Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Учител ще се става и без педагогика
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:53 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3
Вегетарианец
04 Дек 2008 17:08
Мнения: 1,628
От: Bulgaria
Спрях да се чудя защо политиците в БГ са продажни и тъпи! Ами вижте този форум - отгоре в статията ясно е казано, че се "предлага учител да се става и без педагогическа правоспособност"!Никъде не пише, че може и да няма специалност! Обаче критиките на форумците са "страхотни" по темата! Компетентност от всякъде! Какъвто народа - такива и политиците!
Здравка
04 Дек 2008 17:32
Мнения: 16,150
От: Bulgaria
Вегетарианец, земи схрускай две пържолки. Ще ти прости дядо поп нарушението на коледните пости, защото ти препоръчвам това с лечебна цел. Червеното месо, казват, хранело мозъка
Calina Malina
04 Дек 2008 18:45
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
Вегетарианец, недей прекъсва поредната доза излияния за тежката учителска съдба.
То няма значение какъв е проблемът, важното е отгоре да пише МОН и задължително - Вълчев в ролята на дразнител.
imho
04 Дек 2008 21:22
Мнения: 303
От: Bulgaria
bacov, обяснението как тези с педагогика били простите, пък тези без педагогика били университетските преподаватели, е нонсенс. Няма редовен учител в училище в България, който да няма педагогическа правоспособност, т.е. по-скоро се опитваш да кажеш, че няма кадърни учители в страната, което, както и да го погледнеш, е избиване на комплекси от твоя страна.


Има доста университетски преподаватели, които се държат твърде нагло и непедагогично, пропускат си лекциите или не предават материала, четат от разни оръфани книжки от тяхното студентство и единствено автономията на ВУЗ-овете ги държи на поста им. Ако имаше внезапни проверки на инспектори, наказания и уволнения на калпави лектори във ВУЗ-овете, какъв сеир само щеше да е! Нагледал съм се на университетско образование - доцентът да си пуска асистентите да четат лекции.... или въобще да го няма, или да обясни първата точка и нататък си се подготвяйте сами. При учителите нещата са много-много по-строги, имаш разпределено всяка седмица какъв урок да предадеш (целия), колко души да изпиташ и т.н.


Педагогическата правоспособност е цицка, от която се хранят точно университетски преподаватели. Кой има право да издава подобни документи - ВУЗ-овете! Когато аз завършвах моята, ми предлагаха да си внеса таксите за всичките семестри накуп, да си "взема изпитите" за две седмици, да напиша (препиша) една дипломна работа и след един месец се явявам на защита. Това аз му викам - печатница за дипломи - ВУЗ-а гушва 6 семестриални такси без никаква преподавателска заетост, организира ти една комисия и ти печата свидетелство.

Редактирано от - imho на 04/12/2008 г/ 23:11:41

imho
04 Дек 2008 23:09
Мнения: 303
От: Bulgaria
"Голям глад е за преподаватели по английски език. Учителската професия трябва да стане по-достъпна за такива специалисти. Може хора с други специалности да бъдат назначени като младши учители по английски. В такъв случай не е нужно да имат учителска правоспособност и за 1-2 години ще я придобият допълнително", обясни министърът на образованието и науката Даниел Вълчев.

500 начални учители са обучавани в Шуменския университет, за да могат да преподават английски език в начален курс. Още 625, обучаващи се по други предмети, са започнали такава преквалификация в СУ "Св. Кл. Охридски". 25 специалисти по английска филология пък ще получат право да упражняват професията в училище. "Още около 300 учители на този етап също ще трябва да се преквалифицират, за да се покрият нуждите от кадри по английски език. Може да се ползват и студенти филолози в 4-5 курс", допълни Димитър Танев, главен секретар на МОН. От следващата учебна година ще влезе в сила и нов учебен план за 8 клас. Той нямало да се различава съществено от сега действащия и поради тази причина в МОН не предвиждат да се печатат нови учебници. Само за обучението по чужд език ще има други помагала. Промененият план се прави по силата на Закона за учебното съдържание и учебния план.


Това не ми мирише просто на получаване на педагогическа правоспособност, а на преквалифициране на хора с друга специалност. И то с някакъв кратък курс. Интересно как ще бъде оформено това законодателно и дали е еднократно, или ще бъде редовна практика.
probuzhdane
04 Дек 2008 23:19
Мнения: 1,243
От: Bulgaria
Гледам, че дискусията се е завъртяла и стигнала пак до там, от където тръгнах в началото на спора с първия си постинг - да не се разчита на икономическата криза и на случайно изхвърлени "неудачници", за да бъде професията примамлива и достойна за професионалистите - тези със специализираната си подготовка по дисциплината, която преподават и солидно подковани теоретично по Педагогика /умният и обичащ децата ще съумее да приложи теорията и на практика, въпреки че практическото образование няма защо да става ЧАК при започване на работа като учител, нали?/.
probuzhdane
04 Дек 2008 23:26
Мнения: 1,243
От: Bulgaria
imho /за поста ти от 23.09 ч/, точно за това "обучение" и неговото качество споменах в първите си мнения тук. Въпросите ти са напълно резонни - така е:фактическа преквалификация е, така е: за много кратък срок, така е: доколкото ми е известно, нееднократен акт е.
Sad But True
04 Дек 2008 23:52
Мнения: 189
От: Bulgaria
Sad But True, никой не ги задължава да отидат - обучението е пожелание.


А трябва да е задължително, мамка му . За да са конкуренто способни учителите. Поправете ме ако греша. Защото, според мен, това ще отсее и зърното от плявата и.... много може да се говори по това.
Но както споменах преди, май всичко опира до мотивация .......
probuzhdane
05 Дек 2008 00:29
Мнения: 1,243
От: Bulgaria
Sad But True, порочно е още в зачатието си, носено мъртво в утробата и мъртво и разложено родено
Монтен 1
05 Дек 2008 01:12
Мнения: 3,218
От: Bulgaria
След 2010 г. няма смисъл да има повече учители по информатика.
Безсмислено е, защото децата още в 1-2 клас знаят това, което могат да преподават хора за 500 лв. заплата.
Здравка
05 Дек 2008 18:48
Мнения: 16,150
От: Bulgaria
Е как да не прояви човек любопитство за качеството на преподаването и преподаваното от толкова скоростно "обучени" в Шумен. То в смесените райони трябва да бъдат пратени учители по БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, за които този език е и майчин, после мислете за чуждоезиково обучение в началния курс.
imho
06 Дек 2008 12:22
Мнения: 303
От: Bulgaria
1-2-ри клас децата въобще не знаят това, което ще им предават учителите, вярвай ми. Даже 9 клас изкарват тройки и четворки. Това да знаеш как да си пуснеш филма или играта е далеч от това да можеш да напишеш реферат, да направиш презентация на проекта си, да сметнеш нещо с формулите на Ексел. За програмиране пък въобще дума да не става. Мит е качеството на самообучението по компютърни науки - това, че можеш да чатиш в скайп и да играеш на игри не значи, че си компютърно грамотен. Само нещо да стане по-неочаквано по компа и тези "експерти" тичат в близкия сервиз. Попитайте ги едни такива тийнейджъри колко книжки са прочели по темата или поприказвайте половин час с тях и ще разберете колко знаят...
Добави мнение   Мнения:53 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3