Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Държавата ще се издължава на бизнеса само срещу 10% отстъпка
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:183 « Предишна Страница 7 от 10 5 6 7 8 9 Следваща »
В.Лянча
23 Яну 2010 20:08
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
пп. ... а от тарикатлък не си се сетил как да ми прочетеш и послеписа ... кухар ..

Не го четох, ве. Стигнах до "социал" и прескочих нататък
Старшината
23 Яну 2010 20:10
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
... прескочил, а не прочел основното ... умник ланшен ...
softwind
23 Яну 2010 20:13
Мнения: 5,658
От: Cambodia
я питай това моме за каква цена ще и доставят километър магистрала например?

Лянчата говори за тъй наречените договори "cost plus contracts" - те са много подробно дефинирани в IAS 11.

rki,
нали си финансист - отвори си стандартите и си припомни.
Ловкия
23 Яну 2010 20:16
Мнения: 56,087
От: Ghana
Да се настройва обществото срещу бизнеса като свърталище от мошеници

Никодиме, всъщност голяма част от бг бизнеса е точно това.
Топлофикация, аптекари, строителни предприемачи, производители на олио, влизащи в картел, производители на сирене, които лъжат за съставките му - списъкът е бая длъжък...
В.Лянча
23 Яну 2010 20:21
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Какво те разсмя, Караваджо? Че втори консултант снове между всички потенциални изпълнители и прави общи срещи с тях или че тия 30000 страници ги пишат за четвърти път
НЕК пренаписва проекта за “Белене“ Натиснете тук
Страшнинка, не бъди толкова сигурен в правата на производителя. Че ще се натъкнеш на некоя "кучка" като мойто моме и ще се чудиш какво те е сполетяло
Caravaggio
23 Яну 2010 20:35
Мнения: 13,610
От: Italy
От статията не става много ясно дали предложението е за заплащане преди изтичане на договорения срок, или за пресрочени задължения. Което и от двете да е, не схващам как може да се тълкува като "настройване на обществото срещу бизнеса". Нито пък е някакъв ултиматум, въпреки, че е поднесено по обичайния бабаитски начин.


ПП. Лянча, когато се наместят всички инвеститори, издаде се лиценз и работата стигне до търгове за изпълнение на това и онова, тогава ми давай подобни примери.

Редактирано от - Caravaggio на 23/1/2010 г/ 20:43:03

Старшината
23 Яну 2010 20:35
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
... да бе, като твойто моме ... аз СЪМ производител на неща, за които твойто моме и не подозира, че съществуват ... ако не си измисляш, де ...
В.Лянча
23 Яну 2010 20:42
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Лянчата говори за тъй наречените договори "cost plus contracts" - те са много подробно дефинирани в IAS 11

Лянчата
Права си, Полъх ласкав. Впрочем, от 2005 IAS е задължителен за компаниите, листвани в ЕС, в т.ч. IAS 11 с договорите "cost plus contracts". Нищо, че некои другаре викат тука, дека нема такова животно, ама изобщо.
Иначе, момето мачкаше доставчиците много преди IAS 11, а отдавна не е и мома, па и вишо завършИ. Абе
В.Лянча
23 Яну 2010 20:57
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
аз СЪМ производител на неща, за които твойто моме и не подозира, че съществуват

Лоша работа, Старшина, за купувачите имам предвид
Имал съм само един случай с единствен производител... всъщност, беха трима - французи, немци и руснаци, ама едните не искат да играят съответствие-то, другите сервиза... и полудях. Все пак, не купих по цената на производителя. Намерих прекупвач на едро и от него успях да взема с 30% по-евтино. Та, внимавай на кого продаваш хубавите си неща
softwind
23 Яну 2010 21:10
Мнения: 5,658
От: Cambodia
листвани в ЕС

не листвани в ЕС, а листвани на международните фондови борси.
Caravaggio
23 Яну 2010 21:15
Мнения: 13,610
От: Italy
Cost plus contracts? За plus е ясно, за cost не толкова. Коя ще е тая структура в БГ, която да следи кой разход е легитимен и кой не? Най-важното - кой ще се навие да плаща на тая структура, за да чуе накрая дежурния вопъл "Ние го мислихме за 50 милиона, пък то излезе 150 милиона"?
Heat
23 Яну 2010 21:21
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Хи-хи-хи премерване някакво май се съзира в темата. Лянчата май не е виждал какво става като си "разхвърляш" читавите доставчици и останат само останалите. В държавното не се усеща, в тия частни "фирми" дето са като държавното управление също. Не се усеща в смисъл че и провалите не засягат "договарящите". Останалите дето са се парили не си и помислят за "мачкане" на читавите доставчици. Сегашните управляващи вече видяха какви се явиха на първия търг за ммагистрала, като видят пък какви ще са следващите за другите етапи може и да проумеят някои неща.
Zaro
23 Яну 2010 21:21
Мнения: 3,852
От: Bulgaria
В.Лянча, като си толкова голям спец а определи колко е себейността на един чертеж на един детайл от новоконструирана машина!!! Жокер- равна е на стойността на 1 лист паус А4 или А3 плюс стойността на 2 мини 0, 5 и 0, 7 НВ!
Zaro
23 Яну 2010 21:27
Мнения: 3,852
От: Bulgaria
В.Лянча, Старшинката го мани! Той и неговите служители са графомани! Драскат някакви неща в двоично-десетичен код, дет като ги надраскат няма кой да им разбере творчеството! Праскат на фортран и алгол и не се съобразяват, че другите знаят само шопски или трънски!

Редактирано от - Zaro на 23/1/2010 г/ 21:33:27

tknikodim
23 Яну 2010 21:34
Мнения: 410
От: Bulgaria
Caravaggio,


В тази статия на "Сега" такива настроения наистина не прозират. Но форумите гъмжат от тържествуващи крясъци, че орязването на плащанията и "изцеждането" на фирмите, с които е сключвал договор Станишив, е справедливо възмездие. Стига се до екстравагантно крайни предложения - например, да се препроверят всички издадени фактури и на някои въобще да не се плаща (виж №58 от Ревизоро към тази статия Натиснете тук. Едва ли може да се отрече, че с поведението си правителството стимулира негативно отношение спрямо целия бизнес, който изпълнява държавни поръчки.


Например, в статията на "Дневник" отразяваща същото събитие, се казва че "Той обвини предишното правителство, че е сключвало безумни договори", а след това Бойко изнедоволствал, че инвестициите отивали в "чужди компании" Натиснете тук. Това не е бизнес-френдли отношение.
Caravaggio
23 Яну 2010 21:35
Мнения: 13,610
От: Italy
Праскат, ама на троичен код - две нули и една единица по средата
San De Cannes
23 Яну 2010 21:53
Мнения: 2,778
От: United States
Хийт, има резон в това което си постнал. Обикновено има компромис ... защото плащането на ниската цена понякога може да се транслира в огормна загуба. Случаи колкото искаш и то в страни където търсенето и предлагането на пазара е нестравнимо с това в България. Статията адресира точно този компромисен елемент от гледна точка на практиката, а не на теорията в пазарните отношения.
Колкото е важно за вендора (доставчика) да си получи парите навреме и без задръжки, толкова е важно за него да не изпусне държавата като свои клиент.
Това може да се оцени много по-правилно в страни в които закона и регулациите се спазват или поне се полага страрание да се спазват. Някои от кометарите във форума показват само пълно непознаване на практиката, иначе на теория всичко им е ясно.
Държавните плащания се бавят често и по обективни причини - бюрокрация и грешки са две от основните, а не неспазването на законите. Случвало се е да получаваме по-малко като плащане по инвоис ( фактура) и поради грешки от наша страна, закъсняло изпълнение, неправилна доставка или изпълнение. Нормална практика при закъсняли плащания е споразумението между двете страни, избягва се съда поради обективни причини, финансови, защото съдебното решение може да не покрие дори разходите за адвокат, това е за суми над 5000 в САЩ.
И понеже пак се пише на теория ... то аз твърдя, че ако държавата запретне ръкави, ще намери толкова пропуски в документацията или изпълнението на услугите на френдлия бизнес, че на бизнеса ще му се отще да си взима парите, като знам как се работи в България ! Статията е интересна с коментарите си... късат се гласни струни на нерекетирани ...
Caravaggio
23 Яну 2010 21:54
Мнения: 13,610
От: Italy
Никодим,

дори и така да е, не виждам нищо катастрофално. В Италия, например, подобни "прения" и изцепки вървят катадневно и са втръснали до степен, че никой не им обръща внимание. Не се забелязва и бизнесът да страда особено.


Уморих се тук да повтарям, че в България формата може и да е по-така, но съдържанието е както навсякъде. Разликата е, че единият минпред ще рече "Ся щ'и прасна един тупаник!", а другият - "С дълбоко възмущение отхвърлям отправените ми обвинения". Туйто.
В.Лянча
23 Яну 2010 21:55
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
В.Лянча май като малък майка ти те е изпускала и си си падал на газа, не бе на главата! Много ти личи, че са те изпускали! Само е трудно от графоманията ти да се определи от 1 м. или от 2-3 етаж си изпускан!

Да си го запиша, Заро. Просто поразява с остроумието и свежестта си. Рядко се среща нещо, хем ново, хем духовито! Наистина рядко! И на краснопис си го докарал. Да илядиш! Такъв талант, такова чудо. Рядък, ряд-ъ-ъ-к
Manrico
23 Яну 2010 22:10
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Останалите дето са се парили не си и помислят за "мачкане" на читавите доставчици.
Ба, не си и помислят... Верно, в ИТ-то може би не е като в други сфери, ама може да си ги мачкаш и хич не се и париш. Пример - у целия свят останаха трима читави производители на големи еди-какви-си машинки. Който е в бранша, ги знае, няма да ги казвам, да няма реклама или опорочаване на фирма. И продават с марж 50% и нагоре. ?100 хиляди за обикновена машинка! Нема да ги мачкаш ли!!? А най-готиното мачкане става, ако си в международна фирма, избереш си конфигурацията и след това викаш "оппааа, сега ще поискаме цени от вашите представители и в другите страни, където имаме клонове". И търговчетата, които наистина са абсолютно паразитираща структура, се гърчат, щото имат дадена им от централата граница за отстъпка (т.е. реалната цена), ама искат хем да вземат сделката, хем да е на по-надута цена, че да има бонусче. А на теб не ти пука, щото гаранцията и поддръжката е worldwide, откъдето и да го купиш, ще го докарат и ще го поддържат където го искаш.

_______________________
Блогът на Манрико
Добави мнение   Мнения:183 « Предишна Страница 7 от 10 5 6 7 8 9 Следваща »