Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
България върви към стагнация
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:81 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща
Manrico
07 Авг 2007 11:22
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Хубаво си го обяснил за намаляването на парите в обръщение. Само че според сайта на БНБ те си растат и то с високи темпове.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
ВеселякУ
07 Авг 2007 11:24
Мнения: 406
От: Bulgaria
Натиснете тук
Та като разгледаме структурата на българската икономика, можем да стигнем до заключението, че причината за дефицита на текущата сметка е в следствие на трансформирането на външния дълг от държавен в частен и на така наречените "външни инвестиции". Ще кажете - Как така?
Много просто - Колко са концесиите дадени на външни фирми, договорите за услуги сключени от правителствата, Заемите, които сега плащаме. А и забележете, че потреблението е почти равно на вноса. Износа ни е предимно от произведена електроенергия. С просто око се вижда, че ние практически нямаме реално производство с което да се регулира пазара. Па после се чудим, че цените се диктуват, не от производителя и потребителя, а от вносителя. А правителството ни може да регулира единствено цената на енергоносителите и то само на тези добити в страната.
В основата на всяка една икономика е производството, а у нас няма такова.

Редактирано от - ВеселякУ на 07/8/2007 г/ 11:42:06

Trakietzzlaten
07 Авг 2007 11:50
Мнения: 495
От: Bulgaria
Като не действат пазарните механизми в икономиката заради наличието на олигархични структури и монополи, излиза че правителството и мафията координирано ръководят икономиката по техен си планов начин. Това не е икономически, а политически въпрос, и той трябва да бъде решен с политически средства. За населението икономическите причини никога не са били важни, хората не реагират с презапасяване, защото се увеличава износа на пари, или защото намалява растежа. Те реагират така, защото инстинктивно усещат, че мафията се е наложила над правителството и му чертае икономическите стратегии. За българина това означава че иде беда и всеки трябва да се спасява поединично. И тук професорът е прав - като се готвиш за беда, тя винаги идва...
хунвейбин
07 Авг 2007 12:08
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
OLDMAD
Нашите пари са книжен образ и подобие на произведените У НАС стоки и услуги.Те подпомагат размяната-за да не е натурална.Байчото от село да не носи овцата и да крещи , заменям я за три чифта обувки и пет чифта кюлоти.
Когато намалява производството , обема на произведените стоки и услуги , те гравитират към тоалетната хартия.
От едната страна на ПРОБЛЕМА имаш СВОИ СТОКИ И УСЛУГИ-произведеното от нашата икономика.От другата РОДНИТЕ , нашите пари , българските.
Когато производството не върви, спада , а парите си ги бетонирал като стойност , пътя е един единствен-да почнеш да ги изземаш от обръщението , да ги свиваш като обем , защото стоките ще изчезнат като изядени от гъсеници и пълните магазини на капутализма , няма да са пропаганден шум измамно подменящ празните хладилници. Начина е като водиш рестриктивна политика-като увеличаваш данъците , прибираш парите във фискален резерв и оставаш по малко пари в обръщение.Производителите не могат да вдигат цените на стоките , защото няма достатъчно платежоспособни купувачи , производството става дори губещо и се свива.Количеството стоки и услуги се уравновесява с количеството пари на едно по ниско ниво.Стандарта спада.
За да може да водиш такава политика , трябва да може да събираш повече данъци.
Виж колко точно е казано в интервюто.С плоският данък , данъчната тежест се премества от богатите върху бедните.Така е на пропаганден език.На икономически пък е друго.От малцинството богати , което не плаща и укрива данъци, върху мнозинството , върху масите , върху народа.Отгоре на това , точно това събиране на данъците от мнозинството се прави от това малцинство , защото то става при работодателя , удържа ти ги от заплатата и ги праща на неговата държава , държавата на мафията.
Какво е съотношението на цените , у нас и в другите страни , това е въпрос на политика-финансова политика.Голямата разлика в цените , само показва как тарикатски са запазили инфлацията като спекулативен механизъм за скрито преразпределение на доходите.Цените ще растат , а те ще викат и крещят , че така е на пазара , трябва да се изравнят , иначе ще има спекула.
Като те нацепи с цените на гръцките домати-на дребно , които е купил на едро а не с гръцките заплати , прибира левовете , обръща ги в евро и трупа огромни спекулативни печалби.Естественият плавният ход е подменен със скокообразен , лавинообразен.
А когато спекулативните печалби растат , икономиката хептен се затрива.Циклични и зверски са процесите , когато в тях е заложен зловещ умисъл.
Така че няма крещене ИНФЛАЦИЯ.То си е чисто ПИШЕНЕ от капуталистическата икономика на бананова България, от протичащите престъпни и спекулативни процеси.
XYZxyz
07 Авг 2007 12:25
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Димитър Бъчваров е инженер икономист. През 1992-1997 г. работи в дирекция "Икономическа политика" в Министерския съвет, а през 1997-2001 г. ръководи дирекцията. От 2001 г. до сега е член на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация.

