Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Депутати за мръсни поръчки
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:226 « Предишна Страница 10 от 12 8 9 10 11 12 Следваща
Mars Attack
07 Май 2009 18:59
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
beagle,


Настроен съм доста песимистично относно резултатите от предстоящите избори, причините за което ги потвърждава и Либерта, след едномесечен престой в БГ. Имам ПОСТОЯНЕН контакт (родители, приятели, колеги) и те споделят именно това, за което говори тя, а именно: смята се, че "всички (партии и политици) са маскари" и едва ли нещо ще се промени, за когото и да гласуват. Че мафията така здраво си е оплела кошницата за тези 20 г., че който и да спечели, пак ще се стигне до пазарлък и коалиции с осн. цел -последващ келепир и грабене.


Затова и аз самият, макар да чета редовно форума и да пиша в него, не съм решил за себе си, дали да гласувам, или не, и ако - "да", за кого..., а какво да кажем за хората в БГ, които нито имат достъп до Интернет, нито пък време за такива дискусии като във форума (в борбата си за насъщния). Тук борбата също е яка, особено с тази страхотна криза, но все пак е по-нормална обстановката и можем да мислим за това, как да се помогне на страната, ако е възможно отдалеч.


Ще продължа довечера, сега трябва да се тръгва "към Марс".

Аbaddon89
07 Май 2009 19:11
Мнения: 957
От: Bulgaria
Както гледам всеки ще гласува за партията, при която му е секнал ентусиазъма да търси нещо по-добро. Кой за СДС, кой за БСП, други за НДСВ все още, а тези дето все още търсят, но не намират, ще гласуват за ГЕРБ и АТАКА. После и те ще станат като останалите.
В.Лянча
07 Май 2009 19:25
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
3. Министрите и премиерът да се избират САМО измежду вече избраните депутати!

Параграфе, още малко прецизност и гив ми пять! Министър-председателят и заместниците му ... писах, какви считам, че следва да са точните им длъжности ... по две различни листи, отделни от депутатските. Това е разделение на властите! Да не говорим, че "от вече избраните депутати" са втори и ненужни избори.
6. Конституционните съдии да се избират ПРЯКО от Народа!

Не само конституционните и даже най-малко тях. Председателите на ВСС, ВАС, ВКС, Главният прокурор и заместниците им - задължително! Останалите съдии и прокурори - не. Те са служители и при тях трябва друго: мандатна система с атестиране и ротация по месторабота в географски смисъл на две години.
Zmeja
07 Май 2009 19:27
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Неверния Тома,
1989-1990-1991 г. не ги споменавай като пример за финансиране на партии.
Тъй кото сайта не се отваря нещо от личния ми архив:
-------------
СДС И ПАРИТЕ НА ЧИЧО САМ
Уилям Блум
Когато българите проявиха нахалството да изберат не тези, които трябва, Съединените щати веднага побързаха да поправят грешката. Последвалото въстание е отличен пример на "нова политика на вмешателство".
*
Интересната и документирана статия, която поместваме тук, разглежда събитията в България от периода 1990-1991 г., като обръща особено внимание на грубата намеса на САЩ и готовността на тогавашната опозиция да я приеме, по същия начин, както и в други източноевропейски страни. Разбира се, за по-пълно възстановяване на фактите от този период е необходим много по-задълбочен и безпристрастен анализ, който да включи и разрушителната политика на БСП - б. пр.]
*
През лятото и есента на 1990 г., след като Българската социалистическа партия (БСП) - бившата Комунистическа партия - неочаквано спечели пърите свободни избори, проведени в тази източноевропейска страна през последните 45 години, антиправителствените протести изпълниха улиците. Всеки път, след приемане на някакво искане, предявено от опозицията, тя поставяше нови, като по този начин обсаждаше новия демократичен режим и правеше невъзможна каквато и да била форма на управление. За наблюдателте с историческа памет протестното движение в България напомняше за подобни събития в миналото. [...]
През 1990 г. България се превърна в мишена на подобна кампания. Организацията "National Endowment for Democracy" (NED), със съдействието на "Free Congress Foundation", пое ролята, която в миналото бе изпълнявана от ЦРУ и частните антикомунистически групировки. Както обясни бившият директор на ЦРУ - Уилям Колби, причината, поради която тази дейност е преминала към компетенциите на NED, е че "много от програмите, които ... са били извършвани като тайни операции, сега могат да се провеждат по достатъчно открит начин и, вследствие на това, без да предизвикват спорове". (2) [...]
Междувременно, NED и организацията за международно развитие USAID щедро бяха отпуснали на България 2 милиона $, за да повлияят на резултатите от изборите - процес, който NED нарича "насърчаване на демокрацията" (6). По този повод NED подари вестникарска хартия за 233 000 $ на органа на опозиционната коалиция СДС - "Демокрация" с цел "да позволи да бъде увеличен броят на страниците и тиражът на вестника за периода до общонародните избори". СДС получи още 615 000 $ от NED за "партийно обучение", "материална и техническа поддръжка" и "следизборно съдействие на програмата за изграждане на партия на СДС (7). [...]
Студенстката организация получи финансови средства от NED на обща стойност 100 000 $, предназначени "да осигурят инфраструктури за поддръжка с цел ... подобряване на нейните възможности за обхват с оглед на общонародните избори." (19). NED достави "факсове, видео и ксерокс-машини, мегафони, технологии и печатни устройства на ниска цена", както и помощ от страна на различни полски консултанти, американски юрисконсулти, а също и други експерти. (20).[...]
Както студентите, так и "Подкрепа" получи помощи от NED - 327 000 $ - " за подпомагане на "Подкрепа" при организирането на кампанията по обучение на избирателите за местните избори" (27). С парите бяха закупени факсове и компютри, а консултанти помогнаха на профсъюза "да се организира и набере сила", според Олег Чулев - зам.председател на "Подкрепа" (28).


