Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Българската мечта за Цариград
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:61 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3
lyusi
01 Ное 2007 15:55
Мнения: 136
От: Bulgaria
СС горе долу до цар Борис ние нямаме собствени писменни източници за историята ни.Това което се знае е предимно от византийски източници.А там пише за славяните земеделци и крадливото племе дошло от север.Другото е комунистическата история според както ни отърва.
lyusi
01 Ное 2007 16:03
Мнения: 136
От: Bulgaria
Поради това , че аз съм роден в югозападна България и племето дошло от север не е било многоброинно, можеш да се досетиш от кои съм.Друг е въпроса, че в последните 17години крадливото надделя тотално.
hamer
01 Ное 2007 16:10
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
Пътят към Европа минава през Босфора.
Фидел Беев
01 Ное 2007 17:07
Мнения: 4,254
От: Fiji
Breaking news:
A New York City man remains jailed after he was found allegedly having sex with a 92-year-old woman's corpse inside the morgue of the hospital where he worked.
--------------------
Кой питаше дека е наш фитко?!?



neminona
01 Ное 2007 17:10
Мнения: 357
От: Bulgaria
Чавдар Маринов
Например, сериозни изследвания наскоро показаха, че числото на българите в Цариград никога не е минало няколко хиляди души, камоли 40.000!

"Сериозните изследвания" показват, че населението на Цариград при падането му през 1453 г. е било наистина 36 000 души. Горе долу колкото е сега град Петрич.
Когато е строена "Света София" при Юстиниан Велики през 6-ти, население е било доста повече - към 350 000 души. Толкова е било през 9-ти, когато пък ние строим "Голямата базилика" в Плиска.
Понеже по това време Плиска е доста по-голям град от Константинопол, а и въобще най-голям в Европа, нашите царе са решили да надцакат "македонския селянин" Юстиниан.
Знаете какво е казал украинският проф. Омелян Прицак от Харвард, че "За разлика от славянските князе, Симеон, който беше от династията на Атила, нямаше комплекси за малоценност. За него византийските императори бяха парвенюта".
Повервайте ми, всички наши царе това нещо са го знаели, знаят го и до ден днешен, "вън и независимо от съзнанието" на комплексираните ни колумнисти.
Макар че според последните "сериозни изследвания" само Плисканско-Преславската културна агломерация се изчислява на до 2 милиона души население, Цар Борис и Цар Симеон като учени хора са знаели, че Юстиниан Велики буквално е руинирал финансово Римската империя, за да реализира мегаломанския си проект "Света София".
Затова са постъпили по-интелигентно. Решили са в единия размер на "Голямата базилика" - дължината (99, 5 м) да бият "Света София" (75 м), а да отстъпят във височината и ширината. В момента, по китайския почин с "Великата стена", реставрираме я и по трите размера.
Със спестените бюджетни средства, Цар Симеон не само е вдигнал "съществено" заплатите на учителите си, но и си е построил дворец за чудо и приказ. Само тронната му зала е била висока 22 м и дълга 44 м.
Колоните на Акропола в Атина са 10, 5 м високи, значи 2 Акропола един върху друг в гостната.

Макар че е потрошил доста пари, все пак св. Юстиниан е създал истинско архитектурно творение. Той не е забравил и съселяните си и в София също е изградил една църква "Света София". Казвам "една", защото мисля че е 4-та по реда "Св. София" в Сердика от общо 6 на брой една върху друга. Тя лежи под площад "Княз Ал.Невски" и е дълга към 66 м.
Първата "Св. София" в Сердика е построил, естествено, св. Константин Велики, който също е родом от Софийско.
В 4-та "Св. София" св. Юстиниан Велики е погребал своя духовен баща Богомил (Теофил), епископ на Сердика през 6-ти век.

Със своята "Св. София" Св. Юстиниан е искал да даде ясен знак на езичниците в Империята, че повече няма да ги търпи и ще трябва да се покръстят. През 529 г. той разтурва гръцките езически школи в Атина, които са се съпротивлявали на реформаторските му усилия, подпомагани главно от българското население на империята. Езичници елини е имало много и в Цариград.
Предполагам, че всички знаят и че от тази година вече ще се изучава от децата ни в училищата, че християните в Атина са били толкова малко, че първата епископия в Атина е учредена едва през 9-ти век. През 6-ти век по времето на св. Юстиниан там на власт са си били езичниците и понеже св. Юстиниан ги разгонил, гърците доста го недолюбват, както недолюбват и св. Константин Велики, който пък бил арианин като другите българи по него време.
Това наистина е срамно за Атина и за българските историци-езичници, че не го знаят или го крият, защото първата епископия в Сердика е от 4-ти век, т.е. 5 века преди Атинската, а първата епископия в Пловдив е от 1-ви век, т.е. 8 века преди Атинската.
Това едва ли е изненада за грамотните хора, които знаят, че до 380 г. в самия Цариград гърците са били толкова малко, че даже не са имали църковна община, да не говорим за епископ.
Всички църкви са били ариански, всички патриарси до Македоний I и всички императори от св. Константин Велики до Валент са били ариани или "полуариани" (източно консервативни", каквото е било огромното българо-готско мнозинство на населението в Цариград.
Едва след идването на испанеца Теодосий II в Цариград и Цариградския вселенски събор през 381 г. българо-готското християнство е обявено за еретическо, за "полуаринско" и извън закона, а Империята започва да го преследва с най-голяма жестокост - заграбване на църквите им, изгаряне на живи християни в тях и т.н.
Едва след това през 381 г. е създадена първата гръцка църковна община в Цариград, като Тодосий докарва монаха Григорий от Назианз, който взема една стая в една арианска църква и там започва да проповядва на гръцки.
След изгонването на българо-готския патриарх Македоний, императорът назчава Григорий за ("казионен" патриарх.

Трябва да сме благодарни на турското правителство, че пази за поколенията това чудо на архитектурата "Св. София" в Истанбул и да се надяваме, че някога с Божия помощ и Царска милост г-н Доган ще стане достатъчно влиятелен, че най-после уникалните и разкошни мозайки на Софийската "Св. София" станат достояние на българите.
Дотогава ще ги крием и българский гвардеец ще продължава да маа крак върху руините на древния храм.
А ние през това време ще обсъждаме идеята на г-н Петрински, как "българский лев" този път заедно със "сибирския тигър" (а не поединично) "мирно" да влязат по канализацията в Цариград по метода на Юстиниан Носоотрязания и да го изкупят.
Понеже българите били родени от "баща лъв и малка славянка", щем не щем лъв трябва да изпратим. Дано поне от Сибир ни пратят тигрица-славянка, защото храмът е свято място и православната църква не одобрява мъжеложството.

Увлякох се и забравих да пиша за българското население в Цариград през 19-ти век., което било "няколко хиляди души".
По тези неща вече е писано, но явно се забравя. По време на Църковната ни борба населението на Цариград е около 700 хил. души, а за българското население се назовават числа от 40 до 60 хил. души.
При това става въпрос за тежки търговци, банкери, корабовладелци, духовници и въобще много учени и богати хора с влияние пред Султана.
Това дава основание на големия руски писател и филосов Константин Леонтиев (1831-1891), който тогава е бил заместник на генерал Игнатиев в руското посолство, да направи много важни изводи и после да ги запише. Преразказвам ги:
1. Българите на 2 пъти не успяха да превземат отвън Цариград при Кан Крум и Цар Симеон, но сега те са вътре с огромно влияние пред Високата порта;
2. Ако българският въпрос се развива така както досега, българите до 15-20 години ще овладеят практически всички важни постове в Османската империя и ще станат нейни управители;
3. Българите не само ще станат управители на Османската империя, но са в състояние дори и да я покръстят, както са покръстили преди 1000 години другите славянски народи.

Въобще, доста интересна е била нашата история, но пропагандната машина за промиване на мозъци продължават да я финансират така, че да вдъхва у българина безнадежност, обреченост, комплекси за малоценност и т.н.
Единственият начин засега изглежда е, човек да се вреди до "Пълна промяна" на Гала, която се прави, естествено, в двореца "Врана".
Дано да се сетят да отворят и един кабинет за "смяна на чипа", защото само с липосукции, епилации и т.н. промяната няма да е трайна, а производството на увредени ще продължи.


Сгугню
01 Ное 2007 18:16
Мнения: 15,094
От: Rwanda
Неминона, ти ме разби!
2 млн. жители на Плиска-Преслав!
Мнозинството от населението на Константинопол българо-готско!
Кои са ти източниците?
Бармалей
01 Ное 2007 18:16
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
Въртях го ...суках го...търсих някакъв по-лежерен начин...най-мекият израз, който ми идва на ум е на баба ми (Бог да я прости) ...Дрън, дрън, че пляс...
P.S. Темата за Църквата и вярата е твърде важна, за да се бърка в нея с аджамийско!!! неумение...



_________________________________________ _
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
мики256
01 Ное 2007 18:41
Мнения: 546
От: Bulgaria
neminona, какви и кои книги по-точно четеш?
rossenf
01 Ное 2007 21:08
Мнения: 1,956
От: USA
На мен ми е по-интересно какво пуши тоя човек....
hawk
01 Ное 2007 21:40
Мнения: 506
От: Bulgaria
Византийската империя всъщност е империя на Православието-за нея няма значение етническият произход на императора.
ясенево
01 Ное 2007 21:45
Мнения: 6,445
От: Russian Federation
Византийската империя всъщност е империя на Православието

Молодец!
Надоели уже все эти наци, фаши и пра-пра. Глаза кололи, из черепа пили - это периоды истории, когда настоящие нации в трудностях и жестокостях находили себя. Сильные даже в слабых позициях становились сильнее, сильные настоящего дня рассыпались как пыль. Важно то, что получилось в конце концов.
Тута получилась манная каша.
Чавдар Маринов
01 Ное 2007 22:31
Мнения: 101
От: Bulgaria
Не се смейте на neminona! Тя/той представя една история, която скоро може би ще се преподава в Историческия факултет на СУ... Искам само да дам референция към първата, наистина сериозна, публикация относно числеността на цариградските българи:
Георги Зеленгора, “Демографски особености на българската колония в Цариград преди и след Освобождението", Минало, 2004, 1.
Както се вижда, публикацията не е в интернет форум.
Чичо Фичо
01 Ное 2007 22:47
Мнения: 24,838
От: United States
Поправка за 10-те години на Сарко, не 14.

В Плиска (външния град, 23 кв км) като централен укрепен лагер се събирал при нужда целият народ. Не вярвам чак 2 милиона, но поне няколко десетки хиляди, може би повече.

Западът изпреварил изтока според мене чак в 11-12 в. - в църковното строителство с появата на "готиката".

За първите християнски епископии по нашите земи - Неминона забрави да каже за Варна - м.г. БПЦ чества официално 1950 години от легендарната първа проповед в града (Одесус) на св. ап. Андрей Първозвани (56 АД), строят нова едноименна църква и пренесоха негови мощи от Амалфи. Смятат, че ап. Андрей оставил ученика си Амплий за пръв епископ. Амплий е споменат от св. Павел в едно от писмата му. Във Варна има развалини на раннохристиянска базилика (ул. Хан Крум) и голям манастир от същата епоха (Джанавара).
hawk
01 Ное 2007 22:49
Мнения: 506
От: Bulgaria
Цитат:2. Ако българският въпрос се развива така както досега, българите до 15-20 години ще овладеят практически всички важни постове в Османската империя и ще станат нейни управители.Кой може да стане везир?Какъв трябва да е произхода и вярата?
Чичо Фичо
01 Ное 2007 23:01
Мнения: 24,838
От: United States
Въпросът за влиянието на българите пред Портата в 1870-те е много интересен. С фермана за бълг. екзархия станало ясно (на гърците), че Портата смята българите за най-големия европейски християнски народ в царщината. Винаги съм мислил, че дуализмът бил може би най-добрата стратегия на българските дейци - доколкото помня Дуалистичния мемоар 1867 - БТЦК на Иван Касабов, секретар на Раковски. Колко българи имало в Цариград и колво в Букурещ, Одеса, Нови Сад и другаде не знам, но много от най-важните дейци били в Цариград и издавали много вестници, имало търговски дружества.
neminona
01 Ное 2007 23:18
Мнения: 357
От: Bulgaria
Сгугню
Неминона, ти ме разби!
Кои са ти източниците?

мики256
neminona, какви и кои книги по-точно четеш?

Ами много са. Български, руски, на западни езици, многократно тук са давани линковете им, ама са трудни за четене. Не като вестникарските статии.
Трябва да се търси в Интернет и се намират. Някой път така майсторски са закодирани, че да не можеш случайно да ги видиш. Навремето по бай Тошово време имаше един виц, че ако искаш да се обадиш от българското село Х до село Y, най-добре е да искаш връзка през Ню Йорк, иначе не става или нищо не се чува.
Има ги и по книжарниците, но никога няма да ги видиш натрупани на куп като книгите на Б.Димитров на площад "Славейков". Трябва да питаш и може да ти извадят "последната" бройка. Такава е политиката на "издателствата" ни.
Тези книги обикновено са опозиция на официалната ни историография, затова тя ги дамгосва като "чалга", та наследниците на "баща лъв и майка славянка" да не се излагат да ги четат, а да гледат и слушат сръбско-циганската чалга.

Препоръчително е да се гледат редовно историческите предавания по Канала на Божидар Димитров "Памет българска", на Пламен Павлов "Час по България" и другите исторически предавания по СКАТ и други. Тях "ортодоксите" също ги наричат често "чалга-историци", аз пък се ядосвам, че пускат информацията на час по лъжичка, а по-голямата част още не смеят да я изкарат на бял свят, защото още робуват на политически съобръжения.
Все пак са много полезни, защото от тях изкача информация, която човек бързо може да я удесетори, ако има желание.

Ето за пореден път няколко връзки, където е депонирана доста от тази "чалга" информация за българската история, писана от български учени, базиращи се на древните източници, а не на натрапените ни отвън пропагандни клишета.
От извора
Ганчо Ценов
Готи

Който е гледал самолетните снимки и карти на Плиска и Преслав, където се виждат част от основите на около 100-те църкви и само на обществените сгради, ще му стане ясно за какви огромни градища става въпрос, непознати за тогавашна Европа. Това, което сега са земеделски земи, някога е било застроено, Чичо Фичо, а не пасбище за конете.
Ето как върви "строежът" на Голямата базилика за ужас на някои.
Тогава "Итонг" не е имало, та тежестта е била огромна. Въпреки това, сега основите им поддават от "Итонга", а тогава не са поддавали:
Снимка 1
Снимка 2
Снимка 3
Снимка 4
Снимка 5

Не е ли срамно в днешната статия да сложат тази чернилка на двамата мператори, като че ли не са наши далечни предци, а някакви тъмни азиатски субекти.
Ето две по-пролични изображения, които могат да се намерят навсякъде:
Св. Константин I Велики от Нишко
Св. Юстиниан I Велики от Скопско
А това са руините на "Червената базилика" на българските готи от 5-ти век край Перущица. В Гърция такива едва ли ще намерите. Добре че не е била от мрамор, иначе щеше отдавна да е станала на вар като дворците и църквите в Плиска и Преслав.

Като са решили да ни ограмотяват за "Света София" в Цариград, защо не закачиха поне този чудесен мултимедиен продукт, та наистина и да разберем нещо. Браво на турците.


Редактирано от - neminona на 02/11/2007 г/ 01:18:21

hawk
01 Ное 2007 23:51
Мнения: 506
От: Bulgaria
neminona, много информация.Пълен хаос.Дай някакво обобщение.
neminona
02 Ное 2007 00:12
Мнения: 357
От: Bulgaria
hawk, обобщението е, че всичко си се развива нормално и шъ съ опраим като му дойде времето. 40 години ни бяха предписали някъде и вярвам ще стигнат. Няма никакво изгледи баш сега да изчезнем "напълно и окончателно".
Чичо Фичо
02 Ное 2007 03:40
Мнения: 24,838
От: United States
Неминона,
Напротив - поддавали са. В 7 в. Плисковското поле било много по-влажно от сега - на няколко места основите на сградите хлътвали и били укрепвани с набити дървета и насипани камъни.
Цялото Лудогорие, което почва от Плисковското поле и даже от по-на изток, било голяма стара гора, пресечена с пълноводни реки - например сегашното дере Крапинец в древността било плавателна река и гетите стигали с каиците до Дунава и морето - и блата. Сега само държавния резерват Воден е останал да дава представа какво е било някога - чак до 18 в. впрочем. Вижда се добре на Гуглето - мапс - сателит (община Завет, СИ от Разград).
Границата на Добруджа (земята Карвунска от Апокрифа от 11 в.) и Лудогорието била границата между степите и гората, понеже те иначе са на едно плато. Гората стигала по течението на Провадийска река до морето при Батова река. Нивото на морето също много се колебаело през вековете - вж. тук.
Без познаване на научните данни за климата, релефа, водите, растителността, човешките популации, здравето и поминъка им, история не може да се прави.

Редактирано от - Чичо Фичо на 02/11/2007 г/ 04:20:59

neminona
04 Ное 2007 00:31
Мнения: 357
От: Bulgaria
Чичо Фичо, прав си за св. Амплий. А св. Себастияна, първата светица, мисля че също е от Варненско. От Пловдив пък е св. Ерм, небесният му покровител и също поздравен в писмото от св. Павел. Тази година беше честван много тържествено от новия владика Николай. Повечето от 70-те първи апостоли са от нашите земи.

Не ми хареса обаче, че скриха от обществеността честването миналата година на 1900 годишнина от основаването на Доросторум (Силистра). Готвеха се цяла година, имаше голяма програма с участието на президента и т.н., но накрая някак си го смутолявиха в рамките на града. Кой ли се е подразнил от това, че един български град си помни историята отпреди 1900 години? Нали сме нямали нищо общо с тогавашните?

В основите на Голямата базилика "Свети Петър" в Плиска наистина е имало мощни пилони, за да не потъва. "Свети Петър" в Рим е строен наново през 16-ти век, а старата им базилика е била по-малка от от "Свети Петър" в Плиска през 9-ти век - най-голямата християнска църква в Европа тогава.

Това обаче нищо не е в сравнение с новината, че българите и македонците най-после намериха общите си корени отпреди 6 милиона години!
Свършено е с африканската митохондриална Ева!

Редактирано от - neminona на 04/11/2007 г/ 00:34:15

Добави мнение   Мнения:61 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3