Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Звездните години на Мелник са останали в XIII век
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:118 Предишна Страница 3 от 6 1 2 3 4 5 Следваща »
Предводител на команчите
02 Апр 2009 11:40
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Хрестоне, и аз ще бъда кратък. Филоксерата е с трагични последици за винарството не дсамо на Мелник, но и на цяла Европа. Но никъде тя не е довела до заличаването на цели градове, макар и тяхната икономика да е базирана изцяло на лозарство. Напротив, след няколко трудни години лозовите масиви са възстановени практически навсякъде. "Късметът" на Мелник е в това, че след филоксерата идват и едни други, трудни, политически времена.

Статията е от том 14 на Известията на музея в Кюстендил:
Иван Петрински – Граничната крепост *Β ρ α б-. Към въпроса за възникването на българските средновековни градове през ХІІ-ХІV в.
Не рекомендую

Редактирано от - Предводител на команчите на 02/4/2009 г/ 11:47:18

Предводител на команчите
02 Апр 2009 11:44
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Nickolas
Впрочем, бях на изложба за "аромъни" от Балканите, направена в Румъния. Уникална! Не се бяха сетили, че писмата и пощенските картички издават много - както за имената на хората, така и за езика, на който пишат. На румънски почти нямаше.
Chreston
02 Апр 2009 11:46
Мнения: 587
От: Bulgaria
Команч,
"Тълкуванието на Мелник като славянско от страна на Дуйчев е дошло като реакция на мнението на Влахос за Меленикос."
Мнението за произход от някакъв митичен грък е на Кириакидис от 1955 г. "Приносът" на Влахос, поради явното малоумие на чисто политическата теза на Кириакидис, е за произход от гр. мелас "черен, тъмен, мрачен" - също явно измислена теза. Нали не мислиш, че градовете Мелник в Полша и Чехия са гръцки. Ако Дуриданов беше жив, непременно щеше да каже, че е индоевропейски корен и това щеше да реши (за него) проблема. Преди Дуйчев, и преди Кириакидис, за слав. мел пишат Бернекер, Фасмер, Даль, Мейе, Покорни, Зубати и т. н.
Резюме: от едната страна на везната имаме думата и безброй топоними във всички славянски страни и езици, а от другата страна на везната - едно митично и измислено гръцко име и една рядко срещана и архаична гръцка дума. Кое ли ще натежи?
Освен това статията на Дуйчев (на френски) в "Бизансион" (простете, че не ми се сменя на латиница) е от 1968 г., а книгата на Влахос (на немски език) - от 1969 г. Няма как мнението на Дуйчев да е реакция на пропагандната книга на Влахос, издадена по време на хунтата в Гърция и националистическата истерия там по същото време.

Няма никакви данни, включително и археологически - като ученик съм бил три години на разкопки там, за селище от времето на Юстиниан на хълма. А и да има - какво от това?! Късноантични селища навсякъде в България има повече от селищата от всички други периоди.
Chreston
02 Апр 2009 11:47
Мнения: 587
От: Bulgaria
Точно така, филоксерата е само началото.
Предводител на команчите
02 Апр 2009 11:50
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Хрестоне, ама моля ви се!
Четете Виолета Нешева, най-малкото! От около 2002 насам в цяла серия статии, че и последната си росна-прясна монография написа сума неща за късноантичното селище в Мелник. Че и с църква под Св. Никола, че и с какво ли още не. Да пусна ли библиография?
Nickolas
02 Апр 2009 11:51
Мнения: 8,500
От: Bulgaria
Интересно, но в румънската литература <балканското> е повече описвано, отколкото в българската. В българската всичко си е българско/турско. Като че ли в империята не е имало гърци, румънци и други народи. За румънската в това отношение е пример - Панаит Истрати. Освен че е великолепно четиво на ниво Максим Горки!! Всичките му произведения - Кодин, Драгомир, Кира Киралина, Чичо Ангел, Хайдути.... Великолепна представа за живота в цялата империя. Сега ако се намери един да го е чел!!! Нека се обади.
Chreston
02 Апр 2009 11:51
Мнения: 587
От: Bulgaria
д-р Гилотен
Всички етнически карти на Македония показват компактно гръцко население само южно на нивото и южно от Солун, както и източно от Драма (не толкова).

За гърците в Мелник - пловдивските гърци Калоян преселил за наказание в Мелник през 1203 г (ако не греша), поради което градът бил с предимно гръцко население в една чисто българска околия.
Предводител на команчите
02 Апр 2009 11:52
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Николас, ей богу, не съм го чел. Я дай някаква информация, че да се издири немедленно
Chreston
02 Апр 2009 11:53
Мнения: 587
От: Bulgaria
Команч, пожали ни - само не Виолетка Нешева
Nickolas
02 Апр 2009 11:53
Мнения: 8,500
От: Bulgaria
Е, те точно тия са "аромъните". Пусни ми едно ЛС за тая изложба - къде е била, кога и пр. Може да я има някъде още. Благодаря.
Добавка: Аромъните, които идват от там имат бита на "нашите" каракачани и са повечето неграмотни. Нищо чудно, че не знаят да пишат румънски. То, неграмотните не пращат ведути с текст по тях. Нали знаеш защо в България картичките ги пращаха в плик! ХаХаХа!! За да не се излагат с неграмотността си!

Редактирано от - Nickolas на 02/4/2009 г/ 12:09:28

Предводител на команчите
02 Апр 2009 11:54
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Преселването на пловдивските гърци към Мелник е през 1205-1206 г., след Одринската битка и последвалите циганийки на гърците в Тракия. Последните не се оспорват дори от гръкоезичните извори.
Chreston
02 Апр 2009 11:55
Мнения: 587
От: Bulgaria
Последно, с извинение

Дидо, да се цитира недоразумението Ч. Маринов за каквото и да е ми се струва проява на много лош вкус. За мелнишката къща - по добре Багра Георгиева "Българската селска къща", Рашел Ангелова и сб. Пирински край.

По-късно пак ще мина
Предводител на команчите
02 Апр 2009 11:56
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Хрестоне,
За Виолетка Нешева сме на едно мнение. Но все пак горе си има ясни данни за късноантично обитаване, Борис Цветков навремето е драснал туй-онуй, Цветана Комитова под сурдинка и тя.

Апропо, да зачешем ли "Болярската къща"?
Chreston
02 Апр 2009 11:59
Мнения: 587
От: Bulgaria
Забравих
Чичо Фичо, наистина създаването на базираното в Солун Министерство на Македония и Тракия е признак на страх и комплекс. Но не можем да не признаем, че Гърция успя да "превземе" една територия (между Солун и Рупел) в която гръцкото население през 1913 г. няма и 5 %. Съответно ние изгубихме тези земи завинаги, струва ми се.
dibo
02 Апр 2009 12:01
Мнения: 2,059
От: Bulgaria
Дидо, да се цитира недоразумението Ч. Маринов за каквото и да е ми се струва проява на много лош вкус.


Защо?
Nickolas
02 Апр 2009 12:02
Мнения: 8,500
От: Bulgaria
Ти си щастлив човек - заради удоволствието, което ще имаш от книгите му. Има го в Амазон (com, de, fr). Една за ушите. Кира Киралина например.
Апропо, аз в момента имам невероятното удоволствие от книгата на Сибиле Левичарофф, която за жалост просто свършва. Направо велика. Нищо общо със СЕГА. Някой беше прочел първите 20 страници и се беше изсилил, а българаните му изподпригласяха, празноглавата, още цели 19 страници мнения.

Редактирано от - Nickolas на 02/4/2009 г/ 12:04:19

Chreston
02 Апр 2009 12:07
Мнения: 587
От: Bulgaria
Ама наистина последно, докато не са ме уволнили

Команч, Борис Цветков, лека му пръст, не беше велик учен, но материалът, който той събра за Струма и Места ще се обработва още половин век - на терена беше безкрайно съвестен и работлив. Заедно с Димка Серафимова ще останат 8като имена-легенда за изследването археологически на Благоевградски окръг.
Ц. Комитова?! Тя пък коя е? За 30 г. трудов стаж написа две статии и те не стават за нищо.
Команч, вече съм сигурен, че ти, аз и автора се познаваме доста добре. Може би на една конференция в Благоевград даже да сме осъмнали, заедно с едни засукани изкуствоведки, в кръчмата във Вароша?!
генек
02 Апр 2009 12:20
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Таман го написах - и се изтри! Айде отначало!
Команч,
по една битова случайност се мотам из посочения от теб регион. Не само възрастни хора владеят румънски, учи се и в някои школа. Бизнес!
Виж, това
Толкова по въпроса за твоите "гърци" в Мелник днес.

показва, че просто не си прочел какво писах. Или услужливо подминаваш написаното.
Казах - в Сандански видях един келнер, говорещ гръцки. И други сигурно има, но не ми е трябвало да ме обслужват на гръцки.
Виж, не си забелязал / / случайно, де, не е нарочно / /, че говорех за комшията на свата ми. Чиято рода си живее в Сандански, има си двама сина, говори прекрасно български с мек диалект. Обаче, името му е гръцко. Но не разпитвах какъв е, що е.
А на юг от границата има много българи. Гръцки граждани, разбира се. Събизненикът на свата /ортак, де! / е именно такъв.
Етническите граници не са резки - освен в етнически чисти държави. Много българи живеят на юг от границата ни. Някои са с гръцки имена, други говорят и двата езика, но ги има. Това казах.
Аз не съм правил проучвания, споделям впечатления. Например, видях на една сергия "Вьесник" май беше - на ОМО-вците. И реших да го купя. А продавачът ми вика: "Що ще си даваш парите? Вземи за същите стотинки един жълт вестник, по-хубав е". Но тази случка не ства за представителна извадка, а просто я запомних.
Така че - бъди конкретен. Както си в бележките анти-статията. С много от които съм съгласен. И се питам - защо се нарича тая поредица 'Истинската история"? Хем не е вярно, хем е претенциозно-хвалипръцковско.
Forza NATO
02 Апр 2009 12:23
Мнения: 11,582
От: Bulgaria
Shadowin,
Вторият гроб е на Панзо Зафиров - телохранителят на Тодор Александров, убит заедно с него. Всъщност убийството на Тодор е станало на друго място, но са погребани там, където е днес паметникът. Црвената пасмина взривява паметника на Тодор, но след 1989 местните от Сугарево намират паметника катурнат по близкия сипей (добре, че шумкарите са мързели) и го връщат на мястото.
Иначе Команчът е доста прав. Абстрахирайки се от спора относно името (-ос), в началото на века Мелник не е български град и през 1913та оттеглящите се от Беломорието български войски са му теглили една клечка. Според местните легенди, войниците теглили по една балтия и на бъчвите на гърците и по улиците на горящия град са се леели реки от вино...
Фичо,
гърци - гъркомани, се тая. Важен е крайният резултат, а той е виден с просто око днес.
Между другото, да се нарича Чавдар Маринов "недоразумение" е проява на доста по-лош вкус.
Предводител на команчите
02 Апр 2009 12:29
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Генек, може и да не съм си бил изпил кафето още.
За което

А колкото до "истинската история": за съжаление днес, когато си мислехме, че ще се освободим от комунистическите идеологии, попаднахме в плен на още по-страшни. Чалгата напусна Пайнер и превзе българската историческа наука. Особено тази, що се изнася пред публика.
Добави мнение   Мнения:118 Предишна Страница 3 от 6 1 2 3 4 5 Следваща »