Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Краят на прехода: този път слухът е истина
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:261 « Предишна Страница 10 от 13 8 9 10 11 12 Следваща »
Sta
22 Юни 2008 17:28
Мнения: 5,780
От: United States
Kараваджо, следи контекста!
Ударението е кой плаща 90-те процента, а е "обществото" или "паралиите". 10-те прожента са пародия на Параграфските изчисления.
*
Та, в университета на дъщеря ми тамошните 50 процента плащат годишно ~$35000+, отделно храна, спане, дребни такси, учебници и др. - общо ~48000 според статистиките на университета. 10-те процента дето иначе няма да ги приемат по класацията, дават допълнително и "дарения". Останалите получават стипендии. Не е като всички да са безплатно, начело с 10-те % каймак.
Caravaggio
22 Юни 2008 17:34
Мнения: 13,610
От: Italy
Да, но по твоята аритметика, 90-те процента на Параграфа нямат никакъв шанс да учат. Съотношението е обърнато наопаки. Няма да спорим добре ли е това, или зле.
Sta
22 Юни 2008 17:45
Мнения: 5,780
От: United States
Е как да нямат, като де факто учат там.
Ако нямаха шанс, "10"-те% автоматически щяха да се превърнат във 100.

Безплатното обучение е по-скъпо от платеното. Обществото може да си го позволи само до определена граница. Оттам нататък варианта част от студентите ( тия "10"% дето иначе няма да ги приемат ) да помагат отчасти за останалите изглежда по-справедливо и реалистично.
Имаше еднна категория вечни студенти на времето. По мое наблюдение "10"-те параграфски процента, вечните студенти и бригадирските командири горе-долу бяха едни и същи хора и нищо чудно да струваха не 10, а 40% от средствата за обучение.
Manrico
22 Юни 2008 17:51
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Айде сега, 90% не можели да учат. Всеки здрав и умен младеж може да учи. Ако е по държавна поръчка (а ако е умен, ще се класира), годишната такса е обикновено 300-600лв, с няколкостотин лв месечно ще си плаща общежитие и ще се храни. Ще трябва да работи - с 4часов работен ден и лятна бригада в САЩ ще ги изкара тези пари. Към 3-4 курс вече ще работи по-специалността си с по-високи доходи - ако учи търсена специалност, а не нещо, с което ще е полезен само на самочувствието си. Познавам младежи, чиито родители нямат възможност да ги издържат и се справят така. Никак не им е лесно, разбира се! Затова е наистина необходимо да има студентски кредити.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
paragraph39
22 Юни 2008 17:54
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
STA,
И ти ШИКАЛКАВИШ, май! Ти си знаеш защо?!
Преди "Демокрацията" ВСЕКИ български Гражданин, който е завършил гимназия, можеше да кандидатства за студент, да бъде студент/ако се класира/ и да замърши висше Образование БЕЗПЛАТНО/ т.е., с пари на българските данъкоплратци, чрез Бюджета/!
Днес, НЕ всеки може да бъде студент-по финансови причини, тъй като висшето Образование днес, при Демокрацията" се /ЗА/ПЛАЩА "кеш" от кандидат-студента или от който има кеф да плати, вместо него/защо-той си знае!/!
Но, при "онези" Привилегии за "ония" /децата на АБФК/, все пак, са оставали 90%/ ако искаш, понамали ги малко!/ от кандидат-студентските места и за "ОБИКНОВЕНИТЕ" български деца- да учат и те висше Образование, БЕЗплатно, при това!
Днес, при Демокрацията, 80% от българите-родители, включително, и на деца, които желаят да бъдат студенти, са БЕДНИ! И тези 80% деца на бедни родители НЯМА как да получат висше Образование БЕЗ да платят/ а кой да им плати, вместо тях- и защо?!/!
Следователно: преди "Прехода, когато висшето Образование беше безплатно, 90% /ако искаш понамали ги!/ от кандидат-студентските места, са биле "на разположение" на НЕпривилегированите деца! А днес , когато висшето Образование е ПЛАТЕНО, е точно обратното- само децата на 20%/ако искаш, поувеличи ги!/ от българските деца-тези на родителите с много Пари!- имат "на разположение" 80% / ако искаш, увеличи ги- до 100%!/ от "на разположение" кандидат-студентските места! По една-единствена Причина: днес е Демокрация, висшето Образование е с Пари/с много Пари "кеш"/ и студент може да бъде само дете на родители с "излишни" пари/ такива родитгели ДНЕС са НЕповече от 10-20% от българските Граждани! Децата на другите 80% родители "да духат супата...!"!
СХВАЩАШ ли Разликата и за какво ми е думата?! А?!
П.П. Впрочем, чувал съм, че има и страни-"стари демокрации", където има и БЕЗплатно/ за сметка на данъкоплатците, на Държавата- както беше преди Демокрацията у нас!/ висше Образование?!
Caravaggio
22 Юни 2008 17:56
Мнения: 13,610
От: Italy
Обществото си го позволяваше до определена граница. Иначе нямаше да съществуват приемни изпити и куцо и сакато щеше "да се учи".

