Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Опасната връзка между етническо и криминално
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:237 « Предишна Страница 5 от 12 3 4 5 6 7 Следваща »
hamel
11 Авг 2009 12:51
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Ловък, преди десетина години, Кеми Тодороу изпя в един пиано-бар една песничка за мен и за една позната . Хем ей така, бяхме се закротили в едно сепаренце, Кеми подхвърли нещо закачливо към нас и ни изпя песничка
потребител,07
11 Авг 2009 12:53
Мнения: 8,146
От: Bulgaria
"Жельо Желев беше селянин и простоват на вид, но не и прост, всъщност беше бая сложен. Георги Първанов е селянин и прост като комсомолски секретар, но не натурално прозд като Боко. Първанов е тарикат и гьонсурат, a Боко е от рубриката "нарочно не придумаешь."
***
Е, само ти ли си най-свестният/умният???
дъртреалист
11 Авг 2009 12:54
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Премахване на новините на турски език ще бъде груба грешка

Не, пускането на новините бе Груба Грешка.
Спирането им ЩЕ ПОПРАВИ тази грешка.
НЕ само грешка беше, а крайно непремерена постъпка, ГРУБА обида спрямо останалите етнически групи имащи различен майчин език от българския.

Тези новини бяха замислени като- и са ярък провокативен акт, насочен КЪМ СЪЗДАВАНЕ (НБ!) и разпалване на етнически противоречия.
Не познавам човек, който да не се дразни от тези новини, и то при положение, че почти никой от познатите ми няма неприязън към мюсюлманите или турците като такива.

Бай Хасан на 80 г. ако не говори български е или дебилен, или води живот напълно изключващ интерес към националния социум, камо ли да му слуша новините. Стига глупости.
Mitev
11 Авг 2009 12:58
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Ловък, преди десетина години, Кеми Тодороу изпя в един пиано-бар една песничка за мен и за една позната . Хем ей така, бяхме се закротили в едно сепаренце, Кеми подхвърли нещо закачливо към нас и ни изпя песничка


Хамел,
ти си изпаднал почти в положението на Фичо с неговото ръкостискане със Станишев.

hamel
11 Авг 2009 12:59
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
По романтичност на усещането?
Mitev
11 Авг 2009 13:02
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
"Жельо Желев беше селянин и простоват на вид, но не и прост, всъщност беше бая сложен. Георги Първанов е селянин и прост като комсомолски секретар, но не натурално прозд като Боко. Първанов е тарикат и гьонсурат, a Боко е от рубриката "нарочно не придумаешь."
***
Е, само ти ли си най-свестният/умният???


потребител о7,
той е най-умният
1. защото е ръкостиснат от Станишеффф и
2. защото изповядва грядущий антибойковизъм.

Mitev
11 Авг 2009 13:04
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
По романтичност на усещането?



хамел,
по топлината, почувствана в сърцето и душата.

абулафия
11 Авг 2009 13:04
Мнения: 1,653
От: Bulgaria
Въпросът е изцяло прагматичен и много сериозен: може ли Българската държава да си позволи да няма средство за пропаганда сред това население? Може ли тя да изостави информирането му на турски канали, мрежата на ДПС и ходжите - които се образоват в Турция и в Сауд. Арабия. Отговорът, ако го търсим от гл точка на прагматичните национални интереси, е прост и очевиден: под контрола на Българската държава трябва да има цял канал на турски, който да приобщава българските турци към българското общество. Трябва да има и ислямски институт с София, дето под контрола на БГ държава да се преподава традиционният български ислям. В момента БГ държава няма активна политика на спечелване на лоялността на малцинствата си и на изграждане на усещането у тях (а и у мнозинството) за споделена съдба и общи ценности. Само така можем да си гарантираме прословутата унитарност на България.
-
Писа се по-горе, че предавания на турски били забранени от Конституцията. Това не е вярно. Конституцията декларира, че БГ език е официален, но оставя за нарочен закон да определи какво е точното съдържание на този "официален" статут. В различни държави има различни практики, вариращи от изискването на всяко публично пространство (т.е. всичко извън вратата на къщата) да се говори само на "официалния език", до ограничаването му като задължителен само за такива проявления на националния суверенитет като заседанията на парламента, нормативните актове в Държавен вестник и речите на президента. Къде точно в тази условна скала ще попаднем ние зависи от бъдещия закон. Докато не бъде приет той, съдържанието на съответния член от Конституцията остава декларативно и не достатъчно определено, за да може да бъде прилагано.
-
Аргументът, че не искаме с нашите данъци да се плаща за новини на турски, може лесно да бъде продължен - не искаме с тях да се плаща за образованието на "техните деца", за "техните пътища", за охраната на "тяхната" част от границата. Абе защо изобщо не ги джиросаме на Турция и Доган изцяло, така ще спестим най-много данък. Това само ако игнорираме факта, че вероятно и "те" плащат данък и по същата логика биха могли да искат турската част от съдържанието на финансираната с публични средства БНТ да бъде в пропорция с това какъв процент от населението на България, говори на турски. Това би било доста повече от 10 минути.
-
Аргументът за останалите малцинства също е гола софистика. Ясно е, че турците и мюсюлманите са най-голямото малцинство у нас и че са най-изолирани, особено в последните 20 години. Тази изолация, вкл информационна, ценностна и идеологическа, е сериозен риск пред националната сигурност. Не наличието на малцинства, а изолацията им е риск! Ако БГ държава продължи с улавата си абдикация от защитата на единството на обществото у нас и допусне и други малцинствени групи да стигнат до такова положение, тогава и за тях ще се появи нужда да се спасява положението. Една умна държава и едно рационално общество могат да превърнат малцинствата си в ресурс. Явно е, че не сме нито умни, нито рационални, въпросът е просто да не си подпалим чергата докато си играйкаме на факелни шествия по жълтите павета.
-
Останалото е емоции. Цялата дискусия за тези новини илюстрира прекрасно състоянието на това, което днес у нас се нарича "национализъм" - в него не могат да се видят никакви разционални грижи за националния интерес, дефиниран като прагматична политика. Единствено насаждане на самочувствие на жертви у българите, раздухване на разделения и злоба от политици, които не могат да предложат нищо друго като причина да бъдат избрани. Използват ви, уважаеми "патриоти" по най-мизерен начин.
Ловкия
11 Авг 2009 13:10
Мнения: 56,087
От: Ghana
Кеми да е жива и здрава, аз я харесвам, но когато си дойде от странство, си направи в НДК нещо като посрещане, организирано от Майкъл Кунстман, Бог да го прости. Бяхме се събрали около 1500 човека, тя нещо пя, имаше доста неразбории, както и да е, зарадвах й се, щото тогава още беше хубава и гласът й си беше същият.Но ме подразни че говореше български с някакъв зверски акцент. После си го припомни де...
StrikeEagle
11 Авг 2009 13:13
Мнения: 21,073
От: Bulgaria
То сигурно така се започва - с "ръкостискане".
Нема ли некой сведущ да ни го разясни това "ръкостискане",
щото в тия науки сме прозди като Бат Бойко...
hamel
11 Авг 2009 13:19
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
абулафия, дълбокото ми убеждение е, че не са необходими специални пропагандни методи и средства. Интегрирането на турците в българската държава трябва и може да стане по естествен път - когато стане така, че те поискат да са български граждани като всички останали. Но, дотогава, както те, така и ние, българите ще изпитваме най-различни трудности и не трябва на мен, да ми се създава усещането, че нещо им дължа. Каквото е за мен, такова и за тях. Останалото е зорландисана и неистинска работа. Има задължителни неща - владеенето и практикуването на българския език, спазването на законите и никакво специално отношение. Никакво! Малко по-деликатен е въпросът с религиозните им празници, но и там може да се намери решение, като изходен постулат е, че България е светска държава.
Mitev
11 Авг 2009 13:19
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Въпросът е изцяло прагматичен и много сериозен: може ли Българската държава да си позволи да няма средство за пропаганда сред това население?


Абулафия,
може, /в момента Българската държава е точно в това положение, никой не бива да се заблуждава за ефека от сегашните 10 минутни новини/ както виждаме - възможно е, но не бива. Не бива да продължава и в бъдеще по този начин българската държава да абдикира от функциите си сред това население.

Meto ot Interneto
11 Авг 2009 13:23
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
Аргументът на абулафия за новините на турски като "средство за пропаганда" е комичен. Това не е средство за пропаганда, това е специален статут на чужд език в национална медия. Абсолютно недопустимо и потенцално опасно за малка и слаба страна като БГ. Ако има предавания на чужди езици, говорени в страната, трябва да са по азбучен ред.
lilliola
11 Авг 2009 13:34
Мнения: 5,222
От: Faroe Islands
Добър и навременен анализ на Стефан Дичев.
Да се надяваме, че който трябва ще го прочете!
Кириак Стефчоолу
11 Авг 2009 13:37
Мнения: 3,836
От: 0
Аз не съм виждал досието му, само съм чел статията в Конгрешънъл куотърли,

Другарю Чичо,
Молим да са съобразявате с аудиторията. Тука нема толкоз изучени като Вас, особено яз.
Затуй нема да е лошо да обясните кой издава Конгрешънъл куотърли, Inc.
Иначе някой мое и да си помисли, че това е официално издание на долната камара на Народното събрание на САЩ, нъл тъй?
Caravaggio
11 Авг 2009 13:44
Мнения: 13,610
От: Italy
Абулафия пледира за турци, родени в България от турци, родени в България, от турци, родени в България. Доколкото си спомням, средното образование беше задължително, не както сега - нежелателно. Ако някой е успял да остане неграмотен, това си е негов проблем. Помежду си малцинствата могат да си говорят ако щат на марсиански - никой не им го забранява и не се интересува. Да си издават вестник на турски - колко му е? Да си направят и телевизийка на турски, нямам нищо против. За мен по-важно е, когато ме попитат колко е часа, да го правят на български.
Ловкия
11 Авг 2009 13:46
Мнения: 56,087
От: Ghana
да се преподава традиционният български ислям.

абулафия,
би ли ми обяснил какво е това?
Защото аз смятам, че няма такова нещо.
Ислямът е един, и се преподава според възгледите на преподаващия и според самото издание на Корана.
Кириак Стефчоолу
11 Авг 2009 13:46
Мнения: 3,836
От: 0
Като гледам, другарят Дичев много успешно е отклонил вниманието от съществения въпрос - имало ли е геноцид на българите в земи под турско управление от 1903 до 1923?
beagle
11 Авг 2009 13:48
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Ивайло Дичев мили ,
Приеми Реформацията , като сложен ред от прости промени . Сториш ли го , то и ненужното в личната ти идейност , само ще се изпари . Проблемата пред Обществения субект , а в разбираемост и пред управляващите е , като как да бъде споделена СПРАВЕДЛИВАТА ДОБРОНАМЕРЕНОСТ на Промяната . За етносоциалните групи в Българската нация , Тя не бива да бъде нещо чуждо , а най-достъпна за всички - Народна длъжност . Другото е либерално съзерцание...


Редактирано от - beagle на 11/8/2009 г/ 16:25:38

Caravaggio
11 Авг 2009 13:52
Мнения: 13,610
От: Italy
Бийгъл, ако няма какво да кажеш, не е необходимо да редиш безсмислици в псевдоархаичен стил.
Добави мнение   Мнения:237 « Предишна Страница 5 от 12 3 4 5 6 7 Следваща »