Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Стачката извоюва 21.75 лева на учител
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:68 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща
Пешо Мастиката
17 Дек 2005 14:20
Мнения: 2,018
От: Bulgaria
ЦеСеКАрю, мисълта ти е размътена, както винаги. Недей да пишеш от кварталната кръчма.
Gan(ю)гоТрий
17 Дек 2005 14:32
Мнения: 20,679
От: Bulgaria
Стачката свърши и днеска явно е напрегнат ден за частни уроци – има изоставане, има за наваксване. Така мое си обясним пълната липса на празнуващи победата учители..
Виолета
17 Дек 2005 16:36
Мнения: 2,940
От: Bulgaria
Не го мисли българският учител той е свикнал и на фотосинтеза, ами като влезем в ЕС вие какво ще правите.
А частните уроци ще се увеличават защото няма дисциплина в учениците да слушат в час и да се самоподгатвят, а чакат всичко наготово от учителя.
Heat
17 Дек 2005 18:55
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Българският учител ли? Къде може да се види това единно обобщено същество?
Има учители които си вършат работата и учениците им и родителите оценяват извършеното. Получават с пъти по-малко отколкото заслужават (не слагаме частните уроци в сметката).
Има обаче и доста екземпляри "учители" които смятат че изкарана диплома и уреденото от някого назначение на длъжност учител им дава права за символична като заетост и нискокачествена като резултат работа да получават все повече и повече от парите отделяни от другите само заради табелката "учител". Е този номер вече няма да минава надявам се. Дано първите получат заслуженото от тях а на вторите да им бъде дадена колкото се може по-скоро възможност да си намерят добре платена работа в частния сектор където да работят по два-три академични часа дневно, да имат по четири месеца отпуски годишно и заплата от няколко хиляди евро месечно.
Dedovec
17 Дек 2005 19:36
Мнения: 3,803
От: Bulgaria
Виолета,
Stranger
17 Дек 2005 20:35
Мнения: 2,674
От: Bulgaria
.... не се ли из...казахме по тази тема вече?!
Калки
17 Дек 2005 22:04
Мнения: 20,000
От: Bulgaria

Е, те т'ва, дето частните уроци били само по вина на учениците, които "не слушат в час" ме размаза.... !

Бива нахалство, бива, ама чак пък толкова !

Никакви увеличения на заплатите за такива лумпени !
Manrico
17 Дек 2005 22:12
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Преди една седмица (мисля в "Капитал" ) беше зададен въпросът: Щом българските учители са висококвалифицирани и нископлатени, защо почти никой не си търси друга работа? Досега разумен отговор не съм чул или прочел.

