Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Пенсиите са обречени на мижав растеж идните 50 г.
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:181 « Предишна Страница 4 от 9 2 3 4 5 6 Следваща »
Cruella de Vil
20 Фев 2007 13:53
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Манрико,
Каквито и логически доводи да представяш, не можеш да пребориш схващането, че заплатите зависят единствено от волята на експлоататора-работодател.
След като някои никога не са имали фирми и не са работили като самонаети все им се вижда, че работодателят печели луди пари, а на тях дава стотинки. Единственият начин да се убедят в противното е да си направят собствена фирма, но не ми се вярва това да стане...
хунвейбин
20 Фев 2007 14:03
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Cruella de Vil

, , Каквито и логически доводи да представяш, не можеш да пребориш схващането, че заплатите зависят единствено от волята на експлоататора-работодател.”

Когато се говори за цялата икономика , няма как да го употребиш този измислен тезис-освен като измислица.

Сама си въвеждаш тезиса за воля на работодателя и сама ги упрекваш другите.

А икономическите факти са други.Труда е стока , цената се определя на пазара , около каквато средна стойност се колебае на този пазар , такава е неговата стойност.

Няма икономист и политик , които да не подканят инвеститори в България с довода за евтината работна ръка.Такъв няма.
За какво са ви такива измислици , не ми е ясно?
STARSHI
20 Фев 2007 14:04
Мнения: 812
От: Bulgaria
Хубаво е да има кой да ме учи на клишета , за такова нещо си бях мечтал цял живот.
Бе аз разбирам горе-доле от някой работи, ама от твойте несвързани приказки наистина ми е трудно да отсея нещо смислено. Хвъргаш наляво надясно разни суми и числа, без да даваш база за сравнение, бе като цяло говориш наизуст. Изобщо ми е безпредметно да навлизам в спор с тебе по какъвто и да било повод, така че със здраве
SIT
20 Фев 2007 14:05
Мнения: 1,484
От: Bulgaria
Cruella de Vil
А пак дойдохме на приказката, че сития на гладните не вярва!
Работодателят е работодател, защото сам неможе да върши всичко.
А ако направим и разграничението собственик - работодател и произтичащите сложни комбинации ситуацията става още по-сложна.
Ти по-добре обясни правата пропорционалност между Голям работодател и голяма печалба (същото важи и за загуба). Винаги е по-добре да си работодател, но и риска е много по-голям.
Старшината
20 Фев 2007 14:06
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
... докато девойките по "южната дъга" се рекламират с "по пет лв" те няма да си мият зъбите ...
Apolitichen
20 Фев 2007 14:06
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Баси съветниците. Един коефициент не могат да сметнат като хората. При средна работна заплата за 2006 г. 354.50 лв. (НСИ) и средна пенсия 147.52 лв. (НОИ), какъв коефициент от 44.4% ги тресе. А НОИ го изкарват и 50%.
Причина за песимистичните прогнози са демографските проблеми у нас и намаляването на пенсионната вноска с 6% преди година

Това не е причина, а следствие от некъдърно управление.
Конкретни предложения за по-справедливи пенсии експертите от съвета не дават

А е толкова просто:
1. Държавно гарантирана пенсия от 60% от минималната заплата, изплащана от държавен фонд, по който всеки внася месечна вноска 10% от минималната заплата;
2. Лична пенсия, изплащана от капиталов фонд, по който всеки внася до 20% от облагаемия си доход.
3. Допълнителна пенсия, по избор - застрахователен или капиталов фонд, с месечна вноска до 10% от облагаемия доход.
4. Временен фонд за 10 г. за компенсиране на настоящите пенсионери при реформиране на системата.
Облагаем доход (за разлика от примера на Манрико)= брутния доход - необл. минимум - данъчни и осигурителни тежести.
Пример: 1000 лв. брутен доход, 200 лв. необл. доход, ДОД-20%, осигуряване (+здравно, болест и т.н.)- 40%:
Х = 1000 -200 - 60%Х; Х=500 лв. облагаем доход=нетен доход; 100 лв. ДОД; 200 лв. осигуровки
ЗИТО
20 Фев 2007 14:10
Мнения: 2,864
От: Bulgaria
Не се хабете! След 50 години ние ще бъдем малцинство и ще ни осигуряват! Може и да станем защитен вид, оцелял неизвестно как, при великият преход , който бил 65 години. Жива атракция!
Но това което се прави в немско не е за отхвърляне:Естествено ние ще го побългарим малко-по така!
1. С акта за раждане ти се дава и осигурителна книжка/може и електронна/!
2. Всяка година при плащане на данъци- се заверява/ако си внасял/
3. В болницата с нея, в пенсионното също!
4. Ако пукнеш ей тъй от раз, без да си я ползвал-остава за роднини и близки!
Циганите който нищо не плащат, освен мастиката си и хляба, да се включат към фондациите. Има разни там, Костова...... и прочее, Кънчев ще намери пари!
Български граждани , който работят и живеят , че и плащат данъци навън да се оправят там-ние тука сме вече много на клона!
Сегашните пенсионери, да се спасяват поединично, като не забравят на надгробната плоча да пишат, че са жертва на чл 52 от Конституцията.
Manrico
20 Фев 2007 14:12
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Каквито и логически доводи да представяш, не можеш да пребориш схващането, че заплатите зависят единствено от волята на експлоататора-работодател.
Че аз не съм тръгнал да го преборвам - за пореден път при мен върви едно дълго копиране на голяма база данни и докато го чакам, нямам какво друго да правя, освен да се забавлявам тук. Но от друга страна, за това схващане си има сериозни причини - но не икономически или образователни, а психологически. Ако изкарваш 300лв и приемеш, че цената се определя на пазара и че у нас има много обикновени хора, които изкарват двойно и тройно (средната реална, не официална, заплата в София е 880лв според Industry watch), значи да си признаеш, че си некадърен и твоят труд не е нужен на никого. Ако приемеш, че заплатата зависи само от волята на чорбаджията, можеш да си живееш със самочувствието, че си готин и кадърен, ама гадният чорбаджия не ти дава заслуженото.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
Heat
20 Фев 2007 14:17
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
При средна работна заплата за 2006 г. 354.50 лв. (НСИ) и средна пенсия 147.52 лв. (НОИ), какъв коефициент от 44.4% ги тресе.

Броят на пенсиите е доста по-голям от броя на пенсионерите. Не са малко пенсионерите получаващи повече от една пенсия и то без да броим разни добавки.
OnE61811301
20 Фев 2007 14:22
Мнения: 793
От: Martinique
Цигани... пенсионери... нещастници... все неща, които далеч не са свързани с бъдещето и потенциала на България. А за безценните кадри, млади професионалисти и т.н. изобщо няма кой да помисли- ми да- те се оправят- емигрират в USrael. И после що сме на тва дередже- звучи грубо но не става да слагаш човек, който утре-вдругиден ще е бег`ал над млад човек, в който има потенциал и който може да допринесе за развитието на България.

П.П. Познавам 75 годишни бабки, които бачкат по цял ден и си докарват стабилен приход и изобщо им е през оная работа. Познавам и по-млади ПАРАЗИТИ, които само чакат пенсията на пейката пред блока и обсъждат с други ПАРАЗИТИ как нямало пари за нищо и как "едно време" било по-добре.
шуменско пиво
20 Фев 2007 14:24
Мнения: 3,617
От: Angola
XYZxyz, на това мога да отговоря само, че е добре да станеш работодател, който плаща по 3000лв на обикновените си работници. И да помоля за адрес, на който да си пратя CV-то!

XY, ако обичаш и на мен. Веднага се връщам в България!
Честна пионерска!
Cruella de Vil
20 Фев 2007 14:26
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Хуне,
Тезата за "злата воля на работодателя" не е моя. Аз само я изтъквам като абсурдна.
Сега един истински пример: мой близък, собственик на малка фирма за проектантски услуги в провинцията наема двама чертожници и им плаща по 300 лева и всички полагаеми се осигуровки. На самия него му остават около 2000-2500 лева на месец. При това той:
1. Плаща наем за офис, разходи ток, вода, телефони, парно и всякакви консумативи. Компютри, принтери, плотери, ксерокси - закупуване , поддръжка и др.
2. Работи по 6 дена седмично, най-малко 12 часа на ден.
3. Намира клиенти, уговаря цената. Клиентите, разбира се, му плащат по българските стандарти.
4. Води си сам счетоводството
5. Узаконява проектите, т.е. непрекъснато се бори с някаква бюрокрация
6. Носи пълната отговорност за всички проекти
7. Работниците работят по 8 часа на петдневна седмица. Ако се наложи нещо спешно, после се компенсират със свободни часове или дни.
Да изреждам ли повече?
Старшината
20 Фев 2007 14:28
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
Изреди!
Ползваната "Проектантска услуга" се облага ... Ама де да го знаеш ...
XYZxyz
20 Фев 2007 14:29
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda

Има нещо много основно - ниските заплати са характерни за нискоквaлифицирания труд. Мутрата-работодател няма интерес да внедрява съвременни високопроизводителни технологии, защото му е по-евтино да (не)плаща за ръчния нископроизводителен труд. Точно това стана в България - ниски заплати, нулев интерес към високопроизводителен труд, което от своя страна обратно води пак до ниски заплати. Някой дава странен пример с хлебар, ръчно толкова хляба, после наемен работник в хлебозавод. Точно тук е работата - трябва високопроизводителен труд, а това го решава мутрата.
Пример: на мутрата-работодател му е по-евтино да викне 10 души да изкопаят нещо ръчно за 1 ден, вместо да плати за един багер, който ще свърши същата работа за нула време.
Другата страна на ниското заплащане е колко печели мутрата и колко плаща на работещите за него. Примерно колко печели онзи дето се занимава с чистотата в София и каква заплата получават онези по камионите на чистотата?
Perkele
20 Фев 2007 14:32
Мнения: 2,929
От: Bulgaria
Kолко сладури плъпнали из форума...
Aбе златни ненагледни, нали държавата за това е държава - да е стопанин и да се грижи за хората? Mа те хората си били виновни, че чакали държавата да се грижи за тях на старини, ми нали това и е функцията на пенсионната система? Друг е въпроса какви хора са във власта и защо всичко е отишло на пи*ка си майчина. И престанете вече с тоя комунизъм, че ставате смешни.
XYZxyz
20 Фев 2007 14:33
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda

Ако искаме пенсиите да са по-високи, трябва да вдигнем заплатите. Заплатите едно, че изостават от производителността на труда, но по-важното е, че ниските заплати не стимулират внедряването на високопроизводителни технологии. Ролята на държавата е да оскъпи труда, за да накара по този начин дебеловратите да си наемат хора, които разбират от икономика, да осъвременят производствата, от там и по-висок БВП и по-нормални заплати, т.е. да тръгнем по нормалния път и да се върнем сред нормалните държави.
9101
20 Фев 2007 14:39
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
Пенсиите са обречени на мижав растеж идните 50 г.

Лошо! Много лошо!
9101
20 Фев 2007 14:40
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
Цялата държава се продаде - и пак няма пари...
XYZxyz
20 Фев 2007 14:42
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
шуменско пиво,
съжалявам, че не си разбрал основното. 3700 лева е дадено като пример достатъчно силно контрастираш на измамните 1000 лева в примера на в-к Капитал, за да се разбере къде е лъжата.
Не е толкова сложно - при ниски заплати ще има относително по-високи данъци и осигуровки, а ако имахме по-високи заплати данъците и осигуровките нямаше да са толкова голям процент както сега, даже и при сегашните скали на облагане, които са ориентирани към изключително ниски доходи. Още по-просто казано държавата трябва да събере някаква сума чрез удръжки от заплатите, за да плати за нещо. При ниски заплати процента на удръжките ще е огромен, при два пъти по-високи заплати, този процент може да бъде два пъти по-малък ако запазим тази сума или примерно 1.5 пъти по-малък, ако увеличим сумата, примерно за пенсии.
9101
20 Фев 2007 14:42
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
Всъщност не я продадоха, ами я подариха и откраднаха...
Ако бяха я продали - щеше да има пари за поколения напред...
И за пенсии...
Добави мнение   Мнения:181 « Предишна Страница 4 от 9 2 3 4 5 6 Следваща »