Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Правителство, работодатели и синдикати вчера започнаха поредните преговори за отпадането на класовете "прослужено време".Освен лидера на КТ "Подкрепа"
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:79 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща
The BANKER
31 Яну 2006 19:48
Мнения: 251
От: Bulgaria
XYZxyz/:/
Средната заплата в България е малко над 300 лева, като махнеш удръжките и става около 250-255 лева, които има покупателната способност на около 45 лева от 1987 година.


И как точно я изчисли тази покупателна способност ?!

Я да вземем да отворим сайта на НОИ : За 1987г. средна работна заплата 234.33лв. за 2004г. 308.80 лв.
А сега да отидем в сайта на БНБ: за 1987 1 $=3лв./ за 2004г. 1$=1, 50

или Средна работна заплата за 1987 - 78.11$ / за 2004г - 205.87$

Да вярно че цената на един хляб беше 40ст а сега е 60ст.; кило краве сирене беше 2.60 сега е 3.10 и т.н. но говорим за тоталитарна икономика със силно ограничено предлагане и целево субсидиране!
Може ли да ми кажеш колко продукта имаше в един магазин и колко продукта се предлагат сега! Сега във всяко квартално гаражче има много повече стока като асортимент отколкото имаше навремето и в най-големите супермаркети! За да можеш да я внесеш тая стока трябва да изнесеш нещо на световният пазар и то де е със съответното качество!
Много е лесно да продаваш "боклуци" на страните от СИВ и най вече на СССР, да внасяш ефтин петрол по цени на СИВ и да реекпортираш 90% на световният пазар а получената печалба да използваш за субсидиране на някой отрасли и социални разходи. Ама когато Горбачов ни врътна кранчето през 1984 се видяхме колко струва нашето производство без съветският нефт и веднага тръгнахме да теглим заеми та да влезем в час със световната икономика! Полвината ги вкарахме в модернизация - полвината ги изядахме и изпихме! Да си усетил някакъв глад през това време както беше в Румъния например ?! Не! Защото живеехме на заем! Сега заемите трябва да се плащат - така че айде не ми говори колко ефтино е било тогава когато цял живот ще го изплащам тази "ефтиния" на Развитото Социалистическо общество!

Парадоксално е че цената на бананите през 1987 е около 3 лв(1$) а сега е около 1.50-1.60 (пак 1$)
44magnum
31 Яну 2006 19:59
Мнения: 1,498
От: Bulgaria
Банкере що пишеш за да се излагаш?)))ЩЕ ПАДНА ОТ КОНЯ абе момче неузряло.44калибър е 44% от инча, това означава че .45 е малко по-голям от 44-ката но понеже магнума е с по голям заряд затова е и много по-мощен.Единствения равен по енергия и скорост, но с по-голям диаметър което дава малко надмощие над 44 магнума е .50-ти калибър което е 50% от инча, или измерено в милиметри е = на 12 мм.За ловните пушки има още 20-ти калибър и 410, последните 2-а са в повечето случай за малолетни ловци.Айде прочети нещо или иди и си купи и се пообразовай по тия въпроси и пак ще говориме!Отбихме темата, но няма значение, който не иска да не ме чете))
pipe7
31 Яну 2006 20:05
Мнения: 1,055
От: Bulgaria
Прочетете тази статия в "Монитор" ><http://www.monitor.bg/article?sid=&aid= 69055&cid=1&eid=611>и ще разберете за кого за загрижени народните избранници.
The BANKER
31 Яну 2006 20:11
Мнения: 251
От: Bulgaria
Zmeja,

Благодаря за информацията! С нарезни оръжия не съм се занимавал.
То и за другите не остава вече време.

