Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Недоеманципирани фоби и фили
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:174 « Предишна Страница 8 от 9 6 7 8 9 Следваща
Germanik
20 Ное 2007 22:24
Мнения: 3,187
От: Bulgaria
borowan,
През пролетта на 1943 г. е абсолютно невъзможно за кой и да е разузнавателен самолет на съветския Черноморски флот да достигне бреговете на България. Направи си необходимите справки, ако нещо не ти е ясно ме питай, ще ти дам подробни обяснения. Самолетът, по който е стреляло германското ПВО на Варна по спомените на баща ти или не е бил съветски, или не е била тази годината. Единственият документиран случай, при който двойка български изтребители Bf 109E-4 прехващат съветска летяща лодка "Каталина"(а според мен дори не "Каталина", а "амбарчик" - МБР-2) има място през есента на 1941 г. пред брега на нос Емине. Само че на нашите им "заяли" картечниците и оръдията и не произвели дори и един изстрел, а се разделили с "руснака" само с махане на ръце. Впоследствие е създадена цяла военно-следствена комисия за изясняване истинските причини и факти около тази "странна случка", но всичко се е разминало и потулило. Смята се, че един от техниците-оръжейници на летището е направил саботаж за да не работи оръжието на патрулната двойка. Но това не е доказано сигурно.

ТоварищМаузер,
За сетен път срамиш ангажиращия си ник! Няколко пъти вече ти правя забележка да не се изказваш по теми, които са ти терра инкогнита! Я пак си помисли и ми отговори, имала ли е България на въоръжение PzKfw T-V "Пантера" преди 1945 г.? Даже и в края на войната(1945) се сдобиваме с такива, ама само като трофеи!

socialdemokrat,
Без да искаш, ме улучи, макар и с отрицателно си твърдение. Право в сърцето! Германофил съм! До мозъка на костите! И какво ще направиш сега, а?
Чудо невиждано, нали! Изкопаемо някакво! Ама факт! И бърника в задниците на много като тебе, товарищМаузер и въобще - целия форум!
Федя
20 Ное 2007 22:29
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
Освен да констатирам, че Америка и ЕС имат интереси много далеч от интересите на Бг така, както аз ги разбирам.

Така кажи. Няма спор за твоето разбиране. Имам само една забележка и едно питане.
Забележката. сключването на Одринския мирен договор става под диктовката на Русия. Това, което не споменаваш (или не знаеш) е, че в тази война за Русия основен боет театър е кавказкия.(между впрочем прав си за годините 1828-29 )
Питането: В София има една малка уличка, наречена Мърфи. Можеш ли да кажеш няколко думи за този Мърфи, какъв е той и с какво е заслужил честта на негово име да се нарече улица?
Сократ-май
20 Ное 2007 22:31
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Германик!
Що бе? Само идиот може да отрече плюсовете на Германия. Минусите подлежат на обсъждане.
Федя
20 Ное 2007 22:33
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
А, щях да забравя:
Руският интерес в повечето случаи ако не съвпада с българския национален интерес, то е много близко да него.

Руският ( в последствие съветският) интерес, като правило е бил винаги в противоречие с българският национален интерес. И за да не водим ненужни спорове, настоятелно ти препоръчвам да проченеш "Строители на съвременна България" на Симеон Радев.
Жокер: Руският имперски интерес е включвал винаги създаването на Задунайска губерния. Нещо с което огромното мнозинство от българите никак не са били, и сега не сме съгласни.

Редактирано от - Федя на 20/11/2007 г/ 22:34:47

Germanik
20 Ное 2007 22:42
Мнения: 3,187
От: Bulgaria
Сократ-май,
Ако това не е подигравка(на каквито съм свикнал и обръгнал с годините), се радвам, че поне още един човек в този форум, макар и не чак толкова твърдо, мисли като мен!
hamel
20 Ное 2007 22:48
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Е, тук говорим за Балканите. Постиженията на Русия и на Кавказ в същия договор, не са много впечатляващи, но ги има. За разлика от Балканите.
Какво му е противоестественото на моето разбиране на националния интерес на България. В наш интерес ли е създаването на независимо Косово? Не ме интересува даже, че го откъсват от Сърбия. Но им съчувствам на сърбите. Интересува ме механизма на създаването на нови държави. В този контекст Вас не Ви ли тревожи съдбата на някои български области - Източните Родопи, Лудогорието. Мен ме тревожи. Мен ме тревожи също, че във Варна, на мястото на стария завод "Дружба", в района на "Чаталджа", ще се строи мюсюлмански център с джамия, училище и всичко необходимо. Варненци имат представа за кой район става дума - там е и стената с имената на загиналите във войните, на тази стена е и името на прадядо ми. Т.е. тези опасности са реални, не са плод на промития ми русофилски мозък.
Питането: В София има една малка уличка, наречена Мърфи. Можеш ли да кажеш няколко думи за този Мърфи, какъв е той и с какво е заслужил честта на негово име да се нарече улица?

