Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
През 2025 г. САЩ вече няма да са глобален лидер
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:462 « Предишна Страница 5 от 24 3 4 5 6 7 Следваща »
Сократ-май
22 Ное 2008 14:38
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Много ме учудва едно.
Заговори ли се за кризата, винаги се цитира онова знаменито определение за фойерверка: няма, няма и изведнъж си е.ало мамата!
Как тъй дойде изневиделица тая пуста криза, откъде се пръкна и на каква основа? Сега всеки обяснява според разбиранията си, но хъката-мъката - пак опира до фойерверка, досущ като Мирча Кришан с краставицата. Нищо нямаше, всичко вървеше по мед и масло и изведнъж... (виж по-горе).
Мерсим, тоя филм вече сме го гледали. Хем на два пъти - през 1989 и 1997. Кой не скача е червен (терорист), а парите ги няма.
Сократ-май
22 Ное 2008 14:46
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Бенедикта:
Кой може да е лидер в света? Само тази държава, в която хората са свободни и чиято свобода е гарантирана със закони , институции и традиции в това отношение. Всичко останало- богатство, наука, технологии , опира до свободата на хората .

Драга Бенедикта,
Ако се замислиш, ще видиш, че на твоето определение най-пълно отговаря една Великобритания. Но кой знае защо тя отдавна загуби лидерските си позиции и се превърна в придатък на САЩ - нещо като България спрямо СССР при социализма.
Очевидно само с една гола демокрация и традиции работата не става.
Caravaggio
22 Ное 2008 15:02
Мнения: 13,610
От: Italy
Сократе, кризата се виждаше с просто око поне от три-четири години. Няма начин поне веднъж да не си посетил един "Техномаркет" и да не са те преследвали девойчета с предложения за кредит, нито е било възможно да не видиш опашките от цигани в банките, чакащи за кредит, с който да си купят телефонче, или някоя друга дивотия. Всичко това в България. Представи си отворените усти в САЩ.
Чичо Фичо
22 Ное 2008 15:04
Мнения: 24,838
От: United States
Круела:

"Сега ако Хюсеин води разумна политика и се съобразява с икономическите реалности, тези с големите очаквания ще останат излъгани и популярността му рязко ще падне, а ако се юрне да раздава социални благини за сметка на бюджета страната ще затъне още по-дълбоко. Дето се вика, ситуацията е патова.
Да не беше обещавал толкова, кой му е крив?"

Интересен пост.

Кру,

Кои са в момента "икономическите реалности" и що е "разумна политика"? Говорищ сякаш това е написано на небето с огнени букви и остава да го приведем в изпълнение.

За грамадното мнозинство американци, в т.ч. най-богатите капиталисти от тях като Бъфи и Сорос, разумната политика е държавата час по-скоро да помогне на бизнеса с все сила.

Балансирането на бюджета на САЩ в момента гарантира многогодишна депресия за САЩ и света - като японската в 90-те години. И в частност - пълна разруха за малка и бедна Ирландия в средносрочен план.

Какво е обещал "Хюсеин" за сметка на "бюджета"? Къде е сега "бюджета"? Къде беше преди 8 години? Коя е според тебе основната икономическа причина за затъването? Че Буш тръгна да оправя света ли?

Според всички компетентни икономисти тя е, че покупателната способност на средната класа спадна непропорционално в последните години - те не получиха своя дял от повишената рпоизводителност и грамадните печалби на корпорациите - а задлъжняха и се разориха - не на последно място заради стръмно растящите здравни и образователни разходи и западащото държавно училище (основна причина за лошите ипотеки). Сега средната класа живее много по-зле и несигурно от родителите си преди 30 г.

Дерегулацията на фин. сектор от Буш, направила възможна имотната пирамида, и прекалено лесното аутсорсване на работни места в Китай доведоха финансовия колапс и деиндустриализацията на цели региони. Липсата на правилна държавна политика в енергията, технологиите и околната среда разсипа цели отрасли на промишлеността - за провала на Детройт директна вина има енергийната политика на Буш.

Обама няма да раздава милостиня, а иска да запуши черната дупка, която сега е американското здравеопазване, и на което е посветен и новия брой на сп. Тайм (1 декември) - купи си го от репа. Сто пъти ти обясних как сегашното здраввеопазване разхищава грамадни средства и - въпреки напредъка на американската медицина, най-добрата в света - сега хората в САЩ имат по-лошо здравеопазване от родителите си преди 25-30 г. и децата им ще имат още по-лошо утре, ако нещата не се променят радикално.




В.Лянча
22 Ное 2008 15:05
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
"Русия винаги е догонвала Европа"
Бени,
Излишно ме агитираш, аз съм си проагитиран. Ако не беше така, нямаше да се наричам Лянча, а Москвич или Детройтмън например. Отлично зная, че италианците са гениите на света и всички други са догонващи. Има оценки, според които пазарната стойност на картините, скулптурите и всички останали хипотетично-продаваеми художествени предмети в Италия надхвърля 3-годишния БВП на САЩ. Американците трябва да работят 15 години само за да купят микроскопична част от културно-историческото наследство на Италия. Ясно ти е защо казвам 15 години. Стоковият дял в американския БВП е 20% и много се съмнявам, че италианците биха продали и една венецианска масичка за 10-на милиона евро срещу услуги.
Дали Русия е европейска страна? Далеч не съм единственият, който знае, че това е така. Да оставим настрана школските аргументи, известни на всяко дете с относително непромит мозък. Много по-важно е другото: каква Русия искаме, ние-хората от "останалата" Европа? Дълбокото ми лично убеждение е, че ЕС много по-лесно ще постигне целите си със Русия, отколкото без нея. На варианта ЕС против Русия казвам: носер, тенкю; що не се лекуваш или просто да се гръмнеш?
Caravaggio
22 Ное 2008 15:09
Мнения: 13,610
От: Italy
Лянча, не те знам, в Италия ли живееш, или не, ама "италианските" ти идеи са доста развинтени. Piedi per terra, ragazzo...
Чичо Фичо
22 Ное 2008 15:16
Мнения: 24,838
От: United States
Световния лидер трябва да е свободна страна, да. Америка наистина е по-либерална с имигрантите си от Европа, вкл. Британия. Американците имат големи граждански свободи - нямат лични карти, често не им искат документи, вярва се на честна дума.

Още по-важно е - световния лидер трябва да е суверенна страна. Америка сега ми изглежда единствената суверенна страна в света. Каквото реши суверенът - то става: преизбира се Буш, избира се "Хюсеин", има смъртно наказание, има гей бракове, прави се интернет, прави се имотна пирамида, търсят се три-петлитрови бензинови лами, търсят се електромобили, напада се Ирак, изтегля се от Ирак...

Нищо подобно няма в Китай и дори в Брюксел. В Китай нямат още понятие за "суверен" като в САЩ. Там има управления на бюрократични елити, които гледат на САЩ като last resort.

Това се наблюдава ясно дори в популярната култура, както Оракъла е обяснил. Как руския и китайския поп (има такъв, свирят го в магазините в Чайнатаун) копират американския едно към едно, как любимия ни британски рок копира черния американски блус от старо време по-прилежно от американските рокаджии, които все залитат по бялото (с наполовина черни корени) кънтри.
Weed361
22 Ное 2008 15:17
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Gozambo, стоката "електроенергия" можеш да я пипнеш много лесно - дръж две оголени жички и ги вкарай в контакта- дали е 220 или 110 V няма значение - ще я усетиш, доста "пипаема" стока. Извън майтапа - това си е чисто материална стока, може да се измери, виждаш директно резултата от нея.
Caravaggio
22 Ное 2008 15:21
Мнения: 13,610
От: Italy
..Каквото реши суверенът - то става..


Точно! На кого смирено да се молите за заеми, пак суверенът...
Dinain
22 Ное 2008 15:27
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
...Няма начин поне веднъж да не си посетил един "Техномаркет" и да не са те преследвали девойчета с предложения за кредит...

Кара, какво се оплакваш? Дорде ти е паднало девойчета да те преследват с предложения, пък ти си отказвал, пусти изкуствовед. Сега дойде дебелото и девойчетата ще те преследват на кукуво лято - ето как можеш да оправдаеш още нещо с финансовата криза
Чичо Фичо
22 Ное 2008 15:29
Мнения: 24,838
От: United States
Лянча пише колко неща са измислили немците. Така е, в края на 19 в. и до 30-те години на 20 в. Германия имаше най-добрите университети, най-великите композитори, най-яките индустриални фирми. И в 1933 г. учената Германия свободно избра Хитлер с голямо мнозинство (следван от комуниста Телман), и в 1945 г. простата задморска колония Америка дойде (с цял институт немски учени обществоведи, избягали от Хитлер), да реформира Германия, и даже начело с американския немец ген. Айзенхауер.

Или пак в попкултурно отношение - какво е Германия сега, какво е Америка? Какво е "куул" за младите немци? Защо е така?
Caravaggio
22 Ное 2008 15:31
Мнения: 13,610
От: Italy
А-а, девойчетата ме преследват, щото искат аз тях да кредитирам, не обратното...
Benedicta
22 Ное 2008 15:33
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
Дълбокото ми лично убеждение е, че ЕС много по-лесно ще постигне целите си със Русия, отколкото без нея.

Лянча, аз пък съм дълбоко убедена, че Русия и ЕС имат различни цели. ЕС иска да разширява стабилност около себе си, за да е стабилен самият той. Русия си е империя- а това значи съвсем различни цели.... Онзи ден слушах, че Медведев се жалвал защото ЕС работел срещу Русия, понеже се търсели алтернативни енергийни източници и откъсване от газ и петрол...Ти представяш ли си такова мислене, като на тоя юнак? Точно това е имперското поведение - да налага зависимости и който иска да се откъсне от тях, бива обявен за враг Е, кажи ми сега, как си представяш нещото ЕС+ Русия?
Dinain
22 Ное 2008 15:36
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Преди 1914 г. америките не успяват да изобретят нищо запомнящо се.


