Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Проблемните кредити скочиха с 424 млн. лв. само за месец
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:54 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3
popangelov
28 Май 2010 14:35
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Това включва и съседна Гърция, която е в невиждана криза и при все това населението и живее в пъти по-добре от нас.
Apolitichen
28 Май 2010 14:36
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Че то и в България е почти 0 (0.18%) базовият лихвен процент Да го намалим с 1%?
А чаршафи се пишат, когато нещо не може да бъде доказано, та барем да се скрие чрез завиване с чаршафи.
popangelov
28 Май 2010 14:42
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Аполитичен, ти тези неща ги пишеш с умисъл, нали?
Не им вярваш всъщност, не може да си толкова неинтелигентен.
В САЩ базовият лихвен процент пряко влияе върху лихвите по кредитите, докато у нас няма нищо общо с тях.
no-credit
28 Май 2010 14:43
Мнения: 954
От: Bulgaria
Когато обект Х тегли кредит и започва или разширява бизнес с него, той печели пазарно предимство пред обект Y.
За да остане в играта, обект Y също трябва да тегли кредит.

Това е вярно, но е само част от механизма. Има и редица други ефекти, които се получават при кредитирането. Най-неприятният от които е, че кредитирането изкривява пазарните цени. Най-видно е това при жилищата, където въпреки технологичния напредък и себестойност от порядъка на 200 евро/кв.м., жилищата струват (продават се) за 800, 1000 и нагоре евро/кв.м. На практика, жилищата се продават за толкова пари, колкото отпуснат банките. Банките решат да пуснат повече пари за ипотечни кредити, цените скачат. Свият кредитирането - цените падат. Това го видяхме последните години с очите си. Но същото важи и за всички останали цени, включително на автомобили или акции. Т.е. на практика се получава така, че кредитирането е ценообразуващия фактор, а не толкова останалото. Което дава огромна власт на банките и банкерите, а всички останали поставя в пряка зависимост от тях. Освен това, чрез механизма на банковата мултипликаця, който е неделима част от банкирането, се обезценява основния източник на доходи за повечето хора, а именно труда. Срещу всеки 100 лева добити с труд, банковата мултипликация генерира търсене за 500-600 лева, с което обезценява труда 5-6 пъти. Което отново е най-видно по цените на стоките, които основно се купуват на кредит - жилища, леки коли, електроника. Е, на някои това положение им харесва и печелят от него. Повечето обаче губят.


____________________________
Кредитът - модерното робство
popangelov
28 Май 2010 14:46
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Но кредит, не споря с теб, а напротив, уважам позицията ти. Но, не бива да се забравя, че и най-гобемите финансови авторитети, с много малко изключения не предвидиха идването на кризата. Може ли това да се очаква от обикновения потребител?
no-credit
28 Май 2010 14:55
Мнения: 954
От: Bulgaria
Попангелов,
авторитетите може и да не са предвидили кризата (или да не казват, все едно), но със сигурност са наясно с ефектите (вкл. споменатите) от кредитирането. За разлика от обикновения (кредитно неграмотен, защо ли?) потребител.


____________________________
Кредитът - модерното робство
no-credit
28 Май 2010 15:13
Мнения: 954
От: Bulgaria
Дълговата криза в Европа – съвременна басня за щуреца и мравката

Ето как би изглеждала в очите на древногръцкия баснописец Езоп историята за задлъжнелите страни и техните кредитори

Легендарната басня на древногръцкия баснописец Езоп за щуреца и мравката е добре позната на всички. В нея се разказва как мързеливият щурец пее цяло лято, докато мравката скромно работи и трупа запаси за зимата. Когато зимата идва, щурецът моли мравката за храна. Тя обаче му отказва. Поуката от тази история? Мързелът и безделието рано или късно създават проблеми.

Баснята на Езоп звучи особено актуална в наши дни, като в ролята на мравки са влезли Германия, Китай и Япония, а щурците са не само гърците, испанците и ирландците, но и САЩ и Великобритания, пише FT. Мравките правят примамливи за щурците стоки и трупат огромни излишъци, които след това депозират в предполагаемо сигурни и надеждни банки.

...

Натиснете тук



____________________________
Кредитът - модерното робство
AzUrAL
28 Май 2010 15:15
Мнения: 4,451
От: Bulgaria
Талеб, а и не само той предвиди кризата в неговата книга Черните лебеди още 2005 г обясни горе-долу какво ни чака и още един факт, казваше го като нещо неизбежно...а цените на имотите, че са надути и , че балона рано или късно ще се спука сме го обсъждали тук във форума от няколко години

Редактирано от - AzUrAL на 28/5/2010 г/ 15:18:26

uzur1
28 Май 2010 15:52
Мнения: 432
От: Bulgaria
НОВ ДАНЪК ЗА БАНКИТЕ.НОВИ ПРАВИЛА ЗА РЕЙТИНГОВИТЕ АГЕНЦИИ.
Натиснете тук
klecoran
28 Май 2010 15:55
Мнения: 471
От: Bulgaria
истината е, че тези които имат кредити с тия нереално високи лихви плащат за лакомията и алчноста на банките. ръководстватана банките си раздават кредити високорискови без никои да ги контролира, щото ако почнат веднага реват, че им се мешат в работата и се нарушава пазарния принцип. Еми драгими хъмпърцонян ягадин и други алчни гадняри, щом работим на пазарен принцип фирма щом неможе да си покрива супер рисковите фактори си фалира или го калкулира при новите кленти. но такова безобразие хората да им платят за масраф може да го има само у нас. Вземали кредити хората без да мислят спомнете си какви реклами как тероризираха хората от банките да вземат кердити колко е изгщодно и върхъ в това беше Пощенска с кредитите в Швейцарски франкове. Много ми е интересно на колко хора теглили кредит в тази валута са обяснили реалните рискове, които поемат първо от превалутилането щото продавачите неискат тази валута, после им вдигнаха лихвения процент, после самата валута поскъпна и накрая ако си купите франковете в Пощенска там са по-скъпи с оково две три стотинки. Много хора ще кажат кво са тези стотинки при средна вноска от 350 франка си направете сметката в края на годинта излиза че само от този техен трик за 12 месеца сте им направили около 14 вноски. Не всеки е длъжен да разбира от тези дела и за това са служителите да ги обеснят и хората да си направят сметката. Сега вече доста хора ги разбараха но жт горчива тапрактика. Така, че нека си фалират и без това Искров казва, че са долре капитализирани значи имат пари да си покрият задълженията като не стигнат от гаранционния фонд и така нищо изненадващо и феноменално няма да се случи. Но от БНб идържавата са склони да толелират тези дивашки издевателства над гражданите и фирмите Нека всеки да си прочете договора и види ако той наруши нещо и най-малкото дори банката веднага може да го снакионира но ако банката нарушава е предвидено съгласно действащото законодателство още тук трябва да ви светне, че банката може да ви мами безнаказано. Така, че хора сдружавайте се иколективни искове само това е истината щото държавните институциии не им пука щото и те не носят отговорност. Отговорност за лакомията на банките носят хорататеглили кредити уникална българска порстотия
kasapina
28 Май 2010 16:28
Мнения: 13,355
От: Bulgaria
Доста дълга статия(изследване), но си заслужава труда по запознаването с нея. Подобни на нея са малко и трудно могат да се открият, а светлината която хвърля върху начина на функциониране и същността на съвременната финансово икомомическа система е незаменима. За всеки който се интересува малко или много от икономика.

Задумывались ли Вы когда-нибудь над вопросом "Откуда берутся деньги?"

Редактирано от - kasapina на 28/5/2010 г/ 16:31:13

no-credit
28 Май 2010 17:25
Мнения: 954
От: Bulgaria
Ето тук има нещо по-кратко и на български:

Публичните тайни на съвременната икономика

А тук има още икономически теми.


____________________________
Кредитът - модерното робство
rki
28 Май 2010 22:01
Мнения: 20,973
От: Albania
тук видни представители на аонсу и унсс зеха да списват....

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
Добави мнение   Мнения:54 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3