Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Пропуснатите шансове на свободата
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:143 « Предишна Страница 5 от 8 3 4 5 6 7 Следваща »
В.Лянча
02 Мар 2010 17:44
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Глупостта на освободителното ни движение е била пълна... Главното е било кражбата от турци и чорбаджии... "Революционерите ни" са имали някаква "бегла" представа от политика и това е

Варкаш, Бонго. Мисълта ти изпреварва фактите с едно 65-110 години
Чичо Фичо
02 Мар 2010 17:48
Мнения: 24,838
От: United States
Авторът слага коня пред каруцата. Проблемите на бълг. политика, проблемите на бълг. интелигенция, в т.ч. партизанщината, зето-шуро-баджанакизмът, деструктивната алчност на властниците и самоизяждането (т.е. завистта) идват от бедността, липсата на перспективи и на цивилизована устроеност.

Ролята на държавата за развитието и растежа в страни като България (и Япония, Корея, Тайван, Сингапур, Китай, Малайзия) е решаваща, у нас обикновено неглижирана на практика, а сега - под "дясното" правителство на тулумбаджият от Правешкия клан - и отричана на теория.

Какви "благини на свободата" след Освобождението в един силно стеснен пазар - лишен вече от османските пазари, занаятчийският сектор затиснат от евтиния внос на манифактура от запад, дребно земеделие - по-неефективно и от влашкото едро чокойско дори при явното превъзходство на бълг. селянин пред влашкия като работар, земеделец и стопанин.

Същото и след десети ноември. Пак с моя краеведски опит - да сравним само румънските инвестиции в морска транспортна инфраструктура и в активното привличането на големи индустрални инвеститори, при всичките предимства на България в останалото. Румъния до 1989 г. беше "Етиопия на Европа" и т.н. И сега е във финанов колапс. Но вижте на Уикимапия или Гугъл Earth размерите на пристанище Констанца и ги сравнете с нашите. В 1878 г. Кюстенджа била село с 80 къщи (повечето български) без пристанище - то и няма естествено пристанище, няма и залив. Варна винаги е била главното пристанище на зап. бряг на Черно море за износ на местни стоки - от петото хилядолетие пр.н.е. до края на 19 в., т.е. до началото на новобълг. държава. Че Варненските езера са и най-доброто естествено пристанище в региона е било ясно (ако не броим в по-старо време, че бреговата ивица се мени често) поне още по време на Кримската война (1853 г.), когато англ. военни инженери направили първия план за модерен порт.
Bongo ot Africa
02 Мар 2010 17:50
Мнения: 798
От: Bulgaria
Лянча, много хора сравняват и приравняват освободителното ни движение с ВМРО, което е груба грешка. ВМРО вече са били обучени от освободените страни, добре въоръжавани и се намесват в международната терористична дейност; не са се осланяли на никого - "цицали" са от много места; не са признавали власт, ама никоя - приличали са на анархисти... Докато освободитлното ни движение е било "на ясла" на империите и е било доста по-хрисимо...
stoyancho
02 Мар 2010 17:59
Мнения: 1,363
От: Bulgaria
Божкее, тоя Фичо няма умора!! И за размножителния период на скакалците да се говори, той пак го извърта към Варна и "огромната" й роля за България. Фичо, казвал съм го много пъти. До Освобождението Варна и околностите й изобщо не са имали български етнически харктер. Няма нито един значим деец на революционното движение, който да е родом от Варна. Тя не е включена в границите на Българската екзархия, както и 20 села северно от нея.
В.Лянча
02 Мар 2010 18:06
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Левски: мерил си е силите и ръста според Отоманската империя; много, много не е давал да му се качват на главата; могъл е добре да стреля и е държал героично сабя, но не я е ползвал; много е обичал да се снима; да се облича в бели дрехи; не е обичал да го хвалят, троскал се е, обичал е да се налага на другите; бил е много проклет и отмъстителен; обичал е да налита да се бие с другарите си; бил е проблемен към другите; бил е необщителен, свивал е устни и е мълчал; имал се е за правдив и коректен; обичал е да се хвали в писанията си; бил е духовно лице и е обичал да се прави на "мирянин", но е избухвал често; бил е добър организатор

Бонго, махнал съм доказано неверните неща. Кавичките, за краткост. Неточностите като "жертва Господня" и "клепал". Иначе - да!
Чичо Фичо
02 Мар 2010 18:10
Мнения: 24,838
От: United States
Националреволюционното ни движение (вкл. църковното) било необходимо за изграждането на политически елит, идеология и национална свяст и митология, и практически - за предизвикване на международна криза и Освобождението, а после и на Съединението, и липсата на такова движение в югозапада още в 1876 г. предопредели до известна степен и загубата на Македония. Априлското въстание в Средногорието и Родопите предопредели донякъде и упадъка им след Освобождението.

Според мене най-перспективното течение в бълг. рев. движение било дуалистичното, мемоара на Иван Касабов. Но в османския девлет още нямало мегдан за такова политинженерство.

Вредата от Илинденско-Преображенското въстание (въпреки героизма и значението му за националната свяст) за каузата на Бълг. екзархия е голяма и също допринесе за загубата на тези територии.

Освобождението в 1878 г. и Съединението в 1885 г. станали навреме или дори по-скоро станали в последния момент преди изпущането на влака, както вървели нещата.

Трети март или 18 февруари винаги ще бъдат голям български празник на Освобождението и на идеята за целокупна България - която сега в ЕС е = каузата на правата на българите в Македония, Албания и Косово, северна Гърция, Сърбия, Турция, Румъния и Молдова - и за икономическите ни и човешки връзки с тези земи.

Но Трети март не е подходящ за национален празник.

24 май е най-подходящ за национален празник. Много пъти съм го мотивирал вече, ще повторя:

Трети март е и празник на храбростта и войната, има враг и деление на русофили и русофоби, българи и бълг. турци, родници и безродници, камуняки и седераси, републиканци и монархисти, има горчивина за непостигнатото обединение и националните катастрофи, неприязън към велики сили, към сърби, гърци, румънци и македонци, - а и времето е зимно и лошо.

24 май е мирен празник на просветата и на децата, с вечен детски парад и обичан народен химн, ден, който ни обединява като нация, и ни свързва с Русия, Македония, Гърция, Рим и католиците, Европа (патрони на обединена Европа), славянските, "кирилските" (и бившите кирилски) страни, чества се най-големият ни принос в световната цивилизация - кирилицата и старобълг. книжовен език, най-важното свидетелство за международното влияние на България в историята й, и времето е лятно и хубаво.


Редактирано от - Чичо Фичо на 02/3/2010 г/ 18:12:45

suhar
02 Мар 2010 18:12
Мнения: 6,222
От: Bulgaria
Не се самооплювайте и самобичувайте!
Направете си труда да намерите и прочетете "История на Балканите"от Жорж Кастелан, превод от френски, издадена в Пловдив 2002 г. Всички балкански народи сме един дол дренки. Все пак, ако някой трябва да се посочи като най- кадърен, това сме българите.
Чичо Фичо
02 Мар 2010 18:38
Мнения: 24,838
От: United States
Стоянчо,
Въпросът за Варна в бълг. Възраждане сме го изяснявали подробно в тема Варна. Първото бълг. у-ще и църква се открили в 1860 г., пръв служил на български свещ. Констатин Дъновски, бащата на Петър Дънов. Тъстът на Дъновски, чорбаджи Атанас Георгиев Хадърчалият, основал няколко бълг. училища в околията още в 1850-те години. Варна имала псевдоним от БРЦК като другите бълг. градове и Левски свикал агитационна сбирка в града във фабриката на Никола Провадалиев.

За разлика от почти чисто етнически българските балканско-средногорски центрове на Априлското въстание, Североизтокът бил жестоко разорен и обезбългарен по време на руско-турските войни, особено от 1774 до 1854 г. Край Варна инало големи баталии, при Козлуджа (Суворово) 1774, Ески Арнауткьой (Староселец, Провадийско) 1828, две обасади на Варна с превземането й от Русия, в 1828 г. за две години. От 1770-те и особено в 1810-те, 1820-те и дори в 1830-те стотици хиляди българи от региона се преселили в Нова Русия. Българите фактически напуснали града в 1830 г. и се появили пак като работници за строежа на новата турска крепост (сред набираните работници в Търново се развила Велчовата завера). След Кримската война се побългарил повторно и хинтерландът на града предимно с колонисти от Балкана.

