Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Недоеманципирани фоби и фили
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:174 « Предишна Страница 6 от 9 4 5 6 7 8 Следваща »
Cruella de Vil
20 Ное 2007 14:30
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Точно ЕС показва, че може да има международна икономическа организация, изгодна за всички членуващи. Въпреки противоречията и недостатъците, ползите са много повече. Дори Исландия, Норвегия и Швейцария плащат на ЕС за да ползват общия пазар.
XYZxyz
20 Ное 2007 14:38
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda

Cruella de Vil,
бихте ли пояснили какви са ползите за България от това членство
Caravaggio
20 Ное 2007 14:38
Мнения: 13,610
От: Italy
По повод на цитираната сентенция съществува един интересен факт - по време на Нюрнбергския процес е бил разпитван шефът на ИГ Фарбен (за производството на Циклон-Б), който на искането да даде обяснение отговорил - "аз съм длъжен да давам обяснения само на акционерите и на никой друг". Което предизвикало искреното възмущение на присъствуващите англичани...
borowan
20 Ное 2007 14:47
Мнения: 1,891
От: Bulgaria



Драги Манрико, тема на хобито ми е историята на СССР и по-специално успешният опит на таварищ Сталин да създаде силна държава - империя, маскирана зад паравана на идеите. Което не означава, че съм съветофил, макар да признавам величието на образа на тирана. Просто трябва да се замисли човек - кого, защо, как наричаме велик? Александър Македонски, Цезар, Атила, Чингиз хан, Наполеон, Хитлер...Все велики завоеватели и създатели на империи. Които рухват след смъртта им /не на всички/, но остават в историята. СССР и Русия са империи, човешкият дух е извън държавата, над системата, основа на историята. Така че русофил е човек харесващ Русия , русофоб - мразещ, но дали и двамата знаят защо? Първият поне има предвид духа на руската култура, а вторият? Пък за съветофилите да не говорим. Това са сталинистите, виждащи в съветската система /същността й/ базата за развитие на държавата. Такива са и нашите, и американските, и френските политици, и занзибарските.
XYZxyz
20 Ное 2007 14:52
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Смешни са напъните да се оценява "войната" между България и СССР по време на втората световна война. Каква бе и каква е ситуацията по принцип: когато има някаква велика сила, то тя си гледа интереса и се съобразява само и единствено и с другите велики сили. Когато великите сили се сбият, както е по време на ВСВ, на малките държави като България им остава само да прогнозират кой ще излезе победител и да направят опит да се присъединят към него. Специално ВСВ бе война срещу фашизма, въпреки че за Германия и Япония често се използват други определения. Война беше обявена и на всички малки фашистки държави. България бе сред тях. Това причина ли е да сме русофили или русофоби? За едни обявяването на войната си е причина да са русофоби, за други трябва да сме русофили, защото ни освободиха от фашизма.
Моето мнение - всяка една велика сила трябва да се уважава, най-малкото за това, че е станала велика сила. Но и това си има граница, които спрямо България всички велики сили не са спряли да преминават.
Doctora
20 Ное 2007 14:58
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Прочетете тази книга (с богат избор на факсимилета от документи) и може някои тези да ви се доизбистрят Натиснете тук
Cruella de Vil
20 Ное 2007 15:02
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
От ЕС може да има голяма полза за България стига управляващите да са адекватни. А ако някой не вижда потенциалните ползи вината за това не е на ЕС...
Yantar
20 Ное 2007 15:16
Мнения: 5,304
От: Bulgaria
Струва ми се, че тия дето бяха най-големите русофили (съвето-фили?) преди 20-тина години сега са най-големите русофоби. На тях им дай да проповядват за Америката и Европейския Съюз (който също май ще излезе, че е "като слънцето и въздуха за всяко живо същество".
Не е друго - манталитета на голяма част от народа е такъв. Гледа да е със силните на деня, а такива дребни работи като принципи, морал, отстояване на интереси си остават за друг ден.
*
Колкото до специалното отношение към Русия... какво да се прави, Русия ни отърва от турско робство, докато същата тая Европа дето днес превъзнасяме ни... съчувстваше. Да не беше станало така, другояче щяха да бъдат нещата...
ВеселякУ
20 Ное 2007 15:24
Мнения: 406
От: Bulgaria
Cruella de Vil
Подобна полза имахме и от СССР, защото бай ти Тошо знаеше как и гребеше с пълни шепи. Сега неговия наследник - Доган също гребе с пълни шепи. А ползата за България, като цяло е очевадна. Такава няма. Целта на ЕС бе прозрачна от самото начало - да ни превърне в буферно гето на общността.
Външната ни политика винаги (с малки изключения) е била инфанлтилна в следствие на тези фили(пристрастия) и фоби(страхове).
aver4e
20 Ное 2007 15:26
Мнения: 12,201
От: Bulgaria
Круела, права си ! Над вси4ки има небе, разли4аваме се по хоризонтите си
дъртреалист
20 Ное 2007 15:26
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Добра закачка днес на Ламбовски.
Самата статия най-добре онагледява противоречивата тема, първо с това, че представя шизофреничната картина на савецко-росийското държавно образувание. С което вече изказва отношение.
Изцяло противоречивите характеристики на азиатското явление всъщност дават резон за напълно адекватно русофилство, както и за адекватно русофобство.
Обаче, смешното е, че изобщо се изпада в слабостта да бъдем такиво-фили, или инакво-фили.
Това е израз на мислене от готовност за подчиненост.
Все едно си избираш господарите - този е добър господар, на него шъ съ дам...

