Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Емил Кошлуков: Царят не смее да предложи нов кабинет
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:367 Предишна Страница 2 от 19 1 2 3 4 Следваща »
Николай Скаличански
05 Фев 2005 03:07
Мнения: 4,135
От: Germany
да включи се, но не свърши работата, а ти не се излагай да приказваш, кой се хаби и кой не, за това живеем, за да се хабим. Изобщо живеенето е функция на хабенето, инак нямаше и да е живеене.
ТА ето какво пише Параграф 39:
ВРЕМЕ ЗА
КОНСЕНСУСКРАЦИЯ

ПО-ДОБРЕ “ПО ВОЛЯТА НА ВСИЧКИ!”, ОТКОЛКОТО “ПО ВОЛЯТА НА ПОВЕЧЕТО!”
Със сигурност царят-премиер- Симеон Сакскобурготски, ще остави следа в новата демократична история на България. Ако не с друго, то поне с това, че в първото сформирано от него правителство имаше, макар и неофициално, представители и на част от Опозицията.
На пръв поглед участието на Опозицията в управляващо правителство противоречи на класическите канони на класическата Демокрация! Защото там е казано, че: правото да управлява е на Мнозинството и се изпълнява неговата воля! А Малцинството има правото само да чака да дойде времето, когато ще стане Мнозинство и “ще се обърне палачинката”. Очевидно е, че в тази базисна постановка на Демокрацията е заложено противопоставянето, “политическата конкуренция”- на една част от обществото срещу друга/и/. Но за разлика от конкуренцията в производството и търговията- където купувачът може да влезе веднага в съседния магазин!- в политическата система и управлението на държавата това може да стане едва след четири години/е, понякога, но като изключение, и по рано/. Това е твърде дълъг срок за поправяне на “грешка” на Избирателя! Всъщност, това е “грешка”, а и “грях”, на Демокрацията…
Теоретично е възможно, при едни избори, Мнозинството да е с много малко, дори и само с един глас, вповече от Малцинството. И по силата само на една-едничка цифра, управлението на държавата ще се извършва по волята на тези, които са с един гласоподавател повече! Против волята на тези, които са с един гласоподавател по-малко! Това положение може и да е редно- от гледна точка на закона и Демокрацията, но е вредно за Обществото, като цяло, и за Справедливостта!
Вярно е, че Чърчил е признавал , че Демокрацията има и своите недостатъци. Вярно е и, че Тони Блеър преди време си беше позволил да помечтае за някакъв си “Трети път”-вероятно, между Демокрацията и НЕдемокрацията?!. Но вярно е и, че сегашното “демократично статукво” на демократичните избирателни системи трябва и може да бъде променено- към по-добро и по-справедливо! Още по-вярно е, че има хора и групи от хора, които дължат просперитета си именно на това статукво и нямат интерес и желание то да бъде променено. Но не за тях ми е думата и грижата!...
От Демокрацията по-демократична е само КОНСЕНСУСКРАЦИЯТА !
Сиреч, такава политическа и избирателна система, която позволява да става в управлението и с управлението на държавата и обществения живот това, което е по волята на всички, а не само на това, което е по волята на повечето. “С КОНСЕНСУС”- т.е. “с общото съгласие на всички” означава, че всяка от групите с различни интереси в обществото, се отказва ДОБРОВОЛНО от част от тях, за да бъде постигнато взаимноприемливо окончателно решение. Нещо като в брачния съюз- той е силен там, където се крепи на взаимния компромис! Или при избора на нов папа, съшо!
От “технологична” гледна точка Консенсускрацията е лесно постижима. Всъщност, има аналог в живота- например, при избор на “Спортист на годината”, който правят спортните журналисти и медии. Там всеки номиниращ номинира, примерно, по десет имена, като ги подрежда в низходящ ред /по точкова система- от 10 т. към 1 т./ според предпочитанията си. При рекапитулацията , обаче, е възможно да се окаже, че печеливш брой точки е събрал не този, който е посочен от по-голям брой гласуващи за техен фаворит, а друг! И точно в този случай е налице “силата” на Консенсускрацията: избраният е избран по волята на всички, той се явява избраник на всички, а не само на някои! Този избор е не само по-справедлив , но и ПО-ЗАДЪЛЖАВАЩ за всеки от избиращите- защото и неговият глас е бил определящ и взет изпредвид. При това, напълно демократично! Този факт е особено важен, когато се състезават не само личности, но и програми, платформи, идеи - избраната е ПОНОСИМА, в някаква степен, за всяка от групите с различни, а нерядко и с противоположни, интереси!
На практика, за да се осъществи “технологията” на Консенсускрацията в избирателното право, е необходимо да се въведат едно- две “нововъведения” и изисквания. Задължително изискване е кандидатите, програмите и платформите, които се изнасят на изборния “пазар”, да са повече от две. За да се улесни процедурата при гласуване, а и за да се опрости последващото преброяване, трябва да се въведе праг за броя на номинациите , извършвани от всеки гласуващ- т.е. всеки да има право да гласува само за 3-5 кандидатури, например, от цялата листа. Улеснението идва и от това, че при тази система отпада и нуждата от балотаж- фактически е извършено и второто, “резервното” подреждане на дадените за всеки отделен кандидат гласове/понеже е гласувано за всички ЕДНОВРЕМЕННО!/. Значи, освен всичко друго, ще се пести и обществено време, и обществени пари!
Противниците на гласуването на принципа на Консенсускрацията непременно ще потърсят “под вола теле”. Ще се чуят, със сигурност, приказки за това, че Народът още не бил узрял за такова нещо. Или , че такова нещо няма никъде по Света. Дори и, че не е демократично, понеже Болшинството не получава това, което е искало. И т.н. и т.н. Но истината е друга: при Консенсускрацията е много по-ограничена възможността за манипулация на общественото мнение- лесно изпълнимо е да се манипулира в полза на един кандидат, но не и на следващи/ а, видяхме, че може да се окаже някой от тях печеливш!/. Истината е, че при Консенсускрацията ролята на кебапчетата и бирата в изборния “процес” силно е ограничена. От това , обаче, ще пострадат само онези, които имат парите да плащат за спечелване на избори – и не само за кебапчета, а за медии, агитки, концерти, за имиджмейкъри, консултантски и социологически агенции и т.н.
Да, така е при Демокрацията! “Демокрацията си е Демокрация, но ИЗБОРИ СЕ ПЕЧЕЛЯТ С ПАРИ! С МНОГО ПАРИ!” . И се печелят от този, който ги има многото пари! Останалите “духат супата”-някои дори и без да се усещат и да го разбират, когато дават гласа си ! А това нито е справедливо, нито е демократично, нали!? А, нерядко , е и вредно за обществото, като цяло!
България е пред избори- догодина, парламентарните. Дай, Боже, тези да са по-справедливи, по-демократични , по-благотворни и по-полезни за нацията ни от предишните! А, дай Боже, следващите да са и КОНСЕНСУСКРАЦИЙНИ !?...
......................................... ....................................
ГЛАВНОТО в идеята за КОНСЕНСУСКРАЦИЯТА е, че трябва да става /и ще става! / това, което е "по волята на ВСИЧКИ", а не, което е само "по волята на ПОВЕЧЕТО" !!! Сега ще дам "цветен" пример:
Четирима студенти ще живеят на квартира в една стая. Искат да й сменят тапетите с нови, цветни.. Но всеки има свое предпочитание за цвят. Решават цвета да не го посочва най-възрастния, а да го определят по общо съгласие /"консенсус"/. Първоначалните предпочитания за цвят са: Студент С- син, студент Ч-червен, Ж- жълт и В-виолетов . Решават да гласуват по новому: всеки ще гласува за всички цветове, като ги подреди възходящо-според своите предпочитания- по точкова система.
Студент С: дава 4 т. за син, 3т. за виолетов, , 2т. за жълт и 1 т. за червен.
Студент Ч: дава 4т. за червен, 3т. за виолетов2т. за жълт и 1 т. за син
Студент Ж: дава 4т. за жълт, 3т. за виолетов, 2т. за син и 1т. за червен
Студент В: дава4 т. за виолетов, 3т. за жълт, 2т. за червен и 1 т. за син
РЕКАПИТУЛАЦИЯ ПО ЦВЕТОВЕ:
син- 4+1+2+1= 8 т., червен: 4+1+1+2 = 8 т. , жълт: 4+2+2+3=11 т., виолетов: 4+3+3+3= 13 т. . ФАВОРИТ ще е виолетовият цвят !!!
Схемата е приложимо във всички случаи от живия Живот, където сега решенията се взимат с Болшинство , при всякакъв избор с гласуване /без значение е за какво иде реч !/
”С консенсус” могат да бъдат избирани КМЕТОВЕ, ДЕПУТАТИ, ПРЕЗИДЕНТ и т.н.
Дори и Министерския съвет може да бъде съставен на принципа на Консесускрацията: предварително се оценява в точки “креслото” на всяко министерство, и партиите/всички, които са получили над определен процент от гласовете- %тът може да е по- малък от този, който е нужен за влизане в Парламента!/ получават министерски кресла- за съответния брой "точки", които са набрали в изборите!
Е, това е В ОБЩИ ЛИНИИ ! Важното е да се разбере главното: при КОНСЕНСУСКРАЦИЯТА няма противопоставяне и фаворизиране на ВОЛИ !!! Там става това, за което са дали СЪГЛАСИЕ в с и ч к и !!!
PARAGRAPH39
в..”Черноморски фар”- гр. Бургас
11.11.1990 г.
Актуализирано:
30.05.2004 г./Форум на в.”Сега”/
Bongo Barabata
05 Фев 2005 03:08
Мнения: 889
От: Burundi
Параграфе, прати ми го и на мен, моля те.Като гледам Скаличански как се е разскачал от кеф, иска ми се и на мене!
Bongo Barabata
05 Фев 2005 03:13
Мнения: 889
От: Burundi
Става.Хареса ми.Благодаря.Само чакайте да го прочетат хиените, ще обявят Параграфа за луд.
KNIGHT TEMPLAR
05 Фев 2005 03:16
Мнения: 723
От: United States
Параграфе,
Айде пусни го та всички да го видим де! Между другото параграфа е един достоен човек, който макар че не споделям политическите му възгледи ми допада. Ако в този форум имаше повече като него, може би щеше да ми е по-прятно да влизам.
paragraph39
05 Фев 2005 03:16
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
АЗ- НЕВИНЕН !
АЗ- НЕВИНЕН !
АЗ- НЕВИНЕН !