Новата бълг. махала (Йени махле) получила ферман от султан Абдул Азис в началото на 60-те години. В 1876 г. българите вече били 25%, 6 хил., колкото и турците. В началото на 1870-те години вече имало тежки търговци българи, които постепенно изтръгнали от ръцете на гърците (по-точно гръкоманите) едрата житна търговия, и следващото десетилетие със свои средства построили (1881-86) най-голямата църква у нас до Ал. Невски (1912) и най-голямото училище на Балканите (Девическата г-я, 1882). Градът станал основен център на антифанариотската "агитация" и магнит на тракийското и добруджанско/бесарабско бълг. преселение (също и на македонското в много по-малка степен). Център и на селското движение и БЗНС.

Липсата на разбиране за важността на морската търговия и стопанство в новата бълг. държава и загубата на стопанския й хинтерланд южна Добруджа в 1913-16 и 1919-40 г. (да не говорим за загубата на северна Добруджа в 1878 г.) нанесоха големи поразии на Варна. В крайна сметка повече поразии, отколкото ползи, донесе и соца. Но след десети ноември определено няма по-антиморски и антиварненски режим от сегашния.
В.Лянча
02 Мар 2010 18:39
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
ВМРО вече са били обучени от освободените страни, добре въоръжавани и се намесват в международната терористична дейност; не са се осланяли на никого - "цицали" са от много места; не са признавали власт, ама никоя - приличали са на анархисти

Затова ти обръщам внимание, че смесваш времената
"Вече" не е "още" и никак не е "ще". Но съм съгласен с 2/3 от изводите ти.
Чичо Фичо
02 Мар 2010 18:51
Мнения: 24,838
От: United States
24 май - национален празник на България, който се чества и в други страни, например и от хърватите в Ню Йорк, чийто храм е също "Св. св. Кирил и Методий" (10 авеню и 41 ул.) - ядат и пият, и в Словакия, Чехия (гробът на Методий в манастира Велехрад, гр. Ухерске Храдище в окръг Злин, Моравия), Русия (всяка година честване в различни градове)
Чарли Дарвин
02 Мар 2010 18:56
Мнения: 8,816
От: Bulgaria
дъртреалист
02.3.2010 г. 13:53:43
Ние какво знаем за развитията в най-големия български град по него време - Цариград? Нищо. Просто не ни се казваше.

Стига ГЛУПОСТИ!
Прочех коментарите до тук някоде, и твоите глупости водят с много пред всички!
Цариград е бил най-големия град.
В Цариград е имало И българи.
Около 5%, в най-добрия случай 10%.
Но това не го прави български град.
товарищМаузер
02 Мар 2010 18:57
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
не е означавало , че българите са искали да заменят султана с руски цар...
нито пък еволюционият път е означавал "ой-лелям-селям".

Бени, никой не се е натискал да ни освобождава, освен руснаците. Така че опции като "Гриитингс, дъ мост бенефишънт уан" или "Гутен таг хер освободител" просто ги е нямало. По въпроса за еволюционния път - може и да не е означавал "ой-лелям-селям ефенди", но със сигурност в него е присъствала думичката "ефенди" и клатенето на фес. Как може да свърши прекаленото дългото клатене на фес - ми питай арменците.
Чичо Фичо
02 Мар 2010 19:00
Мнения: 24,838
От: United States
Абе отде тръгна тая нова мода на плюене по Левски? Отскоро я забелязах. Беше време, когато привържениците на царя (монархистите) и НДСВ (имаше някога такава партия) го плюеха че бил републиканец, родниците (бъдещите атакаджии и следовници на новия Левски) го плюеха, че искал всекиму своето и за турци, цигани и евреи.

Ние, антицаристите и прозападниците (за правата на човека, против "възродителния" процес) защитавахме Левски като най-голям наш възрожденски политик, създател на виждането за нова България, под което и ние се подписваме, показвахме превъзходството му над негови аналози като (българите) Никола Пашич или Ататюрк.

Сега нови открития - бил лош човек, с голямо его - амчи кой човек с малко его става политик, бе другари?

Колкото е противно плюенето по Левски, толкова е противно и бездумното лизане от типа "поклон, Апостоле" на 19 февруари.
gebo10
02 Мар 2010 19:19
Мнения: 69
От: Bulgaria
След освобождението започва една голяма надпревара кой е направил по-по-най за освобождението. Освободителното ни движение наистина е било "почти бутафорно". Друго нещо са опълченците - видели от руската редовна армия как се воюва и действа - опълченците са направили много повече от революционерите; още повече, че беден оцелял революционер май е нямало, докато опълченците не са получили нищо от дейността си... Кой от революционерите е бил беден след освобождението - Стамболов ли, капитан Петко Воевода ли...
Фрида
02 Мар 2010 19:28
Мнения: 971
От: Bulgaria
Съгласна с Фичо . Интересно откъде Бонго черпи информация за "психопрофила на Васил Левски"?...
ЗИП
02 Мар 2010 19:31
Мнения: 34,590
От: Bulgaria
Фичо,
тая стара уйдурма с 24 май национален празник не върви.
За национален празник требе да има точно определена дата в историята на съответната държава, на която дата е станало нещо фундаментално!
За предпочитане и почти задължително е датата да е свързана с оръжие, кръв, революция и т.н което да подхранва чувството на народа за значимост, смелост и саможертва.
Национален празник за "пеещи азбукарчета" е доста комично.
Какво показва световния опит. Или ден на независимостта или революция или въстание. Ингилизите и КНДР кат по шик използват рождения ден на монарха си
Чичо Фичо
02 Мар 2010 19:32
Мнения: 24,838
От: United States
Дърт реалист може би има предвид дуалистичния мемоар. В Цариград не е имало разбиране по въпроса. Идеята била да се създаде дуалистична мохархия по образец на Австро-Унгария (1867), като султанът се венчее и за бълг. цар в Търново.

Може да има предвид и създаването на Дунавския вилает в 1864 г. с цяла днешна Дунавска България плюс цяла северна Добруджа до Тулча и Тимошко и Моравско до Ниш. Валията Митхат паша пуснал двете първи жп линии у нас, Черна вода - Кюстенджа и Русе - Варна (по която тръгнал Ориент експрес), водопровода в Русе, създал Образцов чифлик край Русе и конезавода Кабиюк край Шумен, които и досега съществуват.

Цариград преди 1878 бил наистина най-големият бълг. град по брой на бълг. население, тяхното политическо влияние, издавани вестници и др. салтанати, а също и средище на бълг. екзархия. Други големи бълг. градове били Букурещ, Браила, Галац и Одеса.

М/у другото ролята на държавата била голяма и в османския девлет. Най-големите бълг. търговци били доставчиците на държавата и/или откупвачите на данъци. Фабриката на Добри Желязков в Сливен била всъщност държавна фабрика, доставчик за войската, той бил чиновник, неин създател и пръв директор.
ЗИП
02 Мар 2010 19:40
Мнения: 34,590
От: Bulgaria
Чарли Дарвин се опитва да ви каже, че за да се определи един град за "български" требе поне 51 % от живеещите в него да са българи. Цариград не е български град. Може да се каже, че е град където живее най-голямата българска общност по-голяма от населението на всеки един български град
Чарли Дарвин
02 Мар 2010 19:50
Мнения: 8,816
От: Bulgaria
дъртреалист
02.3.2010 г. 14:59:32
Все ми се иска Трети март да не е помен за Руско-турската война, а повод да се почете българската държавност, но откак се помня все слушаме славослов за Русия.
Но за България тя ОТ ТОГАЗ е все чуждо тяло.
И не се маха.


Русия е толкова чуждо тяло за България, колкото Щатите за Англия. И днес, макар и в ЕС, англичаните де факто, като политика, интереси, единодействие, са по-близки със Щатите, отколкото с ЕС.
Идентичност, к'во да правиш....
В.Лянча
02 Мар 2010 20:05
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Трети март е и празник на храбростта и войната, има враг и деление

Затова, струва ми се, го празнуваме. На Трети март България се разделя с едно жизненоважно нещо и придобива едно ново. Оставя в миналото самобитния си... индивидуалистичен, по-"новому", порив за обединяване и независимост. Всъщност, той е убит още на Втори юни преди това, но тогава, пък и сега не го знаем... Придобива правото да се бори за националното си обединение в схватка с другите държави
Добави мнение   Мнения:143 « Предишна Страница 5 от 8 3 4 5 6 7 Следваща »