Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Агентски проблем
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:57 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3
Oraсle
04 Апр 2005 15:12
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Брех да му се не види как добре се чете дискусия в която всички са православни не иде реч за шамбала. То вече стана ясно че на тези избори няма мърдане, ще се наложи да гласувам, та таман да си изясня за дясното или за бахура.
Като стана дума за "Искър" и "Левски", още ли работи баничарницата на ъгъла? Браншовата камара на баничарите и хлебопроизводитеите ще участва ли на изборите?

Редактирано от - Oraсle на 04/4/2005 г/ 15:16:00

Mitnicharъ
04 Апр 2005 15:22
Мнения: 6,877
От: Bulgaria
Оракъле, ти кога си напуснал страната бе, още по времето, когато "Сталинград" се е казвал "Адолф Х." ли? Каква баничарница, имаме само една кебапчийница тук...
GreenHawk
04 Апр 2005 15:33
Мнения: 1,367
От: New Zealand
Кебапчета от "Едрина", директно от цеха в "Модерно предградие"
Oraсle
04 Апр 2005 15:42
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
А, не чак толкова отдавна, просто не съм минавал надолу от паметника вече доста време.
От това място обаче имам доста ярък спомен, държи като от казарманата.
Mitnicharъ
04 Апр 2005 15:50
Мнения: 6,877
От: Bulgaria
Аз ще трябва да "сгрибам"... Така и така колегата XYZ не ми отговори на изначалните въпроси, ти поне, Оракъле, ще ме просветлиш ли, кое е "дясното" днес у нас, и с какво се отличава то от бахура? Че, знам, отдалеч обстановката в България изглежда кристално ясна; само на нас, тук, при кебапчиите и халваджиите, ни е мътно пред погледите - наоколо все бахур и бахур, а дясното някакси се губи... До утре.
hamer
04 Апр 2005 15:57
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
Нещо не мога да се ориентирам, дайте пример за браншовици, извън споменатите адвокати, лекари, учители, банкери...
GreenHawk
04 Апр 2005 16:18
Мнения: 1,367
От: New Zealand
Компаньонки, масажисти, екстрасенси, теляци... стигат ли примерите
Oraсle
04 Апр 2005 16:41
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Дясното дясно, колкото и бахурът - бахур. Моят истински избор е дали да гласувм или не. На "дясното" поне съм му видял и жилото, и меда. Както и на "лявото".
Производителите на бахур са ми по-неясни.

Редактирано от - Oraсle на 04/4/2005 г/ 17:48:47

IGB
04 Апр 2005 16:46
Мнения: 1,264
От: Bulgaria
Абе, никой не пише как се е живяло при монархиите... Да вземем почти безалтернативната партиархална монархия... Някой дава ли си сметка, че щеше да познава лично или чрез обществено известяване няколко хиляди подобия на богове в човешки образ, за които животът му дефакто не струва нищо... Че за най-малкото провинение щеше да бъде кълцан насред площада... Ако едното богоподобие му прости и го остави, то другото ще му налети и ще му излеее гнева си... През средновековието за провинения, за които днес се смеем, има писмени свидетелства за екзекуции на хора, които са би ли екзекутирани до 30-тина пъти, последователно, един след друг...
Наум
04 Апр 2005 17:23
Мнения: 1,666
От: Bulgaria
Къде го стяга чепика на Хърсев е очевидно. Да му кажа с две думи-няма да стане. Вместо да се баламосват взаимно с колбасарите, сиренарите и жичкаджиите, по добре да си дадат парите на Натка или Яни, както правят навсякъде по света, за да ги псуват последните всинца, а не дружината сетне -Хърсев..Бизнесът и предприемачеството винаги са избягвали да влизат директно във властта, защото от това не епоследвало нещо добро. Нито Буров си е правил партия сам, а е действал с посредници, нито немските магнати от времето на Хитлер. Опити имаше от времената на ранната демокрация( Г-12) и Русия-те се намножават при слаба централна власт, докато се усетиха, че е по добре да се купуват депутати, а не да се участва пряко в менажерията. Защо?
Ами защото опитът показва, че които не прокарват груповите си интереси като политически действия през филтъра на партиите, а директно в процеса на формиране на обществената политическа воля, рядко стигат твърде далеч..
Интересите на съсловията винаги ще са в разрез с интересите на мнозинството и никога няма да се припокрият, без медиатиращото влияние на партиите . Мнозинството не можеш да го накараш да си гласува срещу интереса си, колкото и маргинализирано да е. Съсловните интереси се пречупват, филтрират и разсейват през партиите. Самото понятие "партия" идва от "pars" ( част), или партиите винаги са представлявали само част от интересите в обществото. Няма смисъл тук да се кандърдисваме за каквото и да е, защото ще изпаднем в дискусия за общовалидни принципи и възвишени лакърдии, ако не сме наясно, че партиите винаги са били представители на двойни интереси-от страна на част от обществото, парса, и този на цялото общество. Представете си сега парламент, съставен от съсловни партии със съзнание, че са представители само на специални интереси и със специални потребности, и как ще стигнат до компромис между собствените и колективните интереси с техните противоречия, със собствена, специфична, наситена с интереси позиция и обоснован от идеята за общото обществено благо.
За функционирането на държавата чрез парламентарна(партийна) демокрация са решаващи не "държавните"фунции на партиите, а именно посредническите функции, които ги превръщат в агенти между общество и държава. Дори и вътре самите партии да се раздират от противоположни интереси на различни групи, така и на такива извън тях , те винаги се стремят да намерят компромиса помежду им и същевременно да формулират една собствена "партийна позиция.. Така всъщност интегрират широкоспектърна воля на отделните групи, докато в пряката демокрация на съсловията интересите ще са доста по стеснени и такъв парламент ще се раздира по шевовете от противоречия. Партиите имат и интегриращи функции-приобщаването на малцинства и маргиналите, те имат и обработен механизъм, с който партийната държава притежава правила за решаване на конфликти между партиите и по този начин и между противоречивите обществени интереси. Установени са правила, според които се осъществява борбата за власт, без това да прераства в гражданска война. Предпоставкате е разбирането че конфликтите се решават в името на ценностите, които са неоспорими.. Не замяна на партии със съсловни организации, а истинско реформиране вътре в тях и превръщането и в модерни структури е ключът за палатката. Истината е, че партиите, макар и в нокдаун, не са загубили монопола в процеса на вземането на политически решения, но ще дойде времето за натиск и политическо участие чрез граждански инициативи, съюзи или обединения или поне за по-голямата прозрачност на елементите на директната демокрация.
gadatuga
04 Апр 2005 17:54
Мнения: 73
От: Bulgaria
И я кажете пичове, тези пряко управляващи мутри в мой и ваш интерес ли ще управляват? И кого ще представляват? Демек парите с тежестта си? А ми че то на това му се вика мафия бе, Хърсеф, а не дрън-дрън неАгенти.
steppenwolf
04 Апр 2005 18:47
Мнения: 4,887
От: New Zealand
Некои се разпопритесниа нещо....
Чичо Фичо
04 Апр 2005 18:52
Мнения: 24,838
От: United States
Съгласен съм с Наум и Абулафия. Разсъжденията на д-р Хърсев за съвременната корпорация (в развития свят) са прекалено абстрактни, за да може се каже дали са правилни, по отношение на политическото и на българските партии са архаични - 20-те, 30-те - и предполагам манипулативни.
тъпо менте
04 Апр 2005 19:18
Мнения: 887
От: Bulgaria
И аз съм съгласен с Наум. За партиите останаха само маргинално-интегриращите функции.
тъпо менте
04 Апр 2005 19:23
Мнения: 887
От: Bulgaria
Modus agens mutatis mutris.
Зевзек
04 Апр 2005 20:47
Мнения: 2,937
От: Bulgaria
Статията е доста смислена. Няма голяма разлика между публичните компании, чиито собственици за акционерите, които почти нямат никакво участие в управлението на компанията, която се ръководи от професионални менъджери (агенти) и гражданите на една държава, която се ръководи от избрани политици, които нехаят за своите избиратели. Често политиците са толкова безотговорни, колкото и агентите. Само че всичко това е до време. Когато акционерите (гражданите) им писне да ги мотаят и заблуждават агентите (политиците) те престават да инвестират (гласуват) и тогава агентите (политиците) са гола вода. Каквото повикало, такова се обадило.
Добави мнение   Мнения:57 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3