И е фунт, а не унция. ( абе аз нали златото си все във унции го меря )
Zmeja
31 Яну 2006 20:16
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
БАНКЕР,
Стига с тези заеми от соца. Няма страна без заеми. Вие профукахте, изядохте и окрадохте десет пъти повече! Има още малко, а след това? По-добре ми отговори защо не мога да си платя една, която и да е държавна такса на стойността, както е определена по закон, а непременно трябва да мина през определена банка за да ми вземат комисионното. Защо за превод от 2х5.00 лв. на РПУ ми взеха 2х2.50 лв. в съответната банка. Защо не давате никакви лихви на кредиторите, а вземате безбожни лихви от кредитираните и накрая отчитате големи печалби и си начислявате най-високите заплати в Републиката?
Top Gun
31 Яну 2006 20:26
Мнения: 5,874
От: Bulgaria
Господата, които защитават свободният пазар на труда (без класове) имат своите аргументи - добре. Но защо не защитават със същото настървение минимална часова ставка? На нашият див капитализъм ако му се даде възможност ще премахне не само класовете ами и заплатите. Това което стана в Еврошууз е показателно и съвсем не е изключение в Абсурдистан!
Моето скромно мнение е, че на този башибозук трябва да се даде отпор от хората на наемният труд. В противен случай синдикатите ще изчезнат от битието!
OLDMAD
31 Яну 2006 21:00
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Магнум, закачка беше, дедо рейнджър знае две и двестя, да не отваряме лафче за рязани куршуми...или "рязани" цеви
Банкер, какво е туй бре:
Така се работи в Америка и Западна Европа!

Можеш ли да ми кажеш нещо по-подробно за Западна България?!
nesnaecht
31 Яну 2006 21:10
Мнения: 15,180
От: France
Обява:
Ако търсите луди - ще ги намерите тука !
риж
31 Яну 2006 21:29
Мнения: 2,075
От: Bulgaria
Змей,
мерси за калибъра. Не бях го чел, стана ми интересно.
И никакво премахване на "прослуженото време", докато не въведат законово нормални механизми за стимулиране и защита на наемния труд!
Krydderi
31 Яну 2006 21:30
Мнения: 2,761
От: Bulgaria
Има едни такива професии като лекари, педагози, психолози, хора занимаващи се с научни изследвания и др., за които придобития в практиката им опит е толкова важен, колкото и дипломите им. Голяма част от тях не работят в частния сектор и заплатите им зависят от бюджета отпускан за училища, болници, изследвания, в социалния сектор. Всички тези хора получават увеличена часова ставка в зависимост от стажа си, в някои сектори получават например поемане на една немалка част от здравните застраховки от работодателя и всякакви други добавки които успяват да заслужат едва след като натрупат опит. Не го наричат клас, използват по-купешки думички, но по смисъла си е като нашата добавка за прослужено време. В частния сектор няма таквиз неща, но там пък колкото по-голям опит имаш, толкова по-високо заплащане можеш да си договориш. Това е и един от начините за намаляване на текучеството, свестни кадри се изграждат с години и никои не иска да ги загуби. Така че, много ми е любопитно какви са мотивите за премахването на този вид добавка към заплатата.
The BANKER
31 Яну 2006 21:42
Мнения: 251
От: Bulgaria
Zmeja/:/
БАНКЕР,
Стига с тези заеми от соца. Няма страна без заеми. Вие профукахте, изядохте и окрадохте десет пъти повече! Има още малко, а след това?


Змейо,

Като профукахме, изадохме и окрадохме - защо сега магазините са пълни със стоки за които през соца даже и не си знаел че съществуват и защо от ден на ден стават все повече и повече ?!

Защо като бяхте толкоз работни Комунизъма Ви фалира и защо натрупахте дългове от 8-9 млрд $. А ние "крадливото" племе ги смъкнахме от 9 млрд $ на 4, 575 млрд EUR (5, 5 млрд $) към 3-тото тримесечие на 2005 г.

Що сега не чакаме по 10 години за Москвич, а сега се чудиш къде да паркираш - то все западни автомобили (е вярно че повечето са втора ръка)

А за след това не се безпокой ! АЗ не чакам държавата да ми подхвърли нещо и не хленча всеки ден колко ми е задължена за това че съм си клатил краката или съм дремал на работното си място!

Друг е въпросът че повечето от сегашните пенсионери не знаят що е това работа и че са били научени от комунизма само да чакат на готово от държавата! Вината не е тяхна - такъв беше режимът! Не искаха кадърни и работни хора, а само такива дето знаят да викат "Да живее БКП" и т.н.
Сега обстановката е съвсем друга и може би е редно да си дадат малко по реална представа за нещата! Вярно че е трудно да си признаеш че целият ти живот е бил една илюзия със доста тежки последици!
Zmeja
31 Яну 2006 22:08
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
БАНКЕР,
При условие, че само от източване ма ДДС държавата губи по 1 млд и от митниците по 1, 5 млд годищно излиза, че погасените 3-4 млд външен дълг за 16 години ( 2 при Ж.Виденов!) срещу ограбени между 40 и 60 млд основни фондове, изнесени няколко млд. и ликвидиран чрез инфлация огромен вътрешен дълг- спестявания на гражданите, не може да се смята за голям успех на демокрацията.
Отиди в някоя централно африканска държава и там ще видиш пълни магазини. Е и? Виж сруктурата на потреблението и ще се убедиш, че лъскавите витрини ползват 10% от населението.
Да внасяш и да не произвеждаш нищо не е перспективна политика.
Не ми отговори защо банките печелят, а хората мизерстват.
Геновева
31 Яну 2006 22:17
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
Имам една съседка, бабичка пенсионерка, много пъргава и жизнена.
Скромни удоволствия си е позволявала, доколкото си я спомням.
Пенсионирала се е като счетоводителка.
От месец насам е много доволна.
Ходи всеки ден на обед да си взима по едно канче СУПА! от една социална кухня на пазара Иван Вазов. Били записани там 150 души по списък, кой с бастунче, кой с патеричка, кой бодро крачи.
Тази супа била ГОЛЯМА ПОРЦИЯ, стигала й и за обед, и за вечеря малко, е, тогава си донаждала и с нещо. Вчера ми се похвали, че била бобена чорбата, но имало и с месо също... На месец таксата е 3 лева, списъкът не се разширява, това е капацитетът на кухнята.
***
Много я интересува тая жена с "щедрата порция супа", какви стоки имало по магазините, тоя номер отдавна се изтърка.
Отиди на опашката да им го кажеш, на въпросните...

В София - Център се развива действието.
Писна ми
31 Яну 2006 22:19
Мнения: 2,086
От: Bulgaria
Писна ми,
магазините били пълни с стоки, за които през соца даже и не си знаел че съществуват
Точно така - по две причини - светът не стои на едно място и всеки ден се появяват нови стоки, а второто как няма да са пълни като никой не ги купува, отново поне по две причини - нямат пари и по-важното са адски некачествени.
За външния дълг - уж си банкер, па ги говориш едни - външният ни дълг сега е двойно по-голям от Луканово време. Сега е 16 млрд. долара и нещо, а тогава през 1990 година беше 8 млрд. долара.
Нещо гледам и за покупателна способност си писал - левчета, долари, а я кажи накъде се е придвижила покупателната ни способност когато долара беше 2.30 лева за долар и сега и това вярно ли е? После защо ли си мисля, че на покупателната способност най-непосредствено влияние оказва инфлацията и деноминацията в нашия случай. Хвани инфлацията за 20 години, раздели я на 1000 заради деноминацията и ще получиш нещо близко до истината.
99
31 Яну 2006 22:21
Мнения: 4,830
От: Eritria
абе банкер, каде ги кадърните и работните бе? каде са новите фабрики, новите открития, новите гениялни произведения? нали вече нема кумунизи да ги газа? каде е българскио бизнесмен успеял с труд и акъл, а не с кражби и рекет на државата? защо мутрите и чиновниците стаая от ден на ден повече?
защо банките ни са законни обирджийници?
датеба у пумпало датеба
The BANKER
31 Яну 2006 22:24
Мнения: 251
От: Bulgaria
Zmeja /:/
По-добре ми отговори защо не мога да си платя една, която и да е държавна такса на стойността, както е определена по закон, а непременно трябва да мина през определена банка за да ми вземат комисионното. Защо за превод от 2х5.00 лв. на РПУ ми взеха 2х2.50 лв. в съответната банка. Защо не давате никакви лихви на кредиторите, а вземате безбожни лихви от кредитираните и накрая отчитате големи печалби и си начислявате най-високите заплати в Републиката?


Змейо в отговор на материалчето за "КАЛИБРИТЕ" ще те препратя към моите постиги от 9.12.2005 за "Таксите оскъпяват заемите с ощем 2%" - не смята че трябва да обяснявам отново как фунционира по принцип една банка!

Що се отнася до това защо трябва да минаваш през банка за да платиш някоя държавна такса - попитай съответните държавни учереждения за това! Най-вероятният отговор за това че е за да се спестят пари и щат! Обурудването на едно място за касиер излиза около 10 000 лв (с компютрите, паник бутоните и т.н.) Кола инкасо е около 400 лв /час . Отделно са заплатите на касиерите!

