Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Присъединяване sans changement
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:128 « Предишна Страница 4 от 7 2 3 4 5 6 Следваща »
Mrx++
05 Юни 2005 09:55
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Круелке
Пак нещо си опела нещата. На Франциси и на Германци, никой от Франция и Германия не им пречи да работят в чужбина и да изнасят капитали. Само ако знаеш що производства са изнесли Рьоно и Фолксваген в Латинска Америка в Китай и къде ли не.
Въпросът е, че те пречат на чужденци да работят при тях, както и другите Западни страни. Споменаваш за алжирци и други араби, ама това е минало бешало. Щом като е било хубаво защо не продължаеа. Тук е въпросът, че те въртят глобализацията така, както на тях им харесва.
Cruella de Vil
05 Юни 2005 10:04
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Марксе,
Евтините китайски стоки са проблем за всички западни страни, с това съм съгласна. Конкуренцията стях ще бъде трудна, но либералният модел има повече шансове заради по-ниските данъци и по-ниската цена на труда. Това съвсем не означава по-ниски средни заплати, а по-малко преразпраделение от държавата. Освен евтиния труд другите компоненти са инфраструктурата, сигурността, квалификацията на работната ръка и др. Това са фактори, с които развитите страни превъзхождат развиващите се. Стоките, изискващи повече ръчен труд се произвеждат на изток, но тези изискващи квалифицирана работана ръка -предимно на запад.
При една динамично развиваща се икономика с ниска безработица именно бизнесът настоява за либерализиране на пазара на труда. В Ирландия допреди имаше дори опасения, че липсата на работна ръка може да доведе до отлив на капитали и закриване на производства. Тези, които се плашат от либерализирането са нискоквалифицираните и безработните. Можеш да видиш от французите кои са гласували за Евроконституцията и кои - против.
Cruella de Vil
05 Юни 2005 10:08
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Марксе,
Така е, на Франция и Германия никой не им пречи да изнасят капитали и да работят където искат. Точно това беше и моята теза - когато глобализацията е изгодна, всичко е О.К., но когато засегнат техните интереси риват на умряло.
Manrico
05 Юни 2005 10:21
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Марксе, ти като говориш толкова убедително, барем знаеш ли какво прoизвежда SAP? Щото аз съм почнал да се боря с основния им продукт още от версия 3.1H
zApl3zzz
05 Юни 2005 10:29
Мнения: 173
От: Bulgaria
явно много хора жувеят с мисълта че USA са най-великите и никой не може да им се опъне...истината е че не е баш така особено икономически-огромнят дефицит в момента единствено се поправя по някакъв начин чрез военните поръчки и ираксия петрол. Водещите pc технологии все повече се изместват на изток и САЩ губят почва. А колкото до ЕС-ще ни вземат просто защото им трябваме макар че ако нашите политици бяха поне малко по ербап щяхме да влезем при далеч по-добри условия...нейсе не е късно още да се поправят
tupakmango
05 Юни 2005 10:38
Мнения: 6,736
От: Bulgaria
Манрико, а колко европеиски "пръстчета"(или на технеге потомци) имат пръст в американския софтуер или може би е дело на местните(индианците)?
Mrx++
05 Юни 2005 10:46
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Манрико
Знам какво произвеждат SAP, знам, че на Тотлебен имат подразделение с над 250 човека и правят Java Server за SAP.
Mrx++
05 Юни 2005 10:48
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Круелке
Ама това не са само Германия и Франция, ами целият Запад барабар с Хамериканците. Може би твоята любима Ирландия прави изключение, ама нали ти писах, че тя е "пича въшка".
Manrico
05 Юни 2005 10:55
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
tupakmango, не съм се включил в спора кой е по-велик, кой е по-умен и кои жени са по-дебели - и нямам особено желание. Просто споменах, че в ИТ американските фирми все още са лидери в иновациите и в производството на ключови неща - хардуер и софтуер. И дори не съм разсъждавал защо - дали причините са съвременни или исторически. Подозирам, че инерцията има значение.
хунвейбин
05 Юни 2005 11:05
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Техниката е интернационална.Когато нещо изобретиш-дали е твое зависи от защитата.Тя струва много пари и затова от нея печелят и се възползуват само динозаврите в икономиката.
Парите са регулатор-това е главното.
В България може да изобретиш , стига да можеш примерно американски тъпунгер, но не го ли защитиш -все едно нищо не си изобретил.Защитата е териториална и по време..
Защитил си в Америка , примерно този американския тъпунгер-той тогава е защитен-и върху америнският тъпунгер там имаш изключителни права.Но ги нямаш и не са твой навсякъде другаде по света.Там могат да си го произвеждат и пускат в действие американския тъпунгер –без да те питат.
Примерно.Американски тъпунгер в България не е защитен от никой и всеки може да произвежда такива тъпунгери-колкото си иска.Стига да има пари.
---------
Между откритие и изобретение разликата е огромна.И защитата е различна.
Откритията се броят на пръсти.Изобретенията са много.
Компютъра не е открит , а е изобретен
.А колко това е този Джон Атанасов е много спорно.А дори и да му се признае някакво , , лидерство" на Атанасов-това абсолютно нищо не значи и до нищо не води.Освен до някакви морални активи.
-------------

Manrico-пак си изпускаш на воля интелекта.Компютър , хардуер , софтуер-не е само , , щайгата” дето я държиш в ръцете си.Иновациите днес не засягат само , , щайгите" бе човек.
Zmeja
05 Юни 2005 11:07
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Бюлетин на Посолството на Китайската народна република в Република България

ТЪРГОВСКО-ИКОНОМИЧЕСКА ОБСТАНОВКА В КИТАЙ

2004-10-12

I. Общи сведения за икономическия растеж и развитие на Китай.

1. Брутен вътрешен продукт (БВП).


БВП на Китай се е увеличил от 140 млрд щатски долара през 1978 г. до 1400 млрд щатски долара през 2003 г., средно годишното увеличение е с 9.4%, с което китайската икономиката се нарежда на шесто място в света по мащаби.

2. Вносно-исносна търговия.

Обемът на вноса и износа се е увеличил от 20.6 млрд щатски долара през 1978 г. на 851.2 млрд щатски долара през 2003 г., средно годишното увеличение е с 16%, от 32-ро място в света по обем на търговията Китай се издига до 4-то. През 2003 г. обемът на вноса достига 412.8 млрд щатски долара, и отново си поделя трето място, заедно със САЩ и Германия, сред страните-износителки в света. От началото на тази година годишно Китай ще внася продукция на стойност 500 млрд щатски долара.

3. Привличане на инвестиции.
Преди в Китай не са влагани чуждестранни инвестиции, а сега се влагат, като размерът им непрекъснато се увеличава. През последните 11 години Китай заема първо място сред развиващите се страни, до края на месец юни т.г. размерът на усвоените чуждестранни инвестиции възлиза на 530 млрд щатски долара, като през следващите две години Китай ще се превърне в страната с най-голям размер на усвоените чуждестранни инвестиции в света.

4. Инвестиции в чужбина.

До края на 2003 г. по света са създадени 7470 предприятия с участието на китайски инвестиции в над 160 страни и региони по света. Размерът на преките китайски инвестиции вече надвишава 33.2 млрд щатски долара.

II. Основни особености на търговската и митническата политика.

1. Китайското правителство насърчава либерализацията на търговската политика. След приемането на страната в Световната търговска организация (СТО), Китай пое някои ангажименти пред света, намали значително митата, съкрати немитническите мерки.

2. В Китай има следните важни видове митническо облагане: мито, данък добавена стойност, акциз. Вносното мито установява тарифите, които се прилагат спрямо привилегированите страни, договорените тарифи, преференциалните тарифи, всеобщите тарифи, тарифите за митническите квоти и други тарифи. Върху вносните стоки могат да се налагат и временни тарифи, но само за ограничен период от време.

