Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Хаосът в училищата започва след седмица
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:186 « Предишна Страница 5 от 10 3 4 5 6 7 Следваща »
mimeto1
11 Сеп 2007 17:41
Мнения: 55
От: Bulgaria
Ботев
Ужасно си забавен. И аз отивам на стачка. Държавата е виновна и за моята фригидност
За импотентността - нямам идея. Надявам се обаче, че ако имам щастието някой ден да имам деца, тези чиято заплата плащаме всички, да си я изкарват с необходимото старание.

Барабанист
11 Сеп 2007 17:43
Мнения: 382
От: Bulgaria
Да, Миме, да вдигнат заплатите им. Само че, доколкото познавам учителското съсловие, ще се съглася с някой от горепишещите, че учителите пак няма да издържат и ще се предадат. Което ще е жалко!
Само не можах да разбера, защо след като се съгласна да вдигнат заплатите им, изписахте толкова неща за обратното становище.
А що се отнася до "безплатния обяд", той е отдавна в миналото, дори и "безплатна закуска" няма. В момента учителите са сапунчетата, с които безхаберните министри и чиновници в министерството на образованието се мъчат да измият собственото си безхаберие и даже нещо по-лошо - разрухата, която предизвикаха с действията си.
mimeto1
11 Сеп 2007 17:46
Мнения: 55
От: Bulgaria
Барабанист,
Въобще не съм съгласна да им вдигат заплатите. Не си ме разбрал правилно - ирония от моя страна.
hamel
11 Сеп 2007 17:47
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Нищо не мога да добавя, или да отхвърля към и от мнението на дъртреалист от 13:51:32 . Разните измервания на времена, брой ученици и тям подобни иконометрии са нелепи.

Редактирано от - hamel на 11/9/2007 г/ 17:48:37

Барабанист
11 Сеп 2007 17:52
Мнения: 382
От: Bulgaria
Миме,
в нормалните държави държавата поема грижата дори и за лечението на фригидността и импотентността на гражданите си, дори и нашата прави някакви начални стъпки в това отношение. Така че, опитът Ви за сарказъм не е много успешен.
А наистина като имате деца и се сблъскате с чудото "българско училище" ще си промените коренно отношението към учителите и труда им. Пък знае ли човек, дотогава нещата може и да се оправят. Дай боже!
Барабанист
11 Сеп 2007 17:54
Мнения: 382
От: Bulgaria
Както виждате, Миме, след абзаца ми за Вашето съгласие има усмихнато човече. Ирония в иронията Ви. Така че, неразбралият не съм аз.
Manrico
11 Сеп 2007 17:57
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Барабаниста, повечето тук имаме деца и сме си изградили отношението към учителите именно като ги гледаме как работят. Отделно разни по-второстепенни фактори - какво да ти е отношението към съсловие, което си избира и преизбира Янка Такева за лидер! А че всеки познава и някой истински учител - знаещ, всеотдаен и т.н., не променя мнението за мнозинството и съсловието като цяло.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
Кракра
11 Сеп 2007 17:58
Мнения: 1,762
От: United States
А хаосът в страната кога???
Gan(ю)гоТрий
11 Сеп 2007 18:07
Мнения: 20,679
От: Bulgaria
нека да отидат в едно "частно елитно училище", да видят по каква програма учат и с каква база разполагат

Барабанист, без да си искал си засегнал и един друг момент. За да е „образован” един учител и в крачка с предмета си трябва все повече да се харчи и то от джоба си. За специализирана литература, компютър и интернет и т.н. иначе престава да е специалист, а изръркана грамофонна плоча. За съжаление болшинството учители си живеят по социалистически и пропускат момента, че от доста време нещата са капиталистически – първо инвестираш и после очакваш възвращаемост. При това положение можеш да имаш високи претенции към заплатата. Даже и за най-обикновен шофьорски курс в САЩ напр. гастарбайтера трябва да се бръкне минимум с $1000 за да почне работа на по-голяма кола. За курсове за специалисти да не говорим, но има такива и по $100 хиляди.
Zomby
11 Сеп 2007 18:09
Мнения: 1,948
От: Bulgaria
Миме, за дванадесетте години и вината за "шлаката": обучението има две страни. Защо мислиш, че само едната, т.е., учителите ти са виновни? Разбирам, че си се старала, даже и частни уроци си взимала, ама то, миличко е и до възможности; до семейна среда; до ценностна йерархия... До още много неща. Ако си очаквала, че някой ще ти го налива с фунийката... - ами в училище просто помагат да развиеш тия способности, които имаш. Също като при спорта е - и най-добрият треньор не може да направи световен шампион по художествена гимнастика от дете с гръбначно изкривяване и рахитични крака. Радвам се, че поне до МИНИМУМА за университета си стигнала... Но знаеш ли, винаги съм си мислил, че то, образоването, не е за всеки. Даже и ние, дърводелците, не мислим, че от всякакви дъски може да се направи мебел...
Барабанист
11 Сеп 2007 18:15
Мнения: 382
От: Bulgaria
Manrico,
Учителите работят така, както ги принуждават спуснатите им програми. И познати учители и дори учителката на детето ми (до 4 клас - с над 25 годишен стаж) отдавна са вдигнали ръце от непрекъснатите смени на нормативи, наредби, учебници, постановки и спуснати свише програми, които нито са съобразени с възраста и възможностите на децата, нито постигат желания ефект - виждате какъв е резултатът. Още един път Ви казвам - хаосът не е от учителите, а от безхаберието на отговарящите за образованието ни. 50% от сега действащите учители са учили и поколенията, които са имали далеч по-добро образование от днешното. Изводът можете да си го направите сами.
А що се отнася до Янка Такева, напълно съм съгласен с Вас, но както вече казаш учителите като колективи не са нито бакшиши, нито столични шофьори.
Zomby
11 Сеп 2007 18:23
Мнения: 1,948
От: Bulgaria
Ган, ставаш абсурден: как си ги представяш тия инвестиции от учителската заплата? А ако и двамата са учители? А ако отглеждат и двама ученици или студенти? А имаш ли представа, каква им беше заплатата допреди 7-8 години?
Ако се отчита само търсенето и предлагането, наистина и един плочкаджия, учил три месеца занаята ще вземе повече; даже и Манрико, с неговите три жалки приложни програми - и той ще получава повече; поне докато не се разбере, че са по силите на всеки десетокласник - компютърен маниак. Но знаеш ли, има професии, за които петте години следване са само начало на усвояването на действителната квалификация - и тя така те гълта, че после за нищо друго не ставаш - целият ти акъл там е отишъл... На военните, при които ситуацията е сходна, въпреки че "продуктът" им е къде-къде по-абстрактен, поне им плащат обезщетение, когато ги съкратят. А че има боклуци колкото искаш - вярно е, ама старите се пенсионират, а от новите кой очакваш да дойде, като знае какво го чака? За трудовия договор - Миме, миличка, то не е като да се наемеш да продаваш кремвирши. Тази професия се избира още преди да си тръгнал да следваш, още с кандидатстването, ако искаш, и знаеш ли - действително малко от тия, които я избират, първо ходят да питат колко ще им дадат. А цялата надменност на технократите се дължи на едно - кадърните инженери, програмисти и т.н. от Европа емигрират в Щатите, кадърните българи - в Европа или директно в Щатите, кой остава тука е цар - след като добрите са си заминали!
popangelov
11 Сеп 2007 18:24
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Миме, като не те интересува темата, защо пишеш? Не пишеш нищо смислено, но пък поддържаш още по-бесмислена дискусия. Ако мога да обвинявам за нещо нашето образование, то е, че изобщо даваше дипломи на патки, които освен да зубрят механично, и да се борят с интриги, подмазване, уста, дупе и какво ли още не за власт и успех не умеят нищо друго.
Барабанист
11 Сеп 2007 18:26
Мнения: 382
От: Bulgaria
Gan(ю) ....,
Прав си, но първо това изисква средства, които за болшинството учители с тези заплати са доста големи, и второ, както вече казах, хаосът в образованието ни, с непрекъснато променящи се ежегодно програми и учебници, често обезсмисля тоза самоусъвършенстване. А що се отнася до компютрите в образованието, вярвай ми, нещата в това отношение не са мръднали и на сантиметър от байТошово време. Няма нито изготвени програми за използване на компютъра в учебно-възпитателния процес, нито каквито и да е стъпки в това отношение.
Aknaton
11 Сеп 2007 18:42
Мнения: 1,332
От: Spain
Навремето имаше Инспекторат към Мин. на Образованието. Има ли го още в БГ? Ако го има, какво прави? Присъства на открити уроци, дето учителят активно е използвал цветни тебешири на черната дъска? И оценява само преподаването на урока. И до там.
.
Тука, където живея и работя също има инспекторат, но той инспектира знанията на учениците в деня на даден изпит и по този начин оценява учителя. Това, разбира се важи изцяло в държавните училища. В частните колежи системата е много по-сложна.
.
Никаде по света учителите ползват по 3 месеца ваканция. Само в БГ. Учителите на запад, работят и през лятото, макар и не в класната стая. Заети са по детски летовища, детски басейни и т.н. Тоест - продължават да работят. А нашите даскаля? 3 месеца лятото, Коледна ваканция, Великденска ваканция, ако се случи люта зима - Дървена ваканция, после следва годишна отпуска, 2-3 недели годишно задължително "в болнични", a в останалото учебно време спят повече и от мечките в планината. И сега? Заплатите били малки. Ми да дадат един солиден аргумент въз основа на който да им ги вдигнат?! Защото по цял свят заплати се дават за свършен труд, а не защото сирнето било скъпо. Нали?
Aknaton
11 Сеп 2007 18:45
Мнения: 1,332
От: Spain
Напълно се консолидирам с Мимето. Никакво увеличение на заплатите в учителските среди! Даскалите спят по цяла учебна година. Лапетийте не учат. После същите тези даскали изнудват собствените си ученици...да им дават частни уроци. Хайде де!
Aknaton
11 Сеп 2007 18:52
Мнения: 1,332
От: Spain
Натиснете тук
Gan(ю)гоТрий
11 Сеп 2007 18:52
Мнения: 20,679
От: Bulgaria
Зомби, така погледнато е абсурдно, но действителността е такава и не пита дали така те устройва. В случая учителските заплати са бюджетно перо, а бюджета се разпределя за всички държавни дейности и освен това е закон. Никак не е абсурд, обаче че не може да има бедни родители и богати учители. Друг е въпроса, че в бюджета има и големи резерви – напр. само от т.н. „обществени” поръчки партиите са краднали някъде 700млн.-1млрд(чрез обръчите) за 2006.
Барабанист
11 Сеп 2007 18:56
Мнения: 382
От: Bulgaria
Aknaton,
По въпроса с учителските отпуски: Доколкото знам отпуската им е 48 дни, строго разпределена през годината: около 30 дни през лятото (което е около месец и 10 дни, като през останалата лятна ваканция се провеждат матури, приемни изпити, ремонт на училицето и т.н. ), 10-12 дни зимна ваканция и 5 дни пролетна. През останалото време отпуски се дават в изключителни случаи. Болнични ползват не само учителите. За Инспектората към МОН - съществува и доколкото знам се занимава с документацията на директорите и тук таме някоя инспекция в училище. Заплатите са им 2 пъти по-големи.
А за това дали учителите се трудят или не - който се съмнява - да опита.
Smil
11 Сеп 2007 19:00
Мнения: 131
От: Bulgaria
Правилно, Aknaton: "Даскалите спят по цяла учебна година. Лапетийте не учат." Явно единствено и само благодарение на частните уроци по време на дългите ваканции образованието ни някак крета напред.
Добави мнение   Мнения:186 « Предишна Страница 5 от 10 3 4 5 6 7 Следваща »