Туткалчев
07 Май 2009 19:29
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Изпълнителната власт трябва да се избира на отделни избори от законодателната. Освен това партиите трябва да са представили програма (във вид на action plan, тоест по точки и със срокове) и кабинет, така че да се знае кой ще е министър-председателят и кои - министрите. Разбира се, трябва да се гласува за съдии, прокурори и началници на полиция от общинско ниво нагоре.
Zmeja
07 Май 2009 19:37
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Туткалчев,
Изпълнителната власт не може да се избира по простата причина, че тя изпълнява волята на парламентарното мнозинство. Но Параграфа е прав, че задължително министрите би трябвало да са избрани като депутати. (Тогава пък съществува опасност голяма част от министерствата спечелилите избарите да превърнат в агенции и комитети.)
В.Лянча
07 Май 2009 19:41
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Изпълнителната власт не може да се избира по простата причина, че тя изпълнява волята на парламентарното мнозинство

Змей, умен човек си и ценя мненията ти, но за тези приказки ще те разстрелям на място ... морално, разбира се Я пак
Meto ot Interneto
07 Май 2009 19:41
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
Брей, айдуци, бе!
А некои се чудят и се маят как иначе кротки ора като Робеспиер и Сталин станали жестоки.
Bira
07 Май 2009 19:44
Мнения: 9,171
От: Bulgaria
ще се сдобием със свестни министри след като се сдобием с осъдени такива.

ерго, не ни требе прека, директна или непосредствена демокрация, а пряко избираем главен прокурор например. и други такива относително простички решения. дотогава главпрока ще прави както досега - ще гони ингилизки джурналя из малинака.
beagle
07 Май 2009 19:46
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Обществото , което ние си измисляме , е тежко отчуждено от своето гражданско/социално съдържание . Обществото ни днес , е в плен на своето собственополитическо , твърдо партизирано съдържание . Не променим ли този пагубен за нашето общество , негов "вътрешен баланс" , в кръг ще си въртим "общото" и вместо Общество , с негов сурогат ще вълнуваме мислите си за общ живот . Категорично преди политическите партии , Обществото ни трябва да се отвори към своите основни социални/етносоциални компоненти и да ги подчини на своето , по същество общо за всички тях , развитие . Не го ли сторим , Господа , изобщо не струваме в матриал за Общество ...

Туткалчев
07 Май 2009 19:50
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Изпълнителната власт не може да се избира по простата причина, че тя изпълнява волята на парламентарното мнозинство.



Змей, нали точно това не трябва да става! Нали трябва да има разделение и независимост на властите. Как да го постигнеш това разделение и тази независимост, ако не на отделни избори (може и в един и същи ден)?
В.Лянча
07 Май 2009 19:52
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Туткалчев,
Магистратите на местно равнище не са шерифи, а служители, нищо, че сега се изживяват като бейове. Избират се висшите магистрати и висшите ръководители на изпълнителната власт. Това са политическите лица и те назначават, контролират и атестират местните съдии и прокурори, както и министрите. Обратното е или див хаос или "демократическия централизъм" на БКП. Освен това, местните магистрати не само, че не следва да се избират ... освен по национална листа, евентуално, като банка кадри. Но считам, че е излишно ... но и не трябва да се залежават по места. И най-добрата система няма да предотврати купуването им, ако са изложени на съблазни и натиск повече от две години.
Zmeja
07 Май 2009 19:55
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Изпълнителната власт е автономна само в рамките, очертани от законодателната. За какво тогава трябва да избираме министерски съвет. Дори в президентската република, както е известно екипа се определя от президента - единствено избираем. Какво управление може да има ако например БСП има мнозинство в Народното събрание, а при хипотетичния избор Иван Костов е премиер. Повтарям: Предложението на Параграфа е наистина рационално. Министрите да бъдат предварително избрани като депутати. Зам министрите е необходимо да са специалисти и рядко подменяни.

Редактирано от - Zmeja на 07/5/2009 г/ 20:02:52

Туткалчев
07 Май 2009 20:01
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Изпълнителната власт е автономна само в рамките, очертани от законодателната. За какво тогава трябва да избираме министерски съвет. Дори в президентската република, както е известно екипа се определя от президента - единствено избираем.


Изпълнителната власт трябва да е автономна в рамките, очертани от закона, а не от законодателната власт, и напълно зависима от волята на Суверена. Сиреч, ако не си изпълнява задълженията и обещанията, да има ясен и прост механизъм за отзоваване, сиреч за падане на правителството. Пак говоря за разновидност на пряка демокрация, а не на представителна, защото, както се вижда, при представителната демокрация властите са оплетени като свински черва. И са напълно зависими от партиите. Всъщност (с изключение на САЩ, където системата е по-различна) съвременната демокрация клони към партокрация.
Бармалей
07 Май 2009 20:02
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
Тъй , тъй...То - убаво туй с пряката демокрация, ама ако не бяха партиите - лоши, крадливи, продажни и т.н. братята Галеви и техните шуряци, баджанаци и посестрими от Ю.Африка, Родезия и Аржентина, отдавна да са си свили топли гнезденца у парламента - демократично, пряко-представително - напрво от Дупница...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
Zmeja
07 Май 2009 20:11
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Туткалчев,
Точно законодателната власт е тази, която мести ограниченията на изпълнителната, според своята програма, виждания и актуални изисквания. Не може законодателната и изпълнителната власт да са в разнобой и да носят различна политическа отговорност.
В.Лянча
07 Май 2009 20:12
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Изпълнителната власт е автономна само в рамките, очертани от законодателната

Да де ... Само в рамките. А рамките са специалните закони, уреждащи държавното управление в отделните области на дейност и бюджетите. Вземи който и да е спецзакон и ще видиш колко общо са очертани. Бюджетите са по-конкретни, но също достатъчно широки като рамка. Т.е. автономията на изпълнителната власт е значителна. Толкова, че се налага мафиотите в НС непрекъснато да я държат изкъсо с партизански средства и главно - със заплахата от смяна. Иначе току-виж някой в МС се отскубнал и свършил нещо за народа, а не за партийците.
В.Лянча
07 Май 2009 20:18
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Не може законодателната и изпълнителната власт да са в разнобой и да носят различна политическа отговорност

Не са точно тези термини, но нейсе. По-важното е, че може. Още по-важното е, че трябва. Това е разделение на властите и взаимно балансиране. "Система от противотежести", според бащите-основатели на САЩ. Така, впрочем, работят всички президентски републики.
beagle
07 Май 2009 20:18
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Туткалчев мили ,
Засукваш дебат , чието начало е положено в годините , преди раждането на Чарли . Неуважително невежество проявяваш към кучето ми , Приятелю ... Ха недей ...

Zmeja
07 Май 2009 20:20
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
В.Лянча,
Тази законова "рамка" непрекъснато мени формата си, според желанието на парламентарното мнозинство. Затова в някои страни може да съществуват сложни споразумения и "правителство в малцинство". В България такова нещо е химера.
Добави мнение   Мнения:226 « Предишна Страница 10 от 12 8 9 10 11 12 Следваща