Вечните студенти бяха градска легенда от древността, и ако ги е имало, да са били единици. Бригадирските командири си бяха асистентите и доцентите, доколкото си спомням. Ако вярваш на Брайтмана, децата на активни борци ще да са били безбройна армия, ама не е така. Приемаха ги без много формалности, да, но за сметка на това извън всякакви квоти, бройки и т.н. Не ми е известно да са изхвърлили някой талант от ВУЗ, та да сложат на негово място заслужил тъпунгер. Тъпунгерите с мъка стигаха до втори курс.
Manrico
22 Юни 2008 18:03
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Бригадирските командири си бяха асистентите и доцентите, доколкото си спомням.
Днес паметта ти изневерява доста. Бригадирски командири през 80те години ми бяха само комсомолските активисти от горните курсове. Преподавател - никога. За деца на активни борци и други връзкари нямам лични впечатления - те за природонаучните факултети не се натискаха. И за рабфаковци (другият тип връзкари) при нас не се сещам.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
Sta
22 Юни 2008 18:04
Мнения: 5,780
От: United States
Параграв,
99% съм съгласен с теб.
Само с това не съм: "При демокрацията"?
Ако някой ти е казал, че днес в България е демокрация, излъгал те е. Днес сме в последната фаза на развития соц - разпадът на държавата и възходът на ония 10%. Докога ще продължи - не е ясно.
*
Единия от признаците на края му е, че ще почнат да се появяват пари за подпомагане на студенти, които не могат да си платят таксата.
*
А пледирането за връщане на ония времена е глупаво. Както се видя вече, следващия етап за изненада на марксистите не е комунизъм, а друг.
Dinain
22 Юни 2008 18:06
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Бъди, сигурен ли си?
Кракатау
22 Юни 2008 18:10
Мнения: 4,538
От: Indonesia
“Да се пазиш от кон отзад, от вол отпред, а от комунист отвред…”
Dinain
22 Юни 2008 18:11
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Днес паметта ти изневерява доста.

Тя паметта на Караваджо е с избирателна пропускливост. Просто констатация.
Caravaggio
22 Юни 2008 18:14
Мнения: 13,610
От: Italy
Манрико, нямам намерение да се заяждам. Бил съм на 15-тина бригади през живота си. ВИНАГИ ръководители на бригадите са били преподаватели. На моите бригади, де - за твоите не знам. Всъщност, доколкото разбирам, си завършил СУ. Доста от бригадите бяха смесени и не си спомням при тях да е било различно.
генек
22 Юни 2008 18:16
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Нямам намерение да влизам в лични полемики. Само ще ти кажа, че това не го вярвам
Колкото до възпитанието, откакто съм в чужбина, придобих навика да казвам прекалено често "благодаря", "моля" и "извинете".

Ама хич!
Но - кой знае, може някой ден да ни го докажеш.
Manrico
22 Юни 2008 18:18
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Ами аз затова съм споменал годините - 80те и СУ. Чувал съм за бригади през 60-те, ръководени от преподаватели. При нас бригадите се организираха само от комсомола - самият Университет нямаше пряко организационно отношение или поне не се забелязваше.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
Caravaggio
22 Юни 2008 18:24
Мнения: 13,610
От: Italy
Манрико, учили сме горе-долу по едно време. Възможно е да е имало разлики. Само не ми казвай, че тези "командири" са се занимавали само с тая работа. Сега си спомням, че и мен веднъж ме назначиха "командир на взвод" и после ме разжалваха, щото "взвода" го мързеше да ниже тютюн...
Sta
22 Юни 2008 18:25
Мнения: 5,780
От: United States
Брайтман,
Че цената зависи от организацията никой не оспорва. Имах предвид, че и при еднаква организация "безплатното" излиза по-скъпо. А организацията няма начин да е по-добра при безплатното поради очевидни причини.
*
При "безплатното" идеята е да се усвоят пари, които вече са дадени. Т.е резултата е функция на парите и "съвестта" на усвояващите средствата. При платеното, идеята е да се вземат максимум пари за зададен резултат.
*
Според мен втория подход е по-добър от гледна точка на резултата. За мен идеалния случай е платено обучение с държавна/общинска, обществена и т.н./ помощ. Парите обаче се дават на студентите, а не на учебните заведения. Това е голямата разлика.
hamel
22 Юни 2008 18:26
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Sta ... Днес сме в последната фаза на развития соц - разпадът на държавата и възходът на ония 10%.

Хм, по теория, функциите на държавата отмират при комунизма, а не при развития социализъм. Макар, че терминът "разпад" изглежда не е използван случайно. Но няма нищо общо с теорията. Но това не е дискретна математика, така че по всяка вероятност, не си спомняш добре лекциите. (Недей да ми казваш, че демонстративно не си учил идеологическите дисциплини. Много херои се навъдиха.) По-интересно е

Но, България ще стане демократична чак като се отърве от комунягите, които днес са "демократи", разбира се. Ако междувременно ролята на освободител не се поеме от сегашните комунисти. Понеже крайния резултат го знаем вече - следващите комуняги, нали

Каква е съдържателната разлика между комуняга и комунист? И не трябваше ли да се членува "демократи" по-горе: "демократите".
hamel
22 Юни 2008 18:31
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Caravaggio ... и после ме разжалваха, щото "взвода" го мързеше да ниже тютюн...

Кво, пушехте ли го?
На летните бригади, началниците бяха студенти (комс. активисти), а на есенните, дето им викаха "трудов семестър" - преподаватели. Но началник на Вузовския бригадирски щаб беше студент.

Редактирано от - hamel на 22/6/2008 г/ 18:37:41

Caravaggio
22 Юни 2008 18:38
Мнения: 13,610
От: Italy
На бригада не си ли ходил бре, Хамел, та питаш?
Gan(ю)гоТрий
22 Юни 2008 18:43
Мнения: 20,679
От: Bulgaria
Манрико е прав, че в СУ шефове на бригадите бяха студенти от горните курсове. Имаше някъв бригадирски щаб, branch на комсомола. Преподаватели водеха бригадите от училищата. Студентските бригади бяха обикновено в консервни фабрики, беше много весело и бяха платени. Чисто се вадеха 150-250 лв за месец бригада, след като фабриката си удържаше няква сума за безплатен „хотел и стол”. Математиците в СУ обаче не не ходехме на летни бригади защото тогава изучавахме 45 дни усилено инглиш с най-добрите преподаватели в София и отделно ни прожектираха вечер „студийни” филми на Холивуд и после яки дискотеки(пак с цел усвояване на езика, де )
*
ЗА ОТБЕЛЯЗВАНЕ е, че ако тези консервни фабрики сега фунционираха със същия капацитет(в условията на продоволствена криза) масторите по заварянето на бурканите и ламаринените консерви най-вероятно щяха да вземат повече кинти от Манрико. Сега са превърнати в бит пазари или хангари за черно-бяла техника за аборигените.
Добави мнение   Мнения:261 « Предишна Страница 10 от 13 8 9 10 11 12 Следваща »