Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Въпреки очакванията имотите няма да поскъпнат заради ЕС
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:141 Предишна Страница 3 от 7 1 2 3 4 5 Следваща »
`Kaily
14 Окт 2006 22:21
Мнения: 4,963
От: Bulgaria
Миличка, ново жилище не се търси по сгради и улици, а по фирми, извличаш кои фирми изобщо строят качествено, преглеждаш старите им строежи, ходиш в офисите им и питаш кога и къде се канят да строят, плюеш си в пазвата и купуваш нещо, а после трепериш, докато стане, щото все пак никога не е късно да стане една фирма за резил.
А ако имаш пари да влагаш, по-добре ги вложи в нещо старо, но качествено, макар и с по-малка квадратура и съответно по-висока цена на кв.м.
По добре гарсониера в представителна аристократична кооперация, отколкото тристаен в сграда на втора плоча.
Конвертируема ще е гарсониерата.
Това, което липсва в София, са благородните представителни сгради, само за тях е сигурно, че ще катерят цена, защото са кът. Дефицитът качва цената, нъл знаеш.

___________________________________
kaily.dir.bg-ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС
Геновева
14 Окт 2006 22:45
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
Ааа, не, Кайли, хич нямам даже пари за влагане.
Ще превъртам едни неща, та затова...
Нито желание, нито време имам, за професионални оценки на строители.
*******
Впрочем, аз имам един въпрос, ама може и да не го забележат капацитетите.
Чужденци купуват ли апартаменти в София? И ако да, колко дават? Колкото си се движат цените в границата на района ли и за българи-купувачи ли? А ако дават повече - кой се облажва от тая работа? Агенциите (брокерите), дето им купуват? Или ощастливения продавач?
Надявам се на отговор от хора с опит.

Редактирано от - Геновева на 14/10/2006 г/ 22:47:24

`Kaily
14 Окт 2006 22:56
Мнения: 4,963
От: Bulgaria
Купуват, ама не знам да се изхвърлят колкото българите, даже на по-ниска цена купуват.
Богат чужденец трудно ще го прекараш да купи на цената, на която българските мафиоти си въртят тука едни марки, а беден чужденец нема и да купи. И всички се пазарят.
Скъпите луксозни и качествени сгради се превъртат вътрешно, рядко минават през официалния пазар.
Официалният пазар е за простолюдието, дето върти тука едни марки, както вече казах.
Нали знаеш, че богатите чужденци са станали богати, щото знаят как да натрупат и как да задържат пари, не са бай Ганю върти марки.

___________________________________
kaily.dir.bg-ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС
Spaceman33
15 Окт 2006 02:02
Мнения: 650
От: USA
Всичко хубаво, много основателни мнения, културно с факти и статистика, но не разбрах, ке падат ли или ке се дигат цените?

Отговор няма, защото ако някои знаеше не би ни казал. Те тва е маркЕта.

Но поне за тези от нас които сме в чужбина, като се дигат цените само по скъпо ще става за нас в БГ.

Което не е зле от една страна, но от друга, като знаем ква е стоиноста на 50 Евро да речем, не ни се нрави че като платим 50 услугите които ни получаваме са за 20тина да речем.

Дразнещо е. Отблъскващо и аз лично ходя до Европа, но до БГ не стигам.

Хубава страна - много Българи обаче.
Нютон
15 Окт 2006 07:29
Мнения: 485
От: Bulgaria
Пак лъжи и манипулации.Ако вземем за пример жилищтното строителство в Канада ще се види, че там жилищата са построени върху гредоред, самоче не от греди, а от ферми зглобени от дървени летви, върху които се кове и залепва талашид за под и тавани.Стените са от дървени рамки и талаштови плоскости от вън.После от вътре се изолира с вата и се заковава гипсокартон, а фасадата се облепва с декоративни тухлички и разни флинтифлюшки за да изглегда красиво.Банята е със залепени пло4ки върху гипсокартон и ако потече вода извън ваната, дъските (талашита)е попиват и изгниват.С две думи пълно менте жилищтни згради, които струват около 400 000 канадски $ средно.Апартаменти които са с бетонни плочи(каквито повечето са построени в България) струват милони$.Ако нашите бетонни панелки се облепят с декоративни флинтифлюшки и те би трябвало да станат продаваеми и то за около 600 000$средно, защото и стените им са от бетон.За мен умишлено се лъже, за да се задържат тук цените ниски и тихомълком да се закупува на ниски цени, а като му дойде времето да започнат да ги продават скъпо, защото и климата и природата на България ще превлече много куповачи, за да живеят тук, когато няма да има значение каде точно живееш в Европа.Осведомените вече купуват.Богатите Канадци ако знаят, би трябвало да си счупят краката от бързане за да изкупят тук всички жилища.Лошото е че има и много богати тръгнали си от ХонКонг, след които вървят милиони новозабогатели Китайци.Канада е нападната от Китайците като от термити, а може да имат намерение този поток да се отклони и на сам.
krasnoselo
15 Окт 2006 08:38
Мнения: 1,787
От: Bulgaria
Хубава страна - много Българи обаче.- космонафте, това ми хареса
R.A.T.
15 Окт 2006 08:59
Мнения: 599
От: Austria
Spaceman33
Брей, много разбирачи на имотите днес във форума
..... и да се чудиш на тея канадци малко по-нагоре... а пък във Виена жилищата сигурно са сковани от дъски, щом новото строителство се движи около 1200-1500 евро ... с малката подробност, че за разлика от България, в квадратурата не се включват общите части, маза и т.н...
G5
15 Окт 2006 09:45
Мнения: 1,696
От: Bulgaria
Spaceman,
една скромна забележка ... българите намаляват а и продължават да се изнасят в чужбина. БГ обаче влиза в еропа и индийско-китайските брато'чеди ще се канят да се набутат в EU вече и от тук ... така че търсене хем ще има, хем не съвсем... Местните циганя си ги знаем. Добра смеска ще се получи.
Геновева гледам вече от фронта на пържолите се е прехвърлила на home remodeling бизнеса ... оправни са колегите от БАН, няма спор


Геновева
15 Окт 2006 10:50
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
Да бе, като брокер се изявявам в свободното си от Форуми време, как ме разконспирира тоз човек.... , не мога да скрия компетентността си в нито един сектор и туй то.
За Канада ми беше приятно да прочета, щото имам жив пример за сравнение на двата вида строителство.
Една моя руска дружка (от младини) се задоми за канадски другар и се пресели при него, в китния градец Сидни, в Британска Колумбия, чудна красота, получавам снимки с пищна растителност отвсякъде.
И канадския зет с къщичка, както се полага, на два етажа. Та моята дружка си продаде панелката в Новые черемушки (вече споменавана от мен в мемоарите ми от съветско време) и също беше принудена да вземе и майка си с нея.
Тя, милата Евдокия Георгиевна, тетя Дуся, както й викахме, тъй и не можа да свикне там, ни английски проговори, само с славяни-емигранти контактува, непрекъснато се оплаква и жали за московския си стандарт, макар че и отделно помещение си има, и тераса, и градинка, и котки и кучета й са осигурени. Едно от най-горчивите й оплаквания е - в хлеву живем (за незнаещите руски
хлев= обор). Сигурно и тя е подразбрала нещо за конструкцията на къщичката.

Редактирано от - Геновева на 15/10/2006 г/ 10:54:05

Пеко
15 Окт 2006 11:27
Мнения: 296
От: Bulgaria

Вестник Сега е пропуснал една формулка, спомената на този конгрес. Цената на един недвижим имот в САЩ е равна на 100 наема. По тази формула у нас цената на един недвижим имот е равна наа 200 наема. Тоест у нас недвижимите умоти са надценени 2 пъти. Няма как скоро наемите да настигнат цените на имотите. Ще стане обратното, колкото и да не му се вярва на Редник и др.
Отделно от това в момента у нас предлагането надхвърля търсенето около 4 пъти. В София е и повече. Гурбетчиите от чижбина вече си понакупиха жилища, а населението тук намалява. Англичаните скоро ще се дръпнат, след като по селата оберат неколцина и заколят един двама. Та този пазар вече е в минало време. В кирорти като Слънчев бряг скоро цените ще паднат под тези на крайморските села, защото логично е да се очаква този бетонен комплекс без едно дръвче да бъде съборен след време.
Mutant4o
15 Окт 2006 12:34
Мнения: 3,341
От: Bulgaria
Който има да продава ( а има доста хора дето участваха в "бума" с цел печалба) му се вижда още евтино, а който има да купува му се вижда скъпо.
На кой да вярваме? Ако имаш да връщаш по 500 лв на месец кредит и си се сдобил с ново "качествено" жилище тип полуфабрикат, и тепърва имаш да влагаш още поне 5-6 хиляди за настилки, ВиК, мебели и т.н. А забравих - вчера помагах на един приятел с новопостроено жилище, та носихме торби с цимент до 5тия етаж щото няма да им пуснат асансъора, за да не го счупят с строителни материали. Та не знам де кой крив кой прав. Ще видим!
Cruella de Vil
15 Окт 2006 12:39
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Като стана въпрос за цените в Европа - предлагат за инвестиция апартаменти в Берлин, обновени, от 100 000 евро нагоре. Предполага се, че на тази цена може да се купи съвсем маломерен апартамент и се касае за панелки от Източен Берлин. Инвестицията се рекламира като много изгодна, с гарантиран доход от наеми, но... при това положение се питам защо самите германци не ги купуват. Оказва се, че данъците не са малки, таксите за поддържане - също.
Като говорим за цени инвестицията в имот може да има скрити рискове - високи данъци в съответната държава. Например в Испания, Италия и Португалия данъците за жилище, което не се ползва като първо са значителни, във Франция "данък наследство" е голям, а в Турция ако имотът е инвестиция се дължат данъци върху евентуалната печалба за отдаване под наем дори ако не се отдава под наем или не е запълнен през цялото време. Много западняри бяха неприятно изненадани когато след време са разбрали, че дължат големи суми с лихвите.
Интересен коментар на Spaceman33:
"Отговор няма, защото ако някои знаеше не би ни казал."
Никой не знае със сигурност. Ако купиш сега, може да се минеш, ако не купиш - пак можеш да се минеш... Практиката показва, че колкото и да са авторитетни източниците на прогнози, ако се сбъднат на 50% е голям успех. Нормалният процент е 30%.
Бай Иван
15 Окт 2006 14:10
Мнения: 3,806
От: Virgin Islands (Unit
За тези които още не са разбрали:

1.Ако имаш свободни пари и живееш в България купувай в София, Варна, Бургас като инвестиция за да не ти се обезценяват парите в банките.
2. Не купувай жилище като инвестиция със заем (кредит)
3. Ако си под наем, по добре купи жилището си дори и със заем – това все още е изгодно.
4. Ако си в чужбина и искаш да инвестираш в България с цел отдаване под наем – не го прави.
5. Ако си в чужбина, нямаш или имаш кофти жилище в България, но имаш намерение да си харчиш пенсията в България – купувай със свободни пари или със кредит там където смяташ да живееш.
6. Не може да се говори за цени на жилищата в България, София и по селата. Няма единни цени. Цените в София ще достигнат разлики от пъти в зависимост от района, инфраструктурата, състоянието. Такива разлики ще има дори и в един район.
7. Не може да се сравняват цени на жилища в централната част на София с цени на арабско–пакистанско–негърски гета в Лондон, Париж, Брюксел, дори и последните да са в по добро състояние. Трябва да се отчита потенциалът – това е основен фактор при покупка като инвестиция.
редник
15 Окт 2006 17:06
Мнения: 9,547
От: Bulgaria
Пеко,
Не мислете, че навсякъде 100 наема са = на цената на жилището... Нали е възможно и наемите да са ниски и да се вдигнат...
---------------------------
Бай Иване,
Точно и вярно!...
Кракатау
15 Окт 2006 18:12
Мнения: 4,538
От: Indonesia
Ако имаш свободни пари и живееш в България - 100- тях бона в куфарчето и на влака. 8:10 София, 17:11 Гюргево, 18:55 Букурещ, 22:45 Крайова . Като слезеш на гарата питаш на информацията за real estate.
10 години след инвестицията има следния резултат:
1. Разходи - 3 х 100.000 кеш пара = 300.000 евро
2. Приходи от продажба на румънските имоти - ( 500% възвръщаемост) - 3 х 500.000 = 1.500.000 евро
3. Печалби от инвестиции в имоти в София и продажбата им на английски пенции - 9 х 30.000 = 270.000
Или всяко средностатистическо българско семейство освен заплатата си печели :
1.770.000 - 300.000 = 1.470.000 : 3 : 10 = 49.000 евро допълнителен доход на калпак годишно.
Това са ясните европейски правила, сведени от конференцията на Европейските Специалисти.
Пеко
15 Окт 2006 18:46
Мнения: 296
От: Bulgaria

Уважаеми Нютон,

Бива ли да идеш в Канада и да не разбереш какво е качеството на техните къщи? И да мислиш като истински балканец в бетон и тухли.
Първо, това дето си видял там, не е талашит. Само прилича на него. Това е особен вид Ейч Ди Еф плоскости - структурата им и плътността са мноооого долеч от нашите талашити. С такива плоскости с дебелина инч и нагоре се прави сандвич. Другото за облицовките, което казваш, горе-долу е верно. Като се направи такава къща, тя се отоплява лесно и икономично, няма влага и мухъл, шумоизолацията е по-добра. Само луд там може да строи с бетон и тухла в САЩ и Канада. Ако беше по-добре, отдавна да са започнали.
Да, ако строят университет, той е от тухла. Ама за жилище е друго.
Бил съм на гости два пъти в дом на милионер - едър индустриалец - и неговия не беше от тухла. Бил съм на гости и на адвокат милионер - също в такъв дом от талашит, както ти му казваш. А в гаража му един мерцедес и едно БМВ. Прост ще да е нещо да живее в такава къща, а? Та нашите тухлено-бетонни представи са нещо балканско.
`Kaily
15 Окт 2006 19:08
Мнения: 4,963
От: Bulgaria
Нали е възможно и наемите да са ниски и да се вдигнат...

А, възможно е спор няма. Веднага след като се дигне стандарта, иначе просто няма как.
А кога ще се вдигне стандарта и средната заплата ще стигне барем минималната македонска пенсия, тва вече отделно.

___________________________________
kaily.dir.bg-ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС
ezryder
15 Окт 2006 22:05
Мнения: 705
От: Bulgaria
Пеко, формулата не е 100, а 120 наема, т.е за 10 години имотът би трябвало да се изплати от наема. Това е груба, ориентировъчна сметка и важи за нормален пазар, където търсенето и предлагането са в баланс. В Калифорния например спекулативният пазар през последните няколко години докара цифрата до над 200 дори 300 наема.

Къщите се обшиват със plywood (шпертплат), обикновено 3/4 инч за под и 1/2 инч за стени. Предимствата на дървената конструкция са цената и бързината на изпълнението. Шумоизолацията и топлоизолацията са слаби страни и тухлата определено е за предпочитане от тази гледна точка. Проблемът е, че излиза доста по-скъпо да се строи с тухли, защото трудът е скъп. Къщи тук се строят от какво ли не, вкл. тухли и бетон, но като цяло индустрията е подчинена на традиционния дървен материал.
goo
16 Окт 2006 00:01
Мнения: 258
От: Bulgaria
Пеко, много ни импресира с това, че си ходил на гости на милионери в Канада.
Според мен това е скапана страна, не само поради строителството. В САЩ покрай дървените къщички се строят и малко тухлени - стилът им се нарича "Meditarenean", но са 3-4 пъти по-скъпи и не са за джоба на средния американец. В Западна Европа дървении, също не се използват традиционно, с изключение на най-северни, слабо заселени райони.
Чичо Фичо
16 Окт 2006 03:23
Мнения: 24,838
От: United States
Пеко е прав за събърбията. Разбира се, в градовете блоковете са монолитни, бетон и тухла. Небостъргачите са метална конструкция.
*
Обикновената реакция на българина от България (и на руснака още повече), който за пръв път влиза в американска средна ръка "шперлатова" къща не е нищо по-малко културен шок. Квадратурата на човек в САЩ (и Канада) е предполагам поне 4 пъти повече от България и качеството на жилищата - отопление, охлаждане, комуникации, уреди и т.н. е несравнимо по-добро.
*
Истина е, че големите къщи, които се топляват, охлаждат, пръскат с химикали и т.н. не са екологично "френдли". Не са френдли и колите - поне две на домакинство, и "маникюрираните ливади. Вече съм писал няколко пъти, че най-зеленото място в САЩ е Манхатън - средният манхатанит хаби годишно няколко пъти по-малко енергия от изкопаеми горива, вода, замърсява по-малко и тежи по-малко от средния субурбанит. И дори прекарва по-пълноценно времето си сред природата - в приятно безделие многобройните паркове, а не в косене, поливане и пръскане на двора си без много време да му се наслади.
*
Геновева, московската бабичка на канадското тихоокеанско крайбрежие не страда от канадската къща, която е несравнимо по-добра от московското й апартаментче, а от изолацията си от социалниата си среда в Москва. Че не знае английски като почти всички руски баби в Америка не е беда - те си имат няколко руски ТВ канала на кабел и сателит, вестници и културни събития в по-големите центрове - Ванкувър, Виктория, наблизо е и Сиатъл в САЩ. Британска Колумбия има и старо руско население, цели духоборски села, има и стари руски китоловни фортове по морето с църквички (те стигат на юг чак до Сан Франциско). Природата на тихоокеанското крайбрежие е уникална, за природолюбителя всеки ден е неделя.
*
Разбира се, има контраст Москва-канадско село в културно отношение. Но мобилността на американците и унификацията на стила на живот не допускат контраст столица-провинция като в Русия, дето контрастът Москва-глубинка е направо контраст между живот и бавна смърт от глад, алкохолно отравяне, СПИН и т.н.
*
Съгласен съм със статията - наистина презастрояването на Слънчев бряг и околностите му - а не на всички морски курорти - ще доведе до унищожаването на района като място за инвестиции и като курорт - предстои ограбването и след време самосрутването на много от новите жилищни сгради. В останалите морски курорти предстои да се строи още много, да се подобрява инфраструктура в по-развитите и да се строят много нови хотели и атракции в по-неразвитите. Около Балчик и Каварна и по-нагоре се строят голф паркове, в пущинаците на Камчия - Шкорпиловци ще има големи нови курорти, надявам се - екологични, инфраструктурно осигурени и финансово и архитектурно разумни. Бяла - Обзор, Иракли и Странджанското море ще се цивилизоват, също дано без вреда за природата.
*
Като цяло столица София още изглежда ужасно в очите на западняка - не само трагичните й северна, североизточна и северозападна две трети, но и много от "елитните" квартали между Витошка и Христо Ботев, Орлов мост и Ситняково и др. "Локейшъна", най-важното в търговията с имоти, го няма за повечето софийски имоти. Качеството на старите сгради (и панелни, и монолитни) е ниско и много стари сгради не отговарят на строителните изисквания, вкл. и новореституираните и реконструирани. Покрай срутването на Алабин хората писаха какво ще стане, ако удари сериозно земетресение. Инфраструктурата е остаряла, транспорта не е добре организиран, битовата култура на населението е ниска, няма условия за живот на голяма маса чужди експатриати.
Добави мнение   Мнения:141 Предишна Страница 3 от 7 1 2 3 4 5 Следваща »