Не, не мога.
хунвейбин
20 Ное 2007 22:55
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Веднъж , като вижда стар изнемощял кон , Толстой казва на Тургенев :, , Искаш ли да ти разкажа какво чувства този кон.” И веднага почва , живо и ярко , да описва неговият труден живот..Разказа бил толкова убедителен , че Тургенев не на шега попитал., , Лев Николаевич , да не сте били някога кон?”
Някой , като този Федя , така са се вживели , че с основание трябва да ги попитаме , дали някога не са били катъри .

Дали сме русофили или русофоби , в момент при който великата Руска страна , не ни брой за джанка, това е меко казано избиване на комплекси - за комплексари

Редактирано от - хунвейбин на 20/11/2007 г/ 22:58:08

Федя
20 Ное 2007 22:59
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
hamel, за съдбата на Източните Родопи и Лудогорието съм го писал на Патриота ТАПА в статията за Сърчия къса ... Що се отнася до Мърфи, бих ти препоръчал да прочетеш някога апокрифната книга "Корона и кръв". Последната част, която описва края на ПСВ. Не само за Мърфи, но и много други събития са описани изключително увлекателно. При това са цитирани и документи. Във форума си показал, че си мислещ човек. Винаги ми е би ло удоволствие да дискутирам с теб. Вярвам, че тази книга ще ти хареса.
Жив и здрав!
VOCI
20 Ное 2007 23:01
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Федаин , разбира се , че и Великобритания си е гонила ВИНАГИ собствените си интереси , които в случая са диаметрално противоположни на българските. Турция е била британска полуколония и ония естествено са се стремяли да си я пазят ( доколкото могат ) читава да не пропуска Русия към Проливите. Русия , която не е имала никакво влияние върху Османската империя е била принудена да осъществява стремежа си чрез войни с цел:
1. Откъсване на територия от Османската империя
2. Ако е възможно-директно поглъщане. Ако не- създаване на васално държавно образувание.
По т.1 има съвпадение на руските и българските интереси. По т.2 - НЕ.
Добре , ама няма да срещнеш идиот в България , който да се радва и възхвалява британската политика. Виж, за нейното огледално копие - руската , що паплач се е изкефила.
товарищМаузер
20 Ное 2007 23:04
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
Германик, правиш твърде генерализирани изводи майн хер. Откъде реши че точно ти си "капацитета", който ще реши дали дадена тема е тера инкогнита за мен? И ще извиняваш, но не съм разбрал досега че си ми правил забележки - такъв ми е табиета - пръдливите звуци ги игнорирам, еншулдиген зи бите. Що се отнася до забележката ти - в случая си прав, наистина пантерите идват в България на 17 март 1945 а не на 17 март 1944, както съм се объркал. Дори и така да е, това не променя кой знае колко ситуацията. По важни са Дунава, настъпващата есен, и 400 000 редовна и подготвена армия. Пък това че си германофил - ами браво. Герой. Аз също съм такъв до известна степен, като изключим проявите на храброст над мирно население и вързани военнопленници.
Федя
20 Ное 2007 23:04
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
Я-а-а-а! И хунвейбин-на се появинай-сетне.
в момент при който великата Руска страна

Да! За такива хора, уважаемий г-н Ламбовски, едва ли има нужда да пишете. Те нито ще ви разберат, нито ще приемат какъвто и да е разговор. Те си живеят с аксиомата
великата Руска страна


Редактирано от - Федя на 20/11/2007 г/ 23:05:10

hamel
20 Ное 2007 23:06
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Федя ...
Руският ( в последствие съветският) интерес, като правило е бил винаги в противоречие с българският национален интерес. И за да не водим ненужни спорове, настоятелно ти препоръчвам да проченеш "Строители на съвременна България" на Симеон Радев.
Жокер: Руският имперски интерес е включвал винаги създаването на Задунайска губерния. Нещо с което огромното мнозинство от българите никак не са били, и сега не сме съгласни.

Чел съм я доста пъти. За пръв път преди около 25 години, последно препрочетох някои неща през лятото. Останалата част от поста е дискусионна: Необходимо е да си отговорим: 1. в състояние ли е малка държава, която не е Швейцария, да запазва строг неутралитет. 2. Необходим ли е неутралитет 3. Ако не, накъде?
И накрая на въпросите: Как се чувстваме сега в "клуба на белите и богатите"? Имаме ли достойнство, самостоятелност, самочувствие, сигурност? Жокер: По-рано Ви посочих, че интересите на новите ни приятели са твърде далеч, от националните ни, така както аз ги разбирам. А как ги разбирам, поясних след това. Вие как виждате националните ни интереси? И има ли Косово отношение към Вашето схващане?
Germanik
20 Ное 2007 23:16
Мнения: 3,187
От: Bulgaria
пръдливите звуци ги игнорирам, ...., като изключим проявите на храброст над мирно население и вързани военнопленници.
Добре, добре, започва се значи, това ми хареса, честно!
хунвейбин
20 Ное 2007 23:22
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
, , Нещо повече - убеден съм, че принадлежността на България към други политически блокове ще направи културните и икономическите връзки с наистина великата страна по-качествени. "
Цял ден драскат и не са прочели , какво е написано.
Велика е Руската страна и от коментари на комплексари , полза няма.

Марушка
20 Ное 2007 23:35
Мнения: 77
От: Bulgaria
Много се извинявам, но аз силно обичам Русия и не искам да обиждате тази страна. Нямам нищо руско, но си я обичам. Като не учат висше образование в Русия, Русия да не би да е дала малко? Малко ли народ загина в руско-турската война за нашата свобода? Ами Ленин - Николай Рьорих и Елена Рьорих - Елена
Блаватская и много други велики личности , които не искам да изброявам, защото ги знаете. Щом помага на друг народ, този народ е най-великия народ според мен. Пък за учението вече толкова ли е важно, че имаш висше образование, може да имате и сто висшета образования, но да не сте хора, а убийци и крадци.
товарищМаузер
20 Ное 2007 23:35
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
Германик, не че нещо - нямам намерение да се заяждам, ама защо реши че факта че някой харесва германците ме дразни? Напротив, никога не съм отричал че те са създали може би най-ефикасната военна машина на всички времена и народи, като се започне от пруския офицерски корпус и се свърши с ВафенСС. Въпреки това през войната срещу СССР се осират като геренски данак, с извинение. Причини много и коя от коя по-важни. Като се почне от липсата на пътища в СССР, мине се през огромния индустриален потенциал на СССР, който (както беше споменал Борован, мисля) другаря Сталин вкара с ритници в правия път, да се стигне до гениалните стратези във Волфшанце, които планират война срещу 1/6 от земната суша за три месеца, при това в три раздалечаващи се направления. Що се отнася до проявите на храброст над мирно население и пленници това не можеш да го отречеш нали? От друга страна всяка уважаваща себе си армия си го изкарва на мирното население, ама германците стават нарицателно. Много се спори какво е спасило другаря Сталин, а покрай него чекистката паплач през лятото на 1941. Моето мнение е че един от спасителите на другаря Сталин е Ерих фон Манщайн - нали под негово ръководство се е случил Бабий яр. Тогава украинците разбират че германците не са дошли да ги освобождават от комунистите за да ги превърнат в тор за зоненкинда. Е не успяват разбира се, това да не е правиш Фолксвагени.
metamorph
20 Ное 2007 23:38
Мнения: 3,699
От: Bulgaria
Филофоби или фобофили - това е въпросът
Germanik
20 Ное 2007 23:45
Мнения: 3,187
От: Bulgaria
ТоварищМаузер,
Нямам намерение да се впускам в толкова подробни спорове. Спорил съм години наред по тези теми и ми е предостатъчно. С доста неща от тезите ти съм съгласен, с други - не. Виждам обаче, че залиташ доста по догмите. Както и да е, може би пресилих по-предното си изказване и те предизвиках да направиш същото. Така или иначе, ако си се засегнал приеми извиненията ми, много вероятно е за в бъдеще пак да се срещнем в този форум, а не ми се иска тогава да изхождаме от някакви стари предубеждения един към друг!
Hauptmann
21 Ное 2007 00:06
Мнения: 8,010
От: Bulgaria
всяко зло за добро (или защо в отнемането на нашата Северна Добруджа може да се съзре и нещо позитивничко):

лошо е, че България е толкова близо до Русия -
хубаво е, че няма обща граница с нея!

Hauptmann
21 Ное 2007 00:14
Мнения: 8,010
От: Bulgaria
тов. Маузер,
фаталната си роля разходящите се направления (при това две, а не три) изиграват през лятната кампания на 1942; през предходната са си съвсем на място ...
Mit Verzeiung, ако евентуално се почувствате засегнат от това уточнение
Добави мнение   Мнения:174 « Предишна Страница 8 от 9 6 7 8 9 Следваща