Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
САЩ губят позиции като суперсила в образователния елит
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:136 Предишна Страница 3 от 7 1 2 3 4 5 Следваща »
simo
09 Окт 2009 12:53
Мнения: 8,455
От: Jamaica
Влянча, по слюнката се вижда щото не си завършил у некой от топ 100-те
softwind
09 Окт 2009 12:54
Мнения: 5,658
От: Cambodia

Самолётам Су-35 и Су-37 специальное кодовое обозначение НАТО не присваивалось

Натиснете тук
В.Лянча
09 Окт 2009 13:40
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Влянча, по слюнката се вижда щото не си завършил у некой от топ 100-те

Не съм, Симочка. Даже и от топ 400-те. Затова и консултирам техни преподаватели
simo
09 Окт 2009 13:51
Мнения: 8,455
От: Jamaica
Даже и от топ 400-те.


личи си, даже много
ivankin
09 Окт 2009 13:52
Мнения: 1,143
От: 0
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: ivankin
майничка
09 Окт 2009 13:56
Мнения: 215
От: Bulgaria
For the record:
домат на китайски е 西 红 柿 - сихонгшъ - западна червена райска ябълка. Но доматите произхождат от Америките, не от Европа.
Но пък и ние много неща сме взели от Китай -розите, лалетата, чая, прасковите, гинко билобата и т.н.
Бармалей
09 Окт 2009 14:05
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
...чая, прасковите, гинко билобата и т.н...

Очаква се в скоро време да "вземем" и клечките...В едно изследование се установило, че с вилиците се загребва много манджа

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
Бай Драган
09 Окт 2009 14:06
Мнения: 12,047
От: Bulgaria
Къде сме ние? Ей тука.
"БАН заема 132 място сред водещите 500 научни организации в света по качество на присъствието и представянето си в интернет, а сред изследователските институции от Европа е 58-а в първите 100. Софийският университет се нарежда на 1001 място сред водещите 3000 висши училища в света. В листата на 100-те топ-университета от Европа нас ни няма, но в класирането на университетите само от Източна Европа нашата Алма матер е на 37-о място. Това показва новият анализ на виртуалното университетско и изследователско пространство, направен през януари т.г. от специализираната Международна експертна група за класифициране на академичните институции (International Ranking Expert Group - IREG). Тя е създадена през 2004 г. от Европейския център на ЮНЕСКО за висше образование (CEPES) и Института за политика във висшето образование във Вашингтон със съдействието на научна група от Центъра за информация и документация към Националния съвет за научни изследвания на Испания."
майор Цепеняков
09 Окт 2009 14:27
Мнения: 814
От: Bulgaria
Въпросът е - както питаше навремето райчо-стойчевия т. нар. "Галъп" - "Къде сме ние?"

Ние сме тука: в настоящий момент и на сие место райчо-стойчевия т. нар. "Галъп" е запретнал ръкави и усвоява ефективно едни 360 хилки от фонд Научни изследвания, срещу които да врътне проучванийце, с което да ви укаже ако употребявате годишно 2 броя дезодорант от по 3 лв. бройката дали се падате у средата на средната класа или сте под нея (демек лузър) или сте над нея (демек ВИП).
Дай Боже всекиму!
Meto ot Interneto
09 Окт 2009 14:41
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
Такива класации са абсолютни безсмислици, защото критериите никога не могат да бъдат съвършени. Това Мичиган да бие Екол Нормал и Карнеги Мелън е все едно Люксембург да бие Бразилия на световно. Освен това, един университет може да има колеж-световен шампион в определена наука, или изкуство, но като цяло да е извън класацията.
Въпреки загубата на позиции, според тая изкуствена класация, сметам, че щатите си остават първи във висшето образование. Има три причини за това: мъни, мъни, мъни. В другите страни просто не дават толко паре за това.
Бай Драган
09 Окт 2009 14:55
Мнения: 12,047
От: Bulgaria
, Мето !
tknikodim
09 Окт 2009 15:24
Мнения: 410
От: Bulgaria
Мето,

(1) един университет може да има колеж-световен шампион в определена наука, или изкуство, но като цяло да е извън класацията.

(2) Има три причини за това: мъни, мъни, мъни.


Леко несъгласие.


(1) Поне в англо-езичния свят, най-често има силна корелация между качеството на отделните катедри, колежи, факултети и прочее в един университет. Мястото или е силно, или е не толкоз силно. Ако е силно, то изритва слабите звена да не му маскарят репутето. Това се прави с деленето на парите вътре в университета.


Същото се отнася и за качеството на хората в катедрата/департамента. На силно място посредствени хора не се назначават. Затуй всички ги уважават.


(2) Само парите не стигат. Има разни новобогаташки нации като Сингапур, Ирландия, че и от по-старите богаташки като Германия, дето дават луди пари на супер-професори от уса-то да си прикачат името към техни университети. Най-много стигат до частичен ангажимент, някакви гастролиращи двуседмични курсове да прочетат сбито материала за цял семестър и други тарикатлъци, дето уж вкарват приемащия университет в разни класации.


Има и нобелисти дето не се свенят на дабъл-джобинг - тече им заплатата у дома, а те срещу минимален ангажимент закачат втора в Сингапур или Малайзия, че дори и в Япония. Но знаещите лесно разпознават такива случаи и авторитетът си остава за домашния университет на нобелиста.


Това, което липсва извън най-добрите американски университети е яко конкурентната среда. И оценка само и изключително по достойнството на труда. Това задържа добрите хора там, заедно с парите и добрите други условия за правене на наука. Където започнат и най-малките прояви на непотизъм критериите падат и добрите хора се разбягват.
E6
09 Окт 2009 15:43
Мнения: 29,550
От: 0
Въпросната класация идва от някакво английско списание.Като знам англичаните колко са обективни и цялата класация почва да ми звучи несериозно... Винаги съм подозрителен към английските средства за масова информация.
Times Higher Education (THE), formerly The Times Higher Education Supplement (THES), is a magazine based in London reporting specifically on news and other issues related to higher education.

Натиснете тук
Benedicta
09 Окт 2009 15:44
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
simo
Китай е това, което си е... опит на един милиард азиатци да изглеждат като белите хора


Айде, айде. Китай е исторически най-голямата икономика в света - откак има Китай, та допреди войните те са били винаги грубо 25% от световната икономика.

И какво от това...? Кое от моето изречение не ти хареса? Я да те питам накъде духа вятърът - дали белите хора са възприели начина на живот, обичаи, нрави, език, музика, начин на обличане и т.н, и т.н от китайците или е обратно? Не омаловажавам множеството китайски изобретения, които ние ползваме, ноооо отново ще кажа, че китайците са тези, които следват, имитират, пресъздават, допълват култулата на белите, а не обратно.
Mrx++
09 Окт 2009 17:12
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
не са ми ясни критериите по които са класирани тези университети. Но в научно отношение, поне в моята област не мога да кажа, че германските университети са по-лоши от английските. Аз обясних по-рано на какво се дължи силата на американските университети. Щом страната може да печата долари, които се покриват от китайските производители и от арабския нефт ще плаща големи заплати на преподаватели и учени така ще бъде. Също не съм видял някаква специална реализация на английските възпитаници - нито имат бърз влак, като TGV-то на Франция, нито модели, като германските коли, нито електрониката на Япония пък и на Китай. Къде се дяват тези кадри, които се излюпват от тези престижни университети. Наистина какви са критериите при този избор? Същите като при Нобеловите лауреати.
В.Лянча
09 Окт 2009 17:25
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Силно несъгласие и с Мето - "мъни, мъни, мъни" и с Тинкодим - "конкуренция между преподавателите". Дори в чистия си вид двата фактора са необходими, при това донякъде за добро обучение, а в реалния живот се израждат много лесно и много бързо. Истинските, в много голяма степен дори самодостатъчните условия за висококачествено образование са традицията, концлагерният режим на труд и, най-вече, конкуренцията между обучаваните. Докажете им още от първия ден, че влизат не просто във ВУЗ, а в денонощна свирепа надпревара, от която след пет години ще излязат 5-10% "бързи писти", 10-20% "потенциални", а останалите са обречени на кански усилия, за да успеят ... някога, евентуално.
Ясно е също, че за такъв университет нема да чуете ласкави отзиви, та ако ще не 6 хиляди, а 6 мильона абсолвенти да интервюирате. Виж, ако изследвате групи, завършили преди 20 години, може и да научите нещо за истинското качество на вузовете
milcho
09 Окт 2009 17:41
Мнения: 13,257
От: Bulgaria
Капитан Немо, това за еврейска конспирация явно е в твойта глава , давам пример с Оскарите, щото е факт, а за подреждането на унивърсити, прочети още веднаж критериите...и тогава деконспириай...апропо още един факт за безпринципност при подрежданията... токущо прочетох, че Нобел "отива" при Обама за мир, къде бре в Афганистан, в Ирак или наградите почнаха да се раздават за приказки и добри намерения...или за най-много използван динамит...от неговото правителство в "демократичните войни" които води по света за... АМЕРИКЪНПИС?!Нейсе.
Mrx++
09 Окт 2009 17:42
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Benedichike ма вие със Симката сте много сбъркани ма. Какъв Китай какви 5 лева преди войната, какви 25%. Я четете тук:
Slavery in China was abolished in 1910
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_China#Qing_Dynasty Target=_Blank id=url>Натиснете тук
Ей такива като вас са ми най-интересни, като почнат да отричат очевидното.
Mrx++
09 Окт 2009 18:12
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Много са ми смешни някои, като започнат да ми доказват неща, които всички ги знаем. - това, че Западна Европа и Северна Америка са високоразвити страни. Ами вижте кога са основани университетите в Латинския квартал, в Англия, Айви лигата в САЩ и ще ви стане ясно. Ние тогава и килийни училища не сме имали. Въпросът е как да ги стигнем, дали като си набутахме в тяхната система, в която се вижда, че съвсем не прогресираме, а все повече се сриваме или ще намерим свой собствен път, което донякъде направиха китайците.
Разбира се в главите на горните се въртят разни конспиративни истории. На времето по соца, когато нещата прогресираха, въпреки, че не така бързо както ни се искаше, те викаха, че системата ни е виновна, сега, обаче ни убеждават, че системата е много убава, ама комунистите, ченгетата и т.н. са виновни. При тях главозадръстването е толкова голямо, че не можеш с чук да им избиеш това от главата. Аз пътувам доста с влакове и като изключим най-младите родени след 80-те години, които нищо не знаят за старата система и нямат база за сравнение, целият народ е настръхнал срещу разрухата в сегашното ни развитие.
Benedicta
09 Окт 2009 18:15
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
Марксе, кога ще сформирате първия партизански отряд?

Редактирано от - Benedicta на 09/10/2009 г/ 18:37:32

Добави мнение   Мнения:136 Предишна Страница 3 от 7 1 2 3 4 5 Следваща »