Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Задължителното гласуване ще спаси демокрацията
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:98 Предишна Страница 2 от 5 1 2 3 4 Следваща »
Mrx++
31 Май 2007 08:47
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Фичо
Аз мисля, че за нас ще е по-скоро добре да има задължително гласуване, но да се разреши и гласуване по пощата (и ако може по интернет) за българите в чужбина, за болните и т.н.
Ако може и по тръбопровода дето тече мръсната вода.
shtoto
31 Май 2007 08:52
Мнения: 349
От: Bulgaria
Поредниат сух напън на Гонзо Велики.
schopova
31 Май 2007 08:53
Мнения: 289
От: Bulgaria
Господин Герджиков най-добре знае, че да не гласуваш също е знак от страна на избирателя. Каква е разликата между неявилите се на избори при незадължително гласуване, както е сега, и много голям брой празни бюлетини при евентуално задължителни избори? Тя е недействителни гласове, което е равностойно на негласували. Тогава какъв е смисълът чрез закон да се погазват демократичните свободи? Защото всяко задължение спрямо избирателите е именно това.
Filco
31 Май 2007 09:05
Мнения: 299
От: Bulgaria
Това колко души гласуват няма никакво значение!
Социологическите агенции при най-грандиозното си проучване анкетират няколко хиляди души и както се вижда прогнозните им резултати сочат много близки стойности след пускането на милиони бюлетини!
Извода е, че резултата от избори не се влияе от броя на гласувалите, стига той да е над 100-тина хиляди доброволно(а не под строй) гласували избиратели, за държава с мащабите на България!
Всичко останало, е един празен, ама много празен медиен шум, медиини и политичеки спекулации насочени към една голяма целева група - опростяващият и деквалифициращ се български народ!
Пейчо Пеев
31 Май 2007 09:28
Мнения: 9,854
От: Bulgaria
демокрацията защитава правата на мнозинството, при номинална демокрация критичната маса хора са бедни, отговарят с апатия и номинантите купуват правото на вот, или чакат справедлив, мъдър, благочестив самовластник, лидер, морков за неизбежно следваща тояга
mechi
31 Май 2007 09:39
Мнения: 792
От: Bulgaria
" За съжаление практиката у нас показва, че сега до урните отиват хора от ниските слоеве на населението, които лесно могат да бъдат стимулирани с незаконни средства.
1) почти винаги се отчита, че са гласували хора с по-високо образование и финансови възможности. Нима това не е било истина?
2)Какво значи ниските? По какъв критерий? Ако са с по-ниско образование и култура, според мен това означава
- че те са по-доволните от този начин на управление
- че те са по-честните (могат да вземат облагите - и да не гласуват, но те не постъпват така)
- че те са в основата и на върха на пирамидата наречена "държава"
Този процес води до изкривяване на демокрацията. Ако всички избиратели упражнят правото си на глас, това ще даде по-ясна представа за предпочитанията на хората към политическите партии.
1) Не може да бъде - това а антилогика. Нали при демокрацията тези процеси трябва да са доброволни, а ако масово народът не гласува - това също е показател, но отрицателен, и то за тези, които самодоволно си мислят, че могат да управляват. Ами... да се замислят. Или нямат такъв потенциал, защото... са избрани от "ниските слоеве " ?
2) И кой си позволява да коментира кое е изкривяване и кое не на демокрацията? То такова тълкуване на "демокрацията" повече намирисва на тоталитаризъм.
3) Никой ли не се запитва "дали пък ако отидат всички, няма да пуснат празни бюлетини?" И тогава? Конституцията е поправена, демокрацията е поправена и..."погледнал се Илия - пак в тия". Каква да е следващата стъпка
Иначе се оказва, че само малка част от избирателите си казват думата, и то не тази, която трябва"
1) Кой определя коя трябва да бъде тази част? А може би тя сама се определя - каквото управлението - такова и гласуването. Не е ли по-просто да се потърси причината. Защо ли всички се опитват да променят "народа"? Ами то чак смешно. Та това честно казано са преходни еднодневки, а народът не се променя според желанието на когото и да е, а по едни доста сложни механизми, но не от хора, но не от закони?.
Пейчо Пеев
31 Май 2007 09:54
Мнения: 9,854
От: Bulgaria
на практика има икономически геноцид над древен народ и идеологическа интоксикация с думи символи на качество на живот, демокрация, ес, свобода, много сте лакоми драги номинанти, след вас българия ще е територия, а това добре няма да свърши за света
Анонимен3
31 Май 2007 09:58
Мнения: 627
От: East Timor
Само за некви си 18 години всичко си дойде на местата.
А требваше да са 40 - докато пукнат всички които помнат.
Toti10
31 Май 2007 10:40
Мнения: 72
От: Bulgaria
Защо след около 30% гласували всички скочиха да въвеждат задължително гласуване, а никой не говори за промени в системата на предлагане на кандидатските листи?
Колкото за надигналия се вой, че малко са гласували - просто 70% от гласоподавателите, който не можещ да купиш с кифте или лява маратонка не харесват политиците, или не искат гласуват за марионетки, без да виждат кукловодите
T41
31 Май 2007 10:55
Мнения: 647
От: Bulgaria
Хе-хе, някой дрънка за т, н, демокрация!Дали има кой да го чуе, , ,
mechi
31 Май 2007 11:07
Мнения: 792
От: Bulgaria
guttenberg, Точно затова не гласуват хората - защото тези, които са се рпиборили да управляват остойностяват значимостта на всеки един човек с една нищо не значеща стойност - 0. Нула като "О". И всеки се поглежда и някои си казват, че не е такава тяхната стойност. И...не отиват да гласуват. Обаче, дори и това множество от нули, пред което стои една единица - това е все пак един (1) народ. Дори и тази голяма цифра не е в състояние да накара тези иначе смяташти себе си за умници, да разберат единствения знак който им подава това множество от нули, предхождано от единицата.
Те са просто ДАЛЕЧЕ, ДАЛЕЧЕ. Те дори не знаят колко пари струват напуните им да си отбият номера - с думи да кажат това, което с дела не успяха. А някои форумци ме убеждаваха, че парламентарно представените партии трябвало да се финансират от...нашите пари.
дъртреалист
31 Май 2007 11:34
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Мисля си, че един процес, или се регулира - или не.
Всяка частична намеса само изкривява посоката, а и създава ред проблеми.
Ето, в нашия случай избирателят видя, че той всъщност нищо не избира.
Няколко приятелски кръга си разпределиха политическото пространство и не може да бъдат сменени чрез избори.
Защото точка "смяна" в изборните листи просто липсва.

Сегашния изборен процес е силно регулиран и съответно -изкривен. (4% бариера, разпределянето гласовете на негласувалите и т.н. и т.н.).
Трябва - или да се либерализира напълно, или да се регулира ИЗЦЯЛО.
Но така, че да се изключи манипулацията.
Dedovec
31 Май 2007 11:39
Мнения: 3,803
От: Bulgaria
Това "партии с полувоенизирани структури" в устата на български топюрист и депутат, звучи малко страшно.
beagle
31 Май 2007 11:49
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Мечи ,
С "ако" проблема няма решението си , а и повече ще се вмирише ... Защото , със същата кошница искаме вода да носим ... Моделът на политическата ни демокрация е подобната "съдинка"... Във висока длъжност сме да сменим криминалната структура този модел ... Разбира се , след като преодолеем пагубната за общия ни живот , леност /духовна и интелектуална/ , до която ни докараха "герджиковчетата" ...

Чарли Дарвин
31 Май 2007 11:53
Мнения: 8,816
От: Bulgaria
Задължителната демокрация ще спаси гласуването
pecheneg
31 Май 2007 11:54
Мнения: 1,228
От: Bulgaria
sega?
31 Май 2007 12:24
Мнения: 862
От: Bulgaria
В едно изречения "демокрация" и "задължително гласуване"...

Кът му е зор на някой да напълни урните, да зачете негласувалите, като гласували с бяла бюлетина.
Резултатът същ, статистиката 100%, демокрацията спасена!

Сиктир популисти!
Старшина Петров
31 Май 2007 12:41
Мнения: 518
От: Bulgaria
"Изтъкнат специалист", хахаха. Специалист по студентки и право на "силната' държава. Т.е. презумпцията за държавата деспот и подчинения гражданин, т.е. крепостен селянин. Така обучават и всички в ЮФ на СУ.
vassssil
31 Май 2007 12:42
Мнения: 64
От: Bulgaria
Брей, много го оплюхте този благ човек. Но майната му, той се е подредил достатъчно. И да му се иска, малко е вероятно да кльопне още нещо покрай царя-кухавел. Въпросът все пак е за задължителното гласуване и за това трябва наистина да се помисли сериозно. Аз например съм на мнение, че след като става сдума за аполитичен електорат ръчкането по тоя начин не е зле. Но може би още по-добре е да се разшири практиката с референдумите. Има го в конституцията, но мафиите наречени партии не го допускат. И тогава възниква още един интересен въпрос: Дали да е задължително глесуването при референдум? Я да чуя?
milcho
31 Май 2007 12:57
Мнения: 13,257
От: Bulgaria
Победитель Скаличански, а защо трябва да сме си полезни?!, като сме на различни социално-политически плоскости и скорости...Демокрацията била диктатура на мнозинството, а кво е това мнозинство с избирателна активност 30 на сто, борческо или пожарникарско...Демокрация, демокрация, ама и тя трябва да се управлява инък става плутокрация, както е в момента в България...Бъди здрав
Добави мнение   Мнения:98 Предишна Страница 2 от 5 1 2 3 4 Следваща »