Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Лесно е да риташ падналия
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:1426 « Предишна Страница 54 от 72 52 53 54 55 56 Следваща »
suhar
02 Яну 2009 17:06
Мнения: 6,222
От: Bulgaria
Тънки,
лайтмотивът на английската /и не само тя/ външна политика е, че няма постоянни съюзници, а постоянни интереси. Присъединяването на България към Германия е било продиктувано от българските интереси, тогавашните. А че ти не ги разбираш е друг въпрос.
Mars Attack
02 Яну 2009 17:24
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
До Маркс:
След като си работил в Унгария, още по-учудващо е, че защитаваш соц. модела в нашия вариант. Унгарците бяха най-напред именно защото първи от соцлагера почнаха с реалните, а не козметични реформи в икономиката през 60-те години, нови закони, насърчаващи чуждите инвестиции и правото им на износ на печалба, и т.н., след като Андропов размаза опита им за промяна през 1956 (или си забравил този дребен факт, сигурно и чешктя опит за промяна през 1968 ?). И това е една от причините Унгария по-лесно да са обърне към пазарната икономика след 1989, но не само. Там се непознати нивата на корупция на управляващите, нито формите на толерирана мутренски тип мафия, както стана у нас (борци и други). Апропо, бндейки новак във фпрума не означава новак в познаване реалностите както на социализма - България, СССР и др., така и на зрелите, консолидирани пазарни икономики: Германия, Канада, Испания и др.

Митев: прави разлика в уедряването на земята с насилствена национализация - разкулачваане в съветски стил, с "огън и жупел", и създаването на едри фермерства - частна собственост чрез покупко-продажба като форма на концентрация, или групиране на по-дребните фермери чрез отраслви асоциации по групи стоки (винопроизводство, на маслини и зехтин, и т.н.). Така се стига фо модерното селско стопанство, когато 4 % от работещото население се занимавасъс земеделие, изхранва страната си и е осн. износител- САЩ, че и само 2% - Великобритания.

И пак по темата: доказано е, че автархията и прекаления протекционизъм са винаги губещи, а именно към това се стигна за България в рамките на СИВ, където беше съсредоточена нашата външна търговия (80%). За сравнение: при Унгария този % беше към 45%, Полша - не повече от 50%. При Мопголия този % стигаше до 90%. Това откъсване от критериите за конкурентност на световните пазари доведе до явления като купуването на нашите електрокари от Япония зарад оловните им акумулатори и метала по прицип, а не заради техните показатели за ефективност. Поглъщайки всякакви стоки, дори с недобро качество, пазарът на СИВ и СССР най-вече, направи истинска "мечешка услуга" на нац. ни производители. За това няма спор между специалистите, независимо към кое течение принадлежат.
Mars Attack
02 Яну 2009 17:29
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Змей,

Без да искам и преди да съм прчел постинга ти - кръстосаха се, частично ти отговорих за селското стопанство. Що се отнася за другите индустрии, а развитите страни с пазарна икономика държавата стопанисва отрасли, които изискват мното големи инвестиции, но в много случаи те се приватизират, защото се управляват много по-ефктивно от частните фирми. Стигайки до такива сфери като железниците, телекомуникациите, енергетиката, и т.н.
Mitev
02 Яну 2009 17:36
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Mars Attack:


"Митев: прави разлика в уедряването на земята с насилствена национализация - разкулачваане в съветски стил, с "огън и жупел", и създаването на едри фермерства - частна собственост чрез покупко-продажба като форма на концентрация, или групиране на по-дребните фермери чрез отраслви асоциации по групи стоки (винопроизводство, на маслини и зехтин, и т.н.)."


Mars Attack,
тук отново си показал големите си знания. Аз не знаех, че в България е извършена национализация на земята и живеех с представата, че тя винаги /с много малък процент изключения /Държавни земеделски стопанства/ е била или частна, или кооперативна. Мерси за новата информация, която ми поднесе.
Освен това съм възхитен от идиличната и безпроблемна за селяните форма на концентрация чрез покупко-продажба. За съжаление налага ми се да напусна днешната дискусия. До утре.

