Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Как политиците да работят на ползу роду, а не на ползу джобу
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:77 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща
Mitev
22 Юли 2008 14:07
Мнения: 20,056
От: Bulgaria

Зито:
А диктаторчето ни трябва , за да бие със сопата.Само ще му разрешим да бъде за по кратко време, докато разчисти боклука.Без сопа няма да има управия в тази страна След това вече можем да си направим нещо като държава.......

А дали на диктаторчето няма да му дойде на ум да продължи да си диктаторства, т.е. дали няма да ви удари със сопата по главата за да си избиете мерака за правене на нещо като държава?
ЗИТО
22 Юли 2008 14:14
Мнения: 2,864
От: Bulgaria
Брайтамн! Вие сте първия , който даде такава свръх висока оценка на моите аграрни възможности. Ще Ви бъда признателен до следващите избори.Позволявам си да отбележа , воден от патологичната си скромност, че дори не съм равен на народните избранници.Те са на светлинни години напред и за да ги стигна ми трябва специално възпитание, обучение и култура. А те не преподават-нямат време! Силно обезпокоен ще бъда , ако получа и други подобни признания . Малко ме претеснява навлизането в политиката защото ще стана умен , богат, ще се наложи и да променят някой закони заради мен.А многото пари , искат много грижи! То яхти, дворци, хотели, жени.....Но ако трябват жертви в ползу роду....
Сирена
22 Юли 2008 14:19
Мнения: 3,190
От: Bulgaria
Наистина последно - въпрос (риторичен): Ако мажоритарната система способства избирането на личности с качества, как става така, че и в САЩ и във Великобритания, всички личности с качества се оказват все от двете големи партии?! [/size=2]ФАКТ!!![/size=2]

А за съдебната власт нямам определено становище и ако трябва да избирам ще се съглася с теб.


Редактирано от - bot на 22/7/2008 г/ 15:30:53

ЗИТО
22 Юли 2008 14:25
Мнения: 2,864
От: Bulgaria
Mitev. Няма страшно! Обевяваме го за диктатор и го съдим! Или го правим министър председател
Сирена
22 Юли 2008 15:16
Мнения: 3,190
От: Bulgaria



Брайтман, само ти се иска да е така.... С този отговор слизаш с две нива надолу в очите ми - защо пък да не е обратното системата не позволява избора на личности, извън партиите (и то само две партии). Кое е първичното - кокошката или яйцето?!


Редактирано от - Сирена на 22/7/2008 г/ 15:19:54

beagle
22 Юли 2008 15:18
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Мили Авторе , дебата се килна ... Защото за системата на националното ни политическо общуване , Радикалната промяна е по-широко понятие от това , върху мажоритарно или друго начало , да редим политическия си изборен процес ... Радикалното , най-пряко се отнася до Преструктуриране на политиката , в съответствие с измененената структура на обществото ... Днес такова няма , а обществото и напълно отсъства от системата на политиката ... Нека си кажем , че в "технологията" на преструктурирането като дейност , темата на твоята дописка за след него иде , докато днес само разсейва критичното внимание на обществото към Статуквото ... Подобното е твърде важно и трябва да бъде поддържано ... Иначе , ще объркаме "реда" и нищо няма да излезе ... Така мисля , Приятелю Обретенов ...
Азъ
22 Юли 2008 15:24
Мнения: 1,848
От: Bulgaria
Едно време в брачната зала на съвета(общината) имаше надписи от типа "никакъв парфюм не може да замени сапуна" и "целувката предава зарава".
Никаква изборна процедура не заменя гражданското общество. Мажоритарният вот най-паче предполага състезание по рекламни бюджети (кеш) на кандидатите.
Артиста
22 Юли 2008 15:27
Мнения: 5,204
От: Canada
В нашия случай по-добре ще звучи:
"Целувайте се и се ръкувайте по-често с български политици - така ще се увеличи употребата на сапун!"
дъртреалист
22 Юли 2008 16:25
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Азе, рекламни бюджети да, но ПЛЮС лични качества правещи те публично приемана личност.
(Асен Гагаузов напр. е абсолютно неизбираем, както и Станишко. И никакви бюджети не могат ги спаси)
А гражданско общество има там, където хората могат да влияят на управлението.
Не е влияние, когато избираш уж твой представител, когото не можеш да отзовеш, който не се отчита пред теб а пред някаква партийна централа, на партия, която няма ясна идеология и прави безпринципни коалиции.
И понеже ти писва, не ходиш на избори и хоп - те си се избират като купуват гласовете на цигани и турци.
Толкоз ти е влиянието.
Сирена
22 Юли 2008 17:06
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

По принцип политиката е колективен (отборен) спорт. Това не изключва качествени личности, но практиката показва (и у нас и по света и пропорционални и мажоритарни и смесени), че независими (извънпартийни) депутати просто няма. Не съществуват. Или ако има са само колкото за цвят. Това е положението. Т.е. излиза, че за да си депутат трябва да си член и на партия. А станеш ли член на партия, дори и на най-либералната такава, ти се връзваш и с партията и с членовете й (повече или по-малко). И губиш независимост (повече или по-малко). Т.е. (още веднъж) депутат извън партия няма никъде по света (изключая споменатите екзотики, които не влияят на системата). Значи, след като приемем партиите като неизбежно зло, остава да видим другите фактори. А както се съгласихме, има ли мажоритарен вот, неминуемо следва двупартийна система. Което вече е сериозно ограничение. Защото (както съвсем правилно е отбелязал Брайтман) идеите за управление на обществото може и да не са само 2 (лява и дясна). И ако партиите, които могат да влияят на политиката са само две, какво остава за хората с по-различни идеи? Нищо - липса на възможност да се борят за тях.... А това не е демокрация.... Или отново - пред избора две или повече партии, аз избирам повече. Което значи пропорционална система.

Doctora
22 Юли 2008 17:07
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Българските политици трябва да бъдат най-строго наказани


В България положението е като в някоя африканска страна, това повече не може да се търпи, твърди в интервю за Дойче веле германският експерт граф Филип фон Валдердорф.


Граф Филип фон Валдердорф беше в ръководството на Германската търговско-промишлена палата, а в момента е бизнес-консултант и експерт. Интересът му към България датира от десетилетия, в момента графът също работи по проекти, свързани с България. По повод острите критики на Брюксел заради злоупотребите с еврофондовете фон Валдердорф изтъква един парадокс:


Това го има в доста страни: икономиката върви добре, а политиката е лоша
"Наблюдава се в някои страни от ЕС и, уви, същото положение го имаме и в България. Българската политика не си е написала домашното, а стопанството го е написало. Помислете си само: през първото тримесечие на годината българската икономика нарасна почти със 7 процента - ръст, за който ние в Германия само можем да мечтаем. Българските предприятия функционират, предприемачеството цъфти, открива все нови и нови работни места, производството непрекъснато нараства. Проблемът е, че в България политиката е некадърна - не във всички сектори, но в много. Политиката за съжаление все още е в ръцете на старите кадри, които си правят каквото си искат. Чудно ли е тогава, че Комисията в Брюксел непрекъснато им гледа в ръцете и внимателно наблюдава отрицателните тенденции. Не съм съгласен с мнението на г-жа Плутчиева, която казва: Да, нека ни контролират, но без санкции. Аз съм на обратното мнение. Смятам, че българските политици трябва да бъдат наказани именно по начина, от който най-много ще ги заболи: със спиране на парите. Защото така повече не може да продължава", казва граф Филип фон Валдердорф.


Дали обаче от тези санкции ще има полза? Дали В София нещо може да се промени?
На България не й остава нищо друго. Вижте, аз като германски данъкоплатец, например, изобщо не приемам факта, че парите от моите данъци (защото Германия все още внася най-много пари в общата европейска каса), че моите пари на практика потъват неизвестно къде в България, че ги грабят разни мафиотски структури и всичко отива нахалост. Та това са направо африкански нрави! Не само Германия - и останалите страни, които плащат тези пари, в момента са много гневни и не желаят повече да плащат за България. Ето защо българските политици са дължни да изградят прозрачни структури. Няма никакъв смисъл да се говорят празни приказки, те просто трябва да бъдат принудени да го сторят. В противен случай България ще има проблеми. Пак ще повторя: ако това не стане, просто трябва да се спрат всички пари за България. Само тогава и хората в България ще се надигнат срещу властта, защото всъщност те плащат сметката, те страдат от всичко това. Социалната система не функционира, възрастните получават мизерни пенсии, цялото население страда. И тъкмо оттам трябва да се упражни натиск върху политиката.

Click here


Edited by - Doctora on 22/7/2008 г/ 17:09:51

Сирена
22 Юли 2008 17:12
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Да се спра малко и на мита за качествените депутати при мажоритарна система. Че при нея се избират хора с качества е ясно. Но какви качества?! Никак не е екзотична ситуацията добър специалист (юрист, лекар, инженер) да не е особено харизматичен и да не е особено добър оратор. Мажоритарната система изхвърля такива хора извън парламента. А мисля, че те имат своето място там. И биха го заели при друг вид избор. Защо трябва да смятаме, че партиите ще слагат в листите некачествени хора?! Откъде накъде следва това?!

Cruella de Vil
22 Юли 2008 17:15
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Егати и наглата пасмина.
Натисни тук
beagle
22 Юли 2008 17:24
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Докато само ги одумваме , те това си знаят , Круелка ... Безочливостта им ще нараства дори ...
Зевзека
22 Юли 2008 17:55
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
Мажоритарната система надали ще обърне модела, но със сигурност ще даде нови възможности за ново поколение от политически хрантутници. Това което липсва не е нова избирателна система, а нова изхвърлителна система. Новата изхвърлителна система ще даде възможност политици и депутати да бъдат изхвърляни от постовете си, ако не искат да си подават сами оставките. Белгийското правителство падна само защото не можа да реши въпроса за говоримия език там - френски или фламандски. Тук масово окрадоха европейските фондове, но досега никой не е паднал. Триколката си подскача бодро по калдаръма и ония вътре се озъртат като мишоци в брашнян чувал.
garamel
22 Юли 2008 18:01
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
На лошите политици Брюксел им пречи
Натиснете тук
Артиста
22 Юли 2008 18:07
Мнения: 5,204
От: Canada
Цветовете на триколката са вече без значение, но с такъв "транспорт" към Европа, вечно ще духаме таратора.

(снимка: натиснете тук)
Mitev
22 Юли 2008 18:36
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Сирена:
Защо трябва да смятаме, че партиите ще слагат в листите некачествени хора?! Откъде накъде следва това?!


Създадено: 22.7.2008 г. 17:12:47

Защото практиката го показва, че е така. На некомпетентни политически лидери от типа на сегашните са им необходими послушни, а не мислещи депутати. Самите лидери много често са кукли на конци и системата, която в момента господства в България просто не допуска край тях и под тяхно ръководство да има мислещи и независими авторитетни депутати. Тъй като съм най-напред с материала по въпроса за скандалната смяна на номерата на колите в България, бих се радвал ако като мен се запознаете със стенограмата от 16. март 2006 г., когато в парламента се обсъждаше въпросът за отмяната на рекетьорската наредба. С мой коментар е публикувана в http://www.mitev.eu а можете да я прочетете и без коментар в стенограмите на народното събрание. Там ще видите как уж интелигентни хора се правят на олигофрени само и само да угодят на правителството и да не бъде отменена въпросната наредба. Като пример може да ви посоча твърденията на тогавашния председател на парламентарната група на КБ и сегашен вътрешен министър Михаил Миков, който твърди, че новите табели са фактор за повишаване на безопасността на движението, че те са фактор за подобряване на контрола /сякаш старият номер на колата не дава възможност за контрол/ и т.н. и т.н. Многобройни бяха неговите и на други депутати внушения в изказванията им, че по този начин се изпълнява изискване на ЕС, което е цининчна лъжа. В отговор на реплика на депутат от СДС че смяната на номерата не е начин за изпълнение на изискването за 90 % застраховани коли със застраховка ГО юристът Миков пита като не е този начинът, кой е!?!
Той не знае ли, че в закона за движение по пътищата е записано, че МПС
без застраховка се спират от движение до сключването на такава, та се налага да пита като смяната на номерата не е начин, кой е тогава начина? Спирам до тук, защото ми се повдига от спомените за депутатски глупости, които четох в тази стенограма.
Begemot
22 Юли 2008 19:19
Мнения: 4,428
От: Bulgaria
Wishfull thinking...Добри са намеребията, добри са рецептите, но на практика няма да има промени към добро - болесста е много напреднала, не трябва терапия, а хирургия
Весел
22 Юли 2008 19:30
Мнения: 1,476
От: Bulgaria
Безочливостта им нараства.... и това май е нормално!!!

Обаче.... някой броил ли е колко ...велики коментари и анализи по въпроса за МАЖОРИТАРНА ИЛИ НЕ... избирателна система излизат в БГ-медиите и по кое време???

Някой спомня ли си (поне в медиите ни) да са правени анализи изхождащи от реалната...ИЗБИРАТЕЛНА АКТИВНОСТ???

Щото .... две трети от избирателите НЕ ГЛАСУВАТ!!! .... и съответно дори и не се брои омерзението довело ги до негласуване като вид...ПРОТЕСТЕН ВОТ!!!

Математически изчислено, при това положение на "политиците ни" им стигат стотина автобуса с "екскурзианти-гласоподаватели" (които дори не живеят в България) Добавете и бирено-кебапчените гласове на ....циганите.... или на обещанията за ЖСМ-и ...пенсионери... И ЕТО ВИ ИЗБИРАТЕЛНАТА И ДЕМОКРАТИЧНА КАРТИНКА НА СХЕМАТА ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА ВЛАСТ В БЪЛГАРИЯ!!!

На запад също нямат мажоритарна система, но до 85 процента от избирателите ГЛАСУВАТ!!!

Което води до поне малка намеса на гражданите в бъдещето им!!! (да оставим настрана че там пък ..... избирателите правят огромни демонстрации.... стачки.......)
Добави мнение   Мнения:77 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща