Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Лесно е да риташ падналия
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:1426 « Предишна Страница 53 от 72 51 52 53 54 55 Следваща »
Mitev
02 Яну 2009 12:30
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Сократ-май:

"Е, щом ще си цитираме мъдри мисли, на мен най-много ми харесва ей тая:
4. Конфискация на имуществото на всички емигранти и бунтовници.

Приложим ли я, набързо ще оправим държавния бюджет."


Сократе-май,
ЧНГ. А инак уж цитираш, пък не си посочил автора/източника.



Сократ-май
02 Яну 2009 12:42
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Митев,
И на теб ЧНГ и много щастие и радости.
За източника - ти си знаеш. Аз се чудех как ще реагира форумът не на името, а на идеята.
Mitev
02 Яну 2009 13:03
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Тънката лайсна:
"...комунизмът - практика се смесва с комунизмът - теория"


Тънката лайсна,
напълно съм съгласен с тебе. Позволявам си само едно доуточнение - представяната за комунизъм практика се смесва с комунизмът теория.
За някои участници във форума очевидно е лесно да разграничат архитекта проектирал някаква сграда от строителя с неговите работници, които са построили сградата. Ако сградата след това се е срутила, това може да бъде поради некачествен проект. Но е напълно възможно тя да се е срутила поради това, че изпълнителят строител е твърдял, че е спазвал проекта, но на практика не е използвал предвидените по проект материали, крадил е от тях, не е спазвал технологията на строителния процес и т.н. Във втория случай очевидно не може да се търси вина от архитекта. Така и с теорията на Маркс и практиката на "комунистическото строителство". Но същите форумни участници, които не биха търсили вина у архитекта проектант за срутилия се вследствие на некачествено изпълнение на проекта строеж, със съвсем лека ръка смесват комунистическата теория за развитието на обществото с тоталитарната практика на строителство на комунизма.
ПП.
Също така струва ми се не бива да се забравя, че революционното изменение на общественото развитие е несравнимо по-сложно от най-сложният строеж на някакъв физически обект.

Edited by - Mitev on 02/1/2009 г/ 13:06:44

suhar
02 Яну 2009 13:06
Мнения: 6,222
От: Bulgaria
Caro,
пий още едно кафе, защото не си се разсънил. Когато кръстят едно бебе Снежанка или Красимир, това не значи, че е бяло, или озарява света с красотата си.
Бармалей
02 Яну 2009 13:11
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
...Сухар, по твоята логика аз съм завършен нацист, щом споменавам Гьоринг...

Миланецо, то това с "твоята" партия е малко мътна работа: НСДПА (National-sozialistische deutsche Arbeiterpartei (NSDAP) е създадена през 1919 г. като Германска работническа партия (Deutsche Arbeiterpartei, DAP), и година по-късно е преименувана на NSDAP...Сиреч - пак си е социалистическа...пак си е работническа...е, и малко "национална" пада, ама иначе...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
suhar
02 Яну 2009 13:47
Мнения: 6,222
От: Bulgaria
Калина- Малина, ЧНГ!
желая ти всичко хубаво и нека ти бъдат простени всички грехове! Не че знам такива, но няма начин да нямаш. Нали всички сме грешни.
suhar
02 Яну 2009 14:03
Мнения: 6,222
От: Bulgaria
Барми,
внимавай с Карисимо, той нежна душа и лесно се обижда. Щом е от Милано, сигурно пее в Миланскана скала, поне като хорист. Аз всички от форума ви знам какви сте, нали стилът това е човекът.
suhar
02 Яну 2009 14:53
Мнения: 6,222
От: Bulgaria
Барми,
доколкото знам, в Италия фашизмът е бил по- чист отколкото в Германия, където избивал на нацизъм. Така ли е?
А в България фашизъм изобщо нямало, такъв е бил Александър Цанков, но той не е бил във властта в ония години.
E6
02 Яну 2009 15:04
Мнения: 29,550
От: 0
suhar,
В България е имало монархо-фашизъм.Така пишеше в учебниците.... Сега има монархо-социализъм.... Всяко нещо с времето си.
suhar
02 Яну 2009 15:19
Мнения: 6,222
От: Bulgaria
Е6,
как тъй, като е имало парламентарни избори? Работническата партия, комунистите, е имала депутати. И левите земеделци.
Тънката лайсна
02 Яну 2009 15:22
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
Имало ли е в България фашизъм? Друг въпрос, който разделя българите. Струва ми се излишно да се спори с идеологеми. По-важното е да признаем, че:
- сме участвали на страната на хитлеристите;
- окупирали сме чужди (към тогавашния момент) територии;
- пращали сме евреи в концлагерите;
- били сме във война със страните от демократичния свят, които са извършвали бомбандировки на страната.
Сократ-май
02 Яну 2009 15:25
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
... и тогавашните ойовци гордо са ни викали: "Фашаги с фашаги!".
Mars Attack
02 Яну 2009 15:29
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Маркс,

Изобщо не ме изненадва реакцията ти, даже я очаквах. Напмсаното от теб не опровергава нито посочените факти в постингите ми, нито обяснява, защо България е на това дередже в момента, тръгвайки от същата стартова линия като останалите сателити на СССР пез 1989.
За изминалите 19 години една част от тях вече е пълноправен член на Евросъюза, но с много по-висок процент на средна класа и доходи, все по-влизки до нивото на страни като Португалия, Гърция, Испания, със средни раб. заплати от 600-700 евро и нагоре, без тази поголовна корупция до най-високите етажи на властта, както у нас, а някои вече покриха критериите и се присъединиха към страните с обща валута, Словения преди време, Словакия -от вчера. Което просто показва и доказва, че е възможно да се премине за няколко години от централноплнираната, държавно монополизирана икономика към едно нормално функциониращо пазарно стопанство. Но само когато се поеме верен курс и се приложат необходимте за това реформи. Чехия, Балтика, Унгария са също подходящи примери в този смисъл.

Възможно е и сигурно темите от постингите ми са "дъвкани" многократно в този форум, но аз досега не съм взимал учасите в него и е неизбежно да се повторя. Ако те отекчаваш, просто ги подмини и толкова.

Начините за натрупване на капитал вярно си ги изброил и са също до болка познати. Вместо да се строи тежка индустрия, изискваща огромни суровини и енергия, които България нямаше, ако се изхождаше от националните ни интереси, структурата на икономиката ни нямаше да е тази, наложена от специализацията ни в СИВ, тя пък - наложена от интересите на СССР. Отровихе страната, построихе огроми заводи-монстери, които сега за нищо не стават, прогонихме селяните от земятя с погроми и национализация и разкулачване стил Шолохов, и сега внасяме всичко, при земята и климата, който имаме.

Вярно, че каква идеология изповядваш, си е лично твой въпрос и избор, но да оправдаваш 45-те години наложен от Червената армия и сталинския режим "Татов" тоталитаризъм, е просто обида към страната и тези, дето живеят в нея и го познават, не само от книжките и филмите, а от личен житейски опит. Просто прочети "Архипелага ГУЛАГ", "Жизнь и судьба" и другите забранени до 1985 г. книги, и ако и тогава пак си на същото мнение, си просто безнадежден случай, съжалявам, че трябва да ти го кажа. Трябва да ти запазят специална витрина за восъчния музей на "СоциализЪма", когато един ден го създадат.

ВОЦИ: пътищата на хората на наша възраст неминуемо се пресичат, България е малка страна, сигурно ако се поровим, ще намерим и общи познати.

Mitev
02 Яну 2009 15:59
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Mars Attack:

"Вместо да се строи тежка индустрия, изискваща огромни суровини и енергия, които България нямаше, ако се изхождаше от националните ни интереси, структурата на икономиката ни нямаше да е тази, наложена от специализацията ни в СИВ, тя пък - наложена от интересите на СССР. "


Mars Attack,
лесно е да се критикува при коренно променени обстоятелства след като са изминали десетилетия, но е некоректно.
Некоректно е да забравяш, че и Япония няма собствени суровини, но е един от най-голямите производители на черни метали в света.
Некоректно е да забравяш, че не всички заводи /независимо от всичките им кусури/ не ставаха за нищо.
На мене ми разказаха следния случай: По време на правителството на Филип Димитров наша делегация е пред подписване в Китай на доставка на 50 000 наши мотокара за Китай. Сделката е пред подписване и е развалена в последния момент след обаждане от кабинета на министър председателя ФД, с което е разпоредено да се откаже доставката. А е имало условия да бъде изпълнена. Сега същия завод, който произвеждаше по над 50 000 мотокара годишно е приватизиран и произвежда по около 500 броя.
Некоректно е да забравяш за военната ни промишленост, която по политически причини бе ликвидирана в интерес на новия ни голям брат -САЩ.
Некоректно е да забравяш, че освен тежка промишленост имаше и електроника и лека /текстилна и хранително вкусова/ промишленост на много, много по-високо ниво отколкото е сега.
При специализацията в СИВ, наложена както казваш от интересите на СССР,
България изнасяше във все по-голяма степен промишлена продукция и имаше работа за всички. При специализацията, наложена ни сега, България рязко съкрати износа на промишлена и селскостопанска продукция за сметка на износа на над един милион работни сили в най-продуктивна възраст, които създават принаден продукт не в България, а в развитите страни.
Опитай се да се позапознаеш със статистическите годишници не на България, /на тях до известна степен може с основание да не вярваш/ а на ООН. След това сигурно ще бъдеш по-малко некоректен и необективен, ако разбира се не те надценявам.

Тънката лайсна
02 Яну 2009 16:02
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
...защо България е на това дередже в момента, тръгвайки от същата стартова линия като останалите сателити на СССР пез 1989.

Марс,
позволи ми да изразя известно несъгласие с тази теза, защото от бившите соц. страни май единствено с румънците стартирахме от едно ниво. Лично аз не съм ходил в страните от СИВ, но си спомням, че приятели които се завръщаха оттам казваха, че "те са доста по-напред от нас", а когато станеше дума за Унгария споменаваха, че "там направо си е като на Запад". Впрочем, още преди началото на ерата на социализма Чехия, Германия, Полша и Унгария ни изпреварваха значително. Нормално е след падането на желязната завеса статуковото да остане непроменено.
Колкото до социалистическата ни икономика, безспорно бяха направени доста грешки отбелязваш, а именно:
- насилствената колективизация на земята;
- структурирането на икономиката, която бе насочена към развитие на нетипични за нашето стопанство отрасли като тежката индустрия и химия;
- развитието на панелното строителство, вместо да се даде възможност на хората да строят къщи и кооперации.
И т.н. и т.н. Всъщност тези промени ни бяха наложени отвън, най-вече от СССР.
За съжаление, в момента, въпреки отворения характер на икономиката ни, в България с малки изключения не идват сериозни инвеститори. Би трябвало да се направи нещо за да се спечели доверието им. Лошата новина е, че все не успяваме. Може би хора с опит като теб биха могли да дадат позитивни идеи как да се справим с проблема.
Mitev
02 Яну 2009 16:12
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Mars Attack:
"...прогонихме селяните от земятя с погроми и национализация и разкулачване стил Шолохов, и сега внасяме всичко, при земята и климата, който имаме."


Mars Attack,
а тук оливането ти е достигнало нови висоти.
Хвалиш се с образованието си, но си пропуснал да разбереш, че след Втората световна война българското селско стопанство за да бъде конкурентноспособно в международен мащаб имаше един път - окрупняване и навлизане на съвременна техника. Окрупняването можеше да стане по-бавно и мъчително чрез постепенното разоряване и поглъщане на дребните стопанства от едрите и поставянето му на капиталистическа основа, или както бе направено в България - чрез кооперирането на дребните производители.
При всички случаи в новите условия селскостопанското производство нямаше да има нужда от съществуващото количество работна сила, а от много по-малко. Да плачеш за прогонването на селяните от земята и да си представяш идилично селско стопанство с Белчо и Сивушка - можеш, сантиментално е, можеш да разчувстваш някои романтични сърца, но в никакъв случай не отговаря на развитието на производителните сили в селското стопанство.
Освен това, това че внасяме сега всичко приписваш на колективизацията на селското стопанство, а би трябвало да го припишеш на разгрома на кооперативните стопанства и АПК-тата след 90-та година. Това диктуват фактите, ако разбира се искаш да се съобразяваш с тях. До 90-та година България беше крупен износител на селскостопанска продукция в суров, полупреработен и преработен вид и внасяше нищожно количество селскостопански продукти /главно такива, за които няма подходящи климатични условия в страната/. Сега имаме огромен внос на неща, които си произвеждахме сами и нищожен износ на селскостопанска продукция. Замисли се и насочвай стрелите си по правилно следващия път.

Mrx++
02 Яну 2009 16:16
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
За изминалите 19 години една част от тях вече е пълноправен член на Евросъюза, но с много по-висок процент на средна класа и доходи, все по-влизки до нивото на страни като Португалия, Гърция, Испания, със средни раб. заплати от 600-700 евро и нагоре, без тази поголовна корупция до най-високите етажи на властта, както у нас, а някои вече покриха критериите и се присъединиха към страните с обща валута, [/[olive] Тъй като си новак във Форума, искам да ти светна, че съм работил около 2 години в Унгария - една от отличничките на Източна Европа, така, че какво са другите новоприети страни ми е много, ама много нясно ясно. Май си любител на не-научната фантастика.
Бармалей
02 Яну 2009 16:23
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
Обветреният ЧНГ и на теб...
Похвално е, че правиш разлика между фашио и наци

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
Mitev
02 Яну 2009 16:26
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Тънката лайсна:
"-насилствената колективизация на земята;"


Тънката лайсна,
колективизацията на земята по мое мнение не на всякъде и не винаги е била насилствена. Аз си спомням колективизацията в полупланинския район, където съм отраснал до 14-тата си година и знам, че тя не беше съпровождане непременно с възхищение от влизащите в ТКЗС-то, но и не чух за случаи на насилие. Може би защото това беше вече 58-65-та година.
Правилният подход и тогава, и от сегашна гледна точка бе колективизацията да се извършва на базата на демонстриране на предимствата на колективното стопанисване на земята. Вместо това в условията на студената война и индустриализацията на страната селското стопанство стана източник на финансиране в страната и дълго време се работеше за стотинки на трудоден. Независимо от всичкия субективизъм то доказа историческите предимства на колективното селско стопанство пред дребното и раздробено производство, базиращо се на примитивна техника. Не е случайно, че в Чехия например кооперативните стопанства бяха реформирани, но не ликвидирани и разграбени като у нас. Известен е и примерът с израелските кибуци.
Може би ще ти бъде интересно ако си любител на исторически факти следното. През 1979 г. в качеството ми на преводач присъствах на закуска на наша делегация, водена от Тодор Живков в тогавашна ЧССР. Присъстваха само членовете на българската делегация и разговора се завъртя около колективизацията. Тодор Живков каза "И до ден днешен се съмнявам дали нямаше начин кооперирането да стане без насилие, без селянина да влиза несъгласен и след обработка да излиза съгласен да влезе в ТКЗС-то." На това Станко Тодоров отговори -"Шопът не можеше по друг начин да бъде вкаран".
Цитирам естествено по памет.



Edited by - Mitev on 02/1/2009 г/ 16:30:33

Zmeja
02 Яну 2009 17:01
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
А сега атакуващия Марс да каже нещо и за насилствената приватизация и какво приватизирано (голямо производствено предприятие, стопански сектор , производствен отрасъл) работи по-рационално , произвежда по-ефтино и по-качествено от бившите държавни. Става въпрос за производство, квалификация на хората, производствена дисциплина, която се пренася и в обществото като цяло. Не става въпрос за банки, застрахователни компании и отрасъл туризъм, бетонирал планините и крайбрежието ни и създал законни слугински и нелегални курвенски подотрасли. Един икономист трябва да знае в развитите страни колко процецнта от населението се занимава със селско стопанство и как след насилственото земеразделяне (ликвидационни съвети!) сега ще бъдат нужни десетки години и милиарди за комасация, милиарди за напоителни съоръжения, .... За образование, здравеопазване, социална сигурност няма да пиша.
Не зная дали не съм бил достатъчно образован, но за първи път чух думата "клошар" при демокрацията. Честна дума, ръка на сърДцето - не знаех какво значи.
Добави мнение   Мнения:1426 « Предишна Страница 53 от 72 51 52 53 54 55 Следваща »