Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Световната банка сложи България в черен списък
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:157 Предишна Страница 2 от 8 1 2 3 4 Следваща »
VOCI
23 Юни 2009 03:22
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Да , Брайти , Валутният борд е хубаво нещо когато се знае че правителството е улаво. Затова именно е и законът забраняващ намесата на изпълнителната власт в работата на Борда. Щото по идея такова правителство като му дадеш възможност за самостоятелна финансова политика то почва да крадне до дупка и даже и житото за посев. Буквално!
Това , което едно правителство може да прави в рамките на Борда е :
1. Да събира данъци
2. Да управлява резерва
Събираемостта е смешна ( само преду неколко дена тука имаше статия че държавата се предала и не може да си събере над милиард вземания ). От друга страна са кражбите от ДДС и каналите през митниците и фалшификациите с бандеролите и т.н.
За управлението на резерва нема какво да говорим - предизборно харчене на калпак по посока обръчите. Възвращаемост в икономиката - пак смях .
И като капак - гръмовният провал в усвояването на европейските пари.
Та като ми фалиш правителството аз те разбирам - твойто гардже ( пърдон - съсле) си е най-убаво.
Ама има и други мнения.
Brightman
23 Юни 2009 03:43
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
VOCI,
поомешал си валутният резерв (валутното обезпечение на парите в обращение) и фискалният резерв (изтеглянето на пари от обращение), както и функциите на централната банка и на правителството, ама нейсе...
-
Единственото ограничение на валутният борд в България е че срещу всеки лев в обращение, трябва да има 0, 50 евро обезпечение обратимо всеки момент. (В момента има три пъти повече обезпечение от нужното).
-
Едно правителство в условията на валутен борд може да прави всичко, което може да прави и всяко правителство без валутен борд. И сегашното правителство го прави чрез данъчната политика (структура, размер и вид на данъците) и политиката на бюджетните разходи (структура, количество и направление).
VOCI
23 Юни 2009 04:45
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Липсата на капитали и намалелият износ водят до главоломен спад в обема на индустриалното производство в региона, казват икономистите от Световната банка. Най-големи свивания има в Латвия – 24 процента, Турция – 22, и България – 18, следвана от Румъния с 12 процента.
генек
23 Юни 2009 07:22
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Ако някой приема на сериозно тези партенки на Световната банка е глупак,

А какъв е този, който цитира постоянно някакви икономисти, известни като добри съседите в средите си?
Не бързайте - след увертюрата на Брайтмана, ще се разнесе кресчендото на Фичо. Те така си ходят - по двойки, като в приказката на Елин Пелин. Партийна патрулна двойка!
SINDBAD
23 Юни 2009 07:47
Мнения: 6,430
От: Bulgaria
А стига от болна глава на здрава!Поредният напън както и щото да вземем заем!!Кога е за лошо, пъхат ни къде ли не!Ай с...р оттук, че много ни станаха "съветниците". Имаме борд и точка по простотиите и мераците на МВФ и Световната банка!!
adan
23 Юни 2009 07:47
Мнения: 34
От: Bulgaria
nikodim тия 13 млрд си ги има просто са в друга графа .

adan
23 Юни 2009 07:54
Мнения: 34
От: Bulgaria
http://www.bnb.bg/bnb/home.nsf/fsWebIndexb ul?openframeset-разгледай тук например
pasiv
23 Юни 2009 08:12
Мнения: 1,985
От: Bulgaria
Че има съживяване, няма спор, ако се отнася за фирмената задлъжнялост, която вече гони 200 В
Освен това се очаква в обозримо бъдеще да построим 5 км. магистрала, което несъмнено ще подобри инфраструктората, което автоматически ще доведе чуждестранните инвеститори
rossenf
23 Юни 2009 08:28
Мнения: 1,956
От: USA
Е убу де, аз предлагам ние пък да сложим световната банка в черния списък заедно с ИМФ, евреите и международното положение, па да видим кой ще издържи и тогава да спорим. Иначе нема смисъл - както сме разбрали отдавна, у форума разните хора, разни Българии виждат.
alabala12
23 Юни 2009 08:47
Мнения: 2,417
От: Bulgaria
tknikodim - Моите сметки са по-прости: имаме 35 милиарда евро дълг. На тях само лихвите са около 5% = 1.75 милиарда евро. Този дълг ако трябва да се изплати предполагам средно за 3 години това са главници 35/3 = 12 милиарда евро на година. 12 + 2 = 13.75 милиарда за тая година, ако не се разсрочи. Значи тия пари са приготвени да пътуват навън.