Съгласно съответните клаузи на Присъединителния протокол за приемането на Китай в СТО, касаещи намаляването на митата за селскостопанска и промишлена продукция, общият размер на митата е спаднал от 11.5% през 2003 г. до 10.6% през 2004 г., от които митото за промишлени стоки е намаляло от 10.6% на 9.8%, митото за селскостопанска продукция е намаляло от 17.4% на 15.8%. Съгласно поетите ангажименти, митото за над 3000 вида вносни стоки ще бъде намалено в различна степен, митото за информационните и високотехнологичните продукти и др. видове износни стоки ще намалее до 0%.

Спрямо вноса от България Китай прилага търговски облекчения за привилегирована страна, не са налагани никакви органичителни, дискриминационни или наказателни мерки.

3. След присъединяването си към СТО, Китай пое и всички произтичащи от това ангажименти пред света, внесе поправки в над 2500 нормативни документа, ускори процеса на отваряне към света, изпълни с половин година по-рано от предвиденото ангажимента си за опростяване на процедурите за получаване на лицензи за извършване на външна търговия.

4. Китайското правителство предоставя комплексно обслужване с цел да осъществи стратегията си за влагане на китайски капитали в чужбина. Например, Китайската импортно-експортна банка използва всестранно политическо финансиране, активно подкрепя сравнително добрите китайски предприятия при инвестициите им в чужбина, китайски застрахователни компании за експортно кредитиране предоставят краткосрочно финансиране на китайски предприятия, които се занимават с вносно-износна търговия.

III. Основни особености на инвестиционната политика и на инвестиционната среда.

1. Политика на активно привличане на чуждестранни инвестиции.

Китай насърчава привличането на чуждестранни инвестиции в областта на индустрията на високите технологии; активно стимулира международните компании да установяват централните си азиатски офиси и научно-изследователски центрове в Китай; насърчава чуждестранните инвеститори да участват в реформата на държавните предприятия; усъвършенства предприятията със смесени капитали; непрекъснато подобрява инвестиционната среда съгласно международната практика.

До края на месец юли 2004 г. чуждестранните предприятия, изградени в Китай са общо 490 000. Чуждестранни капитали са вложени повсеместно в промишлеността, услугите, селското стопанство, инфраструктурата и други важни сфери. Днес създадени с участието на китайски инвестиции предприятия има в общо 190 страни и региони по света. Сферата на високите технологии вече е най-привлекателната за чуждестранните инвеститори.

. Усъвършенстване на системата от разпоредби и законовата система.

Съгласно наскоро внесените изменения, ще се разширят финансираните с чуждестранни инвстиции сектори, разпределението на монополните райони в застраховането, сферата на бизнес операциите, ще се промени съотношението на притежаваните акции. Китайското правителство също така внесе промени в разпоредбите, касаещи инвестиционните компании и за нуждите на международните компании създаде централни азиатски офиси и финансови компании.

3. Усъвършенстване на административното обслужване.
През последните години още повече се подобри инвестоиционаната среда в Китай. Китайското правителство внесе поправки в съответните закони, опрости реда за регистрация на чуждестранните инвеститори, вече извършва "услуги на едно гише"; на 1 юли т.г. в Китай влезе в сила Законът за административните разрешения, с който значително се намаляват изискванията за регистрация и се установяват правомощията на правителствените институции за даване на административни разрешения.

IV. Състояние, перспективи и проблеми в сферата на търговията, инвестициите и икономическото сътрудничество между Китай и България

1. Състояние на двустранните китайско-български икономически отношения.


