Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Трети март дойде точно когато му беше времето
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:736 « Предишна Страница 8 от 37 6 7 8 9 10 Следваща »
Nebol
03 Мар 2007 16:34
Мнения: 1,671
От: United States
Честит празник на всички!
Д-р Тормозчиян
Рорик, ти изрече нещо което много малко хора тук биха посмели.
Генек, би ли казал и на Параграфа, 1е вече е свободен.
И пак към теб, аз лично видях, че принизявайки ролята на руснаците, Тормозчиян увеличи ролята на българите опълченци ( загинали руснаци около 22000, българи - около 45 000. ).
Ей, хора, къде видяхте, че не е патриот?
Зевзека
03 Мар 2007 16:35
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
Освен овчарин, Захари Стоянов е бил и българофил, патриот, радетел и борец за свободна България. Същият той е нарекъл русофилите идиоти и предатели.
Пейчо Пеев
03 Мар 2007 16:36
Мнения: 9,854
От: Bulgaria
всекой опит за голема българия така е посрещан, с ултиматуми, само империите имат интереси, и така е честно
Асол
03 Мар 2007 16:36
Мнения: 47,690
От: Bulgaria
не съм нервна, дарлинг!
еле па ти да си причината за това - не се надценявай!
нали и аз тва ти казвам бе, бавнозагрещаващ папагал...нема нищо лично.....освен у случаите, когато си лично засегнат. пак ли не видиш логиката, или требва да ти се обяснява!?!?!?
от собствен опит сметам, че подобна просветителска дейност, касаеща твоята особа и интелект е предварително обречена на неуспех...така че, който има време и нерви може да опита да води смислен диалог (подчертавам - диалог) с тебе...иначе....по-добре е да си говорим за менюто в кантината
фичо, може ли да си по-кратък и ако не те затруднява да предлагаш некакво собствено мнение

Редактирано от - Асол на 03/3/2007 г/ 16:40:11

Кириак Стефчоолу
03 Мар 2007 16:38
Мнения: 3,836
От: 0
"За бизнеса нямаше никакви правни гаранции и неслучайно големите ни богаташи живееха в Букурещ, Одеса, Белград, Виена и Лайпциг."
Другарят от Шесто предполага, че никой не е чел Отоманския кодекс и никой не си спомня кой е бил везир при Великата Порта.
Номинация за Калайдисан Ибрик с Олющена Чучурка № 1...
Calina Malina
03 Мар 2007 16:39
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
Тъй, тъй, Господин Тормозчиян. Има факти, за изтриването на които са необходими количества факти. Освобождението на България е такъв факт. Между впрочем, изказванията на З.Стоянов са факт само за отношението му към Русия, те не отменят факта на Руско-турската война, вследствие на която Бг създава национална държава.
Кириак Стефчоолу
03 Мар 2007 16:41
Мнения: 3,836
От: 0
"Създадената държава, макар и спасена от Европа от опасността да стане задунайска губерния"
Имплицитно - Чико от Пуерто Рико е много по-добре.
Зевзека
03 Мар 2007 16:43
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
След като в 1878 Русия в разстояние на 3 месеца освобождава България от Отоманската империя и след това я връща обратно там, през 1886 руската агентура прави преврат в България, при което първият български княз на Нова България от 500 лета насам Александър фон Батенберг абдикира. Къде са русофилите да ни обяснят сега защо така са направили матушкарите?
Кириак Стефчоолу
03 Мар 2007 16:43
Мнения: 3,836
От: 0
"По-добре било всички заедно да си бяхме останали под скиптъра на султана и при удобен политически момент всички българи заедно да се обособим в държава в етническите ни граници"
Туна Вилаети? Май тоя е хартисал на уста и право черво...
kasapina
03 Мар 2007 16:45
Мнения: 13,355
От: Bulgaria
колкото един българин повече плюе Русия толкова по голям родолюбец и патриот е той - според някои тук. може би трябва да се продължи мисълта с това че колкото повече обича Англия и САЩ както и Турция тогава вече може цпокойно да го обявим за национален герой
Д-р Тормозчиян
03 Мар 2007 16:46
Мнения: 8,152
От: Botswana
Но нека почнем изложението.
Още 1859 г. Русия изпрати първата серия от татари, които турското правителство настани между българските села, като им даде най-хубавите земи от мерите на съседните села. Освен това селското население беше принудено да направи нови къщи на тия неканени гости и то с ангария. По тоя начин изникнаха нови татарски села. Което село се оплачеше, че му е отнето част от землището и става тясно, отговаряло му се: “Кой не харесва, ето Русия, там широко, нека иде там!”
А в това време руските консули в България бяха получили огромни парични суми и заповед да разпратят помежду населението агитатори да го убеждават да се преселва в Русия. На тия агитатори освен богато възнаграждение за пътни и дневни, плащаше им се още и за всякое записано семейство богато възнаграждение. Плъзнаха агитатори из селата, пръскаха пари, изсипваха обещания и рисуваха руската земя, че там текло мед и масло, че е земен рай с великолепни църкви с позлатени кубета и с камбани, в които можело да седнат кръстато двама и трима души!
Във Видинския край агитацията ръководеше самият руски консул, но един от най-деятелните агитатори, който сновеше не само из видинските, но и из белоградчишките и ломски села бил някой си Георги Йошев , секретар при видинското руско консулство. Той ходеше из селата и даваше пари всякому, който се записваше под “руска пандера”, т. е. ставаше руски поданик и вече бе длъжен да се изсели в Русия. Той намерил навсякъде ревностни агитатори. В Ломско агитаторите бяха Ганчо от Крива бара и поп Димитър от Василовци.

Димитър Маринов
Зевзека
03 Мар 2007 16:46
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
Може би след майчините грижи за България на Матушката през 1886, Захари Стоянов прави изказванията си за идиотите и предателите през 1887....
Кириак Стефчоолу
03 Мар 2007 16:48
Мнения: 3,836
От: 0
"Това, че границите й бяха само върху 1/3 от етническата територия на българите, нямаше чак толкова значение."
Важното е, че не станахме Санстефанска Задунайска Губерния, за което дължим вечна благодарност, вкл. цаливание на крака, на братска Англия.
Д-р Тормозчиян
03 Мар 2007 16:48
Мнения: 8,152
От: Botswana
За да бъде ръководено това преселяване с ред и план, в Одеса било се съставило особно бюро под началството на генерал Стремоухов . На консулите било заповядано за всичко, което се касаяло до преселяването, да се отнасят до туй бюро или по-добре до началника на бюрото генерал Стремоухов. От него да искат нужните парични суми и всички упътвания и инструкции.
Че работата била много сериозна, посочва фактът, че всичките консули в цялата Европейска Турция са били натоварени да поощряват и покровителствуват изселяването. Дори и битолският руски консул бил натоварен с такава мисия.
Агитаторите в Ломско, какъвто беше например поп Димитър от Василовци, пълен с енергия, имаха големи успехи. Агитацията почна на Спасовден, а до Петровден в регистра на руския консул, т. е. под руска пандера бяха записани 500 семейства или по-ясно 500 къщи, всяка къща с по 5–6 семейства или венчила, както се наричаха тогава семействата; до Св. Богородица числото на къщите порасна на 1200–1500 къщи. По-голямата част от тия записани къщи бяха от Видинско и Белоградчишко, а от Ломско много малко. И интересно явление се забелязва в туй преселение: записаха се в регистра на руския консул и склониха да напуснат своите жилища повечето ония села, които бяха зимали участие във въстанието от 1850 година. В Ломско се записаха и изселиха само селата в Поломьето, т. е. из коритото на р. Лом, от с. Чорльово, па до с. Момин брод.
На записаните под руска пандера се даваше някакво удостоверение и те ставаха неприкосновени за турчин, за господар-бей, за турско заптие, за субаша. И това много спомогна на агитаторите. Туй желание на селяните да се изселят беше стигнало до степен на поклонничество. Всеки желаеше час по-скоро да напусне тая проклета земя, дето селянинът я роси само със сълзи и кръв, дето е тегло нескончаемо и да отиде тамо, в блажената руска земя, дето няма турчин и дето има църкви и камбани.
Записаните се готвеха да заминат.
Турските власти гледаха на тия агитатори с едно чудно равнодушие, като че нищо не става в техния окръг. Първенците турци бейове, по заповед от конака, стояха също равнодушни. Само един първенец – Коч ага – се опита да спре туй лудешко стремление на селяните да се изселят и донякъде успя. И той само можеше да говори, защото нито един българин не можеше да се оплаче от него. Но и нему биде заповядано да стои настрана. Българските първенци тоже бяха принудени да стоят тоже настрана, защото руските агитатори бяха будни и руският консул всеки ден протестираше срещу всяка контраагитация и турските власти зимаха страната на консула.
Зевзека
03 Мар 2007 16:49
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
Този форум има проблем - русофилите са повече от българофилите.
Hauptmann
03 Мар 2007 16:50
Мнения: 8,010
От: Bulgaria
Соли, не съм убеден, че претенциите с теб да се води
смислен диалог
са адекватни на възможностите ти да участвУваш в такъв
но заклинанията и мантрите определено ти се удават, в по-стари времена и на по-далечни земи би била чудесен шаман
Д-р Тормозчиян
03 Мар 2007 16:50
Мнения: 8,152
От: Botswana
Контраагитацията, т.е. разубедяването селяните да не напускат огнищата и земята си, беше характеризирано с предателство, с туркофилство: “Да е лошо това изселяване, не биха ли се явили мъже като дядо Цеко и дядо Иван Кулин из Сърбия и дядо Димитър Панов и дядо Димитър Милков из Русия да ви кажат стойте си, ами се явява Коч ага, турчин, владиката грък!” – казваха агитаторите. И наистина споменатите видни първенци мълчеха, защото те бяха заставени от руските и сръбски власти да мълчат.
Селските попове бяха с агитаторите и те първи се записаха за Русия. На тая агитация не се подадоха или още се колебаеха селата Голинци, Дългошевци и Ключова махла из коритото на р. Лом. Също се не подадоха и всичките други села из Цибрицата и в полето между Цибрицата и Лом; т.е. от Ломско се изселиха само 14–15 села. Правителството беше повикало старейшините и беше им поръчало да съобщят на селяните, които се изселяват, че никому не се позволява да продава земя, т. е. ливади, селища, ниви, градини, лозя и бранища. Може да продава само движимо, т.е. стока, покъщнина, храна, керестето на къщата. То беше тоже обявило на всички, че никой не смее да купува от преселниците нищо недвижимо, защото всичко остава държавно, и, ако някой се измами да купи нещо земя или друго, продажбата е невалидна и парите му пропадват.
И селяните съобразно с това разпореждане продаваха само движими вещи: стока, добитък, жито, вълна, покъщнина и др. И всичко харизваха. Чифт впрегатни волове, които се продава по-напред за 800 гроша, сега се дава за 60 гроша; крава за 150 гр. даваше се за 50 гр.; кон за 500 гр. даваше се за 60 гр. и т. н. И толко евтино и пак никой не купуваше. И турчин, и българин, дори и евреин бягаха да не купуват, считаха го като грях. Чудно настроение.

Сибила
03 Мар 2007 16:51
Мнения: 15,613
От: Bulgaria


Имам чувството, че не говорите за случилото се на 3-ти март, а говорите от позицията на русо/фили-фоби/.

То и патриархът Вазов ту бил пламенен русофил, ту дързък русофоб, но все пак по повод на конкретни събития причинно обусловено и аргументирано.

Да бъдеш кон с капаци и непрекъснат фоб без проблясъци, ми се струва някак странно.
Асол
03 Мар 2007 16:51
Мнения: 47,690
От: Bulgaria
"И пак към теб, аз лично видях, че принизявайки ролята на руснаците, Тормозчиян увеличи ролята на българите опълченци ( загинали руснаци около 22000, българи - около 45 000. ).
Ей, хора, къде видяхте, че не е патриот? "
**************
не казах, че не е патриот....но той държеше на ИСТИНАТА.......всички искате да я монополизирате и анализирате. не знам как не сте се сетили, че тя е нещо лично и недуказуемо!

Д-р Тормозчиян
03 Мар 2007 16:52
Мнения: 8,152
От: Botswana
Руският консул във Видин и тук удари келепир. Понеже местните търговци отбягваха да купуват и да се обогатят, той се наортачи с някой си Захаров*, родом грък из Цариград, и той, придружен от гавазина, ходеше по селата и купуваше евтино стока, добитък, вълна, жито и всичко. Тоя грък се обогатил много и печалбата делил с консула.

*Ще бъде същият Захаров, баща или деда на днешния Захаров – милиярдерът грък в Англия, който играе такава видна роль в днешния обществен живот на Гърция. А тогава тоя Захаров говореше отлично български.

Преди да повика тоя грък консулът канил някои българи от Видин да се съдружат и да купуват евтино, но нито един българин не склонил (“Дунав. лебед”, бр. 60 от 21 ноември, стр.240). Приготовленията за изселване ставали с трескава бързина. Дошла жътва, нивите узрели и чакали сърп, но никой не мислил дори да жъне. А пък берекет и плодородие, каквото рядко са запомнювали старите! Стръкове дори над човека, а класове увиснали като чушки, чекали сърпа на трудолюбивия селянин.! И селянинът минавал през тия ниви равнодушен; оставял тая своя мъка на произвола и отивал там някъде, където не знаял, що го чека. Само жените, като минавали покрай тия ниви, заплаквали с думите: “Къде отиваме, кому оставяме тая мъка!”, а мъжете ги утешавали: “Не плачи жена, тамо има по-хубави ниви!”
Всички заминаха за Видин, защото от тамо трябваше да заминат за Русия.
Първата група замина на 15, 16 и 17 Сефер или 29, 30 и 31 юли 1861 год., натоварени на шлепове, теглени от австрийски параходи. Те бяха 503 къщи или домородства с 3150 души от ломските и белоградчишки села.
Втората група от Видинските села заминаха на 30 септемврий 1861 г., пак натоварени на три шлепа и три гемии.
Всички бяха облечени в новите си селски премени, като че отиваха на сватба; с гайди и кавали минаха покрай града Лом и пееха сватбарски песни. Момите и булките пееха кръшните жътварски песни. Целия град Лом беше излязъл край Дунава да ги гледа, също и височините на брега бяха почърнели от турци и кадъни, и те бяха излезнали да гледат пъстрата картина на пременените селяни и накитените селянки.
Добави мнение   Мнения:736 « Предишна Страница 8 от 37 6 7 8 9 10 Следваща »