Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Български избори край Темза
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:111 « Предишна Страница 4 от 6 2 3 4 5 6 Следваща
hamer
10 Юни 2005 16:59
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
ДЕВИЛ, ДЯДО ВИКТОР, ХИЙТ,
SINDBAD
10 Юни 2005 16:59
Мнения: 6,430
От: Bulgaria
ОТ ДВА ДЕНА СИ ЧЕШЕМ ЕЗИЦИТЕ- ИМАМЕ ПРАВО ДА ГЛАСУВАМЕ И ЩЕ ГЛАСУВАМЕ!!!
Старшината
10 Юни 2005 17:02
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
кис-кис ... на тия, дето не знаят кой е дилъра на VeriSign в България - гласовете не се броят!
Нели
10 Юни 2005 17:02
Мнения: 5,661
От: United States
ЧешАТ, не си ги чешЕМ, Синдбад.
Дядо Виктор
10 Юни 2005 17:04
Мнения: 316
От: France
Фактически погледнато, гласуването зад граница би придобило много по-конкретен смисъл за българите там, ако гласовете им не се разпределяха по такъв абстрактен начин, а ако те избираха свои собствен представител. Оставям настрана въпроса доколко това е реалистично при пословичната ни "сплотеност", която винаги е срещу (а не за) нещо; но тогава би могло редица въпроси, за които иначе емигрантите се лаят един друг по форумите (а керванът се изнизва в това време) да бъдат решавани по-адекватно и своевременно. Би могло да стане по-ясно и рапределението както на правата, така и на отговорностите. Все пак става дума за големичък брой хора...
milcho
10 Юни 2005 17:12
Мнения: 13,257
От: Bulgaria
Нели, гарантирам, твоя глас ще го броим на Златни пясъци в бившия бар Астория, там гласува Астор, арменеца и дует Ритон...
Азъ
10 Юни 2005 17:13
Мнения: 1,848
От: Bulgaria
шуменско пиво
Параграфе,
Финансовият принос на живеещите в чужбина е изясняван нне веднаж, включително и в този форум. Те превеждат на свои близки 1-2 милиарда лева годишно, които се харчат със съответните данъци и т.н. Така че сметката е платена.
ДВОЙНОТО ГРАЖДАНСТВО през последните десетилетия-и досега-се урежда по бюрократичноому. Процедурата е такава, че те отказва от вратата. Абе, като се пооправи държавата, ще се пооправи и гражданството и т.н. Дерзайте!
milcho
10 Юни 2005 17:53
Мнения: 13,257
От: Bulgaria
Оправи ли се държавата от такива като Вазъ нема оттърване, като прелетни фтички пак ще долетите и ще грачите: дай ми..., аз Нели ви давах...
Чичо Фичо
10 Юни 2005 17:55
Мнения: 24,838
От: United States
Калина, допълнителните разходи за изборите в чужбина се покриват от таксите ни за административни услуги. При нас например заверка на пълномощно по-рано беше 21 долара, паспорт, лична карта и шофьорска книжка ако не се лъжа - 100 долара. Наистина на 21 юни 2001 сутринта чакахме под дъжда над три часа и след нас имаше още опашка чак до Лексингтън авеню (50-60 метра). Нели е права, че в ЕС броя на гласувачите извън България може и да стигне "вътрешните". Свободното движение на хората е първата цел на евроинтеграцията. Клио, мисля, ще се оправим - хората от "левицата", които не харесват емигрантите, са все от по-възрастното поколение.
Чичо Фичо
10 Юни 2005 18:07
Мнения: 24,838
От: United States
Мисля, че миналия път гласовете на Ню Йорк отиваха в Михайловград, не Враца. Секциите извън България трябва се разпределят пропорционално по районите в България, в това отношение са незбежни и манипулации от страна на управляващите, каквито има и в САЩ - т.нар. gerrymandering, промяната на границите на избирателните окръзи от мнозинството в щатските събрания в тяхна полза. В САЩ то се оправдава от закона, изискващ окръзите, които избират представители в конгреса (representatives) да са с еднакво население, което налага периодични промени на границите им.
*
Идеята на Виктор емигрантите да образуват отделни емигрантски окръзи с отделни емигрантски депутати не е добра политически - по-скоро би трябвало техните гласове да отиват в старите им окръзи по местожителство в България, но това технически едва ли е възможно засега. "Сплотеността", за която жали Виктор, е негова реминисценция от времето на "морално-политческото единство" и 99.98% за кандидатите на ОФ. Гласовете на емигрантите при нас 2001 бяха 5-10% за БСП, 0 за ДПС и не помня колко за СДС и НДСВ, май по равно. Сега се надявам, че Ню Йорк ще гласува предимно за ДСБ.
