Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Уроците от мисията ни в Ирак
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:37 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
Бай Брадър
26 Дек 2005 23:40
Мнения: 18
От: Bulgaria
"Уроците са толкова много, че наистина цялата държава трябва да се заеме с изучаването им"
paragraph39
26 Дек 2005 23:59
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
/:/ "...Много дълго време трябваше на политиците ни да узреят, че нашите хора в Ирак са по-полезни за българската интеграция в НАТО и ЕС, отколкото който и да е политически талант..."
......................................... ......................................... .....................................
АМАН от манипулации и Лъжи!!!
Нито от НАТО , нито от ЕС са поставяли УСЛОВИЕ на България да участва със САЩ в ОКУПАЦИЯТА на Ирак, за да бъде приета за член на НАТО и/или ЕС !!! Достатъчно е да се види КОИ държави от Европа и Света УЧАСТВАТ в т.нар. "Коалици от желаещи" в Ирак, за да се види очевидната МАЛОУМНОСТ и/или МАНИПУЛАТИВНОСТ на твърдение, че участието на България в "Коалицията от желаещи" в Ирак ИМА нещо общо с НАТО и ЕС / и с ООН НЯМА нищо общо!/ и ИМА връзка с членството на България в НАТО и /или ЕС !!!
НЕ, НЯМА нищо общо и НЯМА никаква връзка участието на България в "Коалицията на желаещите" в Ирак и членството на България в НАТО и/или ЕС!!! Това е едно ПЕРСОНАЛНО изгодно им решение на /под/купени от САЩ и НЕподконтролни на българския Народ български политици! КАЗАХ!
nesnaecht
27 Дек 2005 00:45
Мнения: 15,180
От: France
Спахииски какъв хуй търсеше БГ армията в Чехия 1968 и Унгария 1956 ??
Ти не помниш историята защото си и на години малък ! Като са биле бг в Кампучия да не би американците да ги беха пратили бре ??? Кой накара съюза да влиза в Афганистан 1979 година бе червено цвекло ?
Пък и даваш акъл че ние не сме си научили урока по история ??
В грешка си и добре е че старата година ! За догодина сигурно ще ти обещаят много работи и нови !

1979 г.

Президентът на Афганистан Хафизула Амин (Hafizullah Amin) е убит в резултат избухналата на 27 април 1978 г. революция, последвана от военен преврат и гражданска война – вълнения инспирирани от Съветския съюз. През декември 1979 г. СССР изпраща войски в Афганистан, с което грубо нарушава суверенитета на страната; народът на Афганистан оказва въоръжена съпротива. След преврата Афганистан е обявен за република. През февруари 1989 г. руското правителство се принуждава да изтегли контингента си от Афганистан. Приема се конституция. През 1992 г. просъветскто правителство е свалено; страната започва да се управлява от муджахадините, а неин президент е Б. Рабин. На 27 септември 1996 г. талибаните извършват преврат начело с Мола Омар; установява се проислямистко управление. Режимът приема в Афганистан ислямския терорист Осама Бен Ладен (след 11 септември 2001 г.) и отказва да го предаде на САЩ. През есента на 2001 г. талибаните са свалени от власт в резултат от военните действия на САЩ и Великобритания (с широка международна подкрепа), управлението поема временно правителство начело с Хамид Карзай.

Редактирано от - nesnaecht на 27/12/2005 г/ 02:12:49

Fantata
27 Дек 2005 01:23
Мнения: 4,153
От: Bulgaria
Х 10!

Отговорност от всеки и никакви компромиси за некадърниците в армията и държавата.
volog
27 Дек 2005 02:02
Мнения: 3,826
От: Reunion
Като си помисля, че следващата мисия ще е по палки, по-доре беше батальона да си остане на мястото си. Като е армия поне да воюва
СветлоПиво
27 Дек 2005 03:50
Мнения: 8,839
От: Canada
*****
Ще взема да кривна при комшийката...... Тя има и ракия даже....



Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 27/12/2005 г/ 10:08:07

yapayapa
27 Дек 2005 05:44
Мнения: 2,222
От: Belgium
nesnaecht,
Спахииски какъв хуй търсеше БГ армията в Чехия 1968 и Унгария 1956 ?? Ти не помниш историята защото си и на години малък...

Като поставяш аргумента на такава плоскост, редно е да се погрижиш твоята история да е коректна.
... Soviet troops had been stationed in Hungary since 1944, firstly as an invading army, then as part of the Allied occupation forces, subsequently, following a brief period without legal justification, at the invitation of the Hungarian government, and finally as part of their responsibilities as a Warsaw Pact signatory.
...The intervention of 23 October began using forces stationed in Hungary since 1945. Soviet soldiers had become accustomed to a Hungarian way of life. The Soviet soldiers saw their primary mission as defending the Hungarian people from a NATO invasion. The intervention was politically confused: when a column of tanks intersected a protest march on the parliament, the tanks accompanied protestors.

Български войски е имало в Унгария в 1945, не 1956. За 1968 не виждам как България е можела да се измъкне от участие. Докато в 2003 нищо не я задължава да участва.

Иначе приемам общата ти питанка за историзма като отправна точка. Още повече, че авторът се опитва да формулира и чете някому "уроци" - всичките сбъркани, между нас казано.

Спахийски казва:
"... много често политиците премълчават какво договорите, времето и САЩ изискват от тях..." и
"... забравено е, но ненаученият урок остана, макар че не те си патят от това..."
Параграфът също срита фалшификацията " дълго време трябваше на политиците ни да узреят, че нашите хора в Ирак са по-полезни за българската интеграция в НАТО и ЕС..."

Което щеше да е мнооого интересно, ако тия ги беше писал преди три години. Когато му БЕШЕ времето. Сега е безпредметно и сега СЕГА, също както тогава, с подобни писания култивира липса на уроци. Ние си знаем, най-добре, че едно десетилетие и кусур свободен демократичен подбор ни дари с ненаситна ШОПАРламентарна демокрация и почти изцяло еманципирани от каквато и да било отговорност политически партии. Така, че подобно закъсняло хълцане е най-малкото трагикомично, а в действителност е вредно и пагубно защото е безсъмнено съзнателен опит под партии, парламент и армия (точно нейните недъзи са причина за всичките ни глупости и сакатлъци) да бъдат заровени и "забравени" фактически отговорните - а те са реални личности с имена като Паси, Кобургготски, Велчев, Иванов и сие. Пътьом бива изплакнат и имиджа не медията, демек СЕГА, без чиято сервилност, наред с практически всички останали, отсъствието на уроци нямаше да е така лесно - почти автоматично и закономерно - съвсем като "парламентарен" вот.
Bay Hasan
27 Дек 2005 06:45
Мнения: 8,555
От: United States
Интересно, Петко Лилов бил герой, къв не сме имали открай Драва.
Ама нито дума що конкретно е сторил тоа гирой и чий го е дирил у братска Персия.
И нема ли кой да подсети тоа аутор, че единственият урок от историята е, че никой си не зема уроци от нея.
Камо ли наще управленци...
smarty
27 Дек 2005 07:04
Мнения: 1,271
От: USA
Аз само ще цитирам Jay Leno , два дни подред, по време на неговото шоу:
Първивят път каза:" Българските воиски се истеглят от Irаq.Това е новината.Сега само чакат да намерят една кола, която да събира 6 човека"
Вторият ден:" Е, изтеглиха се българските воиски от Иrаq, изтеглиха се двамата воиници - Димитри и Сергеи, Каква загуба за нашата подкрепа в Irаq".
СветлоПиво
27 Дек 2005 07:53
Мнения: 8,839
От: Canada
smarty и аз го чух. Дж. Лено е тарикат.......... Защо ли обаче никога никъде не споменава Turkey. Нито за помощите за Индонезия ( цунамито, българин дари 15 млн. долара) нито за присъствие в Ирак. Може би защото звучи пуешки ли........... То май Асанчо затова се е разпенил толкова...... .
Кракра
27 Дек 2005 08:51
Мнения: 1,762
От: United States
Българинът дарил 15 милиона от Канада ли бе? А Гасанка е толку тъпа, че бърка Ирак с Иран и арабите с персийците. Яд ме е само, че тоя ^*%* сигурно се представя за българин в чужбина, защото е по-престижно. Ебати срама.
ЗИТО
27 Дек 2005 09:15
Мнения: 2,864
От: Bulgaria
Вярно е че не сме били подготвени за такива мисии, нито техника , нито войници а пък още повече командири.Загинаха хора-въпреки че са отишли доброволно.Но има една приказка за жабата и коня, която точно покрива поведението на нашите политици.
Hugin
27 Дек 2005 09:27
Мнения: 8,461
От: Bulgaria
Българските войници(от редник до генерал) са най-ценното в Българската армия. Участвалите в реални бойни действия могат да бъдат ядрото на една съвременна боеспособна сила. Кадровата политика, обаче, е немодерна и роднинско-партийна.
bakalin
27 Дек 2005 09:39
Мнения: 546
От: Bulgaria
Понеже си държа на мненията, това го препоствам:
"Да почиват в мир загиналите за България.
Независимо от причината за тяхната смърт.

И нека мвече погледнем ИСТИНАТА в очите и назоваваме нещата с ИСТИНСКИТЕ им имена.

В Ирак слабовъоръжени , малобройни отряди атакуват мълниеносно отделни цели на мироопазващите (окупационни) сили.

И се наричат ТЕРОРИСТИ.

ДА, ама НЕ.

Този начин за водене на военни действия е познат като ПАРТИЗАНСКА война.

А такава война се печели по два начина:

1. Прекъсване на логистичните линии.

Това означава да спреш подкрепата на местното население към партизаните(или терористи - все тая).Т.е. трябва да се унищожи чувството на съпричасност към тях.

2. Тотален геноцид. - едва ли има нужда от обяснение.

Между впрочем е доказано, че партизанска война не може да се спечели.

Нито една свръхсила или окупационна армия не може да си позволи в съвременния свят тотален геноцид (китайската може би), нито може да се свали религиозната бариера между християни и мюсулмани.

Партизанската армия се командва от множество центрове.За да не бъде унищожена с един удар, тя няма единно ръководство. При нея са характерни не вертикалната субординация , а хоризонталните командно-полови вериги.

Липсата на официални логистични линии за снабдяване я прави зависима от доставчиците на въоръжение.

И така какво става.

Окупационните сили не могат да спечелят (или не искат, но това е друг въпрос) и в даден момент се изтеглят. Фактически победата е на Партизанската армия, но тя няма единно ръководство, т.е. няма РЕАЛЕН победител.

И войната от партизанска, терористична, религиозна, патриотична или каквато там се води става ИКОНОМИЧЕСКА.

Побеждава този, който успее да привлече на своя страна по-големите икономически интереси.

Това е."
Han
27 Дек 2005 09:51
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Абе пак да питам - защо ГЪРЦИЯ, член на НАТО, съюзник на САЩ, член на ЕС, люлка на демокрация и християнство, НЕ Е СТЪПИЛА в Ирак, а България ТРЯБВАШЕ да стъпи?????????? Ей това ми обяснете.
ЗИТО
27 Дек 2005 10:12
Мнения: 2,864
От: Bulgaria
Ами защото ние сме най голямата военна сила
Неверния Тома
27 Дек 2005 11:18
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Тоя път Незнайко е прав:
Няма разлика между участието ни в Чехия-68 и сегашното в Ирак. И обясненията, и оправданията са еднакви.
Пеньо
27 Дек 2005 13:54
Мнения: 176
От: Bulgaria
Неверния Тома, има голяма разлика между участието ни в Чехия-68 и сегашното в Ирак.Някой може ли да каже процента на загиналите при военни действия в Ирак дали е по-голям от процента на загиналите войничета в българската казарма за 1 година?
milcho
27 Дек 2005 14:55
Мнения: 13,257
От: Bulgaria
Кви уроци бе господа, ри само жълти картони...Що не си го турите отзад...Българската армия никога не е мародерствала, държавно...Казах! В тази държава Ирак, мои роднини и приятели отколе, са ходили да строят, а не да убиват и да биват убивани, за чужд интерес...
Stranger
27 Дек 2005 15:37
Мнения: 2,674
От: Bulgaria
Тази статия е добре написана. Бях и съм противник на участието ни в "коалицията на желаещите". Както се казва :..."всяко зло за добро..." Видя се , че и Армията , както и цялата държава се управляват некадърно. Чест прави на тези комадири и войници , които въпреки трудностите създадени от 'свои ' и 'чужди' успяха да се справят. Светът се променя. Надявам се тези "ветерани" да бъдат оценени по достойнство и да станат 'гръбнак' на една бъдеща Армия къквато трябва да имаме. Адекватна на съвремините условия. Командвана от знаещи и можещи , а не от кабинетни за... ници.
HC11
27 Дек 2005 17:52
Мнения: 445
От: Brazil
И аз така си знам че "с връзките" са баш юнаците на българската армия, а от "с връзките" баш юнаците са радио-релейчиците ОШН 88
Добави мнение   Мнения:37 Страница 1 от 2 1 2 Следваща