат да поискат да ги продадат. Кой държи непрекъснато поевтиняващи пари?? Нещо да ти припомня това?? В държавните резерви по света долари да искаш с лопата ще ги ринеш. Е да ама това ще убие долара и съсипе и САЩ и ще ликвидира един голям консуматор. Така не става в света. Никой не иска такива рязки промени. Все пак и да станете за 24 часа бедни имате голям ядрен потенциал. Опасно е.

И последното за производителността на труда и ГДП. В това направление съществуват някакви основни принципи, спазвани като цяло от всички страни. Ноо, точните изчисления си ги прави всяка страна за себе си. Аз преди години бях чел как ги изчисляваха в бившата Западна Германия. Немците са доста педанти и имаха бих казал доста ристриктивен механизъм на изчисления. Там беше дадено според немската методология колко биха били американските цифри иии нещата не бяха така блестящи за вас. Та тези коефиценти разни още си ги ползват вашите икономисти и за това малко по-скромно се хвалете с икономиката си.

Така, остава все още факта, че икономическа система на САЩ е по-гъвкава от ЕС. ЕС е много по-социален. Обаче броя на изпечатаните долари ще ви затрие. Както съм казал. Пациента трябва да умира бавно. Светът не е готов за брутално икономическо пропадане на САЩ.
Mitnicharъ
19 Ное 2004 12:11
Мнения: 6,877
От: Bulgaria
Бай Мирчо Д.? Ти ли си?
nesnaecht
19 Ное 2004 12:19
Мнения: 15,180
От: France
Митни ,
ще бъде +2 (бира) +12 и +16 (вино)след обяд , а след работа ще е 38 градуса ( ракиика) !
Няма прогноза за силна облачност , с изключение на разпокъсаната която идва от Хамерика към ЕС ! Няма да има валежи от долари , но ще има леко оросяване челата на финансовите директори от сите страни , по всичките земни кълбета ! Застудявания се очакват във близките дни когато падне слана върху цената на еврото ! Предполага се и на финансовата карта се вижда че има циклони , и също така се очаква да се появят и антициклони , които ще бъдат благоприятни за всички страни и ще стабилизарт въздушното финансово налягане . Силен вятър не се очаква , със изключение на форумните бури които се явяват отвреме навреме ! Но те преминават бързо без да се променя много климата на форум СЕГА ! Благодаря за вниманието и очаквайте следващата прогноза по някое време !
The Fool on the Hill
19 Ное 2004 12:24
Мнения: 2,055
От: United States
Да си призная, съвсем ме съсипахте, приятели... Съжалете бедния технократ, plz!
Митничарю, и ти, Бруте, само се подхилваш и с нищо не допринасяш за изясняване на конюнктурата.
Та как да го биде? ДолАрите в евро или наопъки?
The Fool on the Hill
19 Ное 2004 12:27
Мнения: 2,055
От: United States
А, Незнайко, благодаря! Таман навременна прогноза!
Наздраве!
Simplified Solutions
19 Ное 2004 12:38
Мнения: 35,462
От: Bulgaria
А стига бе. Замязахме на катаджии с тоз въпрос "ко ше прайм сега". Митни се прави на Чеширски котарак. Степен, некви съображения?
Личната ми ситуация е 5 долара в некво чекмедже и дооста повече евра другаде. Левове не държим. За лирите има кого да питам.
Та???
The Fool on the Hill
19 Ное 2004 12:43
Мнения: 2,055
От: United States
Симпли, ти ми даде добра идея! Швайцерски франкен и за диверсификация - монголски тугрици.
nesnaecht
19 Ное 2004 12:47
Мнения: 15,180
От: France
Здрасти Фуул он де Хил
Няма промени във времето , над Парламента облаците се поизчистиха след приемане на законопроектите от Новото време за образованието . Със това изчистване над Парламента , не се очаква буря при приемането на Бюджета 2005 ! Потвърждението за хубаво време идва и от ДПС , че 90 % от изборните им обещания са изпълнени при ниски температури във времето .
Слънцето се появи активно след произнасянето и изясняването по доклада направен от ЕС за БГ след изказването на Симеон !
Очаквайте следващите прогнози !

Редактирано от - nesnaecht на 19/11/2004 г/ 12:52:26

Добави мнение   Мнения:159 « Предишна Страница 4 от 8 2 3 4 5 6 Следваща »