През месец юни 1989 г. двете страни подписват "Споразумение за защита на инвестициите между Китайската народна република и Народна република България"; През месец ноември 1989 г. е подписано "Споразумение между Китайската народна република и Народна република България за избягване на двойното данъчно облагане"; През месец октомври 1990 г. правителствата на двете страни подписват "Споразумение между правителството на Китайската народна република и правителството Народна република България в областта на икономиката и търговията"; През месец юли 2002 г. двете страни отново подписват "Протокол към поправката на Споразумението за избягване на двойното данъчно облагане на доходите и собствеността и предотвратяването на укриването на данъци". Сключването на тези Споразумения определя законовата основа за развитието на двустранната търговия. През последните години обемът на двустранната търговия непрекъснато се увеличава, през 2003 г. достига 225 млн щатски долара, увеличението е 89.1% спрямо предходната година, най-добрата новина е, че износът на България за Китай се увеличи значително и достигна 58.73 млн щатски долара, увеличението спрямо предходната година е с 173.5%. В настоящия момент двустранната търговия има следните особености:

(1) Ние считаме, че фактическото равнище на развитие на двустранната търговия, за разлика от сегашното равнище на икономическо развитие на двете страни, е далеч от желаното и все още има потенциал.

(2) Още повече е усъвършенствана структурата на внасяните и изнасяни стоки. Непрекъснато се увеличава делът в двустранната търговия на електронните изделия и продуктите на високите технологии.

(3) Обемът на двустранната търговия нараства стабилно, но все още съществуват проблеми, поради небалансираността на търговията, Китай приветства и насърчава българските предприятия да увеличат износа си за Китай.

2. Перспективи пред двустранното търговско-икономическо сътрудничество между Китай и България.

(1) Перспективи пред търговията
Историята на двустранното търговско-икономическото сътрудничество между Китай и България е много дълга. Правителствените ръководители на двете страни отдават голямо значение и дават голям принос за развитието на двустранното търговско-икономическо сътрудничество. През 2007 г. България ще се присъедини към Европейския съюз, което означава, че стъпването на китайски предприятия на българския пазар е равносилно на навлизането им на обширния европейски пазар. Следователно, пред развитието на търговско-икономическото сътрудничество между Китай и България се откриват блестящи перспективи.

(2) Перспективи пред инвестициите.
Китайските инвестиции в България се преориентират от сферата на вносно-износната търговия и ресторантьорството първоначално, към промишленото производство, леката промишленост, производството на домашни електроуреди и др. сфери. С китайски и български капитали вече са създадени смесени предприятия за производството на телевизори, климатици, все повече се работи за постигането на "обща победа" и "победа за двете страни". Най-важните проблеми, които стоят днес пред нас са: постигане на взаимно разбиране, осъществяването на информационните връзки не е безпрепятствено; факта, че между предприемачите от двете страни не съществува изграден механизъм за комуникация; необходимостта от време за запознаване със съответните закони и разпоредби, касаещи инвестициите. Същевременно се надяваме, че българското правителство ще предприеме активни мерки за стимулиране на инвестициите, ще усъвършенства инвестиционната политика и административното обслужване.

(3) Перспективи пред търговско-икономическото сътрудничество.

През 20-те години на реформиране и отваряне на Китай, развитието на китайската икономика привлече вниманието на целия свят. Въпреки, че Китай все още е страна, в която се влагат инвестиции, Китай има богат опит и развити технологии в областта на телекомуникациите, производството на домакински ел.уреди и др., като възможностите на промишлеността на високите технологии в Китай е на високо световно ниво, една голяма част от предприятията са способни да инвестират в чужбина. Днес компаниите "Джунсин" и "Хуауей" участват в търгове за изграждането и удължаването на мрежата от стационарни телефони и мобилни комуникации в България, компанията "Джунсин" участва в търг за доставка дизелови и електрически мотриси, проучва се възможността да участва и в изграждането на линия № 3 на българското метро. Надяваме се, че българската страна ще гарантира на китайските предприемачи лоялни и честни условия на конкуренция.

Китайските бизнесмени срещат трудности при кандидатстването за българска виза и влизането на територията на България, това е неблагоприятно за развитието на двустранното търговско-икономическо сътрудничество. Надяваме се, че с оглед на двустранните отношения, и особено на търговско-икономическото сътрудничество, съответните компетентни български органи ще опростят формалностите и ще създадат необходимите удобства при пътуванията на китайски бизнесмени в България, които се правят с цел развитие на търговско-икономическата сфера.

цуцурко
05 Юни 2005 11:19
Мнения: 1,588
От: Bulgaria
Америка безспорно е била едиствената територия, достойна за свободата след средните векове на Европа. Америка е била необремененост, възможност за започване на чисто...

Странно е че в наши дни тази, в началото велика държава, се е превърнала в средище на шизофренията - яростен пуританизъм, съжителстващ с най-долна извратеност, порив за свобода, крепен на върха на оръжието, мания за световно величие и пейзанска ограниченост, свръхбогатство и крайна нищета, черна и бяла ксенофобия, най-важния пост в света и най-тъпия човек на света, седящ в креслото на президента.... итаканататък...


Не мога да си представя нормален и разумен човек, който може да славослави Америка в сегашния й вид. Най-вече заради онова, което тя тепърва ще стане....


А и каква е гаранцията, че ционистките елити няма да почувстват силно желание да се освободят от останалите раси, когато в един момент неуправляемото развитие на науката сложи в ръцете им безсмъртието и вечната младост....


Ще ми се да чуя мнението някой роб-апологет и по тези въпроси....

Редактирано от - цуцурко на 05/6/2005 г/ 11:22:50

Cruella de Vil
05 Юни 2005 11:40
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Марксе,
И преди съм ти казвала, че България също е малка държава и за нея опитът на малките държави може да бъде особено полезен. И за да не бъдем голословни, ето малко статистика за икономическия растеж в Европа в периода 2000-3003:
Латвия - 7.2, Литва - 6.7, Естония -6.6, Ирландия - 6.4, Холандия - 1.1, Португалия - 1.1, Германия - 0.9.
Ха познай от три пъти първите четири (малки!) държави какви икономики имат.
Прибалтийските държави са добър пример за развиващите се страни. Ако и ние успеем да докараме такъв растеж имаме шансове много по-лесно и безболезнено да се включим в структурите на ЕС.
Calina Malina
05 Юни 2005 11:55
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
След пълноводието от анализи за европейските обединителни проблеми през седмицата статията на г-н Денков най-после постави истинският въпрос, който стои пред България. Факт е, че досега четяхме изследвания, касаещи противоречивите процеси в ЕС и това ни поставяше в позицията на бедния и забравен роднина, очакващ дребните символични жестове на богатата и уредена Европа. Затова следим със затаен дъх и се молим там да не започне бракоразводно дело и се надъхваме с изкуствен патос "Посоката е вярна"(иначе - плашилата ) Това наистина е политика на обречена кокошка... Колкото и да се изживяваме като хитреци
Никой политик през тези 15 години не постави и не се опита да насочи мисленето ни към самите себе си. Какво трябва да направим ние самите, за да бъдем такива, каквито искаме. Цивилизационният ни избор е все вън от нас - то НАТО, то САЩ, то ЕС... Затова и се разпиляхме по света и отдалече хвърчат съвети да станем ту французи, ту американци, ту германци. И всеки, спасил се поединично, раздвоено хем се срамува на новото си място, че е българин, хем с едно око все към България гледа. Вижте и снощната ни загуба по футбол. Надявахме се, че барселонецът Стоичков ще създаде НАЦИОНАЛЕН отбор; че играещите в чужбина 3-4 момчета ще сторят чудо. Е да, ама НАЦИОНАЛНИЯТ отбор е от българи, а не от чужденци и ... с желание и вяра в посоката само не става. Така, че наистина е крайно време да осъзнаем кой е СТОПАНИНЪТ на Бг и да исползваме свободата не само да ходим тук и там, а да станем уважавана нация. За да ни поискат и да ни ценят!!! Така, както ценят децата ни в различните университети или специалистите ни в различните фирми.
Пейчо Пеев
05 Юни 2005 12:09
Мнения: 9,854
От: Bulgaria
Цуцурко, от дете ме плашат с лошите американци, пък от тях нищо лошо не съм видял. Направили са си държава каквото са искали, много недоволни имало, еми що не емигрират в други държави, а хора от цял свят се стремят към Америка . Какво му трябва на човек-свобода и възможности - да се реализира, да планира бъдеще, кога у нас ще е възможен Бил Гейтс. А глобализацията е сложна работа, ние още не участваме
цуцурко
05 Юни 2005 12:20
Мнения: 1,588
От: Bulgaria
Пейчо,

Емигрират, емигрират, и още как - от 50-те на миналия век са хукнали - към Япония, Индия, из целия Пасифик, Европа къщо им беше е любима дестинация, ама вече не ги искат, завалиите...

А американците, избрали за постоянно чужбина са малко по-различни от ония екскурзианти вътре...
цуцурко
05 Юни 2005 12:23
Мнения: 1,588
От: Bulgaria
А това че като човесество сме я докарали дотам, че само конвертируемата валута да има значение, си е наша грижа, не на партията...


Нали не си мислиш, че много от имигрантите бленуват демократичния проект на великите хуманисти - бащи на туй чудо, Америката...


Мен лично страшно ме е яд на предзидентина им, заради протокола от Киото - без значение дали човек причинява парниковия ефект, или не - Америка демостративно се отказа от този договор и остана сама срещу всички, дори най-близките си съюзници... Мога да ти кажа, че австралийците, например, мислят още по-неприятни неща за мириканците именно защото се смятат най-засегнати от парниковия ефект...

Защо на щатите им трябваше такава тъпа демонстрация - защото щели да си съсипят икономиката, дето ги направила най-велики. Ами това, че съсипват нашия общ дом (според смисъла на глобализацията), а? Или, ако нещо стане с останалия свят Америка ще продължи да си живурка...








Редактирано от - цуцурко на 05/6/2005 г/ 12:39:44

gaijin1
05 Юни 2005 12:55
Мнения: 454
От: Canary Islands
Cruella de Vil,
На теория си права, но примерът ти е много некоректен, защото Балтийските страни все още се дотират от Русия (представяте ли си!) с енергоносители по силата на неотменени СНГспоразумения. Например природният газ се доставя по пазарни цени в Германия (120$ за 1000 кубометра), а в Балтика (60$ за 1000 кубометра) от което Балтийските страни имат неоспорими преимущества в икономиките (по-ниска себестойност на производството, ниски тарифи за отопление и др.). В България си затваряме собствените енергийни генератори.
Fantata,
Трябва да се разходиш до Шанхай или Пекин, за да видиш от къде изгрява слънцето. Руската душевност и китайската упоритост трябва да се приемат с цялата им сериозност, защото да се кланяме на Америка, одупвайки се от към Китай е фатална грешка.
Manrico
05 Юни 2005 13:03
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Все пак да попитам, защото не си спомням добре: нали хората, които се възхищават тук на китайския икономически бум, не са същите, които протестират срещу ниските заплати на шивачките у нас?
gaijin1
05 Юни 2005 13:32
Мнения: 454
От: Canary Islands
Manrico,
след видяното текстилно изобилие в Пекин и да искам не мога да опростя толкова въпроса. Разумът не позволява.
А темата е наистина проблемна, с остри въпроси и необходимост от решителни реформив българската промишленост. Искам само да ти поясня, че в Китай самият живот е с 10-20 пъти по-евтин от живота в БГ, цените на стоките там също - за 10$ (82 йоана) можеш да се облечеш и обуеш от главата до петите, или да си купиш храна за 1 седмица. Заплатата на шивачката, производителността на труда и цената на живот в БГ са в доста лошо съотношение. И моето възхищение към китайското чудо "тут ни причем".
Добави мнение   Мнения:128 « Предишна Страница 4 от 7 2 3 4 5 6 Следваща »