Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Искаме забрана на ГМО, а не само мораториум, обявиха професионалисти от българския клон на асоциацията "Евро-Ток", член на Европейската асоциация на п
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:233 « Предишна Страница 9 от 12 7 8 9 10 11 Следваща »
не на ГМО!
08 Фев 2010 16:19
Мнения: 575
От: 0
9101, прочети цялата статия:

"Нашите политици обичат да ни сравняват със северната ни съседка. Как е разрешен там проблемът със законовото регламентиране на ГМО?

В Румъния, още преди да стане членка на ЕС, се отглеждаше в големи количества генно модифицирана соя. Тъй като обаче тя не е разрешена за отглеждане в ЕС, след като страната стана член през 2007 г., трябваше да унищожи цялото количество и по този начин претърпя 300 млн. евро загуби. Същевременно в момента там има и проблем със замърсяването. То продължава няколко години, след като е преустановено отглеждането на ГМО. В Канада например от 1998 г. е започната сеитбата на модифицирани рапица и соя. В момента обаче цялата земя е замърсена и там не е възможно да се отглеждат тези конвенционални култури. В Канада вече не се внасят никакви генно модифицирани продукти, но това е лош опит.

Как се развиваше отглеждането на ГМО в България до момента?

През 1999-2003 г. МЗХ бе разрешило да се провеждат т. нар. широки полеви опити. Не беше обявено обаче точно на кои места ще са те. По-късно министерството беше осъдено по Закона за достъп до обществената информация. През 2001 г. опитите достигнаха до 190 хил. дка - доста голяма площ като за опитно поле и експерименти. По време на тези опити условието бе тази продукция да се изнесе извън страната. Това обаче не се случи, има документирани във филми случаи, че продукцията е давана за фураж на животните. Освен това не са се спазвали необходимите буферни изолации между ГМО и другите полета.


Натиснете тук

Редактирано от - не на ГМО! на 08/2/2010 г/ 16:22:10

Ловкия
08 Фев 2010 16:20
Мнения: 56,087
От: Ghana
пълната забрана (петгодишен мораториум) на Птичият грип...


И пърхута обаче...
А, и херпес гениталис...
товарищМаузер
08 Фев 2010 16:29
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
Ми то тов. Роберт (Шапиро) си го каза още преди да се зашуми около ГМО:
"Не е работа на "Монсанто" да доказва безопасността на продуктите си. Това е работа на FDA. Нашата работа е да правим пари.".
Така че подобни корпорации не трябва да бъдат атакувани там където са най-силни: в генетичното ноу-хау и съдебните битки. Просто нашето ФъДъА (май това беше вилает на Н.Кабил доскоро, сега не знам на кого е) трябва да си свърши работата. Без истерии, без митингаджийство, без вили и факли - барем 5 години процедура (нормативно утвърден срок, не по-рано) за всеки интродуциран ген. Не сорт - ген. И Mr. Grants' minions сами ще си ойдат, зер хората си търсят по едно 11-12 млрд. гущера профит/год. иначе кагала ше ги плеска с обрезания по умните, високи чела, докато им фръкнат ярмулките [/quote]
mitkog
08 Фев 2010 16:30
Мнения: 5,063
От: Bulgaria
Нищо не става без пръскане, няма да има реколта. Това е истината. Другото е заблуда за клиентите и оправдание за по-високата цена.

Напълно съгласен.
Фактът обаче е, че оправдание или не този модел Работи докато етикетът "ГМО продукт" води до редукция в достъпа до платежоспособни пазари.
Нека не се лъжем - Борбата в момента е "отворете пазарът на ЕС за ГМО", а не "нека се преборим с гладът на африка и азия".
Реално погледнато - страните заложили на ГМО (визирам сащ) нямат законови пречки за Африка или Азия, но не приритват от щастите от перспективата да нахранят гладните. Напротив, на место щастие - напират да пласират продукцията си в Европа.
Същата Европа която страда от свръх-производство базирано на класически технологии и която хич не се нуждае е допълнителна "нетрадиционна" конкуренция.
Само като пример - част от десет годишната драма с генномодифицираното свинско - обърни внимание на румъния.
Сгугню
08 Фев 2010 16:31
Мнения: 15,094
От: Rwanda
Интересна тематика!
Mitkoq поздравления!
Не мога да не се пхрисъединя към форумците, които са против ГМО на базата на обстоятелството, че Бългрия има достатъчен аграрен капацитет за да се изхрани и да изнася чрез приетото за натурално земеделие и скотовъдство.
Наблягам на такъв аргумент, тъй като не съм наясно със спецификите на ГМО.
9101,
Изказванията ви издават повърхностност и неинформираност.
Първо, населението на Земята изобщо не е близо до 9 млрд., а е ок. 6.7 милиарда, което все пак е с близо 30% по-малко и за да станат 9 млрд. при сегашните темпове на прираст (а той спада от 1985 насам) ще са нужни още 30 години. А прираста ще спада и още.
Второ, аграрните ресурси само на САЩ, при технологиите, по които се работи там, са достатъчни да изхранят целия свят в момента.
Прочее, потенциалът на всяка от африканските държави (без може би Руанда и Бурунди) е достатъчен да я изхрани, а за повечето - и да се изнася. Само че не се използва!
Цялата работа с ГМО в момента е бизнес на едни хора, дето искат да вземат едни пари! Работата е като с глобалното затопляне и хладилниците с фреон!
Това е!
Другото е бошлаф!
9101
08 Фев 2010 16:36
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
Същата Европа която страда от свръх-производство базирано на класически технологии и която хич не се нуждае е допълнителна "нетрадиционна" конкуренция

Само да отбележа - със солидните субсидии за земеделието. И постоянни стачки на европейските фермери, че им са малко субсидиите.
Както и да е...
A.ristotel
08 Фев 2010 16:37
Мнения: 1,101
От: USA
Лунатик
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 1945
Скрий: Име, IP

Да, гледал съм краставици. И домати съм гледал, и люти чушлета съм гледал , при това без пръскане


На балкона в саксии?

Не, на чернозем, добруджански такъв (ха сега, пукни се от яд )
Лунатик
08 Фев 2010 16:50
Мнения: 2,959
От: Bulgaria
Не, на чернозем, добруджански такъв (ха сега, пукни се от яд



Век живей, век се учи.


Явно от тебе ще тръгне легендата за непръсканите добруджански домати и краставици залели пазарите на България.


Чакам с нетърпение.
товарищМаузер
08 Фев 2010 16:53
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
Michael R. Taylor was an assistant to the Food and Drug Administration (FDA) commissioner before he left to work for a law firm on gaining FDA approval of Monsanto’s artificial growth hormone in the 1980s. Taylor then became deputy commissioner of the FDA from 1991 to 1994. Taylor was later re-appointed to the FDA in August 2009 by President Barack Obama

Хехе, ето защо обамяно-черпаклиите мълчат
Ма то си беше ясно че у Барак Хусаинович е интродуциран гена на дървената философия.
А.ристотеле, имате ли да кажете нещо конкретно за кукуруза или просто разтоварвате? Щото ако не сте щудирали генетиката у средното, ша ви обясня по-простичко: сортовете царевица (също и соя и др.) в които има интродуциран ген за устойчивост към Раундъп (т.нар. "Roundup-ready" имат преимущество спрямо нормалните растения само при условия че на нивата на която растат и двата сорта (ГМО и нормалните) се прилага във високи концентрации раундъп. Иначе като цяло добива на ГМО е няколко процента по-нисък.
Друг въпрос от матриала по генетика за средното школо: колко често се наблюдава явлението "разпадане на белега"?
Бе панимайте, бе люди - проблема е по-скоро социално-правен. В момента една корпорация си търси ахмаци да подпишат с нея договор за неколко десетилетия крепостно право и в тая връзка сипва на едни хора да пробутат един закон. Природата я боли ханша за мутантите - за няколко поколения мутантния гени изчезва или му се намира цаката. Виж ако всичкото нива у бантустана е полята с раундъп, тогава манджата е друга - тоя ген става автоматично еволюционно предимство. Но защо да гоним гена, вместо да гоним хербицида?
A.ristotel
08 Фев 2010 16:58
Мнения: 1,101
От: USA
В мойто дворче (бившо вече де), отрови не се ползват Е, освен онова там камъче, за пръскане на лозето над пътечката, хем сянка да пази, хем чепка грозде да си откъсне човек..... А, и водата ми е чиста, кладенчова такава, без разни замърсители
mitkog
08 Фев 2010 17:00
Мнения: 5,063
От: Bulgaria
Ох 9101,
Защо така ? Връщаме се в първоначалния ми постинг днес от преди 4 часа и регулациите по CAP и основите на Общия пазар на Съюза...
Субсидиите, квотите и поддържането на "минимални изкупни цени" са пряк и директен резултат от свръх производство в рамките на ЕС, а не от недостатъчна продукция.
С ръка на сърцето към арсеналът субсидии /квоти /фермерски протести - може да прибавиш и безумните регулации за правите краставици, щастливите прасета, хигиенно санитарните изисквания "евро сертификати" и т.н и т.н..
как мислиш ще се отрази ГМО конкуренция на този сектор?
Говорим за пари. Земеделието в момента е над 45% от бюджета на ЕС. Ако някои си мисли че ГМО‌ ще свали цените, това е непоправим наивитет. Цените могат да паднат и днес.
Никой обаче не търси "евтина" храна - борбата е за преразпределение на паричния поток. Останалите приказки за "нека да изхраним гладните" са за пълнеж.
Спасението на давещите се ... и така нататък
A.ristotel
08 Фев 2010 17:02
Мнения: 1,101
От: USA
Товарищ, а ти правиш ли разлика между разпостранение на точно определен вид ГМ царевица, и разпостранението на мутацията, заложена в ГМ царевица???? Щото уверявам те, има разлика, както и че след няколко поколения онова което се разпостанява го наричат с нежното име "МУТАНТИ". Я пак погледни все пак кво е това ЕБОЛА вирус, току виж са се светнал как са успели да вкарат правилният ген в царевицата.....аве то ако махнеш думичката "ген", май направо политическо слово ще излезе
9101
08 Фев 2010 17:08
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
Сгугню,
Изказванията ви издават повърхностност и неинформираност.

Не мисля така. Писах "Населението на земята вече гони 9 милиарда", не "близо".
Е за населението:
Натиснете тук
Натиснете тук
Натиснете тук
За 100 години - удвояване!
Според вашата прогноза, даже по-рано...
Аз бях ученик, когато се мина цифрата от 5, 5 млрд...
Все пак се извинявам, че не съм дал уточнение към коя година е прогнозата.
Което никак не променя възникващите проблеми от нарастването на човечеството.
Относно аграрните ресурси на САЩ за изхранване на целия свят - не съм съгласен, предпочитам да вярвам на научните доклади.
Както и да е, не ми се спори с вас.
Zmeja
08 Фев 2010 17:20
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
ПРЕПОСТНАТО:
ГМ царевицата и ГМ соята са известни. Но какво още ни чака след няколко години:
(Обърнете внимание в кои страни се правят опити и произвеждат ГМ хранителни продукти: САЩ, Канада, Аржентина, Бразилия, Мексико, Колумбия, Австралия, Китай, Индия, Иран, Индонезия, Филипините, Израел, Уганда. И в Европа - Румъния!)
ГМ ориз – очаква се отглеждането му в Китай, Индия, Индонезия и Филипините в съвсем скоро бъдеще (още през 2011 ще бъде пуснат на пазара т. нар. “златен ориз” – съдържащ бета каротин като морковите, който му придава жълт цвят). Китайците отлагат няколко пъти решението за отглеждане на ГМ ориз, но очевидно са изгубили битката. В Иран през 2006 са били засети 20 000 хектара с ГМ ориз.
ГМ картофи – отглеждани са в САЩ, Канада и Румъния. Очаква се отглеждането им с търговска цел в ЕС (ако получат одобрение) и Индонезия в скоро време
ГМ пшеница – фермерите в САЩ се страхуват да сеят ГМ пшеница, защото ЕС е основният им пазар и не желаят да го загубят. Въпросът е докога ЕС ще удържи да не допуска ГМ-пшеница.
ГМ ябълки – очаква се в средносрочен план отглеждането им за търговски цели
ГМ сливи – ще се отглеждат съвсем скоро в САЩ с търговска цел
ГМ банани – очаква се в средносрочен план отглеждането им за търговски цели
(Правени са експерименти на открито в САЩ, Австралия, Израел и Уганда)
ГМ домати – отглеждани са в САЩ, но не са оправдали очакванията. Очаква се скоро отглеждането на друг вид ГМ домати за търговски цели в Индонезия и може би в Китай.
ГМ захарно цвекло – 90 % от захарното цвекло в САЩ е ГМ през 2009. Огромната част от това цвекло се продава на ЕС за фураж на животни (под формата на пулпа). Отглежда се и в Канада. Ще се опитат да въведат ГМ захарно цвекло за отглеждане и в ЕС след 2015.
ГМ фъстъци – ще се отглеждат съвсем скоро в САЩ, Китай и Индия (основните износители на фъстъци в света)
ГМ тиквички – вече се отглеждат в САЩ
ГМ патладжани – понастоящем се отглеждат в Индия и Филипините
ГМ авокадо – много вероятно е отглеждането му в Индия в близките няколко години
ГМ грах – очаква се в средносрочен план отглеждането му за търговски цели
ГМ памук – вече се култивира в САЩ, Китай, Индия, Аржентина, Австралия, Мексико, Кулумбия.
ГМ лен – вече се отглежда в САЩ и Канада
ГМ рапица – отглеждана в САЩ, Канада и Австралия. Очаква се скоро и в ЕС
ГМ захарна тръстика – ще се отглежда в близко бъдеще в САЩ и Бразилия
ГМ тютюн – отглежда се в САЩ за търговски цели
ГМ люцерна – отглеждана е в САЩ до 2007. Има одобрение и в Канада и Япония.
Източник: Натиснете тук
(сайт, създаден с финансовата подкрепа на ЕС по Шеста Рамкова програма на ЕК)
В сайта се подчертава, че тези данни може и да не са пълни. Истинските размери на отглежданите по света ГМО в настояще и в бъдеще не са известни.
В сайта са описани и стотици полеви опити с други култури, извършвани от 90-те години насам на всички континенти.

Редактирано от - Zmeja на 08/2/2010 г/ 17:33:39

Лунатик
08 Фев 2010 17:21
Мнения: 2,959
От: Bulgaria
В мойто дворче (бившо вече де)


Е аджеба де, това ми беше и на мене мисълта.


Когато ти е хоби можеш да си мериш капата със всеки по въпроса колко си натурален и чист.
Когато ти зависи хляба от това, нещата стоят по друг начин.



И се тори здраво и се използват също така здраво хербициди и пестициди.
Е лично аз предпочитам ГМО царевица с ген на устойчивост на хербициди отколкото резултаттът от "соленето" в подпочвените води.


Няма да забравя по перестроечно време как едно наводнение отнесе склада с пестициди на АПК-то в "Мандрата".
И големите мандренски раци изчезнаха. И ги нямаше поне 10 години. След това не знам дали се появиха пак.
Ама нали ГМО е модерна дъвка.


А ЕБОЛАТА и с доживотен мораториум не моеш да я спреш.
СегаЧитател
08 Фев 2010 17:24
Мнения: 587
От: Bulgaria
В подкрепа на казаното от товарищМаузер искам да споделя, че ми изглежда цинично патентоването и защитата на авторски права за нещо, което принудително си видоизменил макар и с благородна цел, като се има предвид, че ДНК не е създаден от хората и не може да бъде въобще създаден от тях. Единствения който може да претендира за авторски права над това творение е Природата.
Все едно един изнасилвач да претендира за авторски права затова че в резултат на престъплението плода на жертвата има елементи от ДНК на насилника.
Любопитен съм какво е мнението на независими незаинтересовани и непредубедени специалисти по авторско и патентно право.
softwind
08 Фев 2010 17:30
Мнения: 5,658
От: Cambodia
Източник: Натиснете тук
(сайт, създаден с финансовата подкрепа на ЕС по Шеста Рамкова програма на ЕК)



Змейо,
този сайт го изчетохме още преди месец.

ПП
китайците от няколко години отглеждат гм-ориз (и не само ориз)

Редактирано от - softwind на 08/2/2010 г/ 17:32:30

9101
08 Фев 2010 17:30
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
Европейския пазар е разглезен пазар.
Zmeja
08 Фев 2010 17:37
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
softwind,
Незнаех! Аз за първи път го видях. Но нищо. Повторението..., нали знаеш.
Manrico
08 Фев 2010 17:37
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Второ, 12 хиляди души в онлайн подписка и 300-400 на протест още не са обществено мнение, нали?
Са. Докато не се появи такава подписка с противоположното мнение.

Въйййй! Значи, например, гейовете, които са горе-долу толкова активни колкото и анти-ГМО, правят и подписки, и паради, са изразителят на общественото мнение по отношение на сексуалността. Защото хетеросексуалното мнозинство не е направило подписка и парад.
Сега ще кажат - ама и гей е ненормално, и ГМО. Така е, но аз друго илюстрирам. Когато човек е представител на една малка група, трябва или да се примири с това, или да привлича привърженици. Обикновено привърженици трудно се привличат с истерии, лъжи, преувеличения, обиди към несъгласните или просто към скептичните.

_______________________
Блогът на Манрико
Добави мнение   Мнения:233 « Предишна Страница 9 от 12 7 8 9 10 11 Следваща »