Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Патриотизмът: протокол от един семинар
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:468 « Предишна Страница 12 от 24 10 11 12 13 14 Следваща »
Dinain
07 Мар 2009 21:55
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Ловкия, "не съм ходил войник", но съм бил военен - това по българските стандарти. Разбирането ти за армията е по сталински, където инициативата и индивидуализма са били потъпквани. Малко по-сложна е тая работа от "стриктно изпълняване на заповеди" - ами ако заповеди няма? Ще стоиш и ще гледаш как ти обграждат цялата дивизия ли?
Ако не беше ходил войник, ами участвал в някоя война например, щеше да знаеш че във военната реалност неизменно има доза хаос, връзката с началството често я няма, тия "отгоре" понякога не виждат нещата ясно, както тия на полето и т.н. Идеше реч за ситуациите, когато на командири на дивизии, армии и цели корпуси им се налага да вземат решения на своя глава - когато директиви от Кремъл няма или не са ясни. Именно в такива ситуации скопеният от чистката офицерски корпус на РККА стой бездейно, не смеейки да предприеме нищо без изрична заповед. Тотална липса на инициатива, ако разбираш за какво ти говоря. И понеже никой от скопените не смее да нареди отстъпление без разрешение от горе (въпреки че вижда нуждата от него) от страх че ще бъде наказан, резултатът е общо над милион военнопленници в първите месеци на войната.
rashkoff_04
07 Мар 2009 21:55
Мнения: 488
От: Bulgaria
То и племето пруси е било славянско, ама нереде Стамбул, нереде Ямбол.
Чичо Фичо
07 Мар 2009 21:57
Мнения: 24,838
От: United States
Интересно от Анчо Калоянов за раждането на "славянската православна цивилизация" - в 894 (а не в 893) според него е завършил Преславския събор: Тук
Събора хич не бил лесна работа, имало враждуващи партии.
Dinain
07 Мар 2009 22:01
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Редовният състав на всяка армия се състои от именно стриктно и веднага изпълняващи.Мисленето и даването на заповеди е приоритет на висшия команден състав.

Е те тва са глупости на квадрат. Ако беше се интересувал от биографиите на известни и станали легендарни военначалници - от Ромел, Гудериан, Манщайн та до Патън и Ариел Шарон дори, щеше да знаеш че именно тези честичко са си правели оглушки за заповеди, които според тях са били грешни, спорели са с началството, предприемали са редовно действия на своя глава, били са наказвани и дори разжалвани няколкократно през кариерите си за неизпълнение на заповеди и т.н.
Тези, за които говориш, за сивите канцеларски мишоци, които никога не биха се отличили с нещо. Идеалният случай по твоята логика би било замяната на командира със софтуер. За какво е командир, ако не взема никакви самостоятелни решения? Ти ми говориш за телеграф, просто пренасящ директивите от горната до по-долната инстанция.
Meto ot Interneto
07 Мар 2009 22:10
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
Призовавам всички завършили "философския" факултет на сеуто навремето да дигнат ръка и да кажат дали са се записали там поради липса на бал да учат другаде.
В.Лянча
07 Мар 2009 22:14
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Генек,
Суворов си е Суворов, фактите са си факти. Като стана дума за Суворов, аз например го наричам велик руски писател. Хауптманът го кълне като изменник на СССР, нищо че пуска и едно "комуняги" за димна завеса. Сакън, да не се сетим, че си е комуняга отсекъде. Но фактите са публикувани в много източници и потвърждават това, което казвам. Защо Суворов, като и в БСЭ можеш да прочетеш, че двама от тримата разстреляни маршали са били заместник-босове на НКВД? И така нататък. Другият болшевик ме "опровергава", като изброява 279 висши командири. Според мен, 279 е по-малко число от 1000 и още по-малко от 2000, но логиката на болшевиците е неизповедима. На тях само Сталин е успял да им вкара малко ум-разум.
rashkoff_04
07 Мар 2009 22:14
Мнения: 488
От: Bulgaria
Не съм чел Ромел, Гудериан и Манщайн да са били "разжалвани". Последните двама са уволнени от армията с всички почести. Ромел пък са го погребали с всички почести...Патън и той...
Hauptmann
07 Мар 2009 22:16
Мнения: 8,010
От: Bulgaria
Ловък, разбира се, че съм го щудирал; доставя ми удоволствие - некъде е лековат откъм аргументи, но за сметка на това е изключително атрактивен като стилист
###
a propos, в рамките на дискурса: тия дни прочетох тухлата на Мухин "Если бы не генералы" - изключително забавно четиво, макар и дело на патологичен сталинист; любопитни са обобщенията му за некадърността на висшия команден състав на красная армия в целия ход на ВОВ на СССР...


------------------------------------------ --------------
Плевать нам на серпасто-молоткастых!
Дъртанян
07 Мар 2009 22:22
Мнения: 5,253
От: Bulgaria
Мдааааа.... Кой ли е точният момент, в който една тематика, благодарение на политическо, вестникарско, квартално и прочие пустомелие, се превръща в транспенисна?
len
07 Мар 2009 22:28
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Мето, и в онези, пък май и в настоящите времена, на когото не му е стигнал бала за право отива във философия и прочие специалности.
rashkoff_04
07 Мар 2009 22:28
Мнения: 488
От: Bulgaria
Да вземем на пример възрастта на средния команден състав в Съветската армия и Вермахта. Командирите на батальони в германската армия са били около 40-45 годишни, при руснаците са били 25-30г.
В.Лянча
07 Мар 2009 22:32
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
"не съм ходил войник", но съм бил военен

Демек, Диньо, слушал си лекции по един следобед седмично, докато учеше за банков чиновник. За почивка от финансовите премъдрости. А след 4-ти курс ти взеха здравето с цял месец бой-скаутски лагер. Освен това, както съм ти казвал и друг път, когато говорим за война имаме предвид армии, а не паравоенни, обучавани за трепане на мирни жители. Ловкият ти говори за истински войници на истинска война, а не за хаоса на "стадиона в Газа". По собствения ти израз, аз си предпочитам "плажът Газа".
rashkoff_04
07 Мар 2009 22:32
Мнения: 488
От: Bulgaria
Дъртаняне, има един лаф: "Според Иванчо и кафето..."
Ловкия
07 Мар 2009 22:35
Мнения: 56,087
От: Ghana
Хауптман, Суворов е дълга тема, с много отрицания и съгласие...
Диньо, очакваното ти признание, че не си бил ВОЙНИК, а ВОЕНЕН, обезсмисля понататъшния ни спор.Не разбираш разликата.В тогавашната РККА дори майорите са били просто войници.Пионки без право на лично мнение.Освен това говорим за армия съставена от поне 20 различни народи, представителите на които са яли дървото при съветската власт.Е как смяташ че са ги мотивирали в името на голямата цел?С картечниците на НКВД отзад.Пак си припомни кой печели войната въпреки милионите пленници и загуби в първите дни.Единствено генерал Власов има куража да не изпълни заповед отгоре и това не довежда до нищо добро за него и армията му.И тези, които ти ми цитираш са именно висш команден състав.И които преди да почнат да взимат самостоятелни решения са свършили маса глупости по заповед отгоре.
rashkoff_04
07 Мар 2009 22:46
Мнения: 488
От: Bulgaria
Между другото и "Отцьi-командирьi" на Мухин и "Крестовьi поход на Восток" обясняват до някъде причините за отлагането на "ДЕН ПОБЕДЬI".
Hauptmann
07 Мар 2009 22:48
Мнения: 8,010
От: Bulgaria
Рашкоф, от къде ги извади тиа данни, след като в германската военно-образователна система никога не е имало дългогодишни военни училища и академии
Чичо Фичо
07 Мар 2009 22:48
Мнения: 24,838
От: United States
Мето,
България си е една нормална европейска страна, в която е имало почти всичко. Имало е и философски факултет още преди девети, с известни на цяла България философи. След девети имало чистки, повечето наши професори от 80-те години са се изявили тогава да критикуват Михалчев, идеализма и великобългарския шовинизъм. Сред тия професори (все върли комунисти) имаше обаче и много добри професионалисти и бълг. интелектуалци. Вече казах за Б. Мунтян, забележителен оратор, проф. Исак Паси също е известен, акад. Азаря Поликаров. Известен оригинал беше Николай Василев, сега дописник в сия газета, син на партизански командир и също философ - акад. Кирил Василев (дебелата книга 'Любовта').

Бях дипломант на акад. Н. Ирибаджаков, бивш партизанин и тогава редактор на партийния теоретичен орган Ново време и - доколкото може да се прецени по стила - и на програмата на БКП от 1971 г. После - аспирант на чл.-кор. Д. Спасов, логик, също като Ири с европейско излъчване, умен човек, добре познаващ запада, знаещ езици. Това са трудолюбиви професионалисти, които явно не са дигали глава от книгите. Някои техни книги, като примерно 'Аналитичната философия' или 'Античната социология' (три тома) на Ирибаджаков и знаменитата тогава 'Символна логика' на Спасов и сега стават за четене (човек да не се стряска от партийните заглавия на някои от тях). Ири много се интересуваше и от биология - дарвинизъм, генетика (сега щеше да е много актуален), и също от философия на историята - безбрежно дебелата тухла ('Клио пред съда...') за Шпенглер, Тойнби, Р. Колингууд ... - все модерни сега. От Ири и Спасов дойде и темата ми на дисертацията - бъдещата звезда Рорти, тогава непознат у нас (освен на тях двамата и на покойните Сава Петров и Росен Стъпов).

Някои от тях са изпълнявали и полицейски функции, участвали са в партийната пропаганда и са ни лъгали съзнателно какво са видели на запад. Но това не е уникално за нас.

Имаше и много непартийни философи с широки разбирания, като споменатия проф. С. Петров, истински западен професор, и дисиденти, избягали на запад, като Асен Игнатов и Юлия Кръстева, и шемети логици - Н. Мерджанов, А. Дейков, Б. Чендов. Ради Радев, професора по антична, беше известен пияница. От младите вече се бяха изявили епистемолога Любен Сивилов, сегашния посланик в Прага, Здравко Попов (бургазлия, нищо не написа), плодовития Цочо Бояджиев (троянец, написа над хиляда книги по антична и средновековна), особняка логик Христо Смоленов (пловдивчанин, каратист, бил таен милиционер обаче) и the ultimate западняк, варненеца културолог Джими Гинев. Много добро впечатление правеше вече покойния методолог на науката Атанас Данаилов от института, много четеше американски научни списания и ни просвети за изследванията на R. Lewontin, бащата на сегашната популационна генетика, често цитиран от любимия ми популяризатор и негов докторант в Харвард - Спенсър Уелс (шеф на Генографския проект) и други светила. Писах реферат за Lewontin в 1987-88, Наско ми даде негова книга, The Dialectical Biologist.

Не може значи да се каже, че тогава е нямало нищо. Сегашното стъпва на нещо, което е било. Всеки историк го разбира. Ти знам, че не си историк. Сигурно не си и завършил в България и нямаш понятие какво е било висшето ни образование. Имаше много трески за дялане, но го имаше.
Ловкия
07 Мар 2009 22:52
Мнения: 56,087
От: Ghana
И как изобщо е възможно една разорена държава, съсипана от световна и гражданска война, да стане велика сила?Въпреки загубата на милиони здрави мъже.Въпреки унищожения си пак в името на голямата цел основен източник на храни.Само с терор, лозунги и пропаганда.По един или друг начин го виждаме реализирано в братските Куба и КНДР.Не са световни сили, но се съобразяват с тях, нали?
rashkoff_04
07 Мар 2009 22:58
Мнения: 488
От: Bulgaria
В стохилядния райхсвер до 1933г. всички войници са получавали подготовка за за подофицери, подофицерите за младши офицери, а тия, които през 1939 и на там са командвали батальони и нагоре, през 1918 са завършили войната като лейтенанти и пр. Та от там подготовката им. Военна академия е била сформирана през 1935г. До тогава-краткосрочни курсове.
Ловкия
07 Мар 2009 23:00
Мнения: 56,087
От: Ghana
Ма те са там бе Кара.А съм си закачил и мини издание на огледалото в колата, да си го щудирам из трафика.Личното мнение е като задника-всеки си го има.Ако имаш и ти от тия двете, дай ги тука, а не подхвърляй сарказми.Това и аз го умея.
Добави мнение   Мнения:468 « Предишна Страница 12 от 24 10 11 12 13 14 Следваща »