Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Бележки по кризата като възможност
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:154 Предишна Страница 3 от 8 1 2 3 4 5 Следваща »
Cruella de Vil
31 Яну 2009 21:25
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
San De Cannes,
Защо мислиш, че ти специално си изключен от плащането на сметката?
Кризата ще я плащаме всичките, колкото по-бързо започнем, толкова по-малко ще платим. Това е положението и аз не умирам да плащам от джоба си, ама се налага.
И за да изпреваря радостта и злорадството ти, не, лично не съм засегната, но смятам, всеки трябва понесе дял от трудностите.
Cruella de Vil
31 Яну 2009 21:40
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Тези, които живеят на необитаеми острови или са на пълно самозадоволяване няма да плащат.
Останалите - сори, ама това са реалностите.
П.П. С това "дебелогъзи американци" обиждаш някои форумни другарчета.
beagle
31 Яну 2009 21:46
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Адаш мили ,
Честита ни Криза ...

л-т Грубер
31 Яну 2009 21:52
Мнения: 1,446
От: France
Я все пак да взема да я прочета тази статия.
л-т Грубер
31 Яну 2009 22:11
Мнения: 1,446
От: France
Въпросът обаче е какво става по време на криза с "народните маси", а не с икономическите категории
Как какво става. Оскотяват хората, това става. Който е гледал предаванията на Мартин Карбовски за с. Мечка и е видял как живеят българите там, е видял какво става с хората след 20 и кусур години криза. Между другото, българската криза не е циклична.
San De Cannes
31 Яну 2009 22:54
Мнения: 2,778
От: United States
Караваджо говори по-принцип, Крю Аз не се съм обиден, .... въпреки американското си гражданство, защото винаги съм бил критик на много, не на всички, от аспектите на американския " наичн на живот" ... Факт е , че в САЩ надморменото тегло е национален проблем. По отношение на моите килца ... и тук съм изключение пък ... да ...
Сега, аз не съм против това да понеса част от финансовите трудности, аз съм против идеята да се продължава по същия път който ни доведе до тук. Америка е един от инициаторите на тази идея ... и начина на живот фомрално определящ се като "living beyond your means". Партито свърши , само ... Wall Street не е гетнал месиджа и са раздадени 18 милиарда долара бонуси за миналата година !
Това е ... свободния пазар, това е финасовата база .... на този вид капитализъм ... и всеки си прави каквото си поиска ...Идеята за причините и наказанията ... не е моя .... също , това е просто "common sense" и не знам защо аз трябва да бъда убеден в това ... когато не съм бил никога против !?
Аз съм против ... изцяло компрометираната, вече, форма на нерегулиран капитализъм , този без правила или по-точно този, при които аз влзиам в затвора за една открадната кола от 6000 долара, а Медофф се шматка на свобода при откраднати милиарди и още стотици като него завлекли пенсионните фондове .
Аз съм против , когато се опитвате да ми обясните, че проблема на GM са точно неговите пенсионни фондове ... а не на държавата ... на всички които блсъкат по 30 години и някои по 10-12 часа на ден ... в САЩ. Аз съм против някои ... който има сравнително малка представа за това как функционира САЩ , да ... дава съвети кое е по-добро и кое не е , при положение Крю, че само една американска компания в Ирландия държи 5% от годишния и брутен продукт - namely Dell .
Толкова ли не станало ясно ... за какво съм и за какво не съм ? Не злорадствам , защото и аз плащам за всико това .... и съм платил много повече от всезнайковците във форума с труд , време , пари ... много при това.
И злорадство ли е , ако искам и аз виновните да бъдат наказани и системата да бъде променена ?
Сега мога да предложа и още нещо , например ...
Всички европейци да си съкратят отпуските до две седмици , платена годишна ( без натрупвания за поне 5 години ) и поне наполовина от останалите празници ... та да мечнат малко изискванията за стабилизриане на световната икономика , както и един месец платено майчинство ... И още мога да предлагам ... да ...
Mars Attack
01 Фев 2009 01:23
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
В, Лянча,


Един скромен "съвет": освен таксата, преди поемане на ученички, да ти пратят по една сника, че понякога изненадите са доста неприятни... а имам усещането, че си човек естет и подбираш. Но ... ти си знаеш.
Mars Attack
01 Фев 2009 01:33
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Сае дьо Кан,


Мисля, че не е нужно да се връщаие назад (казват, че в Китяй и Япония - не съм бил там, изобщо се отказвали от отпусктие, не знам дали е вярно). Просто трябва да се работи по-добре (по-производително). А като си блъскал цяла година, естествено е след това и да "заредиш акумулатора". И ако си работил инетензивно, 2 седмици не са достатъчно време. Живътът не е само "бачкане" до прималяване, има и много други важни аспкти и ценности. И за тях са иска време. Може би за САЩ това да работиш на няколко места за да печелиш повече и си купиш повече "играчки", да е нормално като национален манталитет, но в "стара Европа" (по Чейни) това едва ли ща се наложи. Може и да бъркам... Времето ще покаже. И колкото т странно да звучи от моята уста, но споделям сентенцията на Ленин " по-добре по-малко, но по-добре", "лучше меньше, да лучше". Иначе "мирише" реален соц, дето се престояваше често по 8 часа и се получавше "уравниловъчна" заплата.
morehappyman
01 Фев 2009 01:59
Мнения: 2,666
От: Austria
Марс, за съжаление, тука така, не само че се работи повече, почива се по малко, но и се работи и по качествено, по производително, по иновативно, по........по-по-по (тука зациклих)
А който иска да почива по качествено, да ходи във Франция, там казват се почивало 2 месеца, имало 7ч работен ден, на обяд си пийваш винцето, ееееех, комуниъм...
bearman
01 Фев 2009 05:08
Мнения: 1,839
От: Bulgaria
По така се работи в САЩ няма спор. В калифорнийската админстрация например ще работят 2 дена в месеца без заплащане. Скоро и на други места.
simo
01 Фев 2009 06:08
Мнения: 8,455
От: Jamaica
oldmad, едно и също е, само че горното е на традиционен китайски, долното - на маодзъдунски

лянча, цепиш мрака, дедовото. душко не може да те стигне вече.
San De Cannes
01 Фев 2009 06:44
Мнения: 2,778
От: United States
Здрасти Марсе,
Разбирам те напълно, живял съм две години в Западна Германия и имам с какво да сравня САЩ. Живял съм две години и половина и в Азия и в Съюза съм прекарал поне 1.5 в комнадировки и в Зимбабве съм бил ... и сравненията ми не са едностранни , макар и субективни.
Аз имах много дълъг период от време без отпуска ... имах натрупани 4 месеца ... и то в САЩ ( това не е никак малко , повярвай ми ) , но когато създаваш компания и помагаш е така. В Еропа това не съшществува, просто го НЯМА !
Тук се работи дълго , често повече от 8 часа. Много от колегите ми работят и когато са болни, "телекъмютват" ... някои пътуват по час или два с кола ... за да дойдат на работа ( в САЩ това е нормално ) ... средно статистически ... от една година ( 365 календарни дни ) американците прекарват около две седмици в колата си ... Пътуването по 50-60 мили в едната посока за да отидеш на работа ... е срещано явление макар и не често . Задръстванията по пътищата са голями понякога - LA , San Diego ( почти целия този конгломерат ) понякога е задръстен с колони от кола до кола в 7-5 реда и до 10 мили . Имах колега, работи в Нокиа , който пътуваше от Сан Диего до Ървайн всеки ден ... това е 60 мили в едната посока на тежък трафик. Сега съм в Мидуеста .. тук пък има зими със ледени дъждове ... като попаднеш в такъв на фриуея и отидоха часове в придвижване . Има хора , който работят по две работи, изплащат къщи, коли , издържат деца в колежи , ами застраховките , лечението ... Всичко това е коментирано отдавна ... Това е състезанието на плъховете в САЩ и който не е работил и живял тук, ... не познава тази страна, ... ама никак ! Това не прилича на НИКОЯ ЕВРОПЕЙСКА СТРАНА и сравненията са неуместни ! Да , динамиката е друга , всичко става бързо и то много ... бързо печелиш, но и още по-бързо губиш. Тук понякога се прибираш с проблемите от работата си в къщи, следиш какво става и през съботите и неделите често ... Е, пътуванията със самолет са както с автобус и трамвай , но и това уморява. Разстоянията са огромни , урбанизацията е друг тип - молове , не е кварталния тип структура. Работи се много интензивно и се изисква много ... но не се работи по-качествено от колкото в Германия ( това ми е примера все пак )
Влзиане в ER - спешното ... без застраховка , имах приятел на който му се наложи, да остане една вечер в спешното отделение блъснаха го на магистралата и вината дори не беше негова ... може да ти струва много ... Един скенер на главата и шийната област , общ преглед и една две превръзки по ръцете на леките одрасквания и сметката беше $20, 000 .
Така хората и банкрутират дори в САЩ , защото повечето застраховки , които могат да си позволят не покриват напълно всичко ... а само една част.
Често обикновеният американец няма право на служебните бенефити до 60-ия ден или 90-ия ден на пробния период на работа, може да бъде уволнен веднага и без предупрежедние и без допълнителни компенсации ... Не може да си позволи неволна закачка с колегите , защото не знае как ще се тълкува ... а адвокатите стартират с $250 на час и ти искат ритейнър ( т.е. предплащане за определен брой часове ) ... Това са само малко от аспектие на живота тук. Не всичко е толкова ... стряскащо , но ... и не прилича на Европа ... Тук в повечето национали паркове и курорти ще видиш повече чужденци , главно германци и японци и по-малко американци , колкото и да ти е странно това . Та думата ми беше за съветите ... и това кой е виновен . Вина има и редовия американец и две мнения по въпроса няма , но главанта вина е ... че има функционираща , практически безнаказна престъпна финансова система !
След като за наука се смята правенето на пари от пари ... а не от произвдиство ... не знам как да нарека съществуването на подобен вид организации ... и те са оставени на практически нерегулирани или слабо и неконторлирани или слабо. И тук има корупция ... но пък има и общество което малко или много е нащрек и се опитва да промени статуквото ... Обама е първия сигнал за промяна и аз се гордея с избора му за президент и се гордея с хората които направиха това възможно ... гордея се с труда си с това , че мога да помогна на детето си, с това че мога да помогна и в България ... и съм спокоен каквото и да ми се случи , защото мисля че може да съм загубил всичко , но не морала и достойнството си . Парите са само средство и нищо повече ... опасното е когато станат цел. А безработицата в САЩ не е какво в Европа ... Тук има гладуващи деца и без медицински застраховки ... и хора които умират от студ , защото са без дом ... има всичко ... Но пък и има по-млади от нас , които се захващат с нещо и на 18 , 20 са вече милионери Това е по-разлчиното от Европа , също. Тук е просто страната на риска ... и единственото гарантирано нещо е неуспеха, ... друго нищо не е гарантирано ... ама никак
Една екскурзия до САЩ може само да ви остави със съвсем ... непълни и неправилни впечатления , тази страна трябва да се изживее ... за да се разбере . САЩ не е и Канада дори И въпреки всичко ... тук има движение на идеи на работа на хора и това е 24/7 ... не спира. Има къде да се пътува да се карат ски и след 2 часа да си на плажа ... да отидеш на риба или да снимаш гризли , или просто да се спуснеш с лодка по течението на някоя река , да караш бъги в пустинята или да грабнеш сърфа ... но-о-о-о ... ако имаш време и възможност. Това не ми пречи да си обичам моята си България ... и не спирам и така и ще бъде !
Сирена
01 Фев 2009 09:09
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

San De Cannes:
но главанта вина е ... че има функционираща , практически безнаказна престъпна финансова система!


Мисля, че това вече се оформя като консенсус. Поне напоследък не съм видяла някой да твърди обратното. Въпросът (големия) обаче е как да се промени това. Засега се очертава един начин - с повече регулации. Аз обаче не мисля, че това е начина, защото той макар и да помогне и да предпази (дали?!) от ексцесии в подобен мащаб, не изкоренява проблема из основи (а само се опитва да го регулира). То всъщност и досега има много регулации в тази сфера и новите ще са ефективни само докато финансистите не измислят други начини и за тяхното заобикаляне. Трайният начин е точно обратният: Тази сфера (финансовата) да бъде значително намалена като обем чрез пълно изтегляне на държавата (като гарант) от нея. Това ще я превърне във високорискова, което по естествен път ще я свие до възможния минимум. Защото аз не виждам какъв е проблема парите (финансите) да се въртят между участниците в реалната икономика. Или през борсите. А банките да останат само пето-шестостепенен фактор.

Важно е също да се отбележи, че съвременния свят далеч не е толкова либерален колкото някои се опитват да го изкарат. Реалността е, че света не е еднакво либерален във всички области. Във финансите да кажем е много либерален - с едно кликване на мишката пращаш милиони на другия край на света. Но ако трябва обратно да внесеш примерно селскостопанска продукция ела да те питам ще мислиш ли че системата е либерална. Има мита, квоти, държавни субсидии, такси, сертификати, транспортни ограничения, пазарни ограничения, картели, монополи и пр. и пр. Т.е. реалната икономика е много по-контролирана и стегната отколкото финансите. Ако всичко беше еднакво свободно, положението щеше да е доста, доста по-различно.

Да не забравяме също така (писа се вече във форума), че държавите прибират и харчат централизирано (през държавните бюджети) между 40 и 50 процента от БВП-то. Ако се сложат и другите разходи направени под диктовка на държавата - застраховки, осигуровки и пр. ще се окаже, че 50 - 60% се събират и харчат под контрола и управлението на властите. Т.е. твърдението, че живеем в свободна и пазарна икономика не е никак издържано. Защото държавните бюджети и държавно наложените разходи, фактически представляват централизиран финансов план. Т.е. 40 - 50 - 60% от съвременните икономики са централно-планови.

Сирена
01 Фев 2009 09:27
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Пак в тази връзка (за намаляване на финансовите посредници), от известно време ми се върти една идея: че здравните застраховки трябва да бъдат премахнати и ако трябва и забранени със закон. Защото фактически изкривяват пазара и водят до необосновано надуване на медицинските разходи. Как? Много просто: ако да кажем всеки има здравна застраховка покриваща да кажем разходи за 20 хиляди долара, това значи, че на пазара има търсене на медицински услуги за 20 хиляди долара на човек. По законите на пазарната икономика, от това автоматично следва, че съответните услуги ще се стремят да използват максимално тази сума. Т.е. ако ти имаш клиент, който може да плати за нещо от което има нужда (дори и да не е живота му) 20 хиляди долара, най-естественото нещо е да направиш така, че да прибереш тези 20 хиляди долара или максимална част от тях. Още повече, че човека не ги вади пряко от джоба си, а някой друг ги плаща вместо него. Т.е. много бързо се стига до положение, че тези 20 хиляди долара не стигат за един скенер и няколко превръзки. След което се иска увеличаване на застраховките, те пак не стигат и т.н. докато стигнем до положението "Добре дошли в САЩ". Т.е. застраховането е форма на антипазарна практика и води до антипазарни ефекти. Обратното, ако го няма (застраховането), това автоматично води до падане на цените до нива, които повечето хора да могат да си позволят (ако могат да си позволят кола например, защо да не могат да си позволят операция). Отделно пък, човек става по-отговорен към здравето си (и не само) ако знае, че ще му струва пари да го поправя.

paragraph39
01 Фев 2009 09:32
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
СИРЕНА,
/:/ "...Защото аз не виждам какъв е проблема парите (финансите) да се въртят между участниците в реалната икономика. Или през борсите. А банките да останат само пето-шестостепенен фактор..."
......................................... .....................................
Умни хора са го казали умно: "Има ли смисъл да обираме банка, като можем да основем банка!"!
Сирена
01 Фев 2009 09:42
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

"Има ли смисъл да обираме банка, като можем да основем банка!"

Не помня кой, но някой (във форума) каза, че и основаването на банка не е толкова лесно. Това било отказано напримен на Уол Март (най-големия търговец на дребно в САЩ). Т.е. оказва се, че либерализма далеч не е това, което някои хора си мислят че е.

paragraph39
01 Фев 2009 09:43
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
СИРЕНА,
По постинга ти от 01.2.2009 г. 09:27:01...
Цените се качват, защото МОГАТ да се качват! Това качване има МАЛКО / или никак!/ общо със Себестойността на произвежданата и продавана Стока или Услуга! Проблемът е, че НЯМА Горен праг на Печалбата за Частния Собственик-капиталист!
Моето Предложение е: Държавата да отсече:" 10%/ или 5%, или 15%- както Народът реши!/ Печалба за джоба на Частния Собственик-капиталист СТИГАТ! А полученото над този % Печалба Частният Собственик-капиталист да е ДЛЪЖЕН, по Закон, или да реинвестира, или да дава като увеличение на Заплатите на работещите МУ, или да дава и дарява за Социални нужди на работещите му и на населението, или да ги дарява за местна инфраструктура и т.н.!

Редактирано от - paragraph39 на 01/2/2009 г/ 09:43:55

Manrico
01 Фев 2009 09:46
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Както сте тръгнали да редите новия световен икономически ред, ще може ли покрай по-грандиозните промени да стане и бирата безплатна? Само питам, не пипам!

_______________________
Блогът на Манрико
paragraph39
01 Фев 2009 09:50
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
MANRICO,
Че то ИМА безплатна бира, бе/ и НЕ само бира: мляко, животни, пшеница и т.н./- тази, която ПРОТЕСТИРАЩИ биропроизводители раздават или разливат по време на протестите им! Което НЕ означава, че "безплатната" бира НЯМА Себестойност, де!
Manrico
01 Фев 2009 09:56
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
За бира не съм чувал, пък и не е въпросът за веднъж по време на протести, а ако може със закон да стане за постоянно. Или поне цената на бирата да се определя с всенароден референдум? Що пък не - толкова е реално, колкото и другите ви предложения!

_______________________
Блогът на Манрико
Добави мнение   Мнения:154 Предишна Страница 3 от 8 1 2 3 4 5 Следваща »