adan
23 Юни 2009 08:49
Мнения: 34
От: Bulgaria
На нощните "оптимисти" ще кажа само следната проста сметка :

дефицит от текущата сметка покриван до миналата година от ПЧИ.
От 8 месеца имаме спад и на двете в резултат на кризата-въпроса е спада на кое е по-голям?Вижте само тенденцията на финансовата сметка и отговора е болезнено ясен!Ако нещата не се обърнат в инвестициите -тъжна ни майка!

Растежа беше финансиран с дълг вкаран в тухли и бетон вместо в производство, е дойде време тоя дълг да се връща.
Та затова са се закъхарили от световната банка.
иначе засега имаме резерви-спете спокойно ЛЕТНИЯ сън.
alabala12
23 Юни 2009 08:51
Мнения: 2,417
От: Bulgaria
tknikodim - http://www.bnb.bg/bnb/home.nsf/vPages/Pub lications_BNB_Periodic_S_GED_20090325/$FILE/200901_S_GED_Bulletin-bg.pdf

тук си го пише черно на бяло: Краткосрочният дълг възлиза на 13 194.4 млн. евро
BOLGAR
23 Юни 2009 09:18
Мнения: 5,074
От: Bulgaria
И каква стана тя?
Май ще трябва да сваляме розовите очила и да се срещнем с реалността.
А реалността е че това Правителство по един изключително безотговорен и ПРЕСТЪПЕН начин харчи пари за политагитация на боклучавата си управленска партия!
И няма какво Хърсев и Ангелов да се опитват да омаловажават проблема, а трябва час по скоро да се вземат радикални мерки - разбира се не от тая паплач дето сега ни управлява - те могат да ни предложат само и единствено корупция и престъпност!
StrikeEagle
23 Юни 2009 09:41
Мнения: 21,073
От: Bulgaria
Странно как нашите емигранти се кефят на това колко лошо е в България
ЗАЕДНО с
най-простите комунета.
хунвейбин
23 Юни 2009 09:43
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Само теоретично-защото място за диалог няма .
Краткосрочният дълг обхваща задълженията със срок до падежа 1 година.Много скромно е представен-като 13 милиарда.
БВД-брутният външен дълг , представлява сумата от държавният и частният.Държавният е малък.БВД е равен на направеният частен дълг-това е дълга на частниците , на капиталистите .
За да се изплаща , трябва финансов ресурс.Като не може да се изработи , трябва от някъде да се вземе.
На български език , , Световната банка сложи България в черен списък ” означава , такива пари в страната няма, частниците от държавата и да искат не могат да ги вземат-та дори и след изборите до целият държавен фискален ресурс да доберат- десните.
Споразумение , финансиране от международни финансови институции, пък означава.държавата да направи тези дългове , или да стане гарант за тези дългове , да осигури този ресурс , за да се погасява частният дълг.
Когато го направи държавата , това пък означава , дълга от частниците , да се превърне във всенароден дълг, частниците да не го изплащат-народа да го изплати.
Чист натурален капитализъм.
Фискалният резерв създаден от правителството и това че правителството не прехвърля дълга на частниците върху държавата , са най голямата заслуга на настоящето правителство.Огромна е тази заслуга.

Кракатау
23 Юни 2009 09:53
Мнения: 4,538
От: Indonesia
Нема лошо! Ше продадем 100-тина панелки в Меден рудник на чуждестранни инвеститори и 13-тях милиарда дълг сме ги избили.
Петко Фенерски
23 Юни 2009 10:09
Мнения: 806
От: Bulgaria
Защо сме в един списък?
================================

Беларус има икономика която силно защитава родното си производство.

Земята там е държавна (!), на билбордовете има само родна реклама, магазините са препълнени (както и нашите) с родно качествено производство, макар и не богато като асортимент, но достатъчно.

Тя е бедна на ресурси, и затова има проблеми, но едно е очевидно за билите там: тя е е подредена и чиста.

Без нито 1 кв. метър море и нито 1 кв. метър планина, реално без никакъв туризъм (=никакви милиарди от туризъм) тя има заплати и цени като в България (изключвам върхушка от 0.5%, у нас, на такова сме богати). А нашите панелки са в по-лошо състояние от техните.....

Затова сме в един списък. Защото с много повече ресурс и възможности имаме еднакви крайни резултати като среден стандарт.

В статията се казва, че че имаме само 3 пъти по-малко от нещо, но съотнесено към ресурсите това показва, че начина на управление е много по-лош.



adan
23 Юни 2009 10:10
Мнения: 34
От: Bulgaria
хунвейбин , надълго си го заобяснявал-просто за да оцелеем трансформираме частния дълг в държавен.Това в други форуми някои го приказват от 2007.ама соцагитаторите припяваха -нема страшно дългЪ е частен-да ама не.
tknikodim
23 Юни 2009 10:17
Мнения: 410
От: Bulgaria
@ adan, alabala12


Благодаря, наистина в бюлетина на БНБ е посочена обща сума на краткосрочен външен дълг 13 млрд евро. Цифрите на които аз се позовах сочат че краткосрочния дълг само на нефинансовите предприятията и гражданите е около 13 млрд лв. Излиза, че още толкова има в банковата система. Това, изглежда са


1. Дългове на търговските банки към техните майки, както е казал Г. Ангелов - едва ли веднага строго изискуеми,


2. Краткосрочни депозити на нерезиденти - чуждестранни фирми и граждани. Много от тях вероятно са първа крачка към реална инвестиция в икономиката.


Като се има пред вид че ПЧИ за януари-април само по първоначални данни е около 1 млрд, цифрите все още ни позволяват да се чувстваме комфортно.


@ adan,


Наистина, до 2007 ПЧИ покриваха изцяло дефицита на текущата сметка, но това беше в порядъка на изключенията. През последните 3-4 години ние свикнахме да приемаме за нормално, че ПЧИ спрямо БВП бяха 3-4 пъти по-високи от останалия свят, около 25% през върховата 2007. Сега ще се върнем към реалността, че тази цифра се заформя около 9-10% - което пак ни прави първенци, но съпоставими с останалите простосмъртни.


Това приземяване променя манталитета ни на харчене, което от своя страна се изразява в по-малко потребление на вносни стоки за инвестиране и консумация. Нека да продължим да гледаме платежния дефицит спрямо ПЧИ, при сегашните обеми имаме резерви за 3-4 години а дотогава кризата би трябвало да е позабравена.


Не на последно място, "светът се опознава в сравнение" - както казваше старата поговорка. Само държавните дългове на 10-те най-развити индустриални страни отиват към 115% от БВП, към 2014 те ще са до 150% (нашият е 16%). Това прави по 50, 000 долара само държавен дълг на глава от населението им. Частни спестявания, както знаем, там почти няма (с изключение на Германия и Скандинавските страни). Хората просто са свикнали да живеят на кредит без да се ограничават за нищо, но вече става много трудно да се поддържа това статукво - дълговите (облигационни) пазари започват да реагират. Например, преди няколко месеца дори в Германия една от емисиите на bund-ове (10 год облигации) не можа да се продаде добре, а това е един от най-ликвидните инструменти в Европа. На този фон ние наистина стоим много добре сега, а и перспективата ни са повече от оптимистични.
Druz
23 Юни 2009 10:25
Мнения: 275
От: Bulgaria
Според лизорезняците, пак ББ е виновен.При тях вече е доказано, че халката се разширява обратно пропорционално на умствените им способности, ако въобще имат такива.
Добави мнение   Мнения:157 Предишна Страница 2 от 8 1 2 3 4 Следваща »