Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Как политиците да работят на ползу роду, а не на ползу джобу
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:77 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща
дъртреалист
22 Юли 2008 12:16
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Че какво и е лошо на двупартийната система?
Защо ни плашат с нея?
Нямало да има плурализъм?
Че то си няма по начало.
Защото има само и точно два вида политическо мислене - ляво и дясно.
Всяко "трето" е измекярлък между тях.
Защото едно добро, зряло "дясно" управление знае как и доколко да вкара достатъчно социална защита в политиката си, че да не се разбунва обществото.
И обратно.
Светът и мисленето ни са по начало бинарни.
.
После, в големите партии е много по-трудно властта да се узурпира от малка група. А заради мажоритарния избор те са пълни със ярки личности, които се дебнат един друг за фалове, и като се сбърка - няма прошка.
Което е квинтесенцията на демокрацията.
И изобщо не може да се стига до положения тип изкуствена засада - на "незаменимия лидер".
А ако се стигне - значи наистина е гениален.

Именно явлението Човек-Партия е политически безсмислено.
Сирена
22 Юли 2008 12:24
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Дърти реалисте,
съвсем сериозно ти предлагам да се прекръстиш на Дърт идеалист

По същество (и накратко) - двупартийната система е лоша с това, че е (само) двупартийна. Т.е. числото две е малко. Така, като два мобилни оператора бяха малко и беше необходим трети за да паднат цените.... С една дума, повече значи повече - повече партии значи повече конкуренция и съответно по-добро качество. А и света е доста шарен за да го вкараме само в две идеологии. Да не говорим пък, че вече партиите не се различават по идеологиите си, а по други признаци - напр. експертен капацитет и пр.

агент SMITH
22 Юли 2008 12:34
Мнения: 36
От: Bulgaria
80% от хората в България харесват чалгата.
50% биха крали, ако имат такава възможност.
30% са полуграмотни.
Каквато и да е избирателната система - положението ще си остане същото!
Не виждам смисъл, защо изобщо се правят избори!
дъртреалист
22 Юли 2008 12:36
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Сирена,
идеята е - първо да има конкуренция, и второ - тя да е качествена, да работи.
Числото две е минимално необходимото. А ако то не работи - то и три няма да върши работа.
Което и наблюдаваме.
Важно е самите условия на играта да "пържат" участниците да се конкурират.
Иначе става като в твоя неудачен пример - един монопол и на десет да го разделиш, все е монопол.
Мобилните оператори поевтиняват заради ЕС, отворен пазар.
Сирена
22 Юли 2008 13:09
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Напротив реалисте! Примера с мобилните оператори и яловата конкуренция между тях е от повече прекрасен. Видяхме как като бяха два, конкуренцията между тях беше главно на телевизионния екран и в областта на лотариите. Имаше дори слухове за картел... С появата на Вивател цените паднаха значително. Малките падания на роуминг и СМС са заради директиви на ЕС и в никой случай заради отворен пазар. Напротив, както и при партиите, пазара на ГСМ услугите е затворен (в страната) и силно регулиран. Поради което е слабо конкурентен. Дори появата на Вивател, макар и много положителна, вече се изчерпи. Вивател си намери нишата и се отказа да се бори за повече. И цените вече две-три години са си почти същите като при влизането й на пазара...

Извод: системата трябва да позволява лесно "опресняване" на играчите защото застопоряването на кои да е от тях, води до тяхното "ояждане", окопаване и спад на производителност и конкурентност. А по-добрата система в това отношение е пропорционалната.

beagle
22 Юли 2008 13:13
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Мили Дъртий ,
Консолидирането на Фор-ума ни около ефективната идея за Промяна на политическата система , е своеобразен индикатор и за актуалната способност на обществото , то да стига до нея ... Сам разбираш , че докато без вярна оценка за нейното състояние , трудно ще сетим общата си рецепта за нейното лечение ... Приоритета е , така да мотивираме личното си участие във Фор-ума , че да се сбираме около възможното решение на обществената проблема , в качеството си и на общностен , граждански субект ... Не е лесно , но за да я променим , ние сме длъжни да вкарваме повече общество в политиката ... Другото е говорилня ...
Doctora
22 Юли 2008 13:14
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Как политиците да работят на ползу роду, а не на ползу джобу



Има само един начин - с примка на шията.
Крадеш - увисваш. Поне за следващите 50 години.
beagle
22 Юли 2008 13:23
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Отново споделям ,
Партиите ни са в длъжност , да сторят своята политическа оценка за стореното от тях в смяната на системата и родния преход към демокрация , като я докладват пред обществото ... След това , то ще си смята проблемата , щото е негова ... Обществото е самоорганизираща се система ... При тези комуникации , още повече ...
mitkog
22 Юли 2008 13:23
Мнения: 5,063
От: Bulgaria
когато вкараме в затвора поне 10% от тези дето ни "оправят" последните 20 години може би ще се намерят и политици които не работят ексклузивно на "полза джобу".
докато няма категорична репресивна мярка спрямо т.нар върхушка и държавен управленски елит промяна няма да има. Нов бардак със стари к*ви не се прави.

Ако се придържаме към софтуеърна терминология - начинът за провеждане на изборите е просто "фиичър" към основната програма и не следва да се бърка с бизнес логиката зад управленския модел и поведение.

Сирена
22 Юли 2008 13:23
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Брайтман,
и ти си май непоправим оптимист
Смисъла на малките партии в парламента е да дадат представителност на повече избиратели и да формират динамични мнозинства по различни въпроси и тези. А не по всеки въпрос да има само две страни.

Тезите, за които говориш и обединяването около тях на практика не се случват при двупартийна система. Гласуването в огромната си част (или поне по по-ключови въпроси) си е (дву)партийно. Т.е. желанията и очакванията от двупартийната система в края на краищата се израждат до по-малко конкуренция и от там по-лошо качество.

А за далаверата на депутатите - както сам казваш, каква далавера е една депутатска заплата Далаверите са в управлението (което трябва да е отделно) и следователно една малка партия не може да прави далавери. Но повече малки партии в парламента могат да контролират голямата, която е взела управлението.

Doctora
22 Юли 2008 13:32
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Колеги, броят на партиите и на партизаните им е обикновена дъвка.
Необходими са дългосрочни стратегии, каквито България от 20 години няма. Само тогава флуктуациите в ляво или дясно от центъра на вашите "динамични" мнозинства няма да предизвикват катаклизми и катастрофи. Защото: Този, който не знае накъде върви, не отива никъде.
Mitev
22 Юли 2008 13:37
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Сирена
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 1560


Дърти реалисте,
съвсем сериозно ти предлагам да се прекръстиш на Дърт идеалист

По същество (и накратко) - двупартийната система е лоша с това, че е (само) двупартийна. Т.е. числото две е малко. Така, като два мобилни оператора бяха малко и беше необходим трети за да паднат цените.... С една дума, повече значи повече - повече партии значи повече конкуренция и съответно по-добро качество. А и света е доста шарен за да го вкараме само в две идеологии. Да не говорим пък, че вече партиите не се различават по идеологиите си, а по други признаци - напр. експертен капацитет и пр.


Създадено: 22.7.2008 г. 12:24:23

Сирена, ако повече партии значи повече конкуренция и съответно по-добро качество, при наличието на няколкостотин партии у нас България би трябвало да е най-доброто място за живеене в света от всички гледни точки.
А партиите вече не се различават по идеологиите си главно защото са креатури на една и съща сила - политическата мафия, която обяздва народа и го прави послушен. Другата сила е сила на книга, формално, доколкото в конституцията е записано, че цялата власт произтича от народа и принадлежи на народа. Време е да се появят и партии, които да се опитват да направят формално записаното в конституцията реалност. Пък дали и кога и доколко ще успеят е друг въпрос.
ЗИТО
22 Юли 2008 13:44
Мнения: 2,864
От: Bulgaria
Брайтман! ами направо един диктатор избиран на конгрес на БКП по решение на политбюро, пък парламента да се събира три пъти в годината за да одобри формално за пред света решенията на ръководните другари, депутатите да се издигат единствено от ОФ, и за всяко място да има само един кандидат.
Тази Ваша идея е интересна . Само махаме БКП, политбюро, Оф-та и прочее защото ни е ясно , че около диктатора има много потомствено некадърни лапачи.Освен това задоволително късно установихме , че няма отърване от тези мишоци.Ще обявим изборност на диктатор, може пък да се намерят кандидати. При липса на нашенски мачо става и външен, имаме натрупан известен опит.Защо трябва да е от партия.Да носи измислената политическа отговорност ли?Я по добре да си носи персоналната-такава.Парламента ще го има , но в намален състав , избран по посочените в по горните постинги начини. Множко е в момента бройката, която търка столовете, когато е там, случайно или по нареждане.Например има известни нормотворци, говорещи леко завалено, поради интелектуалната натрупаност на знания по политически бизнес, който нямат и пет дни присъствие-те защо ни са? Орязване на безбройните партии, пръкнали като сергии на женски пазар, предлагащи едни и същи продукти от един производител с различни опаковки. А диктаторчето ни трябва , за да бие със сопата.Само ще му разрешим да бъде за по кратко време, докато разчисти боклука.Без сопа няма да има управия в тази страна След това вече можем да си направим нещо като държава, белким умниците , дето се разбягаха по белия свят се върнат и съберът труповете на падналите в боя .Кой за кокъл, кой от глад, кой опраскан от диктаторчето. Щом една жена го разбрала това, някоя си Тачър, Маргаритка.едно нежно същество е поискало тояга, то какво остава за нас балканските пичове!
beagle
22 Юли 2008 13:47
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Докторе ,
Дългосрочната стратегия за развитие , е длъжност на обществото ... След като то си формира Субекта , който да я систематизира ... Проблемата не е партийна , а обществена ...
Сирена
22 Юли 2008 13:51
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

ако повече партии значи повече конкуренция и съответно по-добро качество, при наличието на няколкостотин партии у нас България би трябвало да е най-доброто място за живеене в света.


За съжаление има и други фактори (което не значи, че трябва да се откажем от този). Като основен фактор (за дереджето ни) намирам липсата на разделение на изпълнителна и законодателна власт. Тази липсва позволява на взелите властта да я имат цялата - част от една партия (или коалиция) приемат закони, а друга част ги изпълянва. Резултат: първо, закони удобни за управляващите и второ, липса на качествен контрол от страна на приелите законите.

А партиите вече не се различават по идеологиите си главно...


... Аз казвам: главно защото едната идеология преди 20-тина години претърпя съкрушителен провал.

А който смята, че броя на конкуриращите се субекти на който и да е пазар е без значение, значи не разбира нищо от пазар .

beagle
22 Юли 2008 13:53
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Абе мили хора , като защо не ви светва още , че в Ново начало биваме и сме в длъжност да сторим радикална смяна на субектите в пространството на политическото си общуване ...
Mitev
22 Юли 2008 13:53
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Сирена:

Но повече малки партии в парламента могат да контролират голямата, която е взела управлението.


Или пък по принципа разделяй и владей по-лесно да се купуват малките партийки. Я вижте какво представлява коКалиция за България и колко партийки, движенийца и прочие организацийки влизат в нея!
Проблемът е в това, че засега не е създаден надежден механизъм за въздействие на конституционния хегемон - народа и управляващите не искат да го създадат, защото нямат сметка, а народа не е дозрял до стадий да си го извоюва и наложи. Достатъчно е да си припомни нулата референдуми, проведени за две десетилетия в страната. Влошаването на положението в страната обаче постепенно ще отваря очите на повече хора.
beagle
22 Юли 2008 14:03
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Като казваш , длъжен си и да го вършиш , Брайтман ... На първо място и време , във Фор-ума ... Не се събираме , Приятел , защото по различни нива на абстрахиране летим , а така и различно сещаме проблемата си като обща ... Накаква нарцистичност ни яде ...
Сирена
22 Юли 2008 14:05
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Аз спирам до тук. Резюмето ми е: който иска двупартийна система (добре поне, че за това се съгласихме), да натиска за мажоритарни депутати. Нямам достатъчно "наблюдения" за да споря дали и пропорционалната система също води до двупартийност. Мисля си, че дори и да води, то е по-слабо и ще стане по-бавно (а времето винаги е фактор).

А мога пак да се върна и на първоначалната си теза, че избора на депутати не е най-важен. Най-важно е да има реално разделение на властите - независимо избиране на изпълнителна и законодателна, като всеки избор е по средата на мандата на другата власт. Това е основното за мен.

Лек ден на всички.

П.С. И пак да кажа, че примера с мобилните оператори (а вероятно далеч не само) ясно показва какво значи да има повече играчи на пазара... И отново казвам - всички тези разсъждения ги правя с уговорка ако имаме президентска република и разделение на властите. Ако пък ли сме си република с тоталитарна (парламентарна) власт... нямам какво да кажа изобщо.

Doctora
22 Юли 2008 14:06
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
За жалост повечето български политици ( а и лаиците извън управлението) си останаха с удобното марксово определение за пазара като стихиен регулатор. И понеже засадиха около тази крива пътека и гора от криви закони, направиха всичко възможно хората да се изгубят, макар да носят карта и компас.

Та сега 7 милиона нещастници си мислят, че като има Закон и Пазар, всичко се решава автоматично и от самосебе си. За това малцината, които крадат вече 20 години продължават да подхранват илюзиите, че моделът е верен и "пътят е страшен, но славен". Като Райчев, който преди няколко години в този вестник написа, че "преходът е свършил"...Великият Криминален Преход.
Добави мнение   Мнения:77 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща