Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Белград се обиди люто на София заради Косово
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:232 Страница 1 от 12 1 2 3 Следваща »
KGK
06 Дек 2009 23:30
Мнения: 734
От: Bulgaria
Не е добре да се дразнят съседите. От друга страна, твърде възможно е не след дълго да сме съседи с Албания.
потребител,07
07 Дек 2009 00:07
Мнения: 8,146
От: Bulgaria
Сръбските медии припомнят и старата сръбска народна приказка "Синко, ако избухне война и ти не знаеш на коя страна да застанеш, удари по българите и няма да сгрешиш".

Щото ний не си го знаеме, та затуй ни припомнят!
Чичо Фичо
07 Дек 2009 00:11
Мнения: 24,838
От: United States
Преди няколко дни изразих съмнение, че с гаулайтерските чистки в МВнР и с качествата на "министърката" може да се разминем с правилната реакция в Хага. Слава Богу, това не стана.

Понеже Сърбия не признава Косово за държава, не може да подаде иск срещу него в МС (на ООН) в Хага, който гледа само дела между държави, които признава компетентността му. Сърбия иска advisory opinion съда дали обявяването на независимостта на Косово нарушава международното право. Мнението на съда няма задължителна сила.

България зае принципна позиция, съгласувана с други страни от ЕС, и заедно с това защити националния си интерес, който, не по наша вина, в последните 150 години е бил често определян от Сърбия като противоположен на нейния.

Принципната ни позиция е, че международното право не забранява декларации за независимост и отделяне, т.е. декларацията за независимост на Косово не е нарушава разпоредба на международното право.

Позицията на другите две страни от ЕС, които се изказаха досега, е подобна.

Според Австрия международното право не забранява декларации за независимост и отделяне. Декларацията е приета от избрани представители, изразили волята на народа на Косово и международното право не забранява това.

Според Германия не може да се изгнорира съществуването на държавата Косово. То се основава на правото на самоопределение на народа на Косово. Принципът на ефективността единствено може да се приложи в случая на Косово, тъй като от изпълнява изискванията за държавност и неговия народ, територия и правителство имат държавнотворно качества.

От изказалите се досега страни на нашето мнение (по различен начин) са Косово, Албания, Германия, Саудитска Арабия, Австрия и Бурунди (с уговорка, не Косово не е прецедент за отделяне на територии, които не са колониални).

Страните, които смятат, че независимостта на Косово нарушава международното право, са Аржентина, Азърбайджан, Беларус, Боливия (най-категорично: Република Косово не съществува) и Бразилия (която признава нарушаването на правата на косоварите от Сърбия, но смята, че въпросът може да се реши само от Съвета за сигурност на ООН).

Записани са за изказване още Китай, Кипър, Хърватска, Дания, Испания, САЩ, РФ, Финландия, Франция, Йордания, Норвегия, Холандия, Румъния, Великобритания, Венецуела и Виетнам.

Явно мненията ще се разделят наполовина по тертипа от студената война. Западните страни (без Румъния) ще са с нас, социалистическите и "необвързаните" - т.е. главно латиноамериканските воглаве с Чавес и Моралес - със Сърбия (без мюсюлманските и единствената африканска страна в списъка Бурунди).

Какво иска да постигне Сърбия с искането на мнение от МС - и тя не знае. Смешни са претенциите на Йеремич за "регионално лидерство". Сърбия е държава парий, която все още е в процес на уточняване на границите си. В неин интерес е да се примири с неизбежната - направена такава изцяло по нейна вина - загуба на Косово, да признае, че така е по-добре за нея, и да внимава зорко да не загуби и Войводина.

Редактирано от - Чичо Фичо на 07/12/2009 г/ 00:28:20

Чичо Фичо
07 Дек 2009 00:26
Мнения: 24,838
От: United States
Шумовете от Белград относно нашата позиция, която име е била ясна - ние признахне Р Косово заедно с Хърватска и Унгария - са глупави. Тъкмо сега се явиха реални възможности за преодоляване на недоверието между двете съседки - партньорство по Южен поток, а може би в близко бъдеще и сътрудничество в съдебната сфера - по делото на Йоца Амстердама и закрилника му в Б-я - бившият ГС на МВР Борисов.

А защо нашият интерес бил противоположен на сръбския? В Сърбия смятат така, техният национален поет пише:

Не може истодобно блистати връх Балкана
и круна Симеуна, и скиптар цар Душана

Ние не сме мислили така. Чинтулов пише:

На помощ сърби, черногорци
със радост ще се затекат

За нас има един основен приоритет (с извинение към приятелите и роднините в Западните покрайнини) в отношенията на с Белград: Македония. Колкото по-долу е Сърбия, толкова по- ще се засилва българщината в Македония.

Защо? не по наша вина, а по вина на сръбския империализъм. Видяхме не само отношението към Сърбия на едноезичните й хървати и босненци, с които ги свързваха и над един милион смесени брака, но и на единоверните им и едноплеменни черногорци. Сега има босненски език, черногорски език, черногорски поети, черногорски църкви, поправя се историята. Точно както преди 65 години се създаваха (под сръбски комисарски контрол) и македонски език, и македонски поети.

Предстои да видим какво ще стане и във Войводина - не само с унгарска Бачка, но и със самите войводински сърби. Особено ако Белград не се вразуми, а за сега няма сериозни индикации.



абулафия
07 Дек 2009 00:35
Мнения: 1,653
От: Bulgaria
СЕГА са го пропуснали, но в някаква друга препечатка беше цитиран и пример с битката при "Сливница", където също сме били заели противната на Сърбия страна. Кой би си помислил, че българите са способни на такава чак подлост!
-
За какво регионално лидерство братвят брачата?! Явно месианските им мании изобщо не са ги напуснали. А тук все ще се намери някой да циври за тях...
Vute Graovski
07 Дек 2009 00:44
Мнения: 2,225
От: Poland
Сърбите казали това , гърците онова и ние започваме да се притесняваме . Епа голема работа що казали - ние пък можем да кажем нещо за Василий българоубиеца и за сърбският нож през 1885 год. Според мен и сърбите и гърците са голо-вода па и с нищо не са по оправни от нас , единствено самочувствието им е по- големо .
Чичо Фичо
07 Дек 2009 00:45
Мнения: 24,838
От: United States
На тенксгивинг имахме общо парти, беше и една сръбкиня художничка. В Америка била от 1991 г. ('от началото на войните'), но 'духовно винаги била там'. Сега имали 'голяма мъка' - загубили патриарх Павле.

Поздравих я за юначеството им с песента "Певай Сърбийо, земльо юнака, певай Сърбийо, земльо битака" (земьо на битки - на Тубата) - изтърпя я, въртейки очи, но щом й казах и, че съм потомък на две семейства бежанци от сърбите, от Струмица и Босилеград, рипна като ранена в сърцето пантера, изписка "но политикс плийз!", връцна се и се скри в кухнята.
потребител,07
07 Дек 2009 01:04
Мнения: 8,146
От: Bulgaria

Сръбският президент Тадич и външният министър Йеремич непрекъснато говорят за регионално лидерство и очевидно Тадич се счита за регионален лидер,


Както винаги сърбите не знаят къде се намират.
Те никакъв лидер не са.
Ама асолютно никакъв лидер не са!
GBG
07 Дек 2009 01:45
Мнения: 1,279
От: Bulgaria
Още не са си сменили чипа....
Angel Kandiloto
07 Дек 2009 01:48
Мнения: 3,829
От: Burkina Faso
Оставена без подкрепа УДБА-та започва все повече да издиша !!
А косовските и албански бандити вече отдавна задминаха сръбските тигри !!
Та може и да им е тъжно на сърбетата ама има и по-тужно !!
Едно е безспорно - що е србин све е лайно !!
garamel
07 Дек 2009 02:11
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
Съгласен с Фичо.
Външно м-во
07 Дек 2009 03:18
Мнения: 10
От: Bulgaria
Сръбските УДБА-джии изглежда са проспали факта, че Златко Димитров, освен че е българин, е и доктор по международно право, с магистърска степен от Taft University, шеф на политическата секция на мисията на ОССЕ в Косово и юридически съветник на специалния пратеник на ген. секретар на ООН за Косово Марти Ахтисаари.

Bay Ganyo Balkanski
07 Дек 2009 03:21
Мнения: 70
От: Bhutan
Нива сърбите са очаквали българският представител да призове от залата на съда в Хага за създаване на трета Югославия?

Все пак това е Димитров, но не Георги Димитров.
Kar Lukovski
07 Дек 2009 03:44
Мнения: 2,427
От: 0
България по някакъв начин застрашава външнополитическата цел на Сърбия да бъде най-значимият външнополитически фактор на Балканите.....
Бахти факторо са сърболяците.
А да не им припомняме кой плюеше най-много против България по време на Големата екскурзия. Не беше Турция .
Така че нема какво да пискат като ущипани моми , ами да олабат сфинктерите. Да не ги боли толкова.
oIo
07 Дек 2009 04:20
Мнения: 8,618
От: Bulgaria
До Слободан Милошевич председател на Социалистическата партия на Сърбия

Уважаеми другарю Милошевич, Бих искал да доведа до Ваше сведение позицията на БСП относно последните събития в Косово. Ние отхвърляме подхода на двоен стандарт и едностранно обвиняване на Югославия за създалата се ситуация в Косово... Парламентарната група на Демократичната левица декларира желание Народното събрание да приеме решение за неучастие на България във войната – нито пряко, нито косвено. Ние разглеждаме предложението за предоставяне на въздушен коридор на НАТО през България като много опасно за националната сигурност и за Балканите. Наивно и безотговорно е да се смята, че приобщаването към НАТО е гаранция за националната сигурност. Това би било авантюристично решение, което създава трайни предпоставки за застрашаване на националната сигурност на страната.

Георги Първанов

aleksandar
07 Дек 2009 04:41
Мнения: 2,506
От: Japan
каква добра новини
какъв хубав повод лидерите на западните балкани пак да пропуснат шансът за ЕС, поради недобросъседска риторика
а след цитираните српски поговорки, как да не се израдваш на позицията ни в Хага.
их и това за вЕлика югословения - лидер на лидерите иде да покаже, още има за цепене. мда не харесвам унгарците - но май с две ръце ша подкрепя войводина...


един интересен въпрос де, по кое право западните покрайнини са в српия. поне едно - извинете да имаше


колкото за Сливница, аз лично им се извинявам за невероятната българска наглост да не се съгласим даром да им харижем столицата си те да се благодарят, че Белград си е още техен.
THX_1138
07 Дек 2009 05:16
Мнения: 218
От: Bulgaria
Вестник "Сега" ***Заглавието не е "Когато българите не знаят къде отиват, удрят по сърбите". Заглавието е "Когато не знаят на коя страна [ДА СЕ БИЯТ], българите удрят по сърбите". Това е перифраза на сръбската националистическа поговорка „сине, ако се зарати, а ти не знаш на койу чеш страну, удри по бугарима, нечеш погрешити", на български "сине, ако започне война, а ти не знаеш на чия страна да си, удари българите, няма да сбъркаш", цитирана в статията. Връзка към сръбския текст:

Натиснете тук





Редактирано от - sybil на 07/12/2009 г/ 10:37:31

ivo kunchev
07 Дек 2009 06:03
Мнения: 5,363
От: United States
Българиа е в ЕС. Член на НАТО. Може на някой да му прозвучи странно, но това, както и да го погледнеш е респект ...Това е то! Сръбия драпа за Европейския съюз.По-късно ще драпа и за НАТО. За приемането на една страна в Европа се изискват освен икономически показатели, но и географски.Положение на държавата и отношението и към околните държави, както и отошението на съседите към нея.Така , че проблема и зора не са в нас."Брачата" трябва да се нагласят, ако искат да бъдат със света и света с тях...

Редактирано от - ivo kunchev на 07/12/2009 г/ 06:05:46

Kar Lukovski
07 Дек 2009 06:20
Мнения: 2,427
От: 0
Проблемът ни е че се намират между нас и ядрото на ЕС в географски аспект.
Така че колкото и да ни е неприятно ще трябва и ние да се съобразяваме с тях. Но рано или късно пак ще ни "кацнат на самолетоносачо" като дойде време за влизане в ЕС и НАТО.
Oraсle
07 Дек 2009 06:21
Мнения: 15,092
От: Bulgaria
Регионален лидер? Тия са по-смахнати и от нашите македонски приятели.
stoyancho
07 Дек 2009 07:58
Мнения: 1,363
От: Bulgaria
Фичо, колко пъти да ти обяснявам, че Войводина не е Косово и няма да се отделя никъде? От 2 милиона население, несърбите там (унгарци, словаци, румънци и др.) са около 450 000. Няма нито една политическа сила във Войводина, която да е за отцепване, дори Съюза на войводинските унгарци начело с Ищван Пастор.
Добави мнение   Мнения:232 Страница 1 от 12 1 2 3 Следваща »