Инженер-икономист - такова жовотно нЕма.
Кога икономическата политика на правителствата на България доведе до най-голями погроми над икономиката ни? Ами веднага след 1989-та година, като по времето на костоващината достигна нов връх.
*
Иначе интервюто си е боза. Опитва се да възхвалява умрелите герои костовашки, плюейки по другите. Все пак повечето хора знаят, че като оплюваш някой това не те прави кадърен или по-различен.
*
Интересно е заиграването с понятията ляво и дясно. Като оставим настрана, че в България има само десни партии, то отникъде не следва, че "дясното е добро". Поне за България изглежда точно наобратното. След 1989-та - само десни партии - най-ниски доходи в Европа.
хунвейбин
07 Авг 2007 12:39
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Инженер икономист , такова животно има и сред икономическите професии е от малкото със стойност.Дори може да е инженер и икономист , да има двете професии.
На изключително и много високо професионално ниво е просветлил проблемите.
Политическите пристрастия и принадлежност го карат на някои места да шикалкави , да премества корена на проблема в днешните , а не в Костовашките периоди , но това е допустимо.
Демокрацията бъзика тълпата , а политическите пристрастия я организират и поднасят властта на тепсия.Така че всичко си е в реда на нещата.
Като се махнат тези шикалки , на изключително професионално и вярно ниво ги нарича и посочва проблемите.
Такъв материал в пресата не можете да откриете.Можете да откриете пързалките на центровете на мафията , центроващи тълпата, наричащи се центрове за изучаване на демокрацията , центрове за либерални стратегии и други такива мошенически образования.

Stupido
07 Авг 2007 12:47
Мнения: 2,907
От: Belgium
я не разбира от икономика (оти сум инжинер) ама у университето дека завърших имаше специалност инжинерна икономика... е сичкото дето не ставаше за инжинер отиде там да доучи... така че съм сагласен с XYZxyz като казва
Инженер-икономист - такова жовотно нЕма.
.

може да има индивид който се интересува от двете дисциплини но едва ли е спец и по двете.. най-малкото нема да е добър спец и по двете...
Manrico
07 Авг 2007 12:48
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Че показал проблемите - показал ги е. Но тях всеки може да ги види - намаляват инвестициите, намалява икономическият растеж. А причините? А какво да се направи?

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
Heat
07 Авг 2007 12:50
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Как да не е инженер-икономист? Като ги е домързяло журналистите да пуснат по-пълна биография, не значи, че човекът не разбира от тези работи.
Завършва специалност “Двигатели с вътрешно горене” в Технически университет – гр. София през 1974 г. Следдипломна квалификация по външна търговия. Автор на над 50 публикации в специализирани издания. Работил е като заместник-директор по сервизната дейност в Мототехника – София, референт автомобилно направление в НПТО “Балканкар”, директор на Дирекция “Внос на леки автомобили” в “Балканкаримпекс”, съветник към Министерски съвет в Дирекция “Икономическа политика” (1992 – 1997), директор “Икономическа политика” в Министерски съвет (1997 – 2001 г.), член на Надзорния съвет в Агенцията за приватизация (от 2001 г. до сега)
Heat
07 Авг 2007 12:56
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
А причините? А какво да се направи?