Zmeja
02 Яну 2009 17:41
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Вече като чуя за инвеститор... и получавам киселини в стомаха. А като чуя за европейско мислене, европейско поведение, европейско качество, евро.... вече ми се повръща.
Тънката лайсна
02 Яну 2009 17:41
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
Suhar,
Тук не споря за нуждата от присъединяването ни към Оста, в случая по-важното е че сме били част от нея.

Митев,
все пак тук говорим за насилствената, а не доброволна колективизация. Иначе не оспорвам, че дребното земеделие води до посредствени резултати. В този смисъл след падането на берлинската стена чехите недопускайки раздробяване на земята наистина постъпиха много по-умно от нас, за кой ли пореден път.
Mars Attack
02 Яну 2009 17:45
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Тънка лайсна:

Вярно е, като пказатели, Чехия, Полша и Унгария бяха по-добре, аз имах предвид като еднаквост на възможностите пред тях и България ато модел на икономиката. В същото време е очевадно, че те успяха по-бързо да направят реформите си и поради факта, че при тях частната собсвеност - именно в селското стопанство и услугите, не беше тотално размазана след соц, преврати там. По-лесно е на тази база да се пренастрои икономиката на пазарен принцип, отколкото в тези със съветски модел - СССР и републикиье му, лил България, където копирахме всичко от Големия брат. От него си внесохме и мафиотските структури, навлизането на бившите служители на службите за сигурност в частния бизнес, грохването на банковата система при Жан - 1996-97 и пладнешката кражба на спестяванията на населението с довеждане на инфдацията до 3000 %, което доведе по подпалването на Парламента през януари на 1997, предсрочните избори и идването на власт на "Командира" Иван Костов, който пък за пореден път пропиля кредита на доверие, гласуван му от електората, и вместо да насочи процеса във вярната посока, се зае да източва това, което не беше ограбено. Него го смени Симеон, уж "да оправи" ситуацията за 800 дни, а той взе че оправи себе си и тези, които доведе с него - все позната на форумците история.
Mars Attack
02 Яну 2009 17:55
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Митев,

Сигурно ще видиш отговора ми по-кясно, но няма значение: както каза тънката лайсна, едно е доброволното коопериране на база икон, интерес, както тук, а друго е насилственото вкарване в ТКЗС по политичекски мотиви, искаш, или не. Това си беше чиста национализация под формата на "коопериране". А частната собственост - земя, оставена на хората, се ограничаваше до дребни парчета разхвърляна земя за фураж за дом. животни, които се отглеждаха в ограничен размер и за собствени нужди, а не за пазара. Присъствието им беше чисто символично. Над 60 дка са отнети на прадядо ми, среден селянин с няколкостотин декара, смятани заедно с нивите на другите роднини от семейството.
Сократ-май
02 Яну 2009 17:55
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Абе, много приказки, а реалният въпрос е един:
Защо падна социализмът?
На него би трябвало да може да се отговори накратко.
Пламен Пенев
02 Яну 2009 17:57
Мнения: 4,894
От: Bulgaria
Mars Attack, добре си усвоил новите клишета, приятелю! И трябва да ти се признае, че умело жонглираш с тях
Когато говориш обаче за "дръпналите напред" унгарци и прочие, отчитай факта че тук е пълно с любознателни мъже и жени, които много четат, а някои дори са там! Иначе ще изпаднеш в положението на Бенедикта, която "разполагаше" руските батареи в горичките около Цхинвал и "обстрелваше" с тях "лошите"

Редактирано от - Пламен Пенев на 02/1/2009 г/ 18:01:33

Тънката лайсна
02 Яну 2009 17:59
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
Змей,
За съжаление не сме в състояние сами да създадем достатъчен брой работни места, при тоа добре заплатени. Нужно е чужденците да ни помогнат.
Manrico
02 Яну 2009 18:01
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Абе, много приказки, а реалният въпрос е един:
Защо падна социализмът?
На него би трябвало да може да се отговори накратко.


Отдавна е отговорено - сушата, кишата и международното положение

_______________________
Блогът на Манрико
генек
02 Яну 2009 18:05
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Марсиански атакуващ.
доколко си прав или не - е отделна тема. Обаче, може и да си учил Шолохов, но не си го чел.
С моя професионален читателски опит досега не съм открил по-сурова и язвителна критика на колхозите от "Разораната целина". Като започнеш от образите /Нагулнов, изпаднал в истерия, е готов и жените и децата да разстреля - стига да му заповядат/, ситуациите /в селото пристига полуграмотен работник-бивш моряк, за да учи как да обработват земята и дасе организират за това/, пороците /един дядо Щукар колко струва - човекът нищо не е работил през живота си, абсолютен некадърник, кежи цял ден във файтона и отбелязва пореден трудоден/, комунистическата власт /Размьотнов е извикан от една вдовица, за да й оправи покрива, а когато пита да дойде ли да довърши, тя му се смее, че дядо Щукар е по-майстор от него. Та този неадекватен човек е председател на съвета/ и така нататък.
Шолохов е писал истината - както я вижда. А едни са приели това за възхвала, други - с критичен поглед - са уловили ясно, точно и конкретно изказана критика.
Така че - не е ставало кооперирането по Шолохов, а по Сталин. Шолохов само показва трагедията на хората под тая власт. При това честно.
Zmeja
02 Яну 2009 18:07
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Атакуващия Марс,
Като се върнеш от мисията си няма да ме намериш. Ти ме срази с факти, аргументи и дълбока мисъл. Аз се оттеглям от спора с тебе.
----------
В малка компания, където присъствал и Александър Хумболт, станало дума за модното по това време разиграване на маси при спиритични сеанси. Една от жените разказала чудни случки и попитала Хумболт за тайните на това явление. Тя много искала да знае, дали масата сама се измества, или някой от присъстващите тайно извършва това нещо. Хумболт се засмял:"Че защо пък масата да не се отмести сама - нали знаете, че по-умният винаги отстъпва!"
Тънката лайсна
02 Яну 2009 18:09
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
Сократ-май,
защото прекалено много изостана в технологично отношение от капитализма, в следствие на което не можа да реализира обещания на гражданите си охолен живот.

Редактирано от - Тънката лайсна на 02/1/2009 г/ 18:11:09

morehappyman
02 Яну 2009 18:10
Мнения: 2,666
От: Austria
Сократ-май
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 6154
Скрий: Име, IP

Абе, много приказки, а реалният въпрос е един:
Защо падна социализмът?
На него би трябвало да може да се отговори накратко.


Много просто, беше фалиран от запада Но понеже социализмът се оказа мнооого голяма хапка, та затова сега и Капитализмът пада, т.е. фалира де
suhar
02 Яну 2009 18:11
Мнения: 6,222
От: Bulgaria
Сократе,
ако питаш за българският социализъм, той падна заради падането му в Съветския съюз. А изцяло социализмът не е паднал. Има го в Китай.
Тънката лайсна
02 Яну 2009 18:19
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
Сухар,
все ми се струва, че в Китай няма повече социализъм. Това, че там управлява една партия, а не две като за пред хората или че няма свобода на словото съвсем не значи, че това в Китай е чиста проба социализъм. Все пак нали фирмите при тях са частни.
suhar
02 Яну 2009 18:20
Мнения: 6,222
От: Bulgaria
Тънки,
социализмът изостана технологически, защото изостана социално. Жителството не беше ли феодализъм? Забраната да се пътува зад граница не беше ли крепосничество? Издигането по роднинска линия? Привелегиите?
Тънката лайсна
02 Яну 2009 18:34
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
Сухар,
причините, които посочваш бяха недостатък на социализма, но не мисля, че именно те породиха технологичното ни изоставане. В края на краищата по една или друга причина западът винаги е бил по-напред в науката и технологията (нека само си припомним жестоката борба между САЩ и СССР при овладяването на космоса и болезненото приемане на всеки един провал в тази насока), обективно погледнато нашият социализъм нямаше шанс да оцелее. Да не говорим, че западът бе уплашен от евентуален износ на революция и положи специални грижи комунизмът да бъде сломен.
Добави мнение   Мнения:1426 « Предишна Страница 54 от 72 52 53 54 55 56 Следваща »