Аз съм българофил. Обичам българското.
Руското е чуждо.
Таратор със захар.
дъртреалист
20 Ное 2007 15:36
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Значи, защо трябва да обсъждам кулинарни свойства на таратор със захар?
Дали с ванилия или без, или с кардамон?
А - лимонтузу?
Тц, не ме тегли, не мога да се вживея.

Виж нашият таратор мога да обсъждам в единствено число - дълго и с увлечение.
С - или без чесън; орехите - счукани или смляни...?
Краставичката - нарязана на малки кубчета (!!), или настъргана, или не дай боже сгърчена в миксера... А копър - задължителн пресен, ако нямаш пресен по-добре без...

Да се обсъжда чуждият таратор има смисъл само в сравнение с други чужди таратори.
Руският - сравнен с германския, например. Или с французкият.
каруцаря
20 Ное 2007 15:52
Мнения: 5,516
От: Bulgaria
ммммммм, много балансирана статия. не е доволен местния логорей
yapayapa
20 Ное 2007 15:53
Мнения: 2,222
От: Belgium
Наистина, цуцурко, автора като нищо ще го направи. Затова не бива да отслабваме съмненията си. Щото, ей на, зоркото olo упущи Солт Лейк сити. Комуняките го зеха
Germanik
20 Ное 2007 15:58
Мнения: 3,187
От: Bulgaria
Лошото е, че човек, приучаван отрано да мрази понякога вместо да преценява балансирано нещата прехвърля омразата си към другата страна.
Круелке, въпреки че не те харесвам особено, евалата за това изречение ! Аз лично си пострадах доста в този план, макар и не баш точно в това противостояние, в което изгаря форумът.
Към Федя и borowan:
Искам да ми посочите поне един случай, когато от българска страна(военни формирования имам предвид) е било умишлено стреляно срещу руски/съветски разузнавателни самолети преди 9.09.1944. Ама документирано!
Защото аз в противовес, разполагам с документиран доказ за отказ от такава стрелба! Ха, да ви видя сега!
Няма да казвам на всеуслашание във форума чий фил или фоб съм, че ще ви се изправят косите. Пък и не смятам да ви занимавам с моите твърде стари и ръждиви(но с яки корени) лични сметки за уреждане.
Cruella de Vil
20 Ное 2007 15:58
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
"А ползата за България, като цяло е очевадна. Такава няма. Целта на ЕС бе прозрачна от самото начало - да ни превърне в буферно гето на общността."
Европа да ни превърне в буферно гето на общността!? Значи преди приемането ни в ЕС бяхме цъфнали и вързали и точно след като влязохме в там станахме гето... Странна логика, наистина.
borowan
20 Ное 2007 16:11
Мнения: 1,891
От: Bulgaria



Германик, документирано не зная. Баща ми - тогава ученик чаааак във варненската търговска гимназия /като дете на военноинвалид/ ми е разказвал как някъде през пролетта на 1943 година над града минал самолет със звезди и военните стреляли по него от базата. Там, впрочем, е имало настанени германци, но той, разбира се, не знаеше наши или германци са стреляли. Така че - информация от свидетел, но без официален документ. Друг случай не зная, използвах го като част от доводите, че все пак сме били невоюваща, но присъединена страна.
hamer
20 Ное 2007 16:15
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
КОТКА, И все пак клъвнаха въдицата и се почна....
borowan
20 Ное 2007 16:17
Мнения: 1,891
От: Bulgaria


Germanik.
А, и за косите не се безпокой - трябва да мина на "Пълна промяна", за да настръхнат. Сега ме извини, чака ме пътуване, утре ще продължим евентуално.
zlobarcheto
20 Ное 2007 16:30
Мнения: 949
От: Bulgaria
Котка, рослава, статията не е провокация, а отразява ясно една характерна черта на българската външна политика, въпреки че за нещастие не я обяснява напълно.
Защо за българите е толкова екзистенциално важно да бъдат чуждофили и чуждофоби-без значение към кого? Защото се чувстват смачкани и не осъзнават собствената си ценност. Смятат че са твърде жалки и неважни за да се самоидентифицират със себе си. Подобно мислене обаче води до един единствени изход-гоотвонст за приклякане и сваляне на гащи.
Това няма общо с факта кои други харесваш или не харесваш-нещо, което е съвсем естевено. Мисля, че тука иде реч за напъна да се изакараме силно прикрепени към някоя голяма сила. Което не е голяма работа, си мисля аз.
Добави мнение   Мнения:174 « Предишна Страница 6 от 9 4 5 6 7 8 Следваща »