Бог и Форумците тук са ми свидетели!!!
KNIGHT TEMPLAR
05 Фев 2005 03:19
Мнения: 723
От: United States
А, Николай вече го е постнал. Отивам да го чета. Ще се включа по-късно защото е Петък и отивам да изпия една бира с приятели.
Bongo Barabata
05 Фев 2005 03:21
Мнения: 889
От: Burundi
Достоен е!Някой ден тия идеи ще бъдат аксиома за човечеството.Сега ще има подигравки, но не ми дреме.Параграф, знам че и на тебе не ти дреме.Времето е наше.
G5
05 Фев 2005 03:31
Мнения: 1,696
От: Bulgaria
какво слабичко и ентузизирано момченце беше кошлука по времето на студентските вълнения,
каква охранена марула е станал сега.
и какви глупости говори.
абе емо,
да не се каниш да ставаш пак депутатин? сакън
paragraph39
05 Фев 2005 03:35
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
BONGO BARABATA,
Вярно е, че НЕ ми дреме!
Аз съм и винаги съм бил като наркоман под въздействие на наркотик!
С малката /ГОЛЯМАТА, всъщност!/ разлика, че МОЯТ "НАРКОТИК" Е СПРАВЕДЛИВОСТТА!!! Такава, каквато аз я разбирам, разбира се!!! И дълбоко уважавам този тип "наркомани" !!!
Бъди жив и здрав!
И винаги КОНСЕНСУСКРАЦИЕН !!!

Редактирано от - paragraph39 на 05/2/2005 г/ 03:37:00

Bvlgari
05 Фев 2005 03:37
Мнения: 308
От: Germany
Айде-е, мекерето КъшАхмакоФФ пак църка с повод и без повод

Sine qua non
Иванов
05 Фев 2005 05:24
Мнения: 2,891
От: Bulgaria
Наближават избори и Кошлучето е решило да се поизмие от политическата мръсотия на досегашната си дейност и съвсем в стила на Костов, като оплюе досегашните си съпъртийци да си изгради нова политическа премяна. Явно подценяването на българите като хора, които мислят е стигнало до невероятни моменти.
Т_Живков
05 Фев 2005 07:14
Мнения: 5,459
От: Bulgaria
Параграфе, Обичам да чета мненията ти във форума. Подкрепям Скаличански в оценката му за теб - аз също бих гласувал за човек като тебе.Това за консенсукрацията си го поствал и преди, запознат съм. На пръв прочит изглежда съвършено, после започвам да си задавам въпроси и накрая ми заприличва на , извинявай, малка утопия. Въпрос: какви ще рече консенсус по дилема - "във или вън от Европа", "да бъде или да не бъде" и пр. Повечето от съдбоносните решения в политиката са дилеми. Става, обаче, за избор на президент, мъж на годината, но пак е афиф работа - какъв консенсус, като мене ме нема сред номинираните, а доста от ората с ищах биха ме писали на първо место в консенсуграмите си. Та така...
volog
05 Фев 2005 07:30
Мнения: 3,826
От: Reunion
и преди съм чел някои неща за консенсускрацията. Сега нямам време да чета постнатото от Николай, но време и мерак да си кажа мнението имам . Всъшност смятам, че поне от 92 година някъде живеем в консенсускрацията. Правителството на Беров беше именно на този принцип: да не е отявлено правителство на БСП или СДС. Общо взето с консенсу дойде Виденов (че е време да се забавят реформите, да се смени посоката), седесарите не оказаха никаква съпротива. Костов също - даже и твърдият електорат на БСП искаше вече да минат в опозицията и да се смъкне напрежението. А ако предните два примера не са убедителни, то като какъв дойде Симеон? ами именно като консенсусна фигура, и пак с консенсус май ще си иде.
partner
05 Фев 2005 07:49
Мнения: 600
От: Bulgaria
Параграфе,
и аз се заинтересувах, прати ми го и на мен, моля те.
partner@vip.bg
emo64@mail.ru
partner
05 Фев 2005 07:53
Мнения: 600
От: Bulgaria
SOS
Къде е постнато, искам да прочета....
Geoff
05 Фев 2005 08:03
Мнения: 101
От: Bulgaria
Герджиков поне се държа достойно и не избяга от заседаниете както някои гнусни "парламентаристи". Понесе си човека наказанието. Може би и го заслужаваше, защото не ги пресече простотиите още в началото, а се поддаде на политическо влияние.
Вече на всички трябва да е ясно, че жълтата кочина НДСВ не става за нищо. Дори председателя си на парламента не можа да опази. А ние се надяваме да работи за БЪЛГАРИЯ.
Те са по зле и от бай ти Ганя. КЕЛЕПИРАА.
alabala12
05 Фев 2005 08:37
Мнения: 2,417
От: Bulgaria
Кризата в парламента разкрива един голям проблем - роенето на парламентарните партии. Аз съм гласувал за една партия, депутатът от моя избирателен район съм го изпрал партийно, той обаче си прави негова си партийка, щото бил сърдит на ръководството по някаква причина - какво ще кажете за това? не е ли подмяна на вота? Според мен, когато даден депутат е избран с листата на една партия и депутата напусне партията - трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да опразни и депутатското място. Даже мисля, че ако се пита конституционния съд за това ще се изкаже по този начин? или не съм прав?
Поморийски
05 Фев 2005 08:46
Мнения: 1,649
От: Bulgaria
Кошлучето се мисли за нещо важно. А си е един Парвеню та дрънка. Абе, пульо, имаш само отрицателна стойност, доколкото можеш да вредиш на НДСВ и на Саксофонски, дотолкова си интересен на сините или червените. Също и на жълтите. Ще ви ухажват бандата продажни боклуци докато трае НС, после ще ви заплюят както се полага на мекерата и предатели. Изпитвам омерзение към такива
майничка
05 Фев 2005 08:55
Мнения: 215
От: Bulgaria
Алабала е прав - подменя се вота.

Имам въпрос към Параграфа: Не е ли нарушение на Конституцията, когато партийните върхушки се разпределят на избираеми места в избирателните листове по цялата страна. Откъде накъде Борислав Цеков ще е избран в Разград, където не му е стъпвал крака, Драгалевския циганин - в Пловдив, а пловдивското еврейче Паси - от Бургас?

Предлагам всички ние да задраскваме кандидатите, които не са ни земляци, дори и от партийните листи на партиите, чиито програми подкрепяме.

За да се спазва конституцуята е необходимо депотат от даден район ДА Е от дадения район. Параграфа да го формулира юридически.
гошо
05 Фев 2005 09:02
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
Кушлучето, понеже няма как да влезне в историята по друг начин, драпа да влезне като убиецът на Джон Ленън.
Добави мнение   Мнения:367 Предишна Страница 2 от 19 1 2 3 4 Следваща »