За разни субекти дето още не са разбрали отговорите на тези елементарни въпроси. Неправилното се зачертава.
1. Причините: На власт са (комунистите, фашистите, демократите, безродниците, турците, евреите, шовинистите, престъпниците, ченгетата...)
2. Какво да се направи е с по-лесен и единствен отговор - предсрочни избори и идване на власт на (поставя се Правилната Партия) която ще оправи всичките тези неща (без конкретика естествено)

Редактирано от - Heat на 07/8/2007 г/ 12:57:58

Бай Иван
07 Авг 2007 12:56
Мнения: 3,806
От: Virgin Islands (Unit
Типично Костовско неумело жонглиране с термини и понятия. Не съм видял до сега някъде ДДС да се намалява – посоката е винаги нагоре. Има случаи за определени категории стоки (храни, лекарства, култура) да са намаляване, но ефектът е бил точно присвояването му от търговците и без ефект за потребителите, особено в непазарни икономики, каквато е мутро–потурнашката икономика в България. Бъдещето, а и вече настояще е облагането на консумацията, а не на получения доход. Парите, получени като доход и сложени в банката са на всички докато те не почнат да се харчат, такива са и инвестираните пари.
Плачът за 10% данък е, че тъпанарите политсоцикономисти–костоваци не го въведоха и станаха за смях, че такава ретроградна партия като БСП(потурнаци) го въвежда. Единственият недостатък на въвеждания 10% плосък данък е че не се слага минимално необлагаем доход, всичко друго е О.К. и този данък трябва да върви към отпадане. Единствено някаква лъжовно–еврейска притча за социална "справедливост" задържа все още този данък, чието обслужване в някои страни струва повече от събраните чрез него средства. От 3 до 5% завишение на ДДС и изхвърляне на ДОД – за това трябва да се борят оплаквачите костовисти, а не да реват да им сменят памперсите.
Използвайки противоестествени за лъжливата си идеология икономически инструменти БСП(потурнаци) се мъчи да се спаси и да спре ускореното си падане в пропаста по пързалката намазана с вазелин.
Когато се правят правилни икономически ходове, не зависимо кой ги прави и с какви задни мисли ги прави, те трябва да се приветстват, защото за разлика от социалистическата политикономия, пазарната икономика се подчинява на закони и тежко му на този, който ги нарушава.
Dinain
07 Авг 2007 12:58
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
хунвейбин, защо пишеш за неща, които очевидно не разбираш? Инженер-икономист нямало... ясно е че в университет не си стъпвал, ама пак няма извинение за писане на такива дивотии.
Натиснете тук