Редактирано от - Manrico на 17/12/2005 г/ 22:12:46

Calina Malina
17 Дек 2005 22:35
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
Каква друга работа да си търси - държавен чиновник, шофьор на такси в свободното от часове време, или продавач... Какво означава високо квалифициран? Да не става дума за "много странно развитата личност"? И защо квалификацията на който и да е трябва да се доказва с търсенето на високоплатена работа?!!
Manrico
18 Дек 2005 00:04
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Мдаа, въпросът, разбира се, е провокативен, но си заслужава да се помисли върху него. Аз лично имам поглед върху академичните среди. Една част от хората (в това число и аз) зарязаха академичната кариера и отидоха в частния сектор - някои завъртяха свой бизнес, други (и аз) като наемни работници. Да, няма го удоволствието да правиш каквото си искаш, но ти позволява да си храниш семейството с професията си. Други поддържат академичната кариера за удоволствие или престиж и в свободното време (а то е много), работят странично в реалната икономика или в частното образование. Гледайки моя бранш (ИТ), май поне половината от фирмите са основани от хора с академично минало. И с чиста академична кариера остават или тези, които са готови да пренебрегнат доходите заради свободата да правиш каквото си искаш, или които поради липса на способности или работливост не стават за нещо друго.
Е, погледът ми върху средното (и по-ниско) образование е по-ограничен, но предполагам, че е същото. Ако човек има квалификация (а това за мен означава само едно нещо - способности да се постигат конкретни резултати, а не абстрактни (или хипотетични) знания), работлив и инициативен е и иска по-високи доходи, той отива в частния сектор - изцяло или частично (включително и чрез частни уроци). Е, може не всички да си намерят добро място, но би трябвало поне да опитат. И ако не опитват, това може да означава:
- че призванието им е образованието - поклон на такива, но едва ли са много
- че паралелно с официалните си имат и нерегламентирани доходи (вероятно нелегални частни уроци)
- че не искат да работят повече
- че знаят, че квалификацията им всъщност не се търси
Други обяснения?
Распутин
18 Дек 2005 01:04
Мнения: 2,269
От: Hungary
да, моля дай още обяснения, сички тука жадуват да ти четат предългите излияния.
кат си академик кажи нещо и за логореята, лапацало
Д-р Косев
18 Дек 2005 02:10
Мнения: 902
От: Bulgaria
Значи, първо 300 лева е горе-долу средната заплата за България, такива са стандартите и по Европата, даже по-ниски. Второ, въобще не е вярно, че учителите са висококвалифицирани, що да се лъжем сега - повечето са кухи лейки, загубен народ, дребни тарикат и интриганти. Замислете се кой става учител в днешно време, а и не само, в последните 50 години учители стават главно тия дето не могат нищо друго да станат. Малцина са истински ерудираните, гратмотни и светнати даскали.
LYR
18 Дек 2005 10:35
Мнения: 81
От: Bulgaria
Боже Господи! Та това няма и по левче на ден! А като махнем удръжките...
Калки
18 Дек 2005 10:40
Мнения: 20,000
От: Bulgaria

Коментар към Manrico и в подкрепа на д-р Косев:

Припомням си студентските години. Математическият Ф-т на СУ, преди още Сендов да въведе т.нар. "модел на висше образование", за който проф Тагамлицки бшеше казал "Ние сега какво правим, др. Сендов - полувисше образование или висше полуобразование..."

Та, по онова време най-непрестижната специализация беше в "педагогическия профил", където подготвяха бъдещите учители по математика . Там отиваха онези, които не можеха да се справят с редовния материал. На тях им преподаваха по малко по-олекотени програми, други, по-невзискателни преподаватели, критериите бяха занижени.

Не искам да обиждам никого, но това си беше........
paragraph39
18 Дек 2005 11:35
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
КАЛКИ,
Ако има нещо "гнило" в Системата на образованието и са нужни Реформи- то за това "гнило" и за НЕнаправените нужни реформи НЕ са виновни учителите!!! "Пари- срещу Реформи!" е абсолютна чиновническа ДЕМАГОГИЯ на чичковците и лелките от МОН, ведно с началника/министъра/ им! Защото, тяхно/на чичковците, леките и началника им от МОН/ е ЗАДЪЛЖЕНИЕТО да правят и направят Реформи, щом считат, че има нужда от това! А задължението на учителите е да спазват спуснатите им "Отгоре" РЕФОРМИРАЩИ/?!/ Системата Наредби, Правилници, Предписания и прочие! А ако НЕ ги спазват- да бъдат наказвани НЕспазващите ги- а НЕ всички /чрез НЕувеличаване на заплатите на ВСИЧКИ/ !!!
KHR
18 Дек 2005 11:41
Мнения: 1
От: Bulgaria
До тези, които смятат, че учителите не работят или са масово некадърни. Първо, изглежда вие нямате понятие за какво става въпрос, когато коментирате работата на преподавателите. Известно ли ви е какво означава АКУМУЛИРАН ТРУД? Били на половин работен ден. А подготовката и квалификацията зад всеки учебен час? Вярно, има и такива, които не се готвят и усъвършенстват, но такива има и сред лекарите, инженерите, IT-тата, шлосерите и т.н. Нима 1 час лекция е равен като вложен труд на 1 час работа като секретарка в офис (срещу значително повече пари!!!) или на час копане на полето? От собствен опит мога да ви кажа, че 8 часа лекции на ден е невъзможно натоварване, което би убило съответния преподавател за нула време. "Свободното" време, с което разполагат преподавателите, не е за да работят допълнителна работа, а за да се квалифицират. При тези заплати обаче те разбира се не го правят, а се занимават с какво ли не, за да оцелеят! Докато не се промени радикално трудовото им възнаграждение не може да се очаква нищо добро в образованието, защото никой можещ няма да иска да работи там, а тези, които вече са в системата, просто ще пренебрегват задълженията си по ОБЕКТИВНИ причини, а не защото са некачествени хора!
botev 1912
18 Дек 2005 12:04
Мнения: 480
От: Bulgaria
че заплатите са смешни е почти неоспоримо, но малко факти от последните ми 2 дни. петък/7; 30-13; 10- часове, 14-17-семинар за превенция и мерки срещу агресията в училище/ събота/9; 00-14-00-семинар за агресия , 16; 40-18; 50-курс по английски за напреднали/, днес от 13; 30-17; 00-курс по английски./ толкова за свободното време , сега малко за отпуските- прием на ученици след 7 и 8 клас- първо, второ и трето класиране+квестор+поправителна сесия със съответните консултации. попълване на безумно много документация /лични дела , справки за статистики, бележници.../
за пореден път пиша че е държавна политика да продължава сриването на образованието. единственото което реално може да се направи е да се спре спада, а думите за възход са поредната дивотия....
а иначе поуката от т.нар. "стачка " е всеки да се спасява както може
Калки
18 Дек 2005 12:16
Мнения: 20,000
От: Bulgaria

Параграфе,

Смешно е да се мисли, че системата на образованието може да "загние" без участието на най-многобройния контингент участници - учителите.

С правилници и разпоредби нещата не се решават. Тези документи трябва да бъдат прилагани на дело, а там влиза в сила огромната машина на пасивната съшрптива "отдолу". И всеки новаторски документ потъва в блатото на меркантилизма.

Хайде да не се правим на наивни. Виж какво става със съдилищата - закони има, няма прилагане.
Калки
18 Дек 2005 12:21
Мнения: 20,000
От: Bulgaria

Не знам дали учителите са "масово" некадърни, но знам, че има такова явление като "масово отсъствие на учители от занятия". По-известно като "свободен час". Децата се радват, радват се (донякъде) и родителите, защото и за тях е облегчение, че няма да преговарят с децата си нов урок.

И явлението остава някакси настрана. А в същност става дума за грубо нарушение на трудовата дисциплина - отсъствие от работа в работно време. ЗА грубо нехайство от страна на директорите и училищната администрация, които са длъжни да намерят заместник на отсъствуващия по наистина сериозна причина учител. Никава държава, никакъв МОН и никакви чиновници не с виновни тук, ами всичко се свежда до дребна далаверка на даскалицата, която си урежда дребните бизнесчета за сметка на преподаването.

Когато аз бях ученик, преди доста години, "свободни" часове имаше един-два пъти на учебен срок. Защо сега не е така ? Чиновниците от МОН ли са виновни ?


Калки
18 Дек 2005 12:29
Мнения: 20,000
От: Bulgaria

Да не говорим, че когато аз бях ученик, да се вземат частни уроци беше срамно. Освен по музика и западни езици.

Нямаше кандидат-гимназиални "урожаи", нито кандидат-студентски. Минал съм през изпит за гимназия (НМГ) и Университет. Не съм имал нито един урок извън редовната учебна пограма. И не само аз, а и практически всички мои съученици и състуденти. Подготовката за гимназия и Университет се свеждаше до препрочитане на учебниците от училище и решаване на задачи от сборниците.

Защо сега не е така ? Защо, например, един даскал по математика не предлага в редовните часове задачите от кандидат-студенстки изпити, а трябва да му платиш отделно, че да ти ги покаже ? Защо даскалицата по литература никога няма да разгледа в клас темите, които продава на частно ? Пак ли са виновни чиновниците ?

Учителите в България са масово лумпенизирани и меркантилизирани. Има, разбира се, и свестни между тях, но те са малцинство.
Добави мнение   Мнения:68 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща