Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Заплатите ще падат и ще обедняваме
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:171 Предишна Страница 3 от 9 1 2 3 4 5 Следваща »
ntg2003
06 Апр 2009 11:09
Мнения: 25
От: Bulgaria
"Не, не си.
Ако може по-подробно обясни, как като ти вземе държавата парите, ти ставаш по-платежоспособен.
А иначе е ясно, че за тия които са на държавна копанка /и хора и фирми/ данъците само им вдигат благосъстоянието. "

Не бе. Не да ти веземе държавата. Да ти върне част от онова, дето вече го е изцицала от теб. Да го върне под формата на балансиран бюджет, под формата на публични инвестици, под формата на по-ниски косвени данъци, да ти върне част от отнетото, с натиск върху банките за намаляване на маржа между депозитната лихва и кредитната лихва. Да накара затлъстелите митничари да спрат каргото, да пресече точенето на моите пари в джобовете на безкрайно гладните ДДС-ари...Ей туй предлагам.
Всичко това обаче е обратно на рецептите на МВФ и СБ.
генек
06 Апр 2009 11:32
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Накарали Александър Велики да развърже Гордиевия Възел!!!
Той се почудил и в следващия миг извадил меча и го разрязъл!!!

Ангеле,
рязането не е РАЗВЪРЗВАНЕ! Остават парчета въже, негодни за нищо. И нямаш въженце, ако ти потрябва.
Това, което всякаквите икономисти/финансисти/специалисти/разарни мантраджии завързват - нормален човек не може да развърже. А да сече. Резултат - виж по-горе. В историята тия сечения се наричат рволюции.
Манрико, в брой 4 на "Факел" има статия - теб описва, директно! Последната в броя е. Някой път ще препиша нещо - да се посмеем всички тук.
OLDMAD
06 Апр 2009 11:34
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Всичко това обаче е обратно на рецептите на МВФ и СБ.

Апцолютно си прав ntg2003!
Въпросът е - като как, и с какви "финансови инструменти" да бъдат стопирани "мераците" им?!
Щото у БГ е пълно с техни подлоги и фин.съветници, които срещу "трийсе сребърника" са готови "Да продадат майка си и баща си"!
Heat
06 Апр 2009 11:41
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
като си почнал така, кажи нещо и за външния ни дълг и плащанията по него. Цитат: "краткосрочна задлъжнялост - около 28 млрд.лв. Краткосрочните външни дългове надвишават размера на резервите."?

Пенке, човечецът не разчита на аудитория дето ще проверява казаното, а на хора дето ще повтарят апокалиптичните му слова като откровение свише.
Външният държавен дълг е около 5 млд лева (януари 2009) и от него 0% (нула процента) е краткосрочен. Да не говорим, че към посочената дата краткосрочният дълг е 25.8 а не 28 млрд лева. В един нормален университет, студент опитващ такива манипулации би получил оценка "слаб".
XYZxyz
06 Апр 2009 11:53
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Любомир Христов е наистина голям спец,
но си мисля, че не всичко, което казва е така.
По принцип има въведени разни икономически постулати - ако нещо си не върви - направи това и това, които по принцип в 99% от случаите може и наистина да е така. Лошото е, че никой не се замисля за оставащия 1% от случаите, когато ако се приемат препоръчаните мерки, ситуацията се влошава вместо да се подобрява.
Обедняването - ами не трябва да помним чак толкова назад до какво води обедняването в България. След 1989-та година примерно 90% от българите обедняхме средно 10 пъти. До какво доведе това обедняване - липса на покупателна способност, съответно липса на вътрешен пазар в България и 1-2 милиона българи избягали от България. Ориентиране на производството главно за износ, но заради ниското заплащане стоките ни са с ниско качество и имаме ниска производителност на труда. Едно ново обедняване ще прати и останалата половина работещи българи в чужбина и производство съвсем няма да имаме, но може би това е целта.
beagle
06 Апр 2009 11:57
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
ntg2003 мили ,
Предлагаш да "свием" краденето , бре ... Че като как тъй ?

XYZxyz
06 Апр 2009 12:00
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Heat,
няма как сега да проверим данните от статията.
25.8 млрд. лева е в края на януари, а не на март,
а в статията са използвани данни и към края на март.
Та може да се окаже, че "около 28 млрд. лева" е вярно.
Мен
06 Апр 2009 12:35
Мнения: 1
От: Bulgaria
Аман от дървени философи, като тоя ръмпел...
Mitev
06 Апр 2009 12:37
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Работната сила в България въобще не е евтина.


Господин авторе,
прав си, ако сравняваме работната сила в България с работната сила в Китай или Бангладеш.
С твърдението, че работната сила у нас въобще не е евтина, очевидно обслужваш МВФ и идеята му за предпазно споразумение, което ще бъде съпроводено с намаляване на доходите.
Не бива да забравяш обаче примера с Настрадин Ходжа, който тъкмо научил магарето си да не яде, то взело, че умряло.
Огромна част от българския народ е близко до положението на това магаре. Но според консултанти като теб, пак те трябва да понесат основната тежест от кризата, а не тези, които ги доведоха до просто вегетиране.
ПП
А замислял ли си се господин авторе за ценовите съотношения на стоките от първа необходимост в България и Англия например?


Edited by - Mitev on 06/4/2009 г/ 12:40:29

шуменско пиво
06 Апр 2009 13:30
Мнения: 3,617
От: Angola
След 1989-та година примерно 90% от българите обедняхме средно 10 пъти. До какво доведе това обедняване - липса на покупателна способност, съответно липса на вътрешен пазар в България и 1-2 милиона българи избягали от България.

Хиксе, обедняхме НИЕ! А ВИЕ забогатяхте! Затова днес НИЕ сме на майната си по света, а ВИЕ си кютате там и си барате оная работа! На всичко отгоре имате наглостта и да дрънкате глупости за заблуда на малкото нещастници, които още вярват в химерите на умрялото неродено светло бъдеще!
rki
06 Апр 2009 13:42
Мнения: 20,973
От: Albania
. Да ти върне част от онова, дето вече го е изцицала от теб. Да го върне под формата на балансиран бюджет, под формата на публични инвестици, под формата на по-ниски косвени данъци, да ти върне част от отнетото, с натиск върху банките за намаляване на маржа между депозитната лихва и кредитната лихва. Да накара затлъстелите митничари да спрат каргото, да пресече точенето на моите пари в джобовете на безкрайно гладните ДДС-ари...Ей туй предлагам.

Хе-хе, то това и на мен ми се иска, ама няма да стане.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
Mars Attack
06 Апр 2009 13:46
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Druz,

Boianova
06 Апр 2009 13:55
Мнения: 1,138
От: Bulgaria
На никого не е ясно какво точно се случва и как ще продължи, така че трудно ще се прогнозира какво ще се случи у нас. И бездруго сме със статут на извънземни - навсякъде криза, а у нас ми обясняват, че няма такова нещо. Сега пък има, ама.... А аз имам модел за спасение от кризата - връщане по селата, организиране на по-едро земеделие и ще се подпрем на глада и безработицата, която се задава с бързи стъпки. Ама никой пък не ще мотика! Е, тогава давайте насам МВФ-то! Ще опаткаме и следващите заеми и пак ще сме хванати за палците, както винаги!
Apolitichen
06 Апр 2009 14:06
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
След като др. Любомир Христов е бил финансов консултант, член на УС на БНБ, какво е правил през 2000-2009 - консултирал е раздуването на балона или да?
Прегряването се изрази и в надценяване на лева
Нещо май не следи статистиката и бюджета, щото прегряването се изрази с източване на бюджета чрез директна кражба (източване на ДДС) и косвено (чрез контрабанда на акцизни стоки или "куха" капитализация на уж активи).
Та ако се вземат пари от МВФ, кой бизнес щял бил да бъде подкрепен - тоя дето досега раздуваше балона, или някой друг, в Кувейт например? И защо държавата да подпомага фирмата? Ако държавата остави фирмата да се оправя сама, тя вероятно ще фалира бъде продадена, вероятно броят на работниците редуциран (не е казано, че всички преди това са работили ефективно). И няма нужда да се увеличават службите като състав - при малко по-добра отчетност и ефективно управление, би следвало да се справят и с ръстта на безработицата, и дори да съкратят част от щата си.
Не мога да разбера, когато става дума за конкуретноспособността, защо разните му съветници и др. анализатори пропускат, че икономическата ефективност се определя най-вече от управлението, сиреч след като са дали неефективни съвети, порочни прогнози (Георги Ганев, Божидар Данев) работата опира не до стойността и ефективността на работната сила, а до простата некъдърност на бизнесмени, банкери и вся икономическа сволач, разтягаща локуми за розово бъдеще, без каквото и да е покритие.
SINDBAD
06 Апр 2009 14:10
Мнения: 6,430
От: Bulgaria
Работил е и в големи американски компании.
И с това всичко по АНАЛИЗА приключва!!Резултата-питайте Обама, дето постоянно иска пари от Сената да кърпи дупките в същите тези американски компании. И като работят там в УСА ефективно какво-да не би да им опростят лихвите и главниците по надутите кредити? Щото то и там живяха на кредит десетилетия наред, та само с производителност и хайуеи не става тая работа!!
Mitev
06 Апр 2009 14:16
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
А аз имам модел за спасение от кризата - връщане по селата, организиране на по-едро земеделие и ще се подпрем на глада и безработицата, която се задава с бързи стъпки.



Boianova,
преди около 40 години, когато държах изпит по икономическа география, доколкото си спомням обработваемата земя в България беше около 47 милиона декара. От тогава тя е намаляла и колко е в момента не знам, пък и не ми се рови. Но да предположим, че няма намаление. Колко хора искаш да се върнат на село, за да правят по-едро земеделие? В момента в селата живеят не по-малко от един милион души. Средно на тях се падат по малко над 40 декара земя.Намали ги наполовина - нека само 500 хиляди да са тези, които са в трудоспособна възраст - падат им се по около 80 декара обработваема земя /пак повтарям по стари данни/. Можеш ли да организираш по-едро, бих добавил, на съвременно техническо ниво, земеделие върху 80 декара земя. Ти искаш да прибавиш към съществуващото селскостопанско население още колко - 100, 200, 300 - колко стотин хиляди? Откъде земя за тези хора?
Селското ни стопанство наистина има нужда от окрупняване и модернизиране, но не и от голям поток допълнителна работна сила. Стига с тези наивни представи за решаване на проблемите на България. Вижте че по света в развитите държави 2-3 до % от населението храни цели нации, че и за износ остава.





Mars Attack
06 Апр 2009 14:42
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Митев,

Икон. география при проф. Тянко Йорданов ли я държа ? Голям сладкодумец беше, водеше "Атлас" по ТВ.

Малко след теб (30-на г.) данните бяха, че в САЩ се занимават със замеделие 4% от населението, изхранват си своето и огрмна част изнасят.

Във Великобритания този процент беше само 2%.


Нито на едното, нито на другото място имаше ДЗС и ТКЗС, нито пък колхози и совхози. Как се оправяха тези хора, и аз не знам !
beagle
06 Апр 2009 15:17
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Марсианче ,
В онова време се говореше за обем селскостопанска продукция , достатъчна за изхранването на три Българии . След ФД и доганките в МЗ - к. тати моряк ... Иначе , хванеш ли ги за ушите , през девет дерета вода ще донесат ... Политика на геноцид , такава , че и Адолф Айхман , като новобранец би изглеждал пред тях ...

Mitev
06 Апр 2009 15:25
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Митев,
Икон. география при проф. Тянко Йорданов ли я държа ? Голям сладкодумец беше, водеше "Атлас" по ТВ.


Марсиански приятелю,
да, при проф. Тянко Йорданов я държах. Географията ми е любим предмет. Още помня че ми се паднаха въпроси за селското стопанство в Пазарджишко-пловдивски подрайон и Текстилна промишленост на Индия.
Започнах нестандартно, като разказах за съвещание, на което се е обсъждал въпросът за райониране на културите съгласно почвено-климатичните условия в района. Професор Йорданов ме прекъсна и каза да мина към втория въпрос. Него започнах с изчислението, което бях направил, а именно, че на глава от населението в Индия се произвежда по 3 см. вълнен плат.Последва ново прекъсване и въпрос към присъстващите състуденти - колко да му пишем? Всички бурно реагираха - шест, шест. Получих шестица и пожелание от проф. Т. Йорданов да стана професор.

След като се похвалих, да ти отговоря и на другото

Малко след теб (30-на г.) данните бяха, че в САЩ се занимават със замеделие 4% от населението, изхранват си своето и огрмна част изнасят.
Във Великобритания този процент беше само 2%.

Нито на едното, нито на другото място имаше ДЗС и ТКЗС, нито пък колхози и совхози. Как се оправяха тези хора, и аз не знам !


Чувствам лека ирония по адрес на ТКЗС и ДЗС и поради това ще ти припомня, че чехите например не ликвидираха своите кооперативи, а ги освободиха от държавната опека и ги превърнаха в действителни кооперативи. В Израел селското стопанство също е на кооперативна основа в така наречените кибуци.
А между другото независимо от нарушеното кооперативно начало при коопераринето в България и неговите недостатъци, селското стопанство на България задоволяваше българските потребности и осигуряваше огромни потоци за износ, докато днес с малки изключения внасяме почти всичко, а износът ни е нищожен в сравнение с миналото.


Edited by - Mitev on 06/4/2009 г/ 15:26:32

Артиста
06 Апр 2009 15:32
Мнения: 5,204
От: Canada
След като приходите от износа драстично намаляват, а чуждестранните инвестиции хептен ги няма (тук не включвам изпраните вече парички, маскирани като "чуждестранни инвестиции", единственото верно решение е намаляването на вноса, затягането на коланите и повдигането на селото. Защото както върви, скоро няма да има и за плюскане. Тогава ще стане ясно дали и левът не е надценен.
Това, разбира се, не се отнася за "елита", който свикна с мерцедесите, черния хайвер и шампанското. Отнася се за тия, които хем нямат леб, хем не щат да ручат пасти.


Добави мнение   Мнения:171 Предишна Страница 3 от 9 1 2 3 4 5 Следваща »