Редактирано от - Dinain на 07/8/2007 г/ 13:01:46

хунвейбин
07 Авг 2007 13:20
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Dinain
Научи се поне да четеш.Писал съм че има , а не че няма.И не само съм стъпвал в университети , а и пред банките съм стоял , да ограмотявам такива дето дори да четат -като теб -не могат.Дори и във Варна това е ставало , дето се придобива тази квалификация.
Преди да плюваш , се научи да четеш.
Cruella de Vil
07 Авг 2007 13:29
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Ами то с просто око се вижда, че идва стагнация. Солидните инвеститори отиват в Румъния, "Нокия" например. Затова и Румъния има по-добри икономически показатели. Създават се повече работни места и заплащането се увеличава. Това за постоянно намаляващата селскостопанска продукция поради диктата на мутрите също е вярно, т.е. цените на храните галопират нагоре, повличайки след себе си и другите цени.
Решението - демутризация на икономиката, намаляване на корупцията, олекотяване на бюрокрацията, прозрачност в управлението, читави проекти за усвояване на европейските пари... Икономистите знаят всичките тези мерки, но няма политическа воля да се приложат. Правителството е разкрачено между икономическите интереси на партньорите в коалицията. Аз лично се съмнявам предвид политическото разположение на силите дали и следващото правителство би се справило с тези проблеми.
редник
07 Авг 2007 13:35
Мнения: 9,547
От: Bulgaria
хунвейбин,
Когато производството не върви, спада , а парите си ги бетонирал като стойност , пътя е един единствен-да почнеш да ги изземаш от обръщението , да ги свиваш като обем , защото стоките ще изчезнат... Начина е като водиш рестриктивна политика-като увеличаваш данъците , прибираш парите във фискален резерв и оставаш по малко пари в обръщение.

На теория е така - на практика (у нас), се явяват чуждите банки с много пари и високи лихви... Правителството ни, за да се "пребори" с тези нови пари, отново вдига данъци, акцизи и др., увеличава още повече "излишъка" в бюджета, но парите на банките не свършват - получава се спирала на все по-голяма задлъжнялост, растящи цени, обедняване и предстояща катастрофа...
verislav
07 Авг 2007 13:36
Мнения: 1,177
От: Bulgaria
Ако има криза през зимата, най-вероятно ще има много протести и правителството ще подаде оставка
хунвейбин
07 Авг 2007 13:46
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Така е редник. Когато акцентирах на българската характеристика , го направих за OLDMAD , заради посоченото з гръцките цени на стоките.


Факторите са много.Многофакторно явление е инфлацията

При пазарна икономика , същинска пазарна икономика , а не престъпна като българската , върху инфлацията влияе-ОСНОВНО.
От позицията на предлагането:
-cost-push-infl .import-infl.profit-infl.
От страната на търсенето: основно demand-pull-infl.
От гледна точка на фискалната и кредитната политика: crawding out effect.

Написаното за българската характеристика обаче е ГЛАВНОТО.Чуждата се надстройва върху нея.

хунвейбин
07 Авг 2007 14:05
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Пак чуждите инвеститори и чуждата помощ.

А в интервюто е написано много ясно , от ясно по ясно.Това е супер ГЛАВНОТО и ОСНОВНОТО.

, , Ръстът на инвестираните в чужбина капитали е над 2 пъти по-голям от ръста на вътрешните инвестиции. Кой ще обясни защо местните инвеститори се насочват навън? И структурата на инвестициите се влошава - вложенията в производство на стоки и технологии намаляват, а в недвижимо имущество се увеличават рязко, над 2 пъти - от 21% за полугодието 2006 г. на 43% тази година.”

Това е типичният образ на мафията в банановата държава.Вътре в страната краде , изнася навън , а тук само дворците си строи , защото прислужници дал Господ.
Ако парите са спечелени от производство , логиката е да се влага в производство , в България , а не в чужбина.

Само за тази крещяща истина , как се презастрахова краденото и ограбеното , като се изнесе извън страната , автора заслужава огромни АДМИРАЦИИ.

Чуди инвеститори няма да дойдат в България , в която българските бягат от нея , по обясними причини?

Човешки и професионален ресурс вече няма в ТАЗИ страна.Геноцида го унищожи.Мародерството го принуди да емигрира.
Гойко Горисов
07 Авг 2007 16:19
Мнения: 2,639
От: Bulgaria
А тъпите Бай Иван-Хасановци още сънуват Костов и все той им е виновен.И отец Саваот да беше на мястото на Костов нямаше да свърши толкова полезни неща за държавата за толкова кратко време с такъв човешки материал.
kaily
07 Авг 2007 16:59
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
зърнените запаси на страната са 20% от нормативно определените


_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
Добави мнение   Мнения:81 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща