Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
В. Хаджийски: За първи път в България има парламентарна партия, чиято идеология е ант
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:331 « Предишна Страница 15 от 17 13 14 15 16 17 Следваща
хГ
17 Юли 2005 17:20
Мнения: 12
От: Bulgaria
Kaily, склонен/склонна сте да правите твърде решителни заключения от недостатъчни предпоставки. Моят текст е част от по-дълго есе, озаглавено "Цигани, гето, елит". В него става дума за опасността от гетоизация на циганското население, и се изследват причините за държавната парализа пред тази опасност.
Есето е погребано някъде дълбоко в темата "Циганите" на форума на Медиапул, в момента ми е трудно да дам линк към него. Но мога да ви уверя, че понатията "гето" и "елит", които се изследват там, нямат никакво отношение към Фичо или към Вас.
`Kaily
17 Юли 2005 19:38
Мнения: 4,963
От: Bulgaria
Е така кажи, какво си заусуквал.
Аз отде да знам, че имало контекст
Виолета
17 Юли 2005 22:12
Мнения: 2,940
От: Bulgaria

И цигани, гето, елит 2 Натиснете тук
Цигани, гето, елит: хГенчо
Oct 8 2004, 05:07 PM
ЦИГАНИ, ГЕТО, ЕЛИТ

Ето някои заглавия във вестниците от 8 Октомври:
"Парламентът отказа спецфонд за ромите".
"Липсата на образование е една от основните причини за сегрегацията на ромите."
"Да не дискриминираме българчетата", призова Евгения Живкова
"След два часа бурен дебат парламентът отказа да създаде специален фонд за по-добро образование на етническите малцинства. Сред депутатите надделя мнението, че идеята поставя тези ученици в привилегировано положение. Предложението бе на правителството."

Гетата са страшни, но не заради унизителното човешко състояние в тях. Това състояние е въпрос на личен избор. Гетата в цял свят са гигантски резервоари, в които се поражда и дестилира разрушителната енергия на омраза към културата на обкръжаващия полис. Тя чака своя час, да се излее в престъпления, в погроми и революции. Но междувременно нейното оръжие е това на угнетените животински видове - безконтролно размножение, цъкаща биологическа бомба. Именно затова е въпрос от първостепенна важност да се овладеят и разтворят гетата. Силови решения като нац.- гвардии, които само по-дълбоко ще заврат хората и ще вдигнат стени около тях, по тази причина са късогледи и безперспективни. Днешното поколение трябва да подготви и да реализира трудни и непопулярни мерки за оздравяване на гетата, интегриране на техните обитатели, приобщаване към талвега на живота, в средната класа. И тези мерки ще бъдат толкова по-болезнени, колкото по-запуснати са били проблемите. И по-назад трябва да отстъпят размислите за справедливост - българите масово са бедни, те също нямат средна класа - толкова по-зле за българите, но това не променя приоритетите. Наложителни са спешни мерки за бъдещето на България и за предотвратяване на задаващи се вече събития. Това, което ни говорят европейските комисари, не е израз на либерално прекраснодушие, те говорят основателно и в наш интерес.
Но как следва да се подходи в един толкова сложен въпрос?
***

Правозащитниците ни сочат един път. Чрез образование, откриване на работни места, чрез апелиране към общите, човешки ценности за всички нас. Защото, казват те, циганите, също обичат децата си, те също искат най-доброто за семействата си. Сигурно е точно така, но тези родители от обич не биха искали да виждат децата си с години да прекарват затворени в прашни стаи, приведени над скучни предмети и подчинени на чужда воля, за да се сдобият накрая с привилегията да работят в някоя стая цял живот и отново да изпълняват чужда воля. Не, те не искат и сами да изоставят поривите на свободния си живот, в името на скучна работа под чужда воля за едната прехрана.
Правозащитниците обаче развиват много енергична и активна дейност срещу всички следи от дискриминация - а такава има. Защото дали циганите крадат, защото са бедни и нямат работа, или обратното - това не подлежи на доказване, но предоставя материал за чудесни адвокатски фигури. Циганите, като интелигентни опортюнисти, разбира се извличат максималното от активността и от делата на правозащитниците срещу държавата. А гетата процъфтяват, и омразата в тях и извън тях само се трупа. Явно, тук нещо не работи както трябва.

Правозащитниците се придържат и следват правилата на политическата коректност. Днес политически коректното говорене е ритуал, който задължително се прилага в целия просветен и демократичен свят. Политическата коректност е завоевание на прогреса, показала своята полезност и ефективност, тя предпазва постиженията на хуманизма и цивилизацията от корозията на редукционизма, на твърде детайлния анализ и от прилагането теории, за които обществото не е готово - емоционално или научно. Расови теории например, психоаналитични, географско-етнографски обяснения на човешкото неравенство. Но това понякога прави диктата на политическата коректност твърде тесен и безплоден. Мисля, че по отношение на циганския въпрос, ще бъде полезно да излезем извън тези граници.

Към правозащитниците аз съм скептичен и по една друга причина. Всяка човешка дейност, ако не е откровено меркантилна, има своя по-дълбока, светогледна мотивация, даже писането във форуми, с което си губим времето тук, та що остава до провозащитниците. Та, при мнозина правозащитници политически коректното артикулиране на проблемите на обществото се възприема не като ритуално и условно говорене със специфичен обсег на действие, а като деклариране на философия per se. И това е философията на културния релативизъм в натура: културите са равноценни, никоя няма право да налага своите ценности...и най-вече, американската. Културния релативизъм е европейското идейно оръжие на антиамериканизма. /Арабите например имат друго оръжие, техния аналог на ленинизма иде от средновековието, но е съвременно формулиран от Саид Кутаб; впрочем, процесите в Русия преди век, и арабските днес, крият доста аналогии, но това е друга тема/.
В дебата за циганите искам да изляза извън рамките на културния релативизъм, и да опитам друга гледна точка.
**
Циганите идват при насот много стари и тъмни времена, и са носители на много древна култура, независимо от тяхната конкретна история на индийска презряна каста. В продължение на сто хиляди поколения хората са били животни-опортюнисти, събиратели. Тази култура е изработила и заложила мощно във всекиго от нас своите инстинкти. Едва преди няколкостотин поколения е станал този най-важен, най-рязък и съдбовен преход в цялата история на човечеството - появата на земеделеца. Земеделието е изисквало, и е построило, една съвсем нова култура, основана на: планиране на бъдещето и отложено потребление; частна собственост и закони; обществен дълг, отговорност и отчужден морал; обществена иерархия и съсловия; но и тежък, изнурителен труд, робство и зависимост за жените. Възникнала е нашата цивилизация. И днес всички - европейци, араби, китайци, индуси, макар и от различни култури, сме част от нея.

За новия земеделец най-страшния враг са били не дивите животни, а неговия брат, съплеменник, другоплеменец, събирателя. За този последния, с неговата свобода, равноправие, племенна гордост, земеделецът е бил жалко, болно същество с противни обичаи, нарушаващи древните завети, и плодовете на труда му са били законна плячка.

Тогава са станали вероятно най-кървавите промени в историята на човечеството. Малко на брой, но сплотени и мотивирани, земеделците са успели в много къс исторически срок да изтребят и напълно да заличат спомена от събирателите. Макар и в тъмните векове от историята, тези събития минават като кървав вододел в митологиите на всички народи от стария свят. Например, в славянската митология бог Перун /земеделец/, се бие с бога-крадец на добитък Велесъ, и след една грандиозна епична битка го убива. От месото на скълцания на парчета бог, според една версия, или от кръвта му, паднала като дъжд, според друга, се ражда плодородието. Т.е. едва след смъртта на крадеца може да се появи земеделие. Днес, когато всичко, което си струва да се събира, е плод на нечии труд, и нечия собственост, терминът не е събирател, а опортюнист.

В митовете на земеделците обаче се е запазил споменът за едно златно време, когато е имало достатък, и хората не са работили. Не е имало богати и бедни, господари или слуги, закони и правила, и жените са били общи. Така е възникнал митът за комунизма, и на други гностични учения, чиито общи корени лежат в пластове, враждебни на цивилизацията.

Разбира се, животът на събирателя в реалност е бил груб, кратък, брутален. Огромните пространства на Сев.Америка са поддържали, при идването на колонистите, около 1-2 млн. индианци, като броят им се е регулирал от непрекъснати войни между племената. Когато първите колонисти стъпват на североамериканска земя, те установяват приятелски отношения с индианците - които траят, докато се появят първите плодове от техния труд. След това избухва най-старата, непримирима, архетипна вражда в човешката история. Така са се развили събитията и в Австралия, и в Тасмания, навсякъде, където съвременния човек се е срещнал с културата на събирателя. В тези страни не толкова войните и изтребленията, но болестите, алкохола и социалната отчужденост са причинили своите поражения.

Защото насилието на цивилизацията срещаме не само в тъмните векове на историята, но всеки човек го преживява, през първите няколко години, от живота си, онтологично, с тънката и сложна сублимация на древните диви инстинкти в енергията на социалната амбиция и интелигентност, трудолюбие, нравственост. Но това е сложен процес, и критичен. Известно е, че деца, отглеждани от животни, не могат да се върнат към човешко общежитие след първите 2 год. Човешките култури са други, но и тук твърде сложни и тънки неща стават през първите 3-4 год. С една дума цивилизацията е не само усилие , но и насилие. Над племена и народи, при нейното възникване, и над инстинктивната природа, в детството на всеки отделен човек. Естественият дивак на Русо не е нито морален, нито неморален. Той е инстинктивен опортюнист.

Да се върнем към съвременността. Днес цивилизацията, в своето устремно развитие, оставя огромни групи от хора извън борда. Неспособни да се интегрират, загубили досег до земята, ако са били земеделци, те населяват огромните гета на съвременните градове, тези страшни инкубатори на злоба, омраза, престъпност, на бъдещи погроми. Независимо от етноса, от историческия път, който ги е докарал дотам, днес обитателите на гетата си приличат повече, отколкото се различават - те са днешните опортюнисти и инстинктивни врагове на цивилизацията, самозатворили се в свои резервати. Днес гетото не е етнически или расов, то е културен феномен - появата, обособяването на едни нови ловци и събиратели в съвременните градски джунгли. Но как да се постъпва с това грандиозно съвременно явление в днешните хуманни, цивилизовани общества. Можем ли да се поучим от световната практика и да лекуваме язвите на нашите гета.
***
Класически пример са огромните черни гета във всеки по-голям град на САЩ, населени с афроамериканци. Робите, докарвани от Африка, са били земеделци или пастири. След поколения в робство, те са загубили тези умения, придобили са други, не толкова достойни. След тяхното освобождение, мнозина придобиват земя, започват фермерство, което бързо запада под натиска на конкуренцията. Милионите не-граждани и не-селяни се устремяват към гетата, в които постепенно изграждат свой език и култура на градски опортюнизъм: упадък на семейния живот; самотни майки, които започват да раждат от 12-13 год.; улични банди, наркотици, поголовно криминализиране; създаване на свой език и субкултура, в опозиция на официалните норми; бойкотиране на училището. Звучи познато, не само в Сащ, или Лагос, или Бразилия, по цял свят гетата си приличат, не етнически сили ги формират, а цивилизационни. Затова методите и опитът за лекуване на тези грандиозни съвременни язви за нас са много важни. Особено когато се прилагат в такава рационална страна като САЩ.

Всеки който е подавал документи за работа в САЩ знае за Affirmative Action - прграма за "положително, утвърждаващо действие". Това е програма, която осигурява привилегии, квоти на афроамериканците за обучение в университетите и после при назначаване на работа. Но нейния смисъл е нещо повече - да даде облекчен достъп на жителите на гетата до средната класа, да ги отнеме от улицата, да ги вкара, с привилегии даже, в талвега на американския живот. Този проект включва получаване на образование, на висше образование, често по занижените критерии на хилядите community colleges, и възможност, квоти за работа навсякъде, в индустрията, администрацията, услугите, след това. За много хора тази програма нарушава елементарното чувство за справедливост, за нея обществото плаща висока социална цена, обаче всяка цена е оправдана за лекуването на гетото. В САЩ резултати вече има, навсякъде се вижда появата на чернокожа средна класа. А средната класа се състои от социално амбициозни граждани, това е нейното определение. Преминалите към средната класа, децата им, са готови на всякакви усилия, за да се отдалечат от гетото. Афроамериканската средна класа вече води своя борба с гетото. Наскоро популярния, култов чернокож комик Бил Косби излезе с остра критика, унищожителна, към митологията на черното гето. "Не си търсете оправдания", каза директно Косби, "Учете децата си на правилен английски, пращайте ги в училище, възпитавайте ги. Съдбата ви зависи от собствените ви отговорност и трудолюбие". Това изказване имаше много широк резонанс, получи подкрепата на много публични лица. Надигна се и голяма, изпълнена с омраза опозиция, адвокатски пледоарии за робското наследство, хищната корпоративна експлоатация и други известни унилости. Но се видя, за пръв път, как черната средна класа се обяви против жизнената философия на черното гето. Един много оптимистичен знак.

Но само Affirmative Action и Бил Косби не стигат, защото гетото е барикада отвътре срещу цивилизацията, и привлича мощно онези, които са родени и се формират в неговото силово поле. Затова гетото е подложено на постоянен натиск от един строг, принципен, ефективен правов ред. Затворите на САЩ се обитават от цял един народ - почти 2 млн души. 45% от тях са чернокожи, докато чернокожото население в страната е под 13%. За различни щати, от 5 до 10% от възрастното мъжко черно население обитава затворите. Статистиката показва, за различните щати отново, до 10 пъти по-голям дял на чернокожи в затворите, отколкото е делът им сред населението. Тези цифри са постоянен изтобник на раздразнение и демагогия за правозащитните адвокати, но те не са показател за расизъм, а свидетели на социалната значимост на гетото в съвременния свят.

Как бихме могли да преведем всичко това към Българските условия, на наша почва?
***
Следва. Много голямо писане си отварям с този анонс на темата, чудя се даже, защо ли ми трябваше. Но понякога човек се вбесява на т.н. нашенски антиелит.
***


Натиснете тук

Редактирано от - Виолета на 17/7/2005 г/ 22:53:24

хГ
18 Юли 2005 07:02
Мнения: 12
От: Bulgaria
Виолета, благодаря ви за труда, и главно, за вниманието към моите текстове.
Поздрави,
theSaint
18 Юли 2005 09:18
Мнения: 420
От: Burundi
хГ
steretje
18 Юли 2005 09:46
Мнения: 211
От: Bulgaria
"...Това е програма, която осигурява привилегии, квоти на афроамериканците за обучение в университетите и после при назначаване на работа. Но нейния смисъл е нещо повече - да даде облекчен достъп на жителите на гетата до средната класа, да ги отнеме от улицата, да ги вкара, с привилегии даже, в талвега на американския живот. Този проект включва получаване на образование, на висше образование, често по занижените критерии на хилядите цоммунитъ цоллегес, и възможност, квоти за работа навсякъде, в индустрията, администрацията, услугите, след това. За много хора тази програма нарушава елементарното чувство за справедливост, за нея обществото плаща висока социална цена, обаче всяка цена е оправдана за лекуването на гетото. "

Това е решението и според мен няма друга алтернатива.
Остава обаче отворен въпросът как масите в България ще погледнат на едно такова предложение. Нека не забравяме, че голямата част от обществото ни се състои от членска маса на бивща БКП, която точно по една такава подобна програма беше изкарана от селата, завърши висше образование "по занижените критерии" и показа на България и света на какво е (не)способна. От тази немалка част не може да се очаква разбиране на проблема, а оттук и адекватно предложение за разрешаването му.
Газовик
18 Юли 2005 09:52
Мнения: 32
От: Kazakhstan
Появи се още един графоман със самочувствието на социален антрополог - гений
."Циганите идват при насот много стари и тъмни времена, и са носители на много древна култура, независимо от тяхната конкретна история на индийска презряна каста. В продължение на сто хиляди поколения хората са били животни-опортюнисти, събиратели."

И като ключ за обяснение на всичко необяснимо - световната конспирация и ролята на тъмните имперски сили КГБ - ДС.
А пишете си у Медиапула и си ръкопляскайте, докато не ръко и словоблудствате!
Правозащитници, либерали, лустратори...
Геновева
18 Юли 2005 11:02
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
бе в една темичка само, не е страшно, да бъдем реалисти.
не може без шунтиране, това всеки водопроводчик го знае.
`Kaily
18 Юли 2005 11:44
Мнения: 4,963
От: Bulgaria
в талвега на американския живот.
Оделно де не знам кво е талвег, ма ка шъ ги фкараме в балгарскиа живот?
Или требе ги фкарваме ф американскиа?
б.б.
18 Юли 2005 12:09
Мнения: 938
От: Bulgaria
Хаджи Генчо, мили, толкова ми е драго да те срещна отново
Знаеш ли колко добре те разбирам, и понеже съм “гласът от шанеца” много държа да го обясня с примери от живия живот, на който все още му тегля хомотя..
Виж как аз го оприличавам това, което си написал - та значи у нашта кооперация живеят много цекисти и през ред дребни ченгета, нема пет шест, такава е кооперацията – на ЦК, а как попаднах у нея е друг въпрос, неко ден може и да напишем..
Та некъде 1992 у входа живееше едно циганско семейство..
И кво, един ден на най стария циганин, койтo бе инвалид, копеленцата на ченгесарите/апропо, сичките те се от ВМРОто на ченгенцето Каракачнов/ му счупиха ИНВАЛИДНАТА КОЛИЧКАЧА, хГ, същите тия копеленца, които сега са луднали квартала със бандата си, скинарчета малоумни, като тоя унука на Ралин.
Какво искам да кажа оообаче, аз срещу това семейство циганско никога не застанах, даже бях в добри комшийски отношения с него, макар че мъжът си беше изнесъл тонколоните на прозорците и тероризираше комшийката, която пък в протоивовес си бе изнесла стария грамфон и бе пуснала до дупка ВИСОЦКИ, сещаш се, как Володята грачеше срещу чалгата, вот какая ченгесарска оправия, та представяш ли си как си го мереха и целата кооперация се тресеше, щот па на комшийката тейко й беше личен състав на ВВС, бе кво да ти разпраям, ченгесарската парадигма..
Аз лично казах само веднъж на семейството, че тук не е КАТУН и че трябва да се съобразяват, еййй браткоо, ако знаеш как ми се обидиха, но си прибраха тонколоните.
Да, ам ченгенцата от входа ги ПРИНУДИХА да се ИЗНЕСАТ.
Същите ченгенца, от които вече 15 години мира немам, то не беха барове НЕЗАКОННИ на МУТРИТЕ, то не беха песове под прозореца ми, то не беха МУЗИКИ денонощно, то не беха заплахи след всеки мой вопъл, ааа, да ти кажа, циганина след като му напрайх забележка ми се обиди само, ама едно копеленце на ЦК, на което в 01.00 часа посреднощ кат му напрайх забележка, че тук не е конюшна и не съм длъжна да слушкам докат целата ПИЯНСКА компания чукайки с токчеата долазва от бара, а той знайш ли кво, той не ми се обиди, ТОЙ ДОЙДЕ И ИСКАШЕ ДА МЕ БИЕ И БЛИЗО МЕСЕЦ НОСЕХ СИНЯВЦИТЕ ПО РЪЦЕТЕ СИ
Не че едно друго патриотарче недоумляче също не ме би, пак поради същите причини, казвам ти, ТУК Е ОТВРАТ, най големите духовни лумпени, животни, които за едното нищо могат да те претрепат, МИ СЕ БАРАТ ЗА ПАТРИОТАРИ, да луднеш..
Та исках да кажа, ква е разликата между такива като мен и атакистите, същите, които подлудяват обществото, и същевременно викат “дръжте крадеца”.
Не знам дали бях ясна, с две думи, аз не соча циганите, не им чупа инвалидните колички, не им правя живота АД, аз им казвам какво те нарушават като правилник на ЖИВОТ, за разлика от ОНИЯ ЧЕНГЕСАРСКИ КОПЕЛДАЦИ, които с ПЪТИ нарушават същия тоя правилник, но сочат ТЕХ.
Сега ясна ли съм???
Дано.
ПП1 Хаджи Генчо, ти специално какво мислиш за връщането на ВЪНШНИЯ НИ ДЪЛГ, изнесен и изпран от същите тея ЧЕНГЕСАРИ, лично на мен страшно ми допада тази идея?
Жив и здрав

ПП2 Кайлее, а ти кво мислиш по тоя същия въпрос, айде, нали сте РАДИКАЛНИ, кажи на Сидеров да го предложи за разглежданe у пленарната зала, другите тъпни за цигани и патриоти е за плебса, говорете по СЪЩЕСТВО, ИЗДЪНО, за КАПИТАЛА, който остана у ченгетта, а за нас ЛОЗУНГИТЕ, така ги разбирам аз нещата, айде давайте




Редактирано от - б.б. на 18/7/2005 г/ 13:15:52

Krydderi
18 Юли 2005 12:22
Мнения: 2,761
От: Bulgaria
Така си е.
Понеже нормите на съвременната цивилизация не ни позволяват да изтребим до крак рушителите на нашия бит и култура, се налага да ги направим част от нас. Много стар лаф е, че най-мощния контрацептив е замогването и доближаването, или поне стремежа към т. нар. средна класа.
Чичо Фичо
18 Юли 2005 15:34
Мнения: 24,838
От: United States
Удоволствие е да четеш хГ Надявам се и кайлето един ден да разбере, че макар сложни и дискусиионни, тия въпроси могат да се решават само рационално (а не интутивно, с прости "очевидни" или "окончателни" решения) и най-вече позитивно, не с омраза. Пътя на омразата е пагубен - ако туй не е научила от всичките си "духовни" лутания, нищо не е научила.
*
Сидеров не ни предлага нищо освен една гола омраза. Затова всеки рационален и добър човек, след като има време да помисли, отпраща Сидеров и подобните нему на свалку истории. Работата на добрата държава, сериозните медии и т.н. интелигенция е да помагат на повече хора да се проявяват като рационални и добри, понеже не винаги им е лесно.
`Kaily
18 Юли 2005 18:29
Мнения: 4,963
От: Bulgaria
ичо, преди да решиш каквото и да било позитивно, требе да имаш ПОЗИТИВИЗЪМ КЪМ СОБСТВЕНИТЕ СИ КОРЕНИ.
Ако го нямаш, сичкото ти позитивно клони към пътя към ада, който бил постлан с позитивни намерения.
steretje
18 Юли 2005 19:26
Мнения: 211
От: Bulgaria
Kaily,
Искаш ли да оставиш едно място в този форум, където да не присъстваш с остроумни забележки?
Опитай се, ще съм ти благодарен!
`Kaily
18 Юли 2005 20:35
Мнения: 4,963
От: Bulgaria
Що остроумни забележки?
Питам какво позитивно има у Фичо към българския народ, че говори за позитивизъм?
Що аз не съм го видела неговия позитивизъм към корените му.
хГ
19 Юли 2005 04:44
Мнения: 12
От: Bulgaria
б.б., благодаря за това хубаво писмо. Искам да ти кажа, колко високо ценя твоето форумно приятелство.
Какво мога да добавя към твоя постинг. Та ти виждаш нещата по-вярно от мнозина "анализатори". Верният поглед не зависи от "шанеца" или "вишката", които заемаме, или по-често в България, които ченгесарската антисистема ни е отредила. Той зависи от главата и от сърцето, които носим. А твоите са чудесни, убеден съм.
Поздрави,
***

Г-н steretje, прав сте, колкото е по-запусната болестта, толкова по-трудно ще бъде лечението. В САЩ бяха необходими десетки години воля и постоянство от всички администрации, докато се види отстъплението на гетото и престъпността, и възхода на черната средна класа. У нас волята е парализирана, съдебната система обслужва антисистемата, отговорност се търси от евреите, американците, извънземните. И все пак, каква е алтернативата?
Чичо Фичо
19 Юли 2005 06:50
Мнения: 24,838
От: United States
Какво според мене може да се използва от американския опит?
*
Физическо премахване на гетото - в Ню Йорк когато някой квартал се гетоизира (разбойничество, хероин...) общината го изкупува, разрушава го и строи "хаузинг проджектс" - напоследък вече не унилите комплекси блокове от 30-те до 60-те, които разговорно се наричат пак "гето", макар битовите условия да са по-добри от в софийските жк-та, а по-малки и кокетни сгради с ниски наеми. Десегрегация на жилищните квартали, училищата, магазините и на работното място - не става само с укази отгоре, а с всекидневна работа на обществеността отдолу.
*
Просвета на "титулния" етнос от детските ясли до старческия дом. Създаване чрез "позитивна дискриминация" на образована професионална циганска средна класа и "работническа аристокрация", издигане на цигански ролеви модели - артисти, спортисти, честни предприемачи, религиозни лидери, отлични студенти и ученици. Цигани полицаи, прокурори, съдии. Празници на циганската гордост (в САЩ рождения ден на пастор М.Л. Кинг е национален празник, има и седмица на черната история, белите деца учат за черните герои).
*
Евангелизация на по-необразованите малцинствени маси, нови Кирил и Методий (но не от ДС) се заселват сред тях. Цигански църкви славят Христа (примерно) с песни и танци. Женски организации за развитие на жената, дето жената на президента и на премиера да ходят да учат циганките от Коньовица на хигиена, как да се борят с домашното насилие, проституцията. Младежки, детски организации, спортове, худ, самодейност, да се мешат.
*
Създаване мрежа от благотворителни и просветни организации, децата от титулния етнос да се надбягват кой да участва в тях. Да им е предимство за приемане университета, за стипендии. Безплатна храна за децата, приюти за болните, майка Тереза във Факултета.
*
Да не забравяме също, че в Америка бедните (всички) и старите (над 65) имат безплатна медицинска помощ и много други придобивки, с които доста се и злоупотребява, но намаляват мощно социалното напрежение. Безработицата е в пъти по-висока сред черните, но като цяло е само 5%. Храната е евтина, отоплението не е проблем, дрехите не са проблем.
*
Да не забравяме и ролята на американското гражданско общество и на църквите.
steretje
19 Юли 2005 14:05
Мнения: 211
От: Bulgaria
Разликата между неговия и твоя позитивизъм към корените е каквато е разликата между национализма и патриотизма. Можеш да обичаш Родината си и да си критичен към недостатъците и нередностите. Можеш да я обичаш и по една или друга причина да не виждаш или да премълчаваш негативното. Второто не е градивно, първично и дори вредно. Лично аз силно се съмнявам в "позитивизма" на безкритичните.
`Kaily
19 Юли 2005 15:00
Мнения: 4,963
От: Bulgaria
Е убу де.
Тогава що Фичо е позитивен към корените си и към новата си родина, па ВИНАГИ КРИТИКУВА КОРЕНИТЕ СИ и винаги фали новата си родина?
Тц , ще ти повервам, ако вида барем еднъж Фичо да фали народа български и барем еднъж да опсува хамериканците или хамериканската система.
Освен ако не развиеш теорията за позитивния позитивизъм и негативния позитивизъм...хммм...
Hauptmann
19 Юли 2005 16:50
Мнения: 8,010
От: Bulgaria
доста любопитен детайл във външнополитическата "платформа" на атакуващите патриоти - нито дума за съдбата на българите в остатъчна Югославия и Русия! Дали пък не се дължи на православно-славянската любвеобвилност на юнаците...
С оглед на ниския образователен статус на вожда им е твърде съмнително той да е чувал за Ньойски договор и Западни покрайнини; вероятно, като един свой предшественик, използва израза Източна Сърбия...
а др. полк. Гиндев продължава със същия плам да громи НАТО и американския империализъм - напоследък пълни страниците на вестничето "Зора"
Добави мнение   Мнения:331 « Предишна Страница 15 от 17 13 14 15 16 17 Следваща