SINDBAD
10 Юни 2005 18:11
Мнения: 6,430
От: Bulgaria
ТАМ Е ТЯ, че не чакахме и не грачим ДАЙ ми, ами сами си пробивахме път навън, именно защото не сме просяци, а за да помагаме на близките си сме по гурбети разни.Затова както си имам САМО ЕДНО ГРАЖДАНСТВО-БЪЛГАРСКО, така и ще гласувам заедно с Нели и хиляди други събратя пак за доброто на България.А че пращаме пари- пращаме, това може да го оспори не знам кой...В България ги харчат за всичко, включително и за местни данъци и такси, щото парите наистина не стигат.Не искам да е така, но не мога да си оставя родителите да мизерстват, не искам и затова ЩЕ ГЛАСУВАМ!
milcho
10 Юни 2005 18:12
Мнения: 13,257
От: Bulgaria
Ама тоя от Фичоза, сериозно се е фанал да ги ограмотява, що не им направиш един семинар в Манхатън под рейн...
milcho
10 Юни 2005 18:17
Мнения: 13,257
От: Bulgaria
По кротко бе Синбад мияча, кой ти гледа децата в чужбина, ако ги имаш или си ги оставил тука на ползу болгарскому роду... Гласувай, това е право и достойнство, с това ли ще сеперчиш...Отишъл на гурбет и с това ще ми се хвали, голема работа, пробил на лятното кино тавана...
Азъ
10 Юни 2005 18:28
Мнения: 1,848
От: Bulgaria
Чичо Фичо,
Прескочи няколко тома от пълните събрани съчинения на Чичо Фичо и след раздела "Гласуване за партии" ще стигнеш до глава "Мажоритарен вот". Не съм екстрасенс, но съм почти сигурен. Хем е логично, хем е англо-санксонски издържано, пък и купонът ще е по-добър. И в края на краищата не е партийно-смъртен грях...
lente
10 Юни 2005 18:49
Мнения: 1,189
От: Germany
Аз също ще отида да гласувам, дори успях да навия още няколко да гласуваме заедно в спец. откритата за нас и3бирателна секция!
Нека го направим заедно, а не после да се оплакваме от некадърно правителство, избрано с 20% от бг турци и цигани, от 50% гласували изобщо.
Българско правителство, обслужващо интересите на българите в страната и чужбина!!!
Нека всеки българин да гласува по съвест, но да гласува!
Дядо Виктор
10 Юни 2005 18:50
Мнения: 316
От: France
Сигурно моята идея емигрантите да образуват отделни емигрантски окръзи с отделни емигрантски депутати не е добра политически. На мене ми е обаче през оная работа дали тя е добра политически за партиите - защото имах предвид точно това, което и Азъ е написал - мажоритарен вот за кандидат(и). Сплотеността, която визирах, не е тази от гласуванията на Фичо по Живково време, а способността да се надмогнат центробежните сили и тяснопартийните вражди, за да може да стане подобен мажоритарен вот възможен. Но - има много по-неотложни проблеми, това засега са все още бели кахъри.
Чичо Фичо
10 Юни 2005 18:53
Мнения: 24,838
От: United States
Не съм уверен, че мажоритарната система ще е нещо като философския камък.
Зевзек
10 Юни 2005 18:55
Мнения: 2,937
От: Bulgaria
Днес във форума чухме разни недемократични предложения от сорта да се забрани на българите, живеещи в чужбина, да гласуват, да се забрани двойното гражданство, да зе забрани на тези, които не плащат данъци, да гласуват и прочие забрани. Всички тези, как да се изразя, тоталитаристки предложения (много от тях бяха въведени още от времето на комунистите), се обосновават като справедливи с аргументи от сорта, че тези българи не могат да решават бъдещето на българите в България, след като те самите не са част от това бъдеще.
Следвайки тази логика накрая току-виж се стигнало до положение да се иска забранана на всички български граждани на възраст над 60 години да гласуват. Поради ясни биологични причини те няма да са част от бъдещето на българите и следователно не би трябало да гласуват. Звучи грозно, но е в пълна хармония с горните предложения.
Дядо Виктор
10 Юни 2005 19:02
Мнения: 316
От: France
Когато има голяма група хора със специфични интереси (както е групата на емигрантите), не е необичайно тя да потърси и начини за представяне на интересите си чрез по-директно представителство. Конкретен пример - преди двайсетина години в Швейцария създадоха една доста популистка партия на шофьорите, която години наред имаше доста представители в парламента. За случая на нашите емигранти една емигрантска партия би била малоумна идея, докато мажоритарният вот би бил едно по-добро решение от сегашното. Но като знаем каква е хавата с мажоритарния вот в самата България, да оставим тези идеи настрана.
Азъ
10 Юни 2005 19:04
Мнения: 1,848
От: Bulgaria
Споко, Зевзек, като реставрираме монархията, изборите ще отпаднат от самосебе си. Зер, аристокрация не се избира, а ръкополага.
Добави мнение   Мнения:111 « Предишна Страница 4 от 6 2 3 4 5 6 Следваща