Thomas Alva Edison (February 11, 1847 – October 18, 1931) was an American inventor and businessman who developed many devices that greatly influenced life around the world, including the phonograph and the long-lasting, practical electric light bulb. Dubbed "The Wizard of Menlo Park" by a newspaper reporter, he was one of the first inventors to apply the principles of mass production and large teamwork to the process of invention, and therefore is often credited with the creation of the first industrial research laboratory. Edison is considered one of the most prolific inventors in history, holding 1, 093 U.S. patents in his name, as well as many patents in the United Kingdom, France and Germany.

Nikola Tesla (10 July 1856 – 7 January 1943) was an inventor and a mechanical and electrical engineer. Born in Smiljan, Croatian Krajina, Austrian Empire, he was an ethnic Serb subject of the Austrian Empire and later became an American citizen. Tesla is often described as the most important scientist and inventor of the modern age, a man who "shed light over the face of Earth". He is best known for many revolutionary contributions in the field of electricity and magnetism in the late 19th and early 20th centuries. Tesla's patents and theoretical work formed the basis of modern alternating current electric power (AC) systems, including the polyphase power distribution systems and the AC motor, with which he helped usher in the Second Industrial Revolution. Contemporary biographers of Tesla have regarded him as "The Father of Physics", "The man who invented the twentieth century" and "the patron saint of modern electricity."

Лянча, имам още нещо за теб: Натиснете тук
В.Лянча
22 Ное 2008 15:37
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Караваджо,
Живея в България. Живял съм в Италия, в Русия и в още няколко страни. По темата: благодаря ти, но използването на аргумента "развинтени" или което и да е друго определение е под равнището ти. Не се обиждай, не разбрах какво искаш да ми кажеш. От теб очаквам "теза-антитеза", "факт-установена фактологична грешка-друг факт", "извод-контраизвод". Моля те, не ме разочаровай.
Benedicta
22 Ное 2008 15:43
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
Сократ-май


Драга Бенедикта,
Ако се замислиш, ще видиш, че на твоето определение най-пълно отговаря една Великобритания. Но кой знае защо тя отдавна загуби лидерските си позиции и се превърна в придатък на САЩ - нещо като България спрямо СССР при социализма.
Очевидно само с една гола демокрация и традиции работата не става


Сократе, вярно е , че само с демокрация , свобода и традиции не се става лидер. Те са задължително условие, но трябват и ресурси, икономика, с други думи база на демократичните ценности. Затова САЩ отговарят най- добре на това определение.
Dinain
22 Ное 2008 15:45
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Трябва преди всичко желание, бе, мама му стара
Caravaggio
22 Ное 2008 15:46
Мнения: 13,610
От: Italy
Лянча, вероятно си забелязал, че апологетите на този, или онзи модел предизвикват в мен обратна реакция. Не може да не си даваш сметка също, че в днешните реалности културното наследство не само на Италия, но и на цяла Европа има някакво значение само, ако може да бъде определено с някаква цифра. Не можеш да очакваш от хора, чието основно удоволствие и смисъл на живота е пазаруването в супермаркет да се възхищават от някаква си Пиета, която за тях е парче камък и нищо повече. Иди им кажи, обаче, на колко е оценена, та да видиш възхищения и чудо...
Dinain
22 Ное 2008 15:49
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Пфу. Да ти пикая на камъка... с 200 лв пенцийка, ама познава италиански камъни и руски оперети. Това е то дудук, една от възможните дефиниции
Чичо Фичо
22 Ное 2008 15:51
Мнения: 24,838
От: United States
По въпроса за заемите - до 2000 г. при Клинтън САЩ имаше голям бюджетен излишък (700 млрд.), така беше и в 1980 г. при Картър. Бюджетния дефицит е специалитет на неоконсерваторите и се причинява от прекомерното намаляване данъците на богатите и лихвите по причина на същото.

До 1982 г. и победата на съплай-сайд икономиката САЩ нямаше и търговски дефицит. Големия дефицит се натрупа след 2000 г. За известно време той се уравняваше от големия излишък по капиталовата сметка, докато имотите и акциите растяха. В 2002 г. карахме в западна Европа десет дни екскурзия на бюджета, с който в 2007 г. карахме 4 дни. После долара се срина, но сега с кризата Америка пак става last resort, нищо чудно скоро да стигне еврото.

Причината за големия бюджетен дефицит и и за рекордния търговски дефицит беше неоконсерватвната политика на Буш, в частност некадърната му война в Ирак и стимулираното поскъпване на енергията и политиката му в интерес на петролния сектор, довела рекордни печалби като на Ексон Мобил в последното тримесечие. Технологичното изоставане след 2000 г. по вина на неоконсервативната идеология също имаше голям принос.

Най-голям принос имаше търговската симбиоза на бушизма с тоталитарен Китай, най-големия абсурд - Америка изнася работни места и технологии към Китай, взима назаем пари от Китай, пълни гушите на Чавес и арабските шейхове и косвено спонсорира Ал-Кайда, за да разрушава природата и поминъка на хората у дома си.
Добави мнение   Мнения:462 « Предишна Страница 5 от 24 3 4 5 6 7 Следваща »