Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Бюджетът на НОИ се източва повече с дългите болнични
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:57 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
ЪФ1
06 Апр 2010 12:00
Мнения: 395
От: Bulgaria
Разбирай: "трудово правоотношение" като "трудов-оправно".
Трудов договор договор има и при служебното правоотношение, не се нарича служебен договор. Моля лаиците да си траят!
Чок觧
06 Апр 2010 12:08
Мнения: 7,337
От: Israel
За съжаление не се вижда желанието и на сегашните управници нещата да се решат кардинално. Питам се- поради незнание или поради нежелание ?

Предполагам , че не могат да насмогнат , Борн , 20 години забатачване не се оправя за месец - два ! Опитите за кардинални решения на проблемите от Дянков , видя докъде доведоха ...
Мисля , че ако не се плащат първите 3 дена , ще спрат платените отсъствия за една хрема , препиване , преяждане или просто мързел да отидеш след празника на работа .
Ако предприятието плаща първите 15 дена болнични , то ще бъде заинтересовано да следи за здравето на подчинените си , като се почне от по-добри условия на труд , като се премине през по-високи изисквания към здравословното състояние на постъпващите на работа и се стигне до контрол доколко вписаното в здравният картон на болният работник отговаря на действителното му здравословно състояние , чрез изпращане на независима лекарска комисия или нещо подобно .
А болнични над 15 дена се издават или на хронично болни , или лежащоболни в болница или в къщи . Тогава , след като има документ от ТЕЛК или от болницата , НОИ няма да има никакъв проблем да изплати обезщетението . Поне аз така мисля .
OLDMAD
06 Апр 2010 12:09
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Моля лаиците да си траят!

ЪФ1, тукана вече не си прав.
Стане ли дума за ТЕХНИТЕ ПАРИ - людете не щат вече да си да траят.
"Защото сме...Европейци!"
(поне на хартия)
ехо20
06 Апр 2010 12:10
Мнения: 11
От: Bulgaria
До ЪФ 1
Разбирай: "трудово правоотношение" като "трудов-оправно".
Трудов договор договор има и при служебното правоотношение, не се нарича служебен договор. Моля лаиците да си траят!

Виж си написаното - то е нонсенс. "Служебното правоотношение" не е "трудово правоотношение". Разписани са в различни закони. Едното се урежда със ЗДС, а другото с КТ. Съществуването на едното правоотношение, изключва съществуването на другото при един и същи работник.
Radanova
06 Апр 2010 12:18
Мнения: 614
От: Bulgaria
Добра е идеята да се вземат мерки за спиране или ограничаване злоупотребите с болничните, но нека се направи, така че да не ощетява болният работник или служител. Все пак, затова се внасят осигуровки при нужда да се осигури и подпомогне болния.
ЪФ1
06 Апр 2010 12:18
Мнения: 395
От: Bulgaria
ехо20,
Момент!
Аз знам кой закон и кой кодекс какво урежда, но ти не знаеш.
И служенбото и трудовото правоотношение са трудово-правни отношения.
Служебното правоотношение е ОСОБЕН вид трудово-правно отношение. Разбирам, че за теб тези думички са объркващи, но е така както ти казвам.
В Закона за държавният служител са разписани отликите между трудово правоотношение и служебно правоотношение (по-скоро са описани особените правила за служебно правоотношение). Легална дефиниция за държавен служител няма никъде в БГ законодателството. Иначе и за двете е валиден Кодекса на труда и бла-бла. ЗДС е специаен закон спрямо КТ.
Сега светна ли ти лампичката?
OLDMAD, аз имам предвид, тези които не познават законодателството да не искат невъзможни неща. Както наприме ББ, СД и ехо20.
генек
06 Апр 2010 12:19
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Моля лаиците да си траят!

Ммммм, звучи малко така...Плащай и трай! Не е рибка, плувай, плувай!!!
Djok
06 Апр 2010 12:20
Мнения: 4,498
От: Bulgaria
Според мен първо е грешка да се тръгва с презумцията "всички, освен здравната каса и НОИ в случая, са мошенници и крадци". Има си служби, които следят за верността на издадените документи. Нека съответните държавни служители си свършат работат и да не прехвърлят проблемите и неможенети си върху обществото. В противен случай да се редуцира вноската за здравно осигуряване до процент, който отговаря на критичните дни, в които болният няма да получва или ще си плаща болничните. Има и друг подход- премахва се задължителното здравно осигуряване и всеки си поема разходите когато отиде на лекар. Но незнаенето и неможенето не трябва да се прехвърля върху най- беззащитните слоеве на обществото- болни и пенсионери, Този подход си има друго име, но не искам да си мисля, че е точно това.
ехо20
06 Апр 2010 12:27
Мнения: 11
От: Bulgaria
До ЪФ 1
Относно легалното определение:
ЗДС - "Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2003 г.) (1) Държавен служител е лице, което по силата на административен акт за назначаване заема платена щатна длъжност в държавната администрация..."
Виж, ти не правиш ли разлика между "административен акт за назначавене" по ЗДСл и "трудов договор" по КТ. В последният случай става договаряне. В първия - няма договаряне. Прекратяването на служебното правоотношение се обжалва в административния съд по реди на АПК, а на трудовото - в районния по реда на ГПК.
ЪФ1
06 Апр 2010 12:30
Мнения: 395
От: Bulgaria
ЗДС - "Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2003 г.) (1) Държавен служител е лице, което по силата на административен акт за назначаване заема платена щатна длъжност в държавната администрация..."

ехо20,
Всички тук можем да четем, спокойно!
А сега намери дефиниция за "държавната администрация", за да добие смисъл чл.2!
И тогава умувай. ***

Редактирано от - sybil на 06/4/2010 г/ 14:03:49

register.asp
06 Апр 2010 12:38
Мнения: 2
От: Bulgaria
И пак старата максима : има човек - има проблем
няма човек - няма проблем!

Докога най-уязвимите ще решават проблемите на крадливите???
OLDMAD
06 Апр 2010 12:39
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Djok, това че се въздържаш да наречеш нещата с истинските им имена, меко казано, е типична пост-социалистическа параноя!
За коректно написано мнение, никой няма те "бацне" по...дупата.
"Изокай" се бе Човек!
"Кажи си Djok - ние ше те разберем"!
ехо20
06 Апр 2010 12:39
Мнения: 11
От: Bulgaria
До ЪФ 1
Виж, цитирам те:
"Легална дефиниция за държавен служител няма никъде в БГ законодателството. "
Хайде сега де, не го увъртай.
Предводител на команчите
06 Апр 2010 12:56
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Преди време във връзка с неизбежното разболяване на "знакови" подсъдими мигове след началото на процеса срещу тях бях предложил във форума всички болни в държавата да се третират като престъпници и да се отстрелват немедленно. Днешната статия окончателно затвърди решимостта ми в това отношение.
Енчо
06 Апр 2010 13:02
Мнения: 1,199
От: Bulgaria
Има си служби, които следят за верността на издадените документи. Нека съответните държавни служители си свършат работат и да не прехвърлят проблемите и неможенети си върху обществото. В противен случай да се редуцира вноската за здравно осигуряване до процент, който отговаря на критичните дни, в които болният няма да получва или ще си плаща болничните.

Оказва се, че мнение дават и хора, които дори не знаят, че здравноосигурителната вноска НЯМА НИЩО ОБЩО с обезщетението, за което става въпрос в статията....
Иначе е много лесно да кажеш: има си служби, да си свършат работата.
За да бъде анулиран един болничен лист, издаден от личен лекар или ЛКК (лекарска консултативна комисия) - трябва да се обжалва в ТЕЛК.
Вероятността да бъде анулиран обаче, дори когато е очевадно, че е издаден неправомерно, е не повече от 4-5%.
Все пак, в ТЕЛК работят също доктори, които не искат да се конфронтират с колегите си.
Разбира се, решението на ТЕЛК може да се обжалва в НЕЛК, чието решение пък може да се обжалва в Софийски градски съд...
Като се има предвид, че дори в малките градове става въпрос за хиляди болнични листи, издавани всеки месец - ясно е, какъв ще е резултатът.
ЪФ1
06 Апр 2010 13:20
Мнения: 395
От: Bulgaria
***

Редактирано от - sybil на 06/4/2010 г/ 13:56:24

register.asp
06 Апр 2010 13:28
Мнения: 2
От: Bulgaria
А дали Ви е известна практиката на НОИ да заиграва със средствата от фонд ОЗМ, като преизчислява дължимите обезщетения един-два пъти в годината, независимо че осигурителният доход на работника/служителя всеки месец е бил изменян /в повечето случаи увеличаван/. За мен остава една голяма въпросителна доколко НОИ изплаща коректно дължимите обезщетения, особено като взема впредвид личен негативен опит, при който забавиха преизчислението на майчинството ми почти година и след хиляди молби, жалби, телефонни разговори, посещения на място и т.н. получих немалка сума от 1000 лв., съставляваща корекция на неправилно изчислено и изплатено обезщетение. В този смисъл моят съвет към всички, получаващи обезщетения от НОИ, е да следят за стриктното изчисляване и изплащане на дължимите суми. В този смисъл може да се окаже, че и 3 дни болнични за сметка на работодателя няма да бъдат достатъчни за попълване на бюджетния дефицит

Редактирано от - register.asp на 06/4/2010 г/ 14:23:58

Т_Живков
06 Апр 2010 13:40
Мнения: 5,459
От: Bulgaria
Най-напред разрушиха добре действащото Живково здравеопазване, ЗА ДА МОГАТ ДА ЗАБОГАТЕЯТ, КРАДEЙКИ ОТ ЗДРАВЕТО НА ХОРАТА, после, когато като резултат от "демократичните реформи" на субекта Димитър Игнатов и патрона му Костов здравето на народа падна под санитарния минимум и българинът си припомни болестите на глада и мизерията, започнаха да приказват за източване на здравната каса(вимето на демократите, виж ми окото) чрез болнични! Болничните, господа/ри управляващи, са само отражение на влошеното здраве на нацията, което е резултат от демократичните ви напъни за бързо забогатяване! Е, забогатяхте, сега какво?...

Редактирано от - Т_Живков на 06/4/2010 г/ 13:43:52

ехо20
06 Апр 2010 13:59
Мнения: 11
От: Bulgaria
До ЪФ 1
Моите уважения.
Тези, които работят в държавната администрация по трудови договори си плащат осигуровките, както всички останали. Само тези, които работят в ДА по служебни правоотношения и не са подписали трудови договори, а са назначени с административен акт от органа по назначаването - само те не си плащат осигуровките, защото им ги плаща държавата. Виж, има един Закон за администрацията, там всичко е казано.
Weed361
06 Апр 2010 14:48
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Енчо, болничен лист, издаден еднолично от лекар може да се анулира от ЛКК, а такъв издаден от ЛКК - от ТЕЛК, на решение на ТЕЛК - пред НЕЛК, а на решение на НЕЛК - пред Софийския градски съд. Обжалванията обикновено са от НОИ или от работодателя. В последната година доста се увеличи броят на хората, пуснати в неплатен отпуск, поради това, че фирмата, в която работят е в затруднение. Много работодатели сами карат работниците си да искат от личните си лекари болнични листове.
Добави мнение   Мнения:57 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща