Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Синдикатите заплашват нестачкуващите учители
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:111 Страница 1 от 6 1 2 3 Следваща »
Manrico
17 Сеп 2007 23:48
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
публични сектори, които не са модернизирани и се развиват както преди 15 години", заяви Станишев.
Другарю Станишев, може и досега да не си знаел, но има един документ, който се нарича "трудова книжка". Та ако си отвориш твоята, там пише "министър-председател". Значи ти си този, който трябва да модернизира и развива публичните сектори, включително и да сложи на място партийната си другарка Янка Такева!

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
Slava
17 Сеп 2007 23:52
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
Тази Янка хич не е добре вече! Забрави ли кога забегна чак в Америка...
gargamel1900
18 Сеп 2007 00:07
Мнения: 412
От: Bulgaria
Верно, че даскалските заплати са ниски, ама ако е верно, че за три години броят на учениците е намалял със 100.000, а на даскалите се е увеличил с 1000, то значи има нещо мнооого, мнооого гнило в Дания (т.е Убразованието).
Dedovec
18 Сеп 2007 00:20
Мнения: 3,803
От: Bulgaria
А бе те социалните баланси в страната вече са взривени. Това, което искат учители и лекари, е възстановяване на балансите, ама Станишката и това не го е разбрал.
По БНТ три пъти обясняваха как ипотечните кредити нямало да поскъпнат много. Един "среден" кредит от 60 хиляди щял да поскъпне само с 8 лв на месечна база. Демек - народът да се юрва и да точи кредити! Ама някой запита ли се има ли банка дето да отпусне такъв "среден" заем на един среден учител със средна заплата наполовина от месечната вноска? И това ако не е "нарушаване на социалните баланси"!
fractal
18 Сеп 2007 00:40
Мнения: 9,824
От: Bulgaria
учителите са наи полезни до 7 клас след това на всички ученици трябва да се пишат 6 тици до края на средното и в университета пък на които каквото му остане в главата световната икономика може да отсее зърното от плявата и бурените
Sistova1
18 Сеп 2007 00:45
Мнения: 832
От: Bulgaria
Така ще е най-справедливо. После, като се увеличат заплатите, те първи ще искат да ги получават. Едни се потят по стаки, а други чакат на техния гръб...Не могже така да се спотайват, а после да лапат.
Sta
18 Сеп 2007 01:43
Мнения: 5,780
От: United States
Такева ме шашна с предложението.Изхождайки от позицията, че учителите не могат да бъдат представлявани от неграмотен, правителството следва да настоява, че увеличението влиза в сила след като Такева сдаде поста. Мисля че е напълно справедливо компромисно допълнение напълно в духа и стила на даденото предложение.
*
Винаги и навсякъде синдикатите са били мафиотски метастази, нашите не правят изключение. Не случайно "синдикати" се употребява най-редовно като синоним на мафиотски групировки. Горките учители, какви малоумници са ги яхнали, отгоре на другите им проблеми.

Zomby
18 Сеп 2007 02:34
Мнения: 1,948
От: Bulgaria
За правителството е изключително важно да противопостави учителите на синдикатите - и да "преговаря със самите учители". Как точно ще го направи - с всеки учител поотделно ли? С всеки представител на най-плашеното и унижавано съсловие в България ли? Или министърът ще говори пред отделни учителски колективи? За да им каже: "Ами това е положението, така стоят нещата и повече засега не можем да направим. Но сме ви приготвили пакет документи. Каквото и да е централното ръководство на синдикатите, без него всяка идея за учителско противопоставяне на гаврата със съсловието е абсурдна.
europeans
18 Сеп 2007 02:39
Мнения: 116
От: Bulgaria
За съжаление учителското съсловие е прекалено образовано и възпитано за да изнудва за заплати. То просто си върши работата - кротко и смирено, надявайки се че олигофрените от държавната администрация да се сетят сами.
Не става - в тази България успяват само нахалните, простите, неуките и тези които слушат чалга.
Zomby
18 Сеп 2007 02:41
Мнения: 1,948
От: Bulgaria
Общо взето, страхът от учителските протести е по-голям, отколкото от протестите на което и да било друго съсловие - и причината не е в тези жалки 320 милиона, които трябва да отделят годишно за тях, ако им увеличат два пъти заплатата. Нито в това, че няма да могат да ги пренебрегнат или смачкат. За абсолютни безсмислици се дават много повече. Страхът е - вече го писах, но вероятно трябва да се повтаря непрекъснато, за да пробие през тъпите глави на поддакващите, че ако образованието ни пак заеме това място, което имаше допреди 15-тина години - 5-то място от 90 наблюдавани страни, то келепирът с евтината работна ръка и лумпените, които можеш да манипулираш, за да ти осигуряват място във властта, респ. - в преразпределянето на паричните потоци, та този келепир ще отиде на кино, ако училището пак започне да произвежда достатъчно интелигентни младежи. За целта се тиражира и серията от абсолютно абсурдни митове.
Zomby
18 Сеп 2007 02:55
Мнения: 1,948
От: Bulgaria
Първият от тях е за реформите - училището не искало да се реформира. Каза ли някой от репликиращите тази лъжа какво точно не иска да си реформира училището? Всъщност то беше съсипано точно с непреставащите малоумни "реформи", започващи с всеки нов министър и изоставяни някъде по средата след смяната му. Всички тези реформи без изключение имаха ярко изразен деструктивен характер и донякъде бяха нескопосани PR акции, донякъде трябваше да оправдаят заплатите на министерските чиновници, донякъде бяха алиби за "кадрови промени"... Опитите на учителите да обясняват, за всяка от тях поотделно, и за всички тях заедно, че това е безумие, просто не бяха чувани...Образованието е сфера, в която се работи върху развитието на живи хора, работи се цялостно, тази система се изгражда бавно и трудно, с много мисъл, и там малоумни рецепти, които "с един удар" да направят чудо, е пагубно. Да не говорим за аргументи от типа на "така го правят комшиите". Цялата история прилича на къща, която се строи тухла по тухла, но всяка седмица пристига нов "архитект", който заявява "А сега ще променим изцяло архитектурния план, и това няма да бъде къща, а парк", респ. джамия, църква, гараж... Всичко се съсипва, а строителните работници биват приканвани за по-голям ентусиазъм в реализирането на новото безумие...
Zomby
18 Сеп 2007 03:11
Мнения: 1,948
От: Bulgaria
Вторият абсурден мит е, че учителите не искали никаква форма на външен контрол. Това е абсолютна лъжа - в средното училище съществува една от най-строгите системи на контрол в България. Контролира се всичко - от съдържанието на учебните програми - те се изпращат централно, през начина, по който темите в тях са разпределени по часове (разпределение) до точно направеното във всеки отделен час (материална книга). Плюс точното време на влизане и излизане от час. Същестува и институция (инспекторатите), която трябва да контролира всичко това, но там назначенията са изцяло политически. Вероятно в някои разпадащи се училища има ситуации, при която учители не идват на работа и учениците карат свободни часове, но като цяло - това е немислимо за системата, при която учителите работят. И ако се даде повече информация за подобни ситуации на пропускани часове - било в проценти, било като се опише обстановката, при която това става, целият абсурд на подобни твърдения ще лъсне като маймунския *ъз" на български политик. И всичко това при положение, че истинският контрол при работата на учителя са децата насреща му, които много бързо биха направили живота му невъзможен, ако той не е на ниво. Защото дисциплинарни мерки, с които да ги държи в подчинение, ако не умее да им бъде полезен, в българското училище отдавна не съществуват - отмениха ги още в началото на 90-те. Но трябва да се отбележи и факта, че от Илчо-Дебилчо насам май не е съществувал министър (с изключение може би на Методиев), който да има даже и бегла представа как точно функционира българското средно училище. Е, министърът е политическо лице. От него не се иска да си разбира от работа. Той трябва само да бъде съпричастен към кражбите...
Zomby
18 Сеп 2007 03:23
Мнения: 1,948
От: Bulgaria
Третият абсурден мит е за необходимостта от външен контрол върху продукта на учителския труд. Необходимост, която учителите не признавали. Такъв контрол съществуваше - матурите. И те бяха отменяни със заповеди на министъра, не от учителите. Имаше огромен родителски натиск - отрочето е калпаво, но "трябва да върви нагоре", учителите можеш да притиснеш да пишат по-високи оценки - било пряко, било чрез директора, било чрез "обши познати" - можеш да ги притиснеш, ако имаш съответния социален статус. Ами матурите? Издънило се "детето", няма диплома, няма чужбина... И министерството, и родители, за които китапът беше по-важен от образоваността, и манипулираната "общественост" притискаха за отмяна на матурите, за отлагане (докато завърши нашето) на повторното им въвеждане. А учениците - ами никой не обича да го изпитват .... предпочита да си знае, че знае... Но идеята за отмяна на матурите не дойде от учителите, и не са били много тези от тях, които са я поддържали. За тях те бяхха средство да осигурят сериозна работа в часовете си. Що се касае до перманентния контрол - не за всяка учебна година, а за всеки учебен срок входящите и изходните текстове винаги са били задължителни...
Zomby
18 Сеп 2007 03:31
Мнения: 1,948
От: Bulgaria
Четвъртият абсурден мит е за непрекъснато намаляващите ученици и непрекъснато увеличаващите се учители. Не знам как правят статистиките, но втората половина на това твърдение е откровена лъжа. Съществува си норма - минимум 18 ученика, за да се образува паралелка. Ако са 17, биват разпределяни по другите паралелки. Вярно е, че децата намаляват. Заедно с тях намаляват и часовете. Резултатъ - всяка година учители, които остават без работа и биват съкращавани. Нови хора се назначават ако някой се е пенсионирал (и то рядко - обикновено някой от учителите, останали без часове в едно училище, отива в друго - в това, в което колегата му се е пенсионирал, и то ако и там положението не е същото), или ако се въвежда нов предмет - напр. случая с "Информатика" и "компютърни технологии". Тези, които репликират тази измислица - задават ли си въпроса, какво работи учител, за когото няма часове? Ами ако часовете на един учител са с 30% по-малко, той получава 70% от заплатата си. Ако няма часове - не получава нищо и не се води на работа.
Изключение прави историята с малките населени места, където общинските власти се опитват да си задържат училището, за да спрат обезлюдяването, или по други причини. Но - това вече е друга опера.
paragraph39
18 Сеп 2007 04:27
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ZOMBY,
/:/ "...Страхът е - вече го писах, но вероятно трябва да се повтаря непрекъснато, за да пробие през тъпите глави на поддакващите, че ако образованието ни пак заеме това място, което имаше допреди 15-тина години - 5-то място от 90 наблюдавани страни, то [/b]келепирът с евтината работна ръка и лумпените, които можеш да манипулираш, за да ти осигуряват място във властта, респ. - в преразпределянето на паричните потоци, та този келепир ще отиде на кино, ако училището пак започне да произвежда достатъчно интелигентни младежи[/b].
......................................... ......................................... .....................................
Абсолютно ТОЧНО!
В "Десятката"!

Редактирано от - bot на 18/9/2007 г/ 12:12:49

Zomby
18 Сеп 2007 04:50
Мнения: 1,948
От: Bulgaria
Не мит, а агресивно внедряван в публичното пространство идиотизъм е този, за уплътняването на работното време. Тук да говориш за ергономия - че 45-те минути учителски труд изсмукват толкова енергия, колкото 4 часа в производството, че 2х45 минути вече е равно на осемчасов работен ден в повечето "отрасли на народното стопанство", та да говориш за това, както се убедих, е безсмислено. Няма смисъл и да се обяснява, че става дума (за разлика от повечето видове труд), за умора, която има кумулативен характер, т.е., натрупва се с годините - един учител носи всяка година преподаване на гърба си, и ако в началото това натоварване се понася сравнително леко - млад си, то с възрастта започва да тежи повече. Няма да срещне разбиране и опитът да се опише учителския труд - необходимостта не просто да изложиш определено количество знания пред публика, но и да държиш вниманието на двадесетина деца обикновено в трудна възраст, да внимаваш (едновременно!) за реакциите на всяко от тях, да неутрализираш специфичните за възрастта им начини, по които те се утвърждават, да мислиш, какво става в главата на всяко и каква ще е ползата за него в крайна сметка. Повечето родители не успяват да го направят (в полагащата им се част) дори с единственото си дете, след което стоварват цялата вина за провала си върху училището, което не си е свършило работата.
Не бива чувано и обяснението, че ако тази работа се върши от действително качествен, подходящ за професията си човек, то учебните часове не са дори и половината от работното му време; нито, че дори в чисто административен аспект, задълженията му далеко не се изчерпват с учебните часове.
Но ми се иска да задам въпроса: как си го представяте вие, осемчасово говорене, показване, изпитване на деца, без време дори да помислиш за това, което става в главите им - каква част от казаното е била разбрана, това ли е най-необходимото, което трябва да им се каже, какво става с всяко от тях, та не му е до учене, как да продължиш, така че да работиш с всички едновременно и всеки да извлече потребното за себе си. Защото прословутите междучасия са почивка за учениците, но не и за учителя. Какво точно ви трябва - магнетовофон, които се самовключва и самоизключва на всеки 45 минути, или човек, който да мисли върху ставащото с децата ви, да им помага да решават проблемите си, да следи и улеснява израстването им, което в ученическа възраст не е нито прост, нито самоосъществяващ се процес?
Също и за броя на учениците, с които работи един учител - ами колкото повече ученици, толкова по-малка част от вниманието му за всеки от тях, толкова по-голям риск да не разбере специфичните му проблеми и да се получи педагогически брак. Тук очевидно в дъното на съзнанието стои представата за учителя като за човек, който ви пази децата да не направят някоя беля, докато вие се занимавате с някоя сериозна работа...
Angel Kandiloto
18 Сеп 2007 04:55
Мнения: 3,829
От: Burkina Faso
Зомби, заеби
И аз това казвам на всеки учител пистолет и разрешение да стреля на месо!!
Тяхната мама, разюздана!
Като на Кюстендилската застава -75година!!
Zomby
18 Сеп 2007 05:04
Мнения: 1,948
От: Bulgaria
Няма да заеба, бай Ангеле... Ако ставаше дума само за даскалите - те са не на доизживяване, ана доумиране, ама това, което става с училището, си е част от бизнеса с децата на България. Бизнес много голям и много мръсен. Така че, ако сега там се води битката, всеки, който има поне малко съвест, няма право да гледа отстрани или да плещи глупости, защото му е станало скучно.
garamel
18 Сеп 2007 05:09
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
Zomby направо ни заомбира!
Floooooooood..................
daskala
18 Сеп 2007 07:07
Мнения: 5,537
От: Bulgaria
Зомби, - Направо в десятката! Четох писаното от теб с голямо удоволствие. Хванал си есенцията на всичко ставащо в образованието.
Sistova1
18 Сеп 2007 07:54
Мнения: 832
От: Bulgaria
ПЛАШИ, не е точната дума в заглавието. Колкото до мафиотските определения, авторът малко се изслива. Може да говорим за това, че синдикатите нямат изричното право да проверяват трудовата дисциплина, да наблядават дали има посещения 50% за да се проведе урок. И не на последно място, да проверяват редовно, защо се попълва материалната книга, слад като няма 50% посещаемост.Защо ли? Защото с тази материална книга се извършват документи престъпления-пише се, че е проведен еди кой си урок, а то е нямало нито един ученик в класната стая.А дневниците-пълна измама...Ето защо не вървят работите в образованието, защото няма действен контрол. Всеобща истина е, че учителите си траят, иначе отиват на борсата. Директорът пък прикрива учмителите, защото и той трябва да си ходи.Мислят единствено и само за заплматите си, как да ги вържат и да не идат на борсата, че никой няма да ги вземе тези всезнайковци.От фирмите искат безгръбначни, не им трябва някой да им дава акъл. поради тези причин, синдикатите трябва да изискат промянао в законите, така че да развърже ръцете на синдикалистите лез страх от уволнение да извършват нужните проверки всяка седмица, а ако се налага и всеки ден.
Добави мнение   Мнения:111 Страница 1 от 6 1 2 3 Следваща »