Банките не сме държавни и не работим за държавата!

Що се отнася за това че си платил 2х2.50 трябва да ти кажа че за касов превод дори това е малко - обикновено са 4-5 лв. Подобни тарифи служат за да се отблъснат "случайните" клиенти и да се работи по-добре с редовните!
Първо от гледна точка на сигурността всяка каса си има лимит и по този начин се защитава от евентуални обири! Нали не смяташ че ако влезе въоръжен бандит и поиска парите на касата, охраната ще започне престрелка и м/ду другото ще прострелят няколко невини граждани. Охраната е само за респект и за да поеме първият удар докато касиерите натиснат паник бутоните! Ако не успеят да направят това то добре ще е в касите да има колкото се може по-малко пари и затова са зададени лимити! Ако много хора се скупчат да внасят пари - лимита бързо се достига и трябва да се вика инвънредно колата за инкасо - което си е разход!
Второто нещо е че ако се скупчат много "неклиенти" да внасят и един клиент трябва да ги изчака всичките то ще загубим времето на нашият клиент заради случайни хора и той определено ще е недоволен от качеството на услугите!
Трето при касовите преводи по-трудно се проследява движението на парите и се открива изпращаща. Което може да се прояви във два варианта - изпачаща е с фалшив паспорт и превежданите пари не са със съвсем чист произход или сметката на получателя е невярна и тогава парите се връщат и трябва да търсиш изпащача да му ги върнеш!

Общо взето касовите преводи се считат малко "съмнителни" като операции !
Ако не искаш да плащаш по 2.50 - открий си сметка в някоя банка и си направи превода от там! Ако сметката на получателя е в същата банка ще ти излезе 50-70 ст. ако е в друга банка 1-1.2 лв ( все пак за различните банки тарифите са различни)

Що се отнася до разликата м/ду лихвите по депозитите и кредитите навсякъде по света тя е 2-3 пъти! В Европа лихвите са към 5-6% за заемите ама по депозитите им са 2-4%. При нас има Банки които дават за по дългосрочни депозити 8-9% даже 9.33% докато кредтитите достигнаха 7%-8% (само че има разлика в начините на изчисляване на лихвата и няма как да направиш шашма т.е. да теглиш заем на 8% и да го вложиш на 9%)

А за това как се изкарват големи печалби - ела малко да поработиш като мен и тогава ще си поговорим! При мене няма НЕ ИСКАМ няма НЕ ЗНАМ! Или си изпълняваш целите и реализираш съответната печалба или си риташ трудовата книжка! Днес може да си добре - утре да си на улицата!
nesnaecht
31 Яну 2006 22:26
Мнения: 15,180
От: France
99 - като се научат партиините ръководили да уважават истината - ще стане !

България губи над 13 млрд. лева на година от реализацията на наши специалисти в чужбина
31 януари 2006 | 22:09 | Агенция "Фокус"

hamer
31 Яну 2006 22:28
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
Не е за сефте държавни органи да създават правила, чрез които гражданите да пълнят гушите на частния бизнес: топлинното счетоводство, смяната на табелите с номерата на колите, банките... Ха, познайте защо е така? И как се създава политически "елит" и политическа класа /"политическа" е за благозвучие/
SultanBg
31 Яну 2006 22:34
Мнения: 5,458
От: Bulgaria
Банкер, в Москва магазините са по-пълни и шик отколкото в Париж и Чикаго. Това означава ли нещо за теб. Освен това по твоята професия - Руснаците имали 70 милиарда излишни нефтодолари и незнаели как да ги оползотворят, имаш ли някаква блестяща идея как да ги реализират, па чрез теб и България да спечели.

Редактирано от - SultanBg на 31/1/2006 г/ 22:39:42

raven707bg
31 Яну 2006 22:39
Мнения: 5,137
От: Bulgaria
Тоа Дъ Банкерь - ебати и тъпото парче...
Нема ги тука флагманите на форумчето, до го накълцат за суджук..
Но, верно, готин, такива стоки при соца немаше...
Сирене - като сол, сол - кат трици, салами с трайност 3 минути и половина...
Ае да не избраяваме още, щот нема ми стигне нощта...

Добави мнение   Мнения:79 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща