Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Новоприетите в ЕС - икономическото чудо не се случи
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:91 Предишна Страница 2 от 5 1 2 3 4 Следваща »
Николай Скаличански
28 Ное 2006 12:18
Мнения: 4,135
От: Germany
Хиршфелд,
Или статията или ти ... единия е манипулатор, но кой ...

Сигурно не е вярно, че : "Вместо да развива своята национална икономика, най-активната и квалифицирана част от населението напуска страната."
Или викаш, най-активната и квалифицирана част са създания като Н. Василев и миленчу Велчев. Дето се върнаха в България и я ... "оправиха"
другаря Тодар Живков
28 Ное 2006 12:20
Мнения: 1,042
От: Bulgaria
Mrx++
[Златен]
от Germany
Ами кво да кажем ние с гайдите дето сме в Унгария и получаваме унгарски пари и ги харчиме на унгарски цени. От тези умници по-горе не можем да си отворим устата.

А бе то човек не мож ти затвори устата, ама кат си я отваряш, кажи поне нещо умно, за да е от полза за по-простите от теб.
Я дай малко унгарски опит, как така Унгария имаше през 1970 г. БВП (5, 5 млрд.$) 2 пъти по-малък от България (11, 2 млрд.$), а пред 1997 г. (45, 7 млрд.$)- 4, 5 пъти повече от България (10, 2 млрд.$).
Революции ли правиха тия хора, додека ний са перестройвахме, та сага ша требва и унгарците да гоним, кат че ли си немаме друга работа?


Редактирано от - другаря Тодар Живков на 28/11/2006 г/ 12:53:02

Хиршфелд
28 Ное 2006 12:30
Мнения: 1,046
От: Bulgaria
Очевидно статията е манипулативна.
Не ме интересува нито лицето Х, нито Y. За мен е важен макроикономическия поглед. Това, че ти не си се справил с промяната, не означава, че нещата като цяло са зле. Макроикономически ЦИЕ се развива в ЕС доста по-добре, напук на външни ценови петролни шокове. И по-добре ще става. Европа просто се интегрира. Трудно беше и в бившите източни провинции на ФРГ, но с времето разликите се топят. Който смята, че в еС няма перспектива - да стяга куфарите за Русия. Там, където явно е по-добре, според авторите на "експертната" статия.
Николай Скаличански
28 Ное 2006 12:32
Мнения: 4,135
От: Germany
Аз не участвам в сделки като групировката НДСВ, заяви националният селекционер Христо Стоичков пред bTV, цитиран от БГНЕС. Той каза, че Столичната община е продала имот на заместник-председателя на НДСВ Пламен Панайотов на много ниска цена без да казва подробности.
Той "чико" отдавна е известен, как си приказва, но интересно все пак дали е вярно това за мекерето Пл. Панайотов?
Николай Скаличански
28 Ное 2006 12:41
Мнения: 4,135
От: Germany
Хиршфелд,
Toва със стягането на куфарите за Русия не схванах, от къде го заключи. Няма да спекулирам за логиката ти, надявам се да можеш да го аргументираш с нещо повече.
Очевидно ... статията е манипулативна за някой бг-политик с макроикономически полюции нощем. България дари на света за 10 години около 1/4 от работещето си население като емигранти. Да ми говориш на фона на тези данни, че аз не съм се справил в България и затова съм избягал там където съм е толкова смешно и нелепо, че и ти щеше да се попикаеш, ако можеше да мислиш трезво и без предразсъдъци.
България няма адекватни политици на власт и това е очевадното! И макроикономически и микро... пак се вижда, когато имаш време да се огледаш трезво.
Надявам се да имаш спокойсвието да си преосмислиш репликата. Защото и макро и микро погледнато говориш празни приказки.
Успех!
A.Notaras
28 Ное 2006 12:49
Мнения: 286
От: Bulgaria
Хиршфелд,
бъдещето е ЕС, няма спор. Въпросът е, че за да ти помогне Господ, трябва да си помогнеш сам. А в бившите соц. страни и по-специално в България градивна, ориентирана към реални цели разработена стратегия няма. Има пасивност, емиграция и залитане по националистически движения.
Николай Скаличански
28 Ное 2006 13:04
Мнения: 4,135
От: Germany
Макроикономически България наистина понижи безработицата си, но това стана за сметка на огромното количество емигранти. Така че нека да не си говорим със псевдо-макроикономически локуми, а да погледнем още по-макро, тогава ще се види най-добре, кой кум, кой сват и кой на булката брат. Стига на Хиршито да му се гледат, щото днес май са му още съненки очичките.
Хиршфелд
28 Ное 2006 13:05
Мнения: 1,046
От: Bulgaria
Така - тръгваме от куфарите. Когато един руски вестник пише за това, как перспективите не са се оправдали, ако статията не е просто политическа манипулация (както някои смятат, че не е ), то тогава излиза, че се предлага алтернативно развитие. Какво е то ? Без коментар.
Колкото до това дали България има стратегия и какво е причинило емиграцията...
Доколкото България в политически план не е населението, а управляващата класа, тя определено има стратегия и я следва вече повече от 20г. За тази управляваща класа, емиграцията е страничен проблем, който в случая носи и известни допълнителни изгоди във вид на млрд. евра пратени до семействата. Очевидно на нея не и пука за това, че стотици хиляди са емигрирали. Но всичко това няма нищо общо нисто с ЕС, нито със статията, която коментираме. За нашата държава алтернатива на ЕС в изминалите 20 и в следващите 20 г очевино няма.
bgtopidiot
28 Ное 2006 13:11
Мнения: 11,702
От: Bulgaria
Много качествено списание ( Натиснете тук ) , между другото. Препоръчвам на специалистите, пък и на хора, които се интересуват от темата.
Хиршфелд
28 Ное 2006 13:15
Мнения: 1,046
От: Bulgaria
Чета го редовно. Това не пречи да има доста манипулативни статии. Примерно горната или някои за Грузия...
bgtopidiot
28 Ное 2006 13:18
Мнения: 11,702
От: Bulgaria
Дадох линка за другите форумци, нямах предвид теб. Специалисти са хора, които разбират от дадена материя, боравят с факти и въз основата на тези факти правят достоверни изводи. Но това не пречи спорът ви със Скаличански да е изключително забавен и лично аз го чета с интерес
Manrico
28 Ное 2006 13:22
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Мненията се въртят около това "в България е лошо и хората затова емигрират". Че това е вярно, едва ли някой спори. И какво да правим? Ами да го направим по-добре, да вървим нанякъде. Накъде? Ами защо да не видим накъде емигрират хората и да тръгне цялата страна по този път?

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
Николай Скаличански
28 Ное 2006 13:24
Мнения: 4,135
От: Germany
Хирш...,
Независимо дали една статия е публикувана в руски, френски или панамски вестник, произхода й не обуславя политическата манипулативност!
Автора пише още:
"Можеше ли да бъде другояче? Исторически погледнато, Източна Европа нито веднъж не е била люлка на икономическо чудо. За да прекъсне тази тенденция и да мине в качествено ново състояние, всяка източноевропейска страна трябваше да разработи своя стратегия за развитие, да намери конкурентни предимства и да заложи на тях."
тук аз лично виждам само добронамереност, а Хирши-то може би манипулация.
Още един напълно верен абзац:
"В Източна Европа обаче в момента на влизането в ЕС властите послушно следваха командите на Брюксел, чиято основна задача бе не националното развитие, а изпълнението на безкрайните нормативи на Еврокомисията. Те упорито убеждаваха своите избиратели, че най-важното за страната е влизането, а по-нататък под мъдрото ръководство на Брюксел всичко ще се нареди от само себе си."

Хиршито и в него може би вижда долна лъжа?! Та ако позволяваш да те попитам директно:
-Кое точно е манипулирането в тази статия?
bgtopidiot
28 Ное 2006 13:29
Мнения: 11,702
От: Bulgaria
Извинявам се, може би попрекалих малко със закачката, но си припомних споровете покрай Крамник-Топалов. Същата схема - не се гледа кой как играе, стабилността в позициите, припряността при изчисляването на вариантите, а просто се кара по логиката единият е наш, а другият - руснак. Тука същата работа - България е източноевропейска страна, а "Есперт е руски вестник" . Е не става така номера, лозунгохвъргачи и без това си има в изобилие.
A.Notaras
28 Ное 2006 13:31
Мнения: 286
От: Bulgaria
"Стратегията" се състои в половинчато следване на директивите от Брюксел, обикновено със закъснения. Погледнете политиката на старите страни-членки. Австрия например непрекъснато реформира законодателството си, от 2007 влиза в сила новият търговски закон, Corporate Governance кодекса се обновява всяка година, вече има SE - акц. дружества на ЕС ниво и пр. - безброй примери мога да дам. Старите членки непрекъснато се развиват, а ние, дето толкова има да наваксваме.....си мислим, че като влезем в ЕС всичко някакси ще се оправи, само "да се закачим".
Николай Скаличански
28 Ное 2006 13:34
Мнения: 4,135
От: Germany
Думата анализ, означава - разбор на събития, които са се случили.
Ако на някакъв семинар за млади български дипломати са те учили да предлагаш винаги на края на анализа си успешно решение ... само мога да се смея. Щото тогава наистина може да не се чудим, защо всяко недоносено бг-политиче и дипломатче днес си вярва, че то има правилното решение. Понякога решенията не се виждат веднага и не е нужно нито себе си да напъваш нито други хора да насилваш да ти дават решение.
Най-градивно се мисли, когато нямаш излишен стрес, но все пак малко стрес трябва. Така че търси баланса!
За мен разборът на случилото се, който тази статия прави, плюс някои напълно добронамерени алтернативни идеи, (без гръмки твърдения, че това са решенията) които подхвърля я правят ценна и полезна да се прочете от хора търсещи решения. Но не и от хора, които си мислят, че знаят вече решенията и само нисшите слоеве от българския плебс не ги разбира, като в тези слоеве сигурно минават и такива като мен, които не разбират "висшата" макроикономическа култура на недоразумения на висшето образование като Н. Василев и М. Велчев например.
Николай Скаличански
28 Ное 2006 13:40
Мнения: 4,135
От: Germany
Като говорим за Австрия ми се иска да допълня, че Австрия не се засили да става член на НАТО, за да я вземат в ЕС. И ми беше безкрайно весело да чета и слушам някои наши водещи дипломати и тяхната платена прислуга да ми обяснява, как ако не бяхме станали първо член на НАТО нямаше да влезем в ЕС, защото Русията щяла веднага да ни окупира. Може би на някои други също ще е смешно, но не се шегувам и днес има недоразумения в политиката ни, като например военния ни министър Близнаков, който още вярва, че ако не вкараме американските бази у нас, то Русия утре още ще ни окупира. Това е за съжаление качеството на управляващите ни политици днес. За мен това е трагедия.
Милия преди седмица каза, че ако нямало да му отпуснем пари, по-добре да сме излезли от НАТО, мислейки си, че сигурно ни е заплашил и стреснал с тази "клетва".
Хиршфелд
28 Ное 2006 13:52
Мнения: 1,046
От: Bulgaria
Всичко е ясно, няма смисъл да си губим взаимно времето.
Хиршфелд
28 Ное 2006 13:58
Мнения: 1,046
От: Bulgaria
Ето ви още една типична статия от нароилите се напоследък.
Четете я внимателно, доста пасва на предишната и дано ви уврат главите.

СЕВЕРНАЯ КОРЕЯ - СИМВОЛ СВОБОДЫ ВЫБОРА

КНДР ДАЕТ ЗРИМЫЙ ПРИМЕР СОПРОТИВЛЕНИЯ АМЕРИКАНСКОМУ ДИКТАТУ


Ядерные испытания, проведенные 9 октября Корейской Народно-Демократической Республикой (чаще именуемой Северной Кореей), если и не изменили (что, вообще-то, невозможно) мировую военно-политическую ситуацию, то весьма всколыхнули ее. Причина тут, конечно же, не в том, что крохотная КНДР способна кому-то угрожать военной силой, а в том, что республика все более становится неким символом противостояния прогрессирующей агрессивности США... И это не может не служить для кого-то укором и источником психологического неуюта, а для кого-то грозным предвестником будущих глобальных антиглобалистских потрясений. С другой же стороны, стратегическое положение Корейского полуострова очевидно - он находится в центре треугольника "Китай-Россия-Япония". И для Соединенных Штатов, все более производящих лишь бумажные доллары и биржевые котировки вкупе с новыми ядерными боеголовками, более чем соблазнительно установить над полуостровом полный контроль.
С учетом всего этого развернутый анализ "синдрома КНДР" представляет несомненный интерес, заслуживающий не одной статьи. Однако автор попытается сказать что-то по этой теме в рамках газетной полосы.

СЕВЕРНАЯ И ЮЖНАЯ КОРЕЯ - ЧТО ЖЕ ЭТО ТАКОЕ?

Корейская проблема многоаспектна и неоднозначна. Тут важны не только военно-политический и военно-технический аспекты, но и чисто политический - вокруг КНДР (Северной Кореи) и Республики Корея (Южной Кореи) напластовано немало лжи (первую безоглядно чернят, вторую раскрашивают в исключительно преуспевающие цвета). А ведь как впечатления объективных наблюдателей, так и простая статистика наводят на серьезные раздумья. Некоторые усредненные данные по двум Кореям приведены в таблице.

*****

Сергей БРЕЗКУН
профессор Академии военных наук


Натиснете тук


Редактирано от - bot на 28/11/2006 г/ 14:06:29

Николай Скаличански
28 Ное 2006 13:58
Мнения: 4,135
От: Germany
Благодаря ти Хирш...,
радвам се, че ме разбра. Или поне ще се насиля да си мисля това, което е добронамерено да си мисля за теб. Другото не си заслужава да го коментирам.
Макар че и народа ни има не малко поговорки по темата. Както и да е, аз я приемам за изчерпана, а теб за разбрал, колко големи точно са рамките на макро-то
Добави мнение   Мнения:91 Предишна Страница 2 от 5